vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 9 χρήστες
ΤΖΙΒΑΣ35, dkostas, Jorge, chrismet, camber, Koggiot, Tsimio, manoslykos, Tazz

Twitter

Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων / κραμάτων

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 18:07 »
ρε παιδια και εγω ηλεκτρολογος ειμαι και το κανετε μου φαινετε πολυ θεμα....
τα πραγματα ειναι απλα τα υλικα αυτα για το μεγεθος τους εχουν σχεδον μηδενικεσ απωλιες λογω υλικου.....οι απωλιες εχουν να κανουν με ενωσεις απο σπιρωματα μεχρι κουμπι... οσο πιο απλα και στιθει ενα μοντακι τοσο καλυτερο ρευμα θα παρεις...
πολαπλα σπειρωματα οπως τηλεσκοπικα και τυπου vamo extensions καλο ειναι να αποφευγονται απο αυτους που αναζητουν το κατι παραπανω
επισης η ποιοτητα των σπειροματων ειναι αλλος ενας παραγωντας απολειων γιατι μπορει να κανει επαφη σε ενα σημειο και να χανει απο αλλου..
βρωμια ειναι το κυριοτερο
κουμπι με πολλεσ επαφες και μικρα κομματια ομοιως


το ρευμα περνα επιφανιακα ενα μεταλλο και οχι απο το κεντρο του αρα βρωμα,σπειροματα,ενωσεις μεταλλου με μεταλο =αντισταση

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 18:19 »
Φιλε μου αυτα που φαινονται σε εσενα απλα για μερικους(μεσα και γω) ειναι αγνωστα.Αλλωστε εσυ εισαι ηλεκτρολογος και τα γνωριζεις και ο αλλος φιλος γνωριζει τα μεταλλα.
Οποτε ειναι ενα πολυ καλο θεμα και επιμορφωτικο κατα τα αλλα  ;) .


Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 18:25 »
Σωστά
για να κάνουμε επιλογή μηχανικού μοντ και απο τα χαρακτηριστικά
πλήν της ομορφιάς

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 20:26 »
συγνωμη αν το εξεφρτασα λαθος εννουσα οτι ειναι απλα στο να κατανοεισει ο απλος κοσμος πωσ εχουν τα πραγματα και να μπορει να διαμορφωσει απο μονος του μια αποψη  .. και θελω να πιστευω οτι η αναλυση μου ειναι κατανοητη για αυτους που δεν εχουν τις καταληλες γνωσεις


edit: απο μεταλλα δεν εχω αποψη 100% γιατι δεν ειναι το στοιχειο μου αλλα απο τεχνολογια υλικων και εφαρμογες για ηλεκτρολογικους λογους ειναι ενα κομματι που λογω δουλιας κατεχω τις απαρετητες γνωσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2014, 20:31 από LKLO330 »

Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων / κραμάτων
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 17, 2014, 20:21 »
Κάποιες μετρήσεις μηχανικών mods από μέλος σε ξένο φόρουμ. Τα υλικά όπως ορείχαλκος και χαλκός
έχουν μηδαμινές απώλειες σε σχέση με το ατσάλι

Mod Voltage Test Setup από το forum calivapers.com









VOLTAGE DIFFERENCE BETWEEN PLATED AND PLAIN CONTACT PINS
Control device used was a Brass Nemesis because of its consistent voltage readings.  Everything was used in the same manner with the exception of the different top and bottom contact. The brass contact originated from a plated clone contact with the silver plating stripped off.
The Nemesis silver plated contact was used as the control voltage as that had the lowest voltage drop.

Low current test:
Silver Plated brass (control) - 0 volts
Brass                                  +0.004
Copper                                  0
Clone silver plated  brass     +0.004

High Current Test:
Silver Plated Brass (control)   0 volts
Brass                                   +0.006
Copper                                 -0.001  (better than silver plated brass, but .001 could be human error
Clone Plated contacts              +0.003



Updated battery load tests:


Αποσυνδεδεμένος panos76

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων / κραμάτων
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 17, 2014, 20:48 »
 Πολύ καλή αναφορά.
Η ερώτηση μου όμως είναι αυτές οι απώλειες τι επίδραση έχουν στο άτμησμα. Με διαφορετικό mod στα ίδια volt θα καταλάβουμε διαφορά ή απλός είναι θέμα αυτονομίας;   
 

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων / κραμάτων
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 30, 2015, 16:25 »
Μπραβο ρε παιδια πολυ καλο θεμα! Και εγω φοβομουν να παρω χαλκινο μοντακι νομιζοντας οτι δεν θα χει καλλη αγωγιμοτητα...  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων / κραμάτων
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 01, 2015, 13:48 »
Εν μέρει είχες ένα δίκιο να φοβάσαι. Το όποιο μικρό πλεονέκτημα της αυξημένης ηλεκτρικής αγωγιμότητας του χαλκού έναντι των άλλων μετάλλων, ανατρέπεται εύκολα λόγω της αυξημένης του τάσης για επιφανειακή οξείδωση, η οποία αντιστρόφως μειώνει κατά πολύ την αγωγιμότητα των επαφών του. Κοινώς το (ανεπαίσθητο) πλεονέκτημα του χαλκού ως υλικό, θέλει συνεχή φροντίδα (=καθάρισμα/τρίψιμο μαυρισμάτων) για να διατηρηθεί - αλλιώς μετατρέπεται σε μειονέκτημα.

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων / κραμάτων
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 01, 2015, 15:15 »
Αχα! Το χω ακουσει αυτο που λες... Ε και το ανοξειδωτο ατσαλι μια φορα την βδομαδα τρωει πλησιμο... Αρα πιστευω οτι μια χαρα θα μαι και με χαλκινο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085553 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10443 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12