vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 8 χρήστες
infernity, Sergios, camber, Aoratix, FaniFox, Ηρακλης, karasarinis, Jorge

Twitter

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Κύριε Φαρσαλινέ, επιτρέψτε μου μια ερώτηση, η οποία ίσως δεν είναι και τόσο σχετική με το θέμα, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι και τελείως άσχετη: Δεδομένου ότι υπάρχουν, εγχώριες και μη, εταιρείες (με ή χωρίς εισαγωγικά) οι οποίες δεν αναγράφουν ημερομηνίες λήξεως στα υγρά τους, τί κίνδυνοι θα μπορούσαν να ανακύψουν από την άτμιση τέτοιων υγρών (δηλ. ληγμένων), ακόμη κι αν δεν περιέχουν επικίνδυνα στοιχεία;

Το ερώτημα έχει τεθεί κι άλλες φορές εδώ στο φόρουμ, αλλά προσωπικά οι εμπειρικές απαντήσεις του τύπου «άτμισα ληγμένα ενός μηνός ή ενός έτους και δεν έπαθα τίποτα», δεν με καλύπτουν. Νομίζω ότι εσείς σαν γιατρός θα μπορούσατε να δώσετε μια πιο υπεύθυνη απάντηση.


H νικοτίνη είναι φωτοευαίσθητη και ευαίσθητη στην οξείδωση. Οπότε, με τον καιρό κάποια ποσότητά της μετατρέπεται σε οξείδια της νικοτίνης. Αυτά δεν προκαλούν βλάβες στην υγεία σε σχέση με την νικοτίνη, δεν έχουν όμως και την δράση της νικοτίνης (είναι σα να ατμίζεις υγρό με λιγότερη νικοτίνη). Επίσης, υπάρχει υποψία πως ίσως με τον καιρό να αυξάνονται λίγο και οι ποσότητες νιτροσαμινών στα υγρά, επειδή όμως ήδη οι ποσότητες είναι πάρα πολύ χαμηλές, δεν βλέπω πάλι να δημιουργείται πρόβλημα. Μπορεί πάντως να υπάρχουν κι άλλες αντιδράσεις που δεν τις ξέρουμε (π.χ. παραγωγή αλδεϋδών).
Να σας πω πάντως πως δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα ώστε να ξέρω με τί ρυθμό οξειδώνεται η νικοτίνη και με τί ρυθμό μπορεί να αυξάνονται οι νιτροσαμίνες, έτσι δεν μπορώ να σας πω ποια είναι η φυσιολογική διάρκεια ζωής των υγρών. Δεν νομίζω πάντως κάποιος αυτή τη στιγμή να στοκάρει υγρά για πολύ μεγάλο διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
και ενω απομενουν 22 μερες ο σκοπος επιτευχθεί.
ενα μεγαλο μπραβο σε ολους.
ισως με το παραπανισιο ποσο να μπορουσαν να ελεγχθουν και κάποιοι δημοφιλεις ατμοποιητες.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
15 ημερες πριν την ολοκληρωση της καμπανιας εχουν συγκεντρωθει ηδη 10.000$ παραπανω απο τον αρχικο στοχο των 23.000$.
Να πω την αληθεια, ημουν καπως επιφυλακτικος για την επιτυχη εκβαση αυτου το εγχηρηματος, αλλα χαιρομαι πολυ με το αποτελεσμα.
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Ωραια διαβαζεται η ερευνα. Μακαρι ναναι και απολυτως αξιοπιστη και με ειλικρινια να ανακοινωθουν δημοσια ΟΛΑ τα αποτελεσματα γιατι, χωρις να υπονοω κατι για τον Δρ, μου ηρθε στο μυαλο τι ελεγαν οι επιστημονες της εποχης (που τους χρημοδοτουσαν βεβαια οι καπνοβιομηχανιες), για την μη επικυνδινοτητα του κανονικου τσιγαρου, στελνοντας στον αλλο κοσμο εκατομυρια ανυποψιαστους.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2014, 15:01 από jhon100 »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Συνονοματε, εδω εχεις λαθος! Ο γιατρος και η ομαδα του εχουν διεθνως αναγνωριστει ως αξιοπιστοι. Μαλλον δεν εχεις παρακολουθησει τα νηματα που αφορουν ερευνες ή ακομα ακομα και το συγκεκριμενο που εγραψες, να δεις οτι παρα πολλοι ατμιστες εχουν δωσει χρηματα για αυτη την ερευνα.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Να δώσω κι εγώ τα συγχαρητήριά μου στο γιατρό και την ομάδα του για την επικείμενη ερευνα, καθώς και σε όλους όσους έχουν συνεισφέρει σε αυτήν.

