vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

264 επισκέπτες, 9 χρήστες
yorgoss, dkostas, Tem, Jorge, Ηρακλης, Milarepa, marauder800, Lazy Dog, liabovas

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Στο e-liquid recipes, αναφέρει πως η Premium Custard έχει διακυτέλιο και ακετοΐνη, επίσης  και το γνωστό πορτοκαλί κατάστημα που το πουλάει, αναφέρει μόνο για το διακυτέλιο.

Αυτές που γράφει ο armadorn είναι όλες κρέμες;Ουσιαστικά αν πάρω κάποια απο αυτές, πχ την Bavarian TPA είμαι καλυμμένος;

Ημικαπνικά υγρά φτιάχνω, η κάποια σχετικά γλυκά, όπως πχ μπισκότο+βανίλια+καραμέλα η κάποια με καφέ, θέλω να πάρω και με ξηρούς καρπούς, όχι όμως το Nut Mix.

Εκτός απο τα 4 αυτά αρώματα, έχω και άλλα 8, τα 2 είναι καπνικά, όλα της FA.Ισως να πάρω 2-4 ακόμα καπνικά, συνδυάζονται με άλλα υγρά η ακόμα και μεταξύ τους.

Η ζύμη τι είναι;

Οσα υγρά έχω φτιάξει, είναι 50/50, όμως έχουν αρχίσει να ενοχλούν στον λαιμό, νομίζω πως 40PG/60VG θα είναι καλύτερα.Διαβάζω πολλές συνταγές με 30PG/70VG, είναι μάλλον το ποσοστό που προτιμούν οι περισσότεροι, κάποιες συνταγές έχουν ακόμα χαμηλότερο ποσοστό σε PG.

Πότε έχουμε μεγαλύτερη διαρροή υγρού όταν ο καιρός είναι ζεστός και πότε το υγρό παγώνει όπως πχ τώρα που έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες, ανάλογα με τα ποσοστά PG/VG;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2022, 21:12 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Όντως η premium custard είναι από τα ελάχιστα αρώματα της fa που περιέχουν διακυτελιο. Γενικότερα το διακυτελιο, η ακετοϊνη κ.λπ, που εμπεριέχονται στα αρώματα είναι τόσο απειροελάχιστα που δεν αξίζει να ασχοληθείς. 
Τα υλικά που πρότεινε ο [member=16791]armadoran[/member] είναι όλα κρέμες. Η bavarian μπορεί να σε καλύψει σε κάποιες συνταγές ή και όχι. Μπορείς να συνδυάσεις 2 ή και 3 αρώματα για κρέμες. 
Η ζύμη είναι αρώματα τύπου μπισκότο, κουλουρακι ή κέικ και σε χαμηλό ποσοστό στηρίζει τις κρέμες και δίνει σώμα. Ειδικά σε ημικαπνικη συνταγή παίζει αρκετά το προφίλ καπνός+κρέμα+ζύμη. 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
 Πότε έχουμε μεγαλύτερη διαρροή υγρού όταν ο καιρός είναι ζεστός και πότε το υγρό παγώνει όπως πχ τώρα που έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες, ανάλογα με τα ποσοστά PG/VG;
Η PG ουσιαστικά έχει ρευστότητα που προσομοιάζει με του νερού. Αντίθετα, η VG είναι αρκετά πιό παχύρρευστη ( εξαρτάται & από την μάρκα). Οπότε όσο πιό μεγάλο το ποσοστό της PG, τόσο & λεπτόρρευστο το τελικό υγρό & το αντίθετο συμβαίνει όσο μεγαλώνει το ποσοστό της VG.
Στα υπόψη ότι η PG "δίνει' χτύπημα, ενώ η VG πλούσιο ατμοντούμανο. Οπότε, κάνε & τα κουμάντα σου ανάλογα.
Προσωπικά, με 70% VG/ 30% PG  δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα ούτε κατακαλόκαιρο αλλά ούτε & καταχείμωνο (σε mtl) με κανένα από τους ατμοποιητές μου...

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
[member=21779]treloneritis[/member] Έλα εκεί που δουλεύω και θα φας καμένο μέχρι τα δάχτυλα των ποδιών σου με 70vg + 30pg.
Στα όρια είναι το 50-50 και γίνεται μέλι από το κρύο. :))

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Μιλάμε για ανθρώπινες συνθήκες, μπρε...Εγώ σου τα λεγα να μην δεχτείς εκείνη την καλά αμοιβόμενη θέση επιστημονικού ερευνητή στον Νότιο Πόλο, αλλά δε με άκουγες..... :tongue_move_02:

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Στο e-liquid recipes, όσο αυξάνεται το ποσοστό του συνολικού αρώματος, τόσο μειώνεται αυτόματα το ποσοστό της PG.

Πχ έφτιαξα τώρα 1 συνταγή 30 ml που μου πρότειναν, 40PG/60VG με συνολικό ποσοστό αρώματος 6% (5 αρώματα).Με PG 5.70 ml και αν αφαιρέσω όλα τα αρώματα μου βγάζει PG 7.50 ml, δηλαδή υπολογίζει ως PG και το αρωμα.

Αυτό είναι το σωστό;Υπολογίζουμε την ποσότητα μαζί με τα αρώματα γιατί αυτά είναι σε PG 100%;

Δεν έβαλα καθόλου νικοτίνη, σκέφτομαι να αφήσω το υγρό να ωριμάσει 10-14 ημέρες και να την προσθέσω πχ 2 ημέρες πρίν το ατμίσω, θα δέσει με τα υπόλοιπα;Στα προηγούμενα υγρά, είχα βάλει την νικοτίνη απο την αρχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2022, 19:42 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
η αναλογια pg/vg επηρεάζει καθολου και την μακα στις αντιστασεις?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
[member=23331]Leon_GR[/member]
Στο α πεδίο του calculator δίνεις την τελική ποσότητα υγρού που θέλεις να φτιάξεις (σε ml). Σαν "τελική ποσότητα" θεωρείς το σύνολο οοοοολων των επιμέρους υγρών που θα μιξάρεις (pg, vg, νικοτίνη, άρωμα/τα).
Τα αρώματα είναι σε διάλυμα με pg συνήθως. Οσο καιρό μιξάριζα αρώματα (πλέον κάνω σκέτη, πούρα, διάφανη βάση) δεν μου έτυχε να πέσω σε άρωμα διαλυμένο σε vg, αν & έχω διαβάσει πως υπάρχουν & τέτοια.
Μιά ιδιότητα της pg που δεν ανέφερα σε προηγούμενη συζήτησή μας είναι ότι είναι καλός φορέας γεύσης, αντίθετα από την vg. Γι αυτό θα βρεις σε πολλές εταιρείες αρωμάτων να δίνουν μικρότερα ποσοστά προσθήκης αρώματος αν το υγρό θα αποτελείται από βάση με μεγάλο ποσοστό pg & μεγαλύτερο ποσοστό αρώματος αν η βάση είναι πλούσια σε vg.
Για το πότε να προσθέσεις & την νικοτίνη, προσωπικά θα έλεγα ότι εξαρτάται από το πόσο "ψείρας" είσαι (πχ, πολλοί τηρούν με θρησκευτική ευλάβεια τα ποσοστά των αρωμάτων τους με ζυγαριές συνδεμένες με το Διεθνές Γραφείο Μέτρων και Σταθμών).
 Στις ποσότητες που φτιάχνεις θα έλεγα πως το πιό αξιόπιστο είναι το κατάδικό σου, προσωπικό κριτήριο & προτίμηση. Φτιάξε 2 μικρές παρτίδες & με τους 2 τρόπους & κράτησε για μελλοντικές παρασκευές αυτήν που σε ικανοποιεί περισσότερο.



Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
@vag21

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει καμία ιδιαίτερη διαφορά, δουλεύοντας κατά κύριο λόγο από 60/40-70/30 Vg-Pg.

@Leon_GR

Τη νικοτίνη την προσθέτω αφού βάλω τα αρώματα πρώτα. Μετά την pg αν χρειαστεί βάσει της αναλογίας που θέλω, και τέλος την vg. Αυτό γτ αν μπει η νικοτίνη μετά δεν αναμιγνύεται ομοιόμορφα στο υγρό. Αυτό έχω δει εμπειρικά.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
[member=21669]ZiovanioS[/member]

Δηλαδή βάζεις κατά σειρά:Αρώματα, νικοτίνη, PG, VG.

Στο τελευταίο υγρό που έφτιαξα, νομίζω πως έβαλα κατά σειρά:PG, αρώματα, VG.Την νικοτίνη θα την προσθέσω ενδιάμεσα η προς το τέλος της ωρίμανσης.

Θα απέφευγα να βάλω τα αρώματα στο τέλος, με το σκεπτικό ότι μπορεί να μείνει ποσοστό τους στο πάνω μέρος του μπουκαλιού μετά το ανακάτεμα.

Αλλά τι νόημα έχει η σειρά εφόσον θα ανακατευτούν καλά με "φραπεδιασμα"  μετά την μίξη, αλλά και πχ κυκλικά τις πρώτες 7 ημέρες;

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9590
  • Φύλο: Άντρας
Στην περίπτωση αυτή δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα η σειρά προσθήκης των συστατικών. Μετά από τόσες ημέρες το υγρό θα έχει ομογενοποιηθεί πλήρως.

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Εγω προσωπικά φτιάχνω vg-pg και νικοτίνη και μετά συμπληρώνω άρωμα!
Ωρίμανση και τελος.

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
ισχύει ότι άμα φταίξεις υγρό μόνο με βάση vg/pg και προσθεσεις και νικοτινη δεν χρειαζεται ωριμανση απλα μονο ανακατεμα καλο ?

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Ναι,απλά περιμένεις να φύγουν οι μπουρμπουλιθρες

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
ok ευχαριστω  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2022, 14:53 από NikosAnt »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42466 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos