vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, ZoeM, bloodlessz, Ηρακλης, testament, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« στις: Ιουλίου 05, 2013, 02:11 »
Εδώ κι αρκετό καιρό, ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια ατμιστική εμπειρία μου που -αρχικά- θα ξένιζε κι εμένα.

Ιδιαίτερα αν τη διάβαζα και την κριτίκαρα,  χωρίς να την έχω δοκιμάσει. 

Ζητώ προκαταβολικά την κατανόησή σας λοιπόν, τουλάχιστον μέχρι να δοκιμάσετε κι εσείς  το δικό σας υγρό, σύμφωνα με την εξής απλή, απλοϊκή, παράξενη, και κυρίως ανέξοδη μέθοδο:

Όποια υγρά σας περισσεύουν, δηλαδή,
-είτε δε σας άρεσε το άρωμα,
-είτε δε σας ικανοποίησε το χτύπημα,
-είτε είναι το αγαπημένο σας κι έχουν μείνει μόνο 4-5 σταγόνες στο μπουκαλάκι, αλλά θέλετε να φτιάξετε κι άλλο,

...συγκεντρώστε τα σε ένα "μεγαλούτσικο" μπουκαλάκι (30άρι ή 50άρι) που μπορεί να έχετε στην άκρη, ή προέρχεται κι αυτό από "υγρό για πέταμα" και μόλις μαζέψετε μια ικανοποιητική ποσότητα, αναδεύστε κι αφήστε να ομογενοποιηθεί 3-4 μέρες.
Μιλάω πάντα για υγρά - είτε DIY, είτε εταιρικά- έτοιμα γι άτμισμα, όχι σκέτα αρώματα.

Την πρώτη φορά, το δοκίμασα από καθαρή τύχη κι ήταν απρόσμενα καλό!  :dontknow:

Τη δεύτερη, θεώρησα ότι μπορεί να είναι σύμπτωση που είχα και πάλι καλό αποτέλεσμα.  :hmmm:

Την τρίτη φορά, σιγουρεύτηκα ότι ήταν επαναλαμβανόμενη επιτυχία, άρα όχι τυχαίο γεγονός και γι αυτό το μοιράζομαι μαζί σας.  :thumpup:

ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Το δικό μου υγρό "Απ'όλων" έχει μέσα ατμιστικά υγρά με άρωμα (σε τυχαίες αναλογίες):
-hazelnut (fa)
-camila (Atmos)
-maxx-blend (fa)
-smoke (after8)
-gina (atmos)
-strawberry (fa)
-nutacco (atmos)
-cigarillos (el toro-hol)
-fotia (atmos)
-apple (fa)
-ry 69 (atmos)
-guevara reserve (hol)
-lemonade (atmos)
-cigar (after8)
-preggio (mystique)  . Ναι, κι όμως σωστά διαβάσατε, ακόμη και το απαράδεκτο για μένα πρέτζιο με 5-6 σταγόνες στα 30 ml έδωσε μια πιπεράτη νότα στο σύνολο, που είναι αισθητή και ιδιαίτερα ευχάριστη στην εκπνοή.

Σίγουρα κάποιο ξεχνάω, αλλά δεν παίζει ρόλο.
Η ουσία είναι ότι, το τελικό υγρό μπορεί να μην είναι για όλη μέρα, σίγουρα όμως αποτελεί ένα ευχάριστο διάλειμμα από τις συνηθισμένες  μου γεύσεις ή ακόμη και στην περίοδο ξεκούρασης με σκέτη βάση.

Συνοδεία μπύρας/ποτού ή αρωματικού καφέ, ανακαλύπτω κάθε φορά και μια νέα "αρωματική νότα" κάπου εκεί στο βάθος του ατμού, ή σε συγκεκριμένο σημείο στον ουρανίσκο...

Πραγματική Kinder έκπληξη.

Κρίμα που έχω μείνει χωρίς τζένεσις αυτήν τη περίοδο και δεν έχω κι άλλο ένα κριτήριο...

Συμβουλή:
Αν νομίζετε ότι το τελικό υγρό θα είναι υπερβολικά βαρυφορτωμένο από αρώματα, μπορείτε ν'αραιώσετε με σκέτη βάση κατά βούληση (νικοτινούχα ή μη).

Η δυναμικότητα σε νικοτίνη εξαρτάται φυσικά απ'το πόσο δυνατά είναι τα υγρά που "κουβαδιάζετε" στο "Απ'όλων" μπουκαλάκι σας.

Το δικό μου υγρό πάντως, παρ'ότι κάνω μηδενικά, περιέχει 1-2 mg/ml νικοτίνη λόγω περιεκτικότητας έτοιμων υγρών που δεν κυκλοφορούν χωρίς. (π.χ. el toro-hol)

Ότι πρέπει δηλαδή γι απολαυστικό άτμισμα συγκεκριμένων στιγμών της ημέρας ;)



Μακάρι να έχετε κι εσείς το ίδιο καλές εντυπώσεις, από τα δικά σας υγρά "απ'όλων".
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 05, 2013, 02:20 »
θα την κάνω τη δοκιμή γιατί έχω μπουχτίσει από κάποια αρώματα και επίσης κάποια δεν μού αρέσουν καθόλου.Συνήθως μού τα αλλάζει το κατάστημα-τα παίρνει πίσω για δοκιμές πελατών.Μού έβαλες ιδέες.... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 05, 2013, 02:30 »
Αν και θα δοκιμάσω, δεν μπορώ να πω πως δε φοβάμαι. Ο λόγος πως τα υγρά που δε μου αρέσουν συχνά έχουν έντονο κάποιο συγκεκριμένο άρωμα. Και όταν είχα πάρει εκείνο το bela valente, 5% έβαζα σε άλλο υγρό και χάλαγε όλο... Τώρα θα μου πεις αν κανένα από αυτά που βάζεις δε σου αρέσει, πράγματι δεν έχεις να χάσεις κάτι..

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 05, 2013, 02:40 »
Δεν έχετε να φοβηθείτε ή να χάσετε τίποτα.
Ούτε καν χρόνο.
Αντί του νεροχύτη, χρησιμοποιείστε ένα μικρό μέρος απ'το "απαράδεκτο" υγρό και φτιάξτε το δικό σας αχταρμά.

Φυσικά, όσο μικρότερη αναλογία, τόσο περισσότερα αρώματα.

Σε 30 ml συνολικού υγρού, αν έχετε τα 20 από ένα και μόνο, λογικό θα είναι να υπερισχύει των υπολοίπων.
Σκοπός είναι η πολυσυλλεκτικότητα.

Κολοτερορίτα :party_beer_01:


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 05, 2013, 02:52 »
Χε-χε...
Το εφάρμοσα, πριν 7-8 μήνες και το είχα ονομάσει "πίτσα".

Το πρώτο τεστ ήταν απελπισία... πάρα πολλά καπνικά, που τελικά δεν...

Το δεύτερο τεστ, όμως, 3-4 μήνες πριν, ήταν 100% επιτυχές. Πήρα τα ρέστα μόνο από φρουτένιες γεύσεις, τις έβαλα όλες μαζί, και ιδού...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1394.msg605697.html#msg605697
όπου έχω κάνει αναγωγή σαν να μην είχα ετοιμάσει τα υγρά από πριν.
Αυτή τη φορά πρόσεξα να βάζω αναλογίες που να αντιστοιχούν στην ένταση του εκάστοτε αρώματος. Έτσι, η ποσότητα των atmos diy ήταν η μισή από αυτών της FA.
Το αποτέλεσμα ήταν 100% ένα θετικό σοκ!!!
Ευτυχώς, λόγω "λάθους", έβαλα πάρα πολά αρώματα, άρα έφτιαξα και πάρα πολύ υγρό.
Εκτός από τη γεύση, πέτυχα και τρομερά ντουμάνια...  :o

Γενικά, η ιδέα αυτή θα έχει αποτέλεσμα ή του ύψους ή του βάθους.
Ίσως παίζει με τον αν τα αρώματα δένουν μεταξύ τους...
Ίσως ο οργανισμός του ατμιστή έχει ανάγκη από μια ασυνήθιστη και πρωτότυπη γεύση...

Τι σύμπτωση... αυτό :cigar: :cigar: :cigar: τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2013, 12:23 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 05, 2013, 03:12 »
Όσες φορές έφιαξα το "AΠ'ΟΛΩΝ" πήγε άπατο..... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 05, 2013, 03:18 »
Καλή ιδέα  :thumpup:
Και το κάθε "AΠ'ΟΛΩΝ" θα είναι σίγουρα μοναδικό.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 05, 2013, 03:29 »
Φυσικά, κάθε ατμιστής έχει τις δικές του προσωπικές προτιμήσεις και γευστικά κριτήρια.

Προφανώς το αρωματικό πάντρεμα δεν είναι εγγυημένο σε καμιά περίπτωση.
Έχω την αίσθηση όμως, ότι μειώνεται η πιθανότητα αποτυχίας όσο περισσότερα αρώματα αναμειχθούν.
Στα 30 ml π.χ. είχα 1-3 ml από 15-16 διαφορετικά υγρά :o

Το μοναδικό μειονέκτημα, αφού ούτως ή άλλως θα πηγαίναν στα σκουπίδια αυτά τα υγρά:
Αν πετύχουμε μια πολύ καλή ανάμειξη, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να την επαναλάβουμε ακριβώς... :(

Χαοτικό σαν εφαρμογή, αλλά πραγματικά αναπάντεχο... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 05, 2013, 09:29 »

Το μοναδικό μειονέκτημα, αφού ούτως ή άλλως θα πηγαίναν στα σκουπίδια αυτά τα υγρά:
Αν πετύχουμε μια πολύ καλή ανάμειξη, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να την επαναλάβουμε ακριβώς... :(




Μη το λες, και αν καθίσει κάποιος και μετρήσει τις ακριβείς ποσότητες του κάθε υγρού που θα βάλει ???
Τρελοί είμαστε αρκετοί  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος athinodwros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μοναδικό ασφαλές τσιγάρο είναι το τελευταίο σου
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 05, 2013, 10:22 »
Το είχα κάνει κατα τύχη πριν λίγο καιρό με
μεντα
βανίλια
μπανάνα
μήλο και κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι.
Το αποτέλεσμα ... 100% ΜΟΥΣΤΑΡΔΑ  :wall: :wall:
Ήταν τόσο άθλιο που στην 1 τζούρα έπιανε αναγούλα όποιον το δοκίμαζε....

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 05, 2013, 11:54 »
Εγώ έχω κάνει παραλλαγή της παραπάνω τακτικής. Έφτιαξα στην αρχή ένα απλό υγρό σε 5ml έβαλα λίγο πεπόνι, μετά λέω δεν προσθέτω και λίγη μέντα, μετά από λίγο άτμισμα λέω δε συμπληρώνω βάση και 2-3 σταγόνες από μπανάνα, μετά είδα μπροστά μου κάτι φρούτα του δάσους...δε βάζω κι από αυτό λίγο να δω τι θα βγει, σκέφτηκα...ε να μην τα πολυλογώ κατέληξα με ένα υγρό καμιά 30αριά ml και διάφορες γεύσεις μέσα, όλες γλυκές ή φρουτένιες. Το αποτέλεσμα στην αρχή ήταν απροσδιόριστο, μετά αρκετά μπουχτιστικό και στο τέλος σχεδόν μαύρο και μπλιαχ. Πρέπει να είχε μέσα πεπόνι, φρούτα του δάσους, μπανάνα, πράσινο μήλο, βανίλια, καραμέλα, φουντούκι, μέντα, μπισκότο κανέλας, σοκολάτα, μαστίχα Χίου, κάστανο και στο τέλος πορτοκάλι που κατέστρεψε τη φανταστική αυτή σύνθεση. Αναλογίες φυσικά δεν θυμάμαι. Άμα βαριέται ο άνθρωπος τι κάνει, ε;... :laugh1:


Υ.Γ. Do not try this at home! Toxic!  ;D


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 05, 2013, 14:33 »
Ειχα γραψει σε αλλο νημα οτι ειχα καποια υγρα που δεν τα ατμιζα και μια μερα τα εκανα     mix     και δεν ξερω τι εβγαλα :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Ενα μπερδεγουε'ι' αρωμα,αλλα καλο ηταν.
Δεν πεταμε τιποτα    (τα πινουμε ολα)    :eyesplash: :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Skoudris

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κeep calm and Vape on
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 05, 2013, 14:57 »
Ετοιμο και το δικο μου υγρο (1 βδομαδα πριν περιπου το εφτιαξα )
Τα υγρα / αρωματα που εβαλα ηταν :
Μπυρα 0 mg  :o :o
Mεντα 9 mg
Bebeca 6 mg
Tribeca 12 mg
αρωμα καρυδας inawera
και 12 ml βασης vg 0 mg


 Το αποτελεσμα ηταν κατι σαν την σος που βαζουμε στο σουβλακι μαζι με λιγη τσιγαριλα χαχα
οχι και οτι πιο ευχαριστο :p


Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 05, 2013, 21:10 »
το tribeca σου έκανε τη ζημιά
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pjdb

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • A NON PROVARI OWNER
Απ: DIY υγρό "ΑΠ'ΟΛΩΝ" !!!
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 06, 2013, 08:44 »
Το κανω αρκετα συχνα,επειδη ατμιζω μηδενικα,οταν νοιωθω την στερηση,βαζω καποια υγρα λιγο,λιγο ενα βαρυ 16 σοκολατα που δεν μου αρεσει το αραιωνω με βαση και μια πινελια καρυδα.Δεν το εχω πεταξει ποτε.Σε μια εβδομαδα φευγουν 5ml και οικονομια και αδειαζει το στοκ απο τα μη αρεστα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180600 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33960 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536217 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12