Σε πόσο καιρό περίπου αναμένεται η ολοκλήρωση της έρευνας και η δημοσίευση των αποτελεσμάτων αυτής;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ωραια διαβαζεται η ερευνα. Μακαρι ναναι και απολυτως αξιοπιστη και με ειλικρινια να ανακοινωθουν δημοσια ΟΛΑ τα αποτελεσματα γιατι, χωρις να υπονοω κατι για τον Δρ, μου ηρθε στο μυαλο τι ελεγαν οι επιστημονες της εποχης (που τους χρημοδοτουσαν βεβαια οι καπνοβιομηχανιες), για την μη επικυνδινοτητα του κανονικου τσιγαρου, στελνοντας στον αλλο κοσμο εκατομυρια ανυποψιαστους.
Αυτό που καταλαβαίνω από αυτά τα λόγια είναι το εξής:
"Θα ήθελα να πιστέψω πως θα είναι αξιόπιστη η έρευνα αλλά δεν μπορώ: έχουν γίνει πολλά στο παρελθόν και πάντα θα αμφιβάλω"

Ενώ καταλαβαίνω το συναίσθημα, τελικά δεν βρίσκω να έχει καμμία χρησιμότητα.
Δεν υπάρχει απολύτως κανένας τρόπος να πειστεί κάποιος που αποφάσισε πως αμφιβάλλει για την αξιοπιστία οποιουδήποτε.
Δεν θα πάει στη μέση της πλατείας Συντάγματος ο Δρ.Φαρσαλινός να κάνει χαρακίρι φωνάζοντας "πιστέψτε με, δεν σας κοροϊδεύω!".

Θα μπορούσαμε να γράψουμε στα νήματα των κατασκευαστών υγρών: "Μακάρι να μην βάζετε δηλητήρια στα υγρά σας, αλλά πολλά γίνονται και δεν είμαι σίγουρος". Θα μπορούσαμε να πούμε στις γυναίκες μας πως δεν μπορούμε να είμαστε ποτέ σίγουροι για τα αισθήματά τους. Στους φίλους μας πως δεν ξέρουμε αν και πότε θα μας τη φέρουν πισώπλατα. Πολλά γίνονται, έχουν δει τα μάτια μας...
Όμως η ενήλικη ζωή βασίζεται στην απόφαση πως σε κάτι θα βασιστούμε για να πάρουμε αποφάσεις και να δράσουμε ανάλογα. Εάν τα στοιχεία αλλάξουν, τότε θα προσαρμόσουμε τη στάση μας. Αλλιώς δεν μπορούμε να έχουμε καμία στάση, καμία δράση και καμία επικοινωνία.

Τραβηγμένο παράδειγμα:
Ξέρω πως οι μεγάλες εταιρίες έχουν συμφέρον να πολεμηθεί το ΗΤ. Ξέρω πως θα είχαν τη δυνατότητα να πληρώσουν άνθρωπο να μπαίνει σε φόρουμ και να σπέρνει αμφιβολίες. Έχουν γίνει ανάλογα, δεν είναι ανήκουστο. Μακάρι, αγαπητέ jhon100, να είσαι αυτός που λες πως είσαι κι όχι όργανο της Χ φαρμακοβιομηχανίας. Χωρίς να υπονοώ κάτι για σένα... απλώς λέω πως δεν είμαι σίγουρος.  ;)
'Ομως αν δεν είμαι σίγουρος, φίλε, δεν μπορώ να έχω καμία επικοινωνία με σένα. Αν δε με πείθει το ιστορικό των μηνυμάτων σου, το μέλος που λέει πως σε γνώρισε, η στάση σου, η φωτογραφία στο άβαταρ, τότε δεν μπορεί να με πείσει τίποτα.

