vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 7 χρήστες
babis1993, dkostas, Jorge, Aoratix, camber, pngtszs1976, tapantari

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Ψάξε λίγο τα posts μου να βρεις τι παίζει με την μαλτόλη. Είμαι από κινητό, δεν μπορώ να το βρω εύκολα τώρα. Και βάλε μία και την συνταγή που ζητάει 5% μαλτόλη, γιατί είναι πάρα πολύ. Κανένα Tribeca clone είναι, or what? :)
Ακριβως .τριμπεκα κλωνος..3% κανονικα αλλα αυτος που δοκιμασα και μου εδωσε την συνταγη βαζει 5%...

Θα ψαξω και θα ενημερωσω αν δεν καταλαβω.. ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
@fritezas @lageor7 
Παιδια εγω λεω να σταζω μιση σταγονα απο το ΑΡΩΜΑ στην αντισταση. Γι αυτο λεω να ειναι γεματο το τανκ με βαση. Οπότε ατμο σε στυλ Genesis/Rdta θεωρω οτι ειναι καταλληλοτεροι γι αυτη τη δουλεια. Σωστα;;

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Κατάλαβα τι εννοείς από το πρώτο σου ποστ. Αν έχεις τη διαύγεια να καταλάβεις πως θα είναι αραιωμενο, δε χρειάζεσαι καν βάση. Βαμβακια 15 χρειάζεσαι (όσα και τα αρώματα που πήρες). Ούτε τανκ χρειάζεσαι για μια σταγόνα δοκιμής. Κατευθείαν από τη καμπάνα και είσαι κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ακριβως .τριμπεκα κλωνος..3% κανονικα αλλα αυτος που δοκιμασα και μου εδωσε την συνταγη βαζει 5%...

Θα ψαξω και θα ενημερωσω αν δεν καταλαβω.. ευχαριστώ
Το 5% που σου λέει η σκόνη, είναι το ποσοστό αραίωσης σε σκέτη PG για να την φέρεις σε υγρή μορφή. Από το αποτέλεσμα που θα προκύψει θα βάλεις το ανάλογο ποσοστό στη συνταγή σου.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Βασικα μου την δωσανε ετσι:

Start with PG/VG/Nic base of your choice.


12,5% ry4 double
2.5% graham cracker
2% pyrazine
5% ethyl maltol

οποτε μηπως εννοει 5% απο το διαλλυμα που θα φτιαξω (1/10) ;

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Βασικα μου την δωσανε ετσι:

Start with PG/VG/Nic base of your choice.


12,5% ry4 double
2.5% graham cracker
2% pyrazine
5% ethyl maltol

οποτε μηπως εννοει 5% απο το διαλλυμα που θα φτιαξω (1/10) ;
Παράθεση
Το 5% που σου λέει η σκόνη, είναι το ποσοστό αραίωσης σε σκέτη PG για να την φέρεις σε υγρή μορφή. Από το αποτέλεσμα που θα προκύψει θα βάλεις το ανάλογο ποσοστό στη συνταγή σου.
Τελικά όντως εννοούν 5% μαλτόλη. Καλά το κατάλαβα, μόνο Τριμπέκα θα μπορούσε να ήταν, lol. Φτιάξε λίγο δικέ μου γιατί με 2% πυραζίνη και 5% μαλτόλη κρίμα είναι να χαραμίσεις 100ml βάσης, όπως μου λες στο PM. Ξεκίνα με κανένα 20μελο.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
αυτο θα εκανα αλλωστε..

10-20 μλ για δοκιμη...

οποτε βαζω στο 20μλ 1μλ ;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
οποτε μηπως εννοει 5% απο το διαλλυμα που θα φτιαξω (1/10) ;
Αυτό ακριβώς. Προσωπικά πάντως θα ξεκινούσα με το μισό καθώς αν η μαλτόλη είναι σωστή (και είναι σύμφωνα με το ποσοστό αραίωσης), το κόβω για σιρόπι...

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
οκ ευχαριστω...θα κανω τις δοκιμες μου ξεκινωντας χαμηλοτερα...

οταν και αν διαλυθει ποτε η μαλτολη...

κανα κολπακι να διαλυθει ευκολοτερα εχουμε;;  ;D

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Να το ζεστάνεις λίγο κάτω από ζεστό νερό βρύσης. Αλλά σου είπα ότι ίσως σε 50/50 δεν διαλυθούν οι κρύσταλλοι. Κάνε το άλλο με το 20μελο. Έτσι όπως το έχεις τώρα έχεις ρίξει 1γρ. σε 10ml βάση. Ε, βάλε άλλα 9ml βάση να το φέρεις στα ίσια του και να έχεις Ethyl Maltol (5%). Απλά θα πρέπει να βάζεις διπλό το ποσοστό που λένε οι συνταγές γιατί εκεί πάντα έχουν Ethyl Maltol (10%).

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
@Fritezas

Τη βαση λεω να την βαλω για να 'ξεπλενει' το βαμβακι να φυγει το προηγουμενο αρωμα πριν βαλω το επομενο. Δεν θελω να αλλαζω καν βαμβακι. Ειμαι ΠΟΛΥ τεμπελης λεμε  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Να το ζεστάνεις λίγο κάτω από ζεστό νερό βρύσης. Αλλά σου είπα ότι ίσως σε 50/50 δεν διαλυθούν οι κρύσταλλοι. Κάνε το άλλο με το 20μελο. Έτσι όπως το έχεις τώρα έχεις ρίξει 1γρ. σε 10ml βάση. Ε, βάλε άλλα 9ml βάση να το φέρεις στα ίσια του και να έχεις Ethyl Maltol (5%). Απλά θα πρέπει να βάζεις διπλό το ποσοστό που λένε οι συνταγές γιατί εκεί πάντα έχουν Ethyl Maltol (10%).
Θα δω πρωτα αυτο...
Αμα δεν, θα παω να παρω pg γιατι ξεμεινα...Μην χαλασω αλλο τσαμπα..

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
@fritezas @lageor7
Παιδια εγω λεω να σταζω μιση σταγονα απο το ΑΡΩΜΑ στην αντισταση. Γι αυτο λεω να ειναι γεματο το τανκ με βαση. Οπότε ατμο σε στυλ Genesis/Rdta θεωρω οτι ειναι καταλληλοτεροι γι αυτη τη δουλεια. Σωστα;;
Βάλε την μια σταγόνα σου σε ένα σφηνοπότηρο με νερό καλύτερα και κάνε γαργάρες. Κατευθείαν άρωμα πάνω στην αντίσταση χωρίς καθόλου βαμβάκι την έχεις πατήσει αν πέσεις σε κανένα άρωμα που δεν θέλει πάνω από 1-2%. Δεν πρόκειται να καταλάβεις την γεύση καν, τα γλυκά θα σου φαίνονται πικρά ή θα σε κάψει ή θα σε φάει η χημικίλα κτλ κτλ.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Δεν με καταλαβες φιλε γιατι δεν διαβασες το πρωτο μου ποστ. Απάντηση #1928
Σε δικαιολογω

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Το διάβασα τώρα. Και πάλι για σκέτο άρωμα πάνω στην αντίσταση λες. Και σκέτη βάση να έχεις στο τανκ δεν προλαβαίνει να αραιώσει το σκέτο άρωμα που έχεις ρίξει. Άρωμα που κανονικά πρέπει να είναι στο 2% εσύ θα το κάνεις στο 100% αν είσαι άτυχος ή στο 30% αν είσαι τυχερός και στο αραιώσει η βάση πάνω στο βαμβάκι. Τι να σου πω, ή θα σου αρέσει πολύ ή θα κόψεις το άτμισμα... :))

Πάρε εκεί λίγη VG και φτιάξε sampleράκια με μια σταγόνα άρωμα και 10-20 VG να τελειώνεις. 'Ετσι θα είναι και πιο κοντά στην γεύση τους τα αρώματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 199 42399 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:02
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181667 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos