vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

274 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, maprix, mathimatikos1966, fratz8, nightdream

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #330 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 08:03 »
οκ θα το εχω  υποψη μου για αγορα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #331 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 11:43 »
Εξαιρετικό για τα δικά μου γούστα το Orange Mandarin της TPA.
Όσο για lime τα καλύτερα reviews είναι στη Flavourart, χωρίς να το έχω δοκιμάσει προσωπικά.

Το λάιμ της FA το είχα δοκιμάσει ως έτοιμο υγρό στους πρώτους ατμιστικούς μου μήνες σε ego-c. Θυμάμαι ότι μόλις το συνήθιζες λίγο και καταλάγιαζε η πικρίλα (η οποία πολύ μου άρεσε) είχε πολύ ωραία και πιστή γεύση. Και έκανε και εξαιρετικό συνδυασμό με το Cookie της ίδιας εταιρείας.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #332 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 05:24 »
Σκέφτομαι σιγά σιγά να αρχίσω να ξεκινήσω κι εγώ τα Diy μου και έχω την εξής ερώτηση για αρχή:

Ποιοτικά όσον αφορά την καθαρότητα του υγρού (ελπίζω να είναι κατανοητό τι εννοώ) ποια/ες εταιρείες θεωρούνται οι καλύτερες?

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #333 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 06:39 »
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς, ίσως φταίνε τα 5-6 τζιν και τα υποβρύχια, τέτοια ώρα...  ;D Πάντως από αρώματα η Flavour Art έχει range αποκλειστικά για ΗΤ και λέει ότι όλα σε αυτό το range είαι καθαρά και diacetyl free. Επίσης από TPA τα DX και από Capella τα v2 είναι καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος nikos7

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #334 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 08:58 »
Να κοιταξεις σε tpa και οπως ειπε ο φιλος απο πανω η σειρα dx ειναι καθαρη.κ μπορεις να βρεις τα 10 ml αρκετα φθηνα οποτε να πειραματιστεις με μεγαλυτερη ανεση :)

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #335 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 11:16 »
πηρα  ethyl Maltol σε κρυσταλους ,λεει οτι αραιωνεται 1προς 10 ,δηλαδη τα 5 γραμμαρια τα αραιωνω με 50 PG ? Οποιος ξερει ας δωσει καμια συμβουλη!!

ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #336 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 11:49 »
Νομίζω πως κατάλαβες ακριβώς τι εννοούσα. Δηλαδή ότι θέλω να κάνω δοκιμές με diy απλά δεν θέλω να βάλω κακής ποιότητας αρώματα που είτε αφήνουν πολλά κατακάθια (μπορεί να μην αφήνει κανένα, δεν γνωρίζω απλά είναι κάτι που θέλω να αποφύγω), να ναι diacetyl free και όσο το δυνατόν καλύτερα ποιοτικά γίνεται. Δεν με απασχολεί το αν θα βγει το κόστος και διπλάσιο απ'ότι από άλλα αρώματα αρκεί να βάλω στα πνευμόνια μου κάτι ποιοτικό (κι ας βγάλω μάπα γεύση! :idiot1: ). Ούτως ή άλλως θα βγεί πολύ φτηνότερα απ'ότι να αγοράζω έτοιμα υγρά. Καλά δεν τα λέω?


Οπότε προς το παρόν μου λέτε να κοιτάξω Flavour Art,TPA τα DX και Capella?




ΥΓ. Αν δηλαδή δεν πρόκειται να βγάλω υγρό αρκετά ποιοτικό (άσε τη γεύση αυτό προφανώς είναι υποκειμενικό) προτιμώ να μην ασχοληθώ καθόλου και να αγοράζω έτοιμα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος stergis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #337 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 21:11 »
υπάρχει κάποιο άρωμα που θα μπορούσε να δώσει νότες παγωτου ;
πχ εχω ενα άρωμα ροδάκινο ή βατόμουρο και να το κάνω παγωτό βατομουρο :P

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #338 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 21:31 »
Δεν έχουν όλα τα αρώματα ουσίες περίεργες, απλά σε αυτά που έχουν υπάρχει πλέον έκδοση καθαρή. Δηλαδή μην ψάχνεις να βρεις, ας πούμε, φράουλα DX από ΤΡΑ, δεν υπάρχει γιατί δεν υπήρχε ποτέ θέμα με αυτό το άρωμα. Θα βρεις όμως DX Sweet Cream, Bavarian Cream κτλ. Και Capella V2 όπως Vanilla Custard V2. Τα έτοιμα υγρά δεν σου εξασφαλίζει κανείς ότι θα είναι καθαρά, πιο καθαρό υγρό θα φτιάξεις εσύ αν επιλέξεις όλα τα αρώματα παρά αυτοί.  :))

Για τον φίλο με την ΕΜ: σε δεκάμελο μπουκαλάκι βάζεις ένα γραμμάριο κρυστάλλους και μετά το γεμίζεις με PG. Ζεσταίνεις λίγο για να ανακατεύεται καλύτερα, ανακινείς και όταν έχει ομογενοποιηθεί είσαι ready. Μην φτιάξεις 50ml εκτός αν θες να αφήσεις κληρονομιά στα εγγόνια σου.  :tongue_smilie:

Για τον φίλο με το παγωτό: Vanilla Bean Ice cream είτε TPA ή Capella και μπορείς να βάλεις και 1-2 σταγόνες Koolada ανά 15ml για να δίνει και μια δροσιά, έτσι για αυθεντικότητα. Μπορείς επίσης να συμπληρώσεις και λίγο Sweet Cream που δίνει ωραία αίσθηση κρεμώδους γάλακτος.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #339 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 21:34 »
απο TPA θα προτιμούσα αντί για Vanilla bean ice cream την vanilla bean gelato που είναι και diacetyl free  :)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #340 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 21:45 »
True that.

Επίσης άλλο ένα από ΤΡΑ που δεν έχει DX στον τίτλο είναι το  French Vanilla Creme το οποίο είναι η free έκδοση του French Vanilla Deluxe, αν θυμάμαι καλά. Γενικά όπου βλέπεις δύο γεύσεις σχεδόν ίδιες στην ΤΡΑ καλό είναι να τσεκάρεις την περιγραφή, ποιο είναι με "custard notes" και ποιο χωρίς.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #341 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 23:33 »
υπάρχει κάποιο άρωμα που θα μπορούσε να δώσει νότες παγωτου ;
πχ εχω ενα άρωμα ροδάκινο ή βατόμουρο και να το κάνω παγωτό βατομουρο :P

Δοκίμασε και τον Ιάκωβο, της T-τζους...
Σε μένα, δίνει την αίσθηση παγωμένης τούρτας.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #342 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 01:31 »
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σε βάσεις και βρώσιμα αρωματικά ? (πχ. αρώματα ζαχαροπλαστικής)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #343 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 02:31 »
Ίσως αλλά... όχι!
Εξηγώ:
Κάποια αρώματα ζαχαροπλαστικής ίσως να χρησιμοποιούνται, και αρκετά από τα αρώματά μας είναι βρώσιμα.
Αλλά υπάρχουν βρώσιμα αρώματα που ΔΕΝ είναι καλά για άτμισμα και ατμιστικά που είναι επικίνδυνα για βρώση.
Μόνο οι παρασκευαστές ξέρουν ποιό είναι ποιό και μόνο αυτοί μπορούν να απαντήσουν για τα αρώματα που οι ίδιοι παράγουν.
Οπότε χωρίς έγκυρη πληροφορία δεν αυτοσχεδιάζουμε και τα αντιμετωπίζουμε ως ακατάλληλα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #344 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 16:08 »
....κρίμα   :sad_eyes: και έιχα φτιάξει ένα φανταστικό λεμόνι....!!!
ευτυχώς βέβαια που έκανα μόνο 5 ml δοκιμαστικό
(υπό τον φόβο που ανέφερε και o BigSur)  :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538557 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60557 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1668 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12