[Εδώ που τα λέμε δεν ξέρω πολλά και για τα υπόλοιπα μέλη. Ούτε μπορώ να μάθω. Καλύτερα να μην ξαναμπώ εδώ μέσα γιατί δεν μπορώ να έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν. Θα το έλεγα στη γυναίκα ή στους φίλους μου αλλά δεν ξέρω τι κρύβουν μέσα τους... :lipssealed: ]

Συμπέρασμα:
Όλο αυτό είναι μάταιο. Ψάχνουμε, ελέγχουμε, ρωτάμε, τελικά σε κάτι θα βασιστούμε. Αν βρούμε στοιχεία (έστω, ενδείξεις...) που να δείχνουν πως κάτι τρέχει το λέμε ανοιχτά. Αν όχι, τι κερδίζουμε από αυτό τον τρόπο σκέψης;
[Εκτός αν κάποιος είναι όντως εγκάθετος εταιριών...  ;D ]

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Καλά τα λες BigSur αλλά και ο jhon100 δεν έχει άδικο που αμφιβάλλει. Ο κόσμος έχει γεμίσει ένα σωρό έρευνες επί παντός επιστιτού, εκ των οποίων ένα μεγάλο μέρος βγάζει συμπεράσματα αν όχι ύποπτα, τουλάχιστον αστεία. Δεν συμμερίζομαι την ανασφάλεια του jhon100 αλλά καταλαβαίνω γιατί την έχει. Εγώ εμπιστεύομαι αυτές τις έρευνες για τον απλούστατο λόγο ότι πράγματι βλέπω διαφορά στη φυσική μου κατάσταση. Αν δεν έβλεπα, ίσως να αμφισβητούσα κι εγώ.
Πάντως πράγματι χρειάζεται κάποια εμπιστοσύνη. Ειδικα όταν αυτή η έρευνα έχει χρηματοδοτηθεί ως επί το πλείστων από ατμιστές. Έτσι και αλλιώς τις εταιρίες η.τ. δεν τις λες και παγκόσμιους κολοσσούς

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ξέρω κι εγώ αυτή την ανασφάλεια, φίλε. Δεν είναι παράλογη.
Αλλά τι να πεις; Ξέρουμε στο φόρουμ την πορεία του γιατρού από πριν την πρώτη έρευνά του. Ξέρουμε -ή μπορούμε να μάθουμε- πως έχει γίνει σημείο αναφοράς για το ΗΤ παγκοσμίως. Πως δεν μασάει τα λόγια του δημόσια. Πως δίνει όσο πιο ξεκάθαρη εικόνα μπορεί του τι κάνει και γιατί. Πως, τελικά, φτάνει να χρηματοδοτείται από εμάς τους ίδιους! Και πως οι μελέτες του θεωρούνται σοβαρές από τον ιατρικό/επιστημονικό χώρο. Όλοι τον θεωρούν αξιόπιστο, εμείς είμαστε πιο γάτοι.
"Κι αν δεν είναι;"
Τι άλλο μπορεί να γίνει; Να έρθει ο Άγιος Ντουμάνιος, ο προστάτης των ατμιστών, σε όραμα να μας πει την αλήθεια; Μέχρι αποδείξεως του εναντίου, ξέρουμε σε επαρκή βαθμό πως θα είναι μια αξιόπιστη έρευνα από έναν αξιόπιστο επιστήμονα.
Ή θα αποδεχτούμε ένα ελάχιστο πσοστό ρίσκου ή θα παίζουμε την κολοκυθιά για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Πλεον με αυτά που βλεπω και ακουω να γινονται γυρω μας, θα εχω τις επιφυλαξεις μου.
Η καχυποψια δεν είναι εμφυτη, αλλα δημιουργειται από τις παραστασεις της ζωης. Όλα κρινονται από το αποτελεσμα και σε βαθος χρονου. Δεν ειμαι παρα ενας πρωην βαρυς καπνιστης που ενσυνειδητα προκαλεσε ζημια στον ευαυτο του.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2014, 00:48 από jhon100 »

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Φίλτατε συνατμιστή,
εκείνο που οφείλουμε στον εαυτό μας είναι να κάνουμε τις εξετάσεις μας στην ώρα τους και να προσέξουμε για δυσάρεστες παρενέργειες που μπορεί να προκλήθηκαν από το άτμισμα. Επίσης πρέπει πάντα να ενημερωνόμαστε για τις εξελίξεις και να αποφεύγουμε όσες ουσίες προκύπτουν επικίνδυνες μετά από έρευνες.
Τώρα αν βγει κάποια στιγμή ο γιατρός και πει κάντε το τάδε υγρό γιατί είναι το πιο υγιεινό από όλα τα άλλα τότε θα το ψάξω λίγο παραπάνω γιατί θα με βάλει σε υποψία. Όπως λέει και ο φίλτατος BigSur τίποτα δεν μπορεί να γίνει, εκτός αν περιμένουμε θαύματα.  Τίποτα δεν είναι σίγουρο σε αυτή την ζωή. Εδώ κεφτεδάκια μοσχαρίσια νομίζαμε ότι τρώγαμε και τελικά είχαν και αλογάκι μέσα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Επιμένω ότι:
με την εξέλιξη που έχει το ΗΤ παγκοσμίως,
θα ήταν καθολική αυτοκτονία για τον οποιοδήποτε παρασκευαστή, σε κάθε σημείο της Γης, να νοθεύσει τα υγρά του με κάτι επικίνδυνο, με τη θέλησή του.

Από τη στιγμή που οι ατμιστές, ανεξάρτητα από την γεωμετρική πληθυσμιακά εξάπλωσή τους, είναι μειοψηφία (= δεν έχουν ισχύ στα ΜΜΕ)
το όλο θέμα, αυτή τη στιγμή, είναι μήπως κάποιος, εν αγνοία του, παρασκευάζει υγρά με βλαβερά ή δυνητικά βλαβερά συστατικά.
Αυτό είναι το μέλημα, σε πρώτο στάδιο.

Φυσικά, έχουμε τα μάτια ανοιχτά για τις μελλοντικές (ακόμα και απρόσμενες) εξελίξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2014, 01:19 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
H μελέτη δεν έχει σκοπό ούτε να κυνηγήσει τους εμπόρους-κατασκευαστές ούτε να τους καταγγείλει για δόλο ή οτιδήποτε άλλο. Άλλωστε, δεν πιστεύω ότι υπάρχει δόλος πουθενά.
Ο μοναδικός σκοπός μας είναι αυτή η μελέτη να αποτελέσει ορόσημο για να γίνουν τα υγρά ασφαλέστερα. Αυτό βέβαια δεν εξαρτάται από εμένα αλλά από την αντίδραση της βιομηχανίας η.τ., είμαι πεπεισμένος όμως πως θα αντιδράσει όπως πρέπει σε ένα θέμα ασφάλειας και υγείας.


Πράγματι έχουμε υπερκαλύψει την χρηματοδότηση, αλλά δεν θα κρατήσουμε τα χρήματα. Ήδη αυξήσαμε τον αριθμό των δειγμάτων από 100 σε 150, ανακοινώσαμε πως θα μελετήσουμε ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ την παρουσία και συγκέντρωση αυτών των ουσιών, ενώ αν φτάσουν τα χρήματα θα προχωρήσουμε και σε 2ο πρωτόκολλο όπου θα αναδείξουμε την υπεροχή των νέας γενιάς ατμοποιητών (clearomizer) στην σταθερή και επαναλαμβανόμενη απόδοση νικοτίνης στον ατμό σε σχέση με τα prefilled cartos όπου το μεγαλύτερο μέρος της νικοτίνης χάνεται. Ελπίζω να τα καταφέρουμε να το κάνουμε (εννοώ από οικονομικής άποψης, γιατί τον εξοπλισμό τον έχουμε και το πρωτόκολλο το έχουμε ήδη σχεδιάσει), γιατί είναι σημαντικό να δείξουμε στις αρχές (π.χ. ΕΕ) ότι αυτά είναι πιο αξιόπιστα προιόντα (για να σταματήσει και η αμφισβήτησή τους και ο κίνδυνος να απαγορευτούν).

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Συγχαρητηρια και απο μενα στον κ.Φαρσαλινό και την ομαδα του φυσικα και σε οσους συνεβαλαν να τελειωσει επιτυχως το crowdfunding!  :respect:


Προσωπικα περιμενω την ερευνα περισσοτερο γι αυτο που μολις ειπες "είναι σημαντικό να δείξουμε στις αρχές (π.χ. ΕΕ) ότι αυτά είναι πιο αξιόπιστα προιόντα (για να σταματήσει και η αμφισβήτησή τους και ο κίνδυνος να απαγορευτούν".
Προσφατα διαβασα για ενα σημαντικο ποσοστο κερδους που χανουν οι καπνοβιομηχανιες (οχι μονο απο το η.τ.) και ξερω οτι θα πολεμησουν το η.τ. και μπορουν να τα καταφερουν. Τετοιες ερευνες μπορει να αποτελεσουν τροχοπεδη στα σχεδια αυτα!

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
γνωριζουμε ποτε αναμενονται τα αποτελεσματα της ερευνας?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix