vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 9 χρήστες
TasMan, dkostas, white varadero, Tem, lagoudakis, thebull, Chris66, andreashadji, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα,ψαχνω προγραμμα που να εχει επιλογη να του βαζω την ετοιμη βαση που εχω πχ 70-30 με 0 νικοτινη και να μου βγαζει ολα τα υπολοιπα ,υπαρχει κατι?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Πέρα από ένα καλό calculator, είναι & ένας καλός τσελεμεντές με συνταγές, πληροφορίες αρωμάτων, βαθμολογίες, σημειώσεις...Θα σου πρότεινα να φτιάξεις λογαριασμό & να αποθηκεύεις εκεί τις συνταγές σου.
http://e-liquid-recipes.com/create

Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Καλο ειναι σιγουρα ,εχω κατι παρομοιο αλλα δεν κανει αυτο που ζητησα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Καλησπερα,ψαχνω προγραμμα που να εχει επιλογη να του βαζω την ετοιμη βαση που εχω πχ 70-30 με 0 νικοτινη και να μου βγαζει ολα τα υπολοιπα ,υπαρχει κατι?
Αν θες, γίνε πιό αναλυτικός. Δεν κατάλαβα τί δεν σου βγάζει. Αυτά που ζητάς αυτά σου βγάζει. Βάλε την ολική ποσότητα υγρού που θες να φτιάξεις, βάλε στα κουτάκια την έτοιμη βάση σου & δώσε στα αντίστοιχα κουτάκια ό,τι υπόλοιπο θες.

Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
παραδειγμα θελω να κανω 100ml με 3% νικοτινη,τρια αρωματα μεσα και αναλογια τελικου υγρoυ 70-30,στο προγραμμα λεει vg 70 ml,pg 6 ml, νικοτινη 100%pg 15ml+τα αρωματα 9 ml,αν βαλω πρωτα την νικοτινη και τα αρωματα θα που ειναι pg θα εχω 24 ml pg και θελω αλλα 76 ml για να γινουν 100 ml τελικου προιοντος σωστα μεχρι εδω?Αν τωρα προσθεσω την ετοιμη μου βαση 70-30 τα υπολοιπα δηλαδη 76 ml  η αναλογια στο τελικο μειγμα δεν θα ειναι 70-30

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
EDIT: δεν μπορεί να σου βγεί με έτοιμη βάση 70/30 θες βάση  vg 70 ml + αρώματα +  pg
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2019, 22:47 από vsotos »

Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Οταν εχεις ετοιμη βαση 70vg-30pg δεν γινεται να βγαλεις ποτε τελικο υγρο 70vg-30pg, για τον απλουστατο λογο οτι τα αρωματα που θα προσθεσεις θα ειναι διαλυμενα σε pg και επομενως θα ανεβασουν την συγκεντρωση της pg στο τελικο μειγμα. Επισης ουτε η νικοτινη σου θα ειναι αυτη που ειχες στην αρχικη σου βαση γιατι τα αρωματα θα την αραιωσουν.  

Nai_Ego

Συγγνώμη αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα. Γράφει αυτά που έχει σαν δεδομένα (νικοτίνη, άρωμα και ποσοστά) και τι θέλει να φτιάξει, του βγαίνει η συνταγή και προχωράει. Αν έχει 70/30 και θέλει 70/30 θα πρέπει τα υλικά του να τα βάζει σε αναλογία 70/30, δεν γίνεται αλλιώς, τι να κάνει ο υπολογιστής; Να αλλάξει την ποσόστωση των έτοιμων υγρών ή να μην δέχεται αρνητικούς αριθμούς; Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω. :confused1:

Μία λύση ίσως είναι να μην φτιάξει 100ml και να παίξει με την ποσότητα μέχρι να πλησιάσει στο 70/30.

ΥΓ: Αρχικά είχε γράψει ότι έχει 0 νικοτίνη και θέλει να την κάνει 3.

Καλησπερα,ψαχνω προγραμμα που να εχει επιλογη να του βαζω την ετοιμη βαση που εχω πχ 70-30 με 0 νικοτινη και να μου βγαζει ολα τα υπολοιπα ,υπαρχει κατι?


παραδειγμα θελω να κανω 100ml με 3% νικοτινη,τρια αρωματα μεσα και αναλογια τελικου υγρoυ 70-30,στο προγραμμα λεει vg 70 ml,pg 6 ml, νικοτινη 100%pg 15ml+τα αρωματα 9 ml,αν βαλω πρωτα την νικοτινη και τα αρωματα θα που ειναι pg θα εχω 24 ml pg και θελω αλλα 76 ml για να γινουν 100 ml τελικου προιοντος σωστα μεχρι εδω?Αν τωρα προσθεσω την ετοιμη μου βαση 70-30 τα υπολοιπα δηλαδη 76 ml  η αναλογια στο τελικο μειγμα δεν θα ειναι 70-30

Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Αρα με ετοιμη βαση πχ70-30 το ξεχναμε πρεπει να γινει 50-50

Συγγνώμη αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα. Γράφει αυτά που έχει σαν δεδομένα (νικοτίνη, άρωμα και ποσοστά) και τι θέλει να φτιάξει, του βγαίνει η συνταγή και προχωράει. Αν έχει 70/30 και θέλει 70/30 θα πρέπει τα υλικά του να τα βάζει σε αναλογία 70/30, δεν γίνεται αλλιώς, τι να κάνει ο υπολογιστής; Να αλλάξει την ποσόστωση των έτοιμων υγρών ή να μην δέχεται αρνητικούς αριθμούς; Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω. :confused1:

Μία λύση ίσως είναι να μην φτιάξει 100ml και να παίξει με την ποσότητα μέχρι να πλησιάσει στο 70/30.

ΥΓ: Αρχικά είχε γράψει ότι έχει 0 νικοτίνη και θέλει να την κάνει 3.

Η βαση μου ειναι μηδενικη και στο τελος με την προσθηκη νικοτινης θα παει 3


διόρθωση παράθεσης, συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2019, 15:29 από spectrum »

Nai_Ego

Θα σου πρότεινα να μην κολλάς εξαρχής στο "αντί για 70/30 πάμε για 50/50". Πες μας τι νικοτίνη έχει η βάση σου, πόσα και σε τι ποσοστά είναι τα αρώματα καθώς και τις αναλογίες σε PG/VG τους, τι νικοτίνη θέλεις στο τελικό υγρό και θα βρούμε μία πρόταση.

Ο κανόνας όμως είναι αυτός που είπε ο [member=22531]Kostis101[/member] και ο [member=22389]vsotos[/member].

Οταν εχεις ετοιμη βαση 70vg-30pg δεν γινεται να βγαλεις ποτε τελικο υγρο 70vg-30pg, για τον απλουστατο λογο οτι τα αρωματα που θα προσθεσεις θα ειναι διαλυμενα σε pg και επομενως θα ανεβασουν την συγκεντρωση της pg στο τελικο μειγμα. Επισης ουτε η νικοτινη σου θα ειναι αυτη που ειχες στην αρχικη σου βαση γιατι τα αρωματα θα την αραιωσουν.  

EDIT: δεν μπορεί να σου βγεί με έτοιμη βάση 70/30 θες βάση  vg 70 ml + αρώματα +  pg

Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Πιστευω με ενα καταλλλο προγραμμα που θα εχει επιλογη να βαλεις την βαση σου που εχεις φτιαξει γινεται ,απλα θα σου λεει προσθεσε τοση vg η τοση pg

Nai_Ego

Δοκίμασε κι αυτό μήπως σε βολέψει καλύτερα http://www.steam-engine.org/juice.html

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας καπου επειδη ειμαι πολυ κακος στους υπολογισμους ακομη και με τη βοηθεια e-liquid calculator, εδω και καιρο φτιαχνω μονος μου υγρα οπου με καλυπτει αρκετα το αποτελεσμα χωρις να δινω βαση στο ποση νικοτινη μπορει να παιρνω, φτιαχνω παντα ως εξης παντα χωρις αρωμα (προσωπικα δε μου αρεσουν τα αρωματα, ατμιζω μονο με τσιγαρισιους ατμο για να παιρνει ο οργανισμος μου την νικοτινη) με τις δοσολογιες ως εξης: (αλλοτε 40αρια αλλοτε 100αρια αναλογα το mood και τα υλικα που εχω τη συγκεκριμενη στιγμη)

20 ml σκετη βαση + 20 ml βαση νικοτινης των 20mg (υγρο των 40ml)
50 ml σκετη βαση + 50 ml βαση νικοτινης των 20mg (υγρο των 100ml)

Με τις παραπανω δοσολογιες ειμαι πολυ καλυμενος και δεν ειχα ποτε την αναγκη ουτε να αυξησω ουτε να μειωσω το οτιδηποτε. Επειδη ομως δεν γνωριζω τη ποσοτητα της νικοτινης που βαζω στον οργανισμο μου θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε ποσα mg νικοτινης εχω με τις παραπανω δοσολογιες, σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συγχωρεστε με αν ειναι χαζη η ερωτηση μου και για καποιους προφανως να ειναι πολυ απλη η απαντηση αλλα οπως σας ειπα δε τα παω καθολου καλα με αυτα περα απο το συγκεκριμενο τροπο που εχω μαθει να παρασκευαζω τα υγρα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2019, 19:21 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
έχεις υγρό με 10mg/ml 

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, και κατι αλλο μιας και τελικα εφτιαξα 40 ml (20ml βαση & 20ml νικοτινη) αν προσθεσω αλλα 20ml νικοτινης (συνολο 60ml) θα εχω 20αρα στο τελικο μειγμα σωστα?

διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2019, 04:50 από giorgosmc »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42511 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos