vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

57 επισκέπτες, 4 χρήστες
bloodlessz, manoslykos, ZoeM, camber

Twitter

τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 01:19 »
θα ηθελα σε αυτο το θεμα να μπουν καποιες εταιρειες με υγρα,που εχουν προχωρησει λιγο παραπανω το θεμα ελεγχος και πιστοποιηση ,απο το ελεγχθηκαν καποια δειγματα απο το εκαστοτε πανεπιστημιο.
επισης αν υπαρχουν εταιρειες που ελεγχονται απο τον εγκεκριμενο οργανισμο του κρατος τους.

Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 01:37 »
Κοιτα τα πραγματα ειναι απλα...βγαζω εγω μια σειρα υγρων..τα στελνω για αναλυσεις κ.τ.λ..μου τα βγαζουν οτι ειναι οκ..μετα στην αγορα πασαρω αλλα απο αυτα που εδωσα για αναλυσεις. (ενα παραδειγμα φερνω δεν σημαινει οτι ισχυει η οτι εχω ακουσει πως το κανει καποιος)
Και αυτο δεν ισχυει μονο για τα υγρα που ατμιζουμε αλλα για το οτιδηποτε τρωμε-πινουμε.
Προσωπικα πιστευω οτι απο τυχη ζουμε  ;D

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 01:55 »
Ρε παιδιά τι αναλύσεις κοροιδευόμαστε τώρα? Τις μόνες αναλύσεις που θα κάνει ένα πανεπιστήμιο (ή εργαστήριο) θα είναι κυρίως αυτές που αφορούν τη σύσταση και τα υγρά που χρησιμοποιούνται στο μίγμα. Σε ποιόν λέει κάτι αυτό? Όποιες ενώσεις έχουν βρεθεί που είναι δυνητικά επικίνδυνες εμφανίζονται μετά την θέρμανση των υγρών σε κάποια θερμοκρασία και τέτοια ανάλυση έως τώρα κάνουν μόνο εξειδικευμένες έρευνες που χρησιμοποιούν συγκεκριμένα πρωτόκολλα.
Αυτό που θα σου πει το εργαστήριο είναι το ίδιο πράγμα που γράφει (συνήθως) και ο κατασκευαστής επάνω στη συσκευασία. Άντε το πού πολύ να βρει σε αμελητέες συγκεντρώσεις και κάτι παραπάνω που μπορεί να έχει το άρωμα. Μας λέει κάτι αυτό? 

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 02:13 »
Εν αρχή, δε συμφωνώ με την νοοτροπία του νήματος, πόσο μάλλον όταν δηλώνουμε "εταιρίες" που έχουν πραγματώσει έρευνες να μπουν εδώ. Πέραν του θέματος της ατμοποίησης δηλαδή που σωστά αναφέρει ο alexgr.

Θα τις γράφουν αυτές τις εταιρίες μέλη, που καλώς ή κακώς ό,τι θέλω γράφω, ή θα γράφουν οι ίδιες που απαγορεύεται να γράφουν;
(κι αν επιτραπει σε τέτοιο νήμα, να μου το πειτε να πάρω ποπ κορν)
Κι αν γράφω εγώ, και γράψω ότι για την τάδε που πουλάει, δεν έχω ακούσει να έχει γίνει καμία έρευνα, δε θα μου αξίζει ένα ban τις έχει δεν τις έχει κάνει;
(κι αν δε μου αξίζει, μια απάντηση δια στόματος εμπόρου διαμέσου συντονιστή, αυτός διαπομπεύει μου αξίζει, χωρίς να το κρίνω βέβαια, ως είναι πολιτική του καταστήματος, άρα σεβαστή)
 Κι αν πω ότι έχει κάνει, σάμπως θα είναι εμπειρία/άποψή μου
(αυτό θεωρώ ότι κάνω εδώ μέσα ή σε όποιο φόρουμ)
 ή κάτι που διάβασα; Εκεί έρχεται και το από πάνω ποστ του aoratos,
αν οι έρευνες δε γίνονται γιατί υποχρεώνεσαι πράγματι κάνεις ότι θες.

Ας κάνουν ό,τι κάνουν στο νήμα τους, όπου κι εκεί έχω δει στο πολύ μικρό παρελθόν μου εδώ να πετάγεται και να λέει "να εμείς που μόνο τα δικά μας υγρά έχουν κάνει αυτήν την έρευνα" και η αντίδραση ήταν άκρως αρνητική.

Κι επειδή είμαι και πολύ σπαστικός τύπος..  ;D .. διαφωνώ και με το υπόλοιπο μισό ποστ του aoratos. Στα φαγητά και στα ποτά, δεν περιμένουνε από σένα ελέγχους, για να ελέγχεις ότι θες. Γίνονται πιο επίσημοι έλεγχοι και δειγματοληπτικά, το γνωστό υγειονομικό είναι υπέυθυνο για αυτό, άσχετα με το πόσο καλά το κάνει. Άρα δεν λέει ο άλλος "να πάρε γαλέο που πουλάω, ούτε τα παιδάκια μου δε τρώνε τέτοιο" και όλα καλά. Ελέγχεται και ο χώρος και
(θεωρητικά ξαναλέω, και αναλογα με καταγγελίες) δειγματολειπτικά έλεγχος προϊόντων.

Υ.Γ.: Ξέρω, έγινε πάλι δυσανάγνωστο με τις παρενθέσεις, αλλά το ξαναδιάβασα, και εγώ κατάλαβα τι ήθελα να πω, άρα έχουν όλοι ελπίδες!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 02:43 »
επισης αν υπαρχουν εταιρειες που ελεγχονται απο τον εγκεκριμενο οργανισμο του κρατος τους.
Δεν υπάρχει εγκεκριμένος οργανισμός κράτους για το ΗΤ. Δεν θα ήξερε ακόμα τι να ψάξει.
Οι χημικές αναλύσεις μας λένε αν γλιτώνουμε τα ήδη γνωστά θέματα (γνωστά τοξικά/δηλητήρια, άλλες ουσίες έτσι κι αλλιώς επιβλαβείς).
Μας δείχνουν και ποιές εταιρίες είναι πρόθυμες να το ψάξουν.
Επίσης, δεν επιτρέπεται να γράφουν εταιρίες στα θέματα του φόρουμ εκτός του δικού τους. Κάποιες αναφέρουν τις αναλύσεις που έχουν στο δικό τους νήμα, άλλες στο site τους, άλλες τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος tomy

Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 07:29 »
Κοιτα τα πραγματα ειναι απλα...βγαζω εγω μια σειρα υγρων..τα στελνω για αναλυσεις κ.τ.λ..μου τα βγαζουν οτι ειναι οκ..μετα στην αγορα πασαρω αλλα απο αυτα που εδωσα για αναλυσεις. (ενα παραδειγμα φερνω δεν σημαινει οτι ισχυει η οτι εχω ακουσει πως το κανει καποιος)
Και αυτο δεν ισχυει μονο για τα υγρα που ατμιζουμε αλλα για το οτιδηποτε τρωμε-πινουμε.
Προσωπικα πιστευω οτι απο τυχη ζουμε  ;D


Μιλάμε  για  μια  διαπλανητική  διάφορα   ……….θα  σου  πω  ένα  παράδειγμα  από εκεί  που  εργάζομαι  εγώ  πολλά  χρονιά 
 
[ τομέας  παραγωγής  παγωτού  και  γάλακτος  ]   
 
Το  1999  μεγάλη  εταιρεία  παραγωγής  παγωτού  [ τότε  ελληνική ]  δαπάνησε  πολλά  εκατομμύρια  μιλάμε  για πολλά  ………….φτιάχνοντας  παράγωγη  και  μονάδες  ποιοτικού  Έλενχου  οπού  ήταν  μέσα στις  3  καλυτερες  στον  κόσμο 
 
Μιλάμε  απλά  για  μονάδες    οπού  ανθρώπινο  χέρι  δεν  ακουμπούσε  τίποτα  ………………
 
Το  ίδιο  έχει  συμβεί  και  πολλές  άλλες  εταιρείες  στην  Ελλάδα 
 
Άλλα εδω  μιλάμε  για  διαφορετικα  πράγματα 
 
Στο  θέμα  παραγωγής υγρών  είμαστε  ακόμα  στα  χέρια  του  θεού    :yes: 

Από παρασκευαστες  υγρών έχω εμπιστοσύνη σε  άτομα οπού πιστεύω ότι την  ψαχνουν  ……………..γιατι  από αναλύσεις κλπ  να  είχαμε να  λεγαμε

Στην Αμερική εταιρεία μεγάλη εβαλε  3  ανθρώπους να  δοκιμασουν  3  διαφορετικα  παγωτα Και  ενώ  στο  τέλος  της  δοκιμης  περιμεναν  να  τους  ρωτησουν  την  γνώμη  τους  για  αυτό  που  εφαγαν
Τους  ρωτησαν  πιο  κουταλακι  τους  αρεσε  πιο  πολύ  …………………. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2013, 07:53 από tomy »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 07:56 »
Δεν νομίζω πως μπορεί κάποιος να πει ότι τα υγρά της τάδε ή της τάδε εταιρείας είναι ασφαλή.

Σίγουρα τα υγρά των μεγάλων επώνυμων εταιρειών,κατά τη γνώμη μου είναι ότι πιο ασφαλή γιατί υπάρχει κάποια
υποδομή και γίνονται έλεγχοι,από τα υγρά που φτιάχνει κάποιος ερασιτέχνης  υγροποιός :) (ούτε καν χημικός)
χωρίς να ξέρει τι είναι αυτά τα υλικά που αναμιγνύει.

Μπορεί νάχει δίκιο κάποιος συνατμιστής (αν και υπερβολικός :) ) που είπε παραπάνω ότι μερικοί από τύχη ζούμε,
αν και δεν το επικροτώ.

Κατά την προσωπική μου άποψη τα ασφαλέστερα υγρά είναι η σκέτη βάση vg ή pg χωρίς αρώματα και πρόσθετα.
Για τα υπόλοιπα ουδείς υπεύθυνος πιστεύω μπορεί να μας διαβεβαιώσει για την ασφάλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 08:41 »
νομιζω οτι στην παρουσα φαση το συγκεκριμενο θεμα δεν θα βοηθησει σε τιποτα.......αντιθετα ενδεχεται να συντηρησει μια αναταραχη η οποια εκδηλωθηκε σε αλλο νημα με τα αποτελεσματα του κ.Κ.Φαρσαλινου..........!!!!


εδω υπαρχει κενο στον ελεγχο........ οχι στον ελεγχο υγρων αλλα σε ποιο συνθετο επιπεδο............




εαν ενα υγρο αποτελειτε ας πουμε απο 5 συστατικα θα πρεπει να υπαρχει πιστοποιηση και για τα 5 αλλα και μια επιπλεον που να πιστοποιει οτι η ενωση των 5 ειναι αβλαβη για τον οργανισμο............


εν ολιγοις ''ανοιγουμε'' οσο συντηρουμε αυτη την ''κακη'' στιγμη την πορτα στο κρατος να βαλει τετοιες διαταξεις που θα φτασει τα 10ml να πουλιουνται 40 ευρω.............και παλι δεν θα ειμαστε σιγουροι διοτι ο  ε.ο.φ οπως παντα ειναι ουραγος στις εξελιξεις και οχι πρωτοπορος...............






Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 09:22 »
Γιατί δεν ξεκινάμε απο τα βασικά

1) Χώρος παρασκευής των τελικών προιόντων
2) Ποιός και τι είναι αυτός που τα κατασκευάζει
3) Προέλευση πρώτων υλών
4) Τα συστατικά των αρωμάτων

 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 09:54 »
Για να δούμε, θα ποστάρει καμμία εταιρεία? Ίσως θα έπρεπε να ζητηθεί επίσημα από τη διαχείρηση

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: τα υγρά με τους αυστηρότερους ελεγχους.
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 24, 2013, 10:03 »
Η λέξη "πιστοποίηση" δεν έχει ακόμα εφαρμογή στα υγρά αναπλήρωσης, δεν υπάρχει φορέας πιστοποίησης ούτε καν υποχρέωση πιστοποίησης για το συκεκριμένο προϊόν. Δεν υπάρχει ακόμα τρόπος να κρίνουμε 100% ποια υγρά είναι ασφαλή και ποια όχι, παρά μόνο από το όνομα που έχει χτίσει η εκάστοτε εταιρεία, η οποία ακόμα και αν παρακολουθεί το συγκεκριμένο νήμα, δεν έχει δικαίωμα ούτε να αντικρούσει ούτε να υπερασπιστεί τα λεγόμενα οποιουδήποτε από εμάς, εκτός του πίνακά της. Το να ξεκινήσει μια συζήτηση από μη ειδικούς επί του θέματος είναι δώρον άδωρον, καθώς δεν έχουμε ούτε τις γνώσεις, ούτε τη νομιμοποίηση να κρίνουμε ότι ένα υγρό είναι ασφαλές, πετρέλαιο, πιο ελεγμένο, ή οτιδήποτε άλλο. Το μόνο που μπορούμε να πούμε με σιγουριά είναι το αν μας άρεσε ή αν μας δημιούργησε κάποιο θέμα.

Το νήμα λοιπόν κλειδώνει προσωρινά με εισήγηση για διαγραφή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro