vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

284 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Tem, Jorge, takoulas, Olga68, Kouros17, Blackwolf, ipomonias

Twitter

Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #60 στις: Μαρτίου 14, 2013, 15:47 »
τα  ετημα υγρα που αγοραζουμε τουλαχιστο αυτα που περνω εγω δεν εχουν ημερομηνια ληξης πανω πως θα ξερω αν ληγουν και ποτε?

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #61 στις: Μαρτίου 14, 2013, 15:50 »
Όλα έχουν απ' όσο ξέρω.... ψάξε στα μικρά (πολύ μικρά) γράμματα !!!

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #62 στις: Μαρτίου 14, 2013, 15:59 »
Δεν έχουν όλα. Εγώ είχα πετύχει υγρό που έλεγε οτι λήγει 1 χρόνο από την ημερομηνία που θα το αγοράσεις :idiot1: .
Κανονικά η vg η Pg και τα αρώματα δεν έχουν ημερομηνία λήξεως όπως εχουν π.χ. τα τρόφιμα. Αυτό που γίνεται είναι οτι τα αρώματα εξασθενουν και οι βάσεις χάνουν την καθαροτητά τους. Δεν πρόκειται να πάθει κανείς δηλητηρίαση επειδή άτμισε ληγμένο άρωμα (έτσι έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον διορθώστε με αν κάνω λάθος). Από την άλλη αφού μου δίνεται η δυνατότητα θα απόφευγα να ατμίσω:
α) υγρό που δεν αναγράφει ημ. λήξεως.
β) υγρό από κίνα ή που να μην ξέρω σε ποιά χώρα κατασκευάστηκε.

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #63 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:03 »
προσεξα πως τελικα γραφει ημερομηνια ληξης ενα μιση χρονο απο σημερα λογικα θα δινουν 2 χρονια ημερομηνιας ληξης απο την μερα που τα φτιαξανε

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 18, 2013, 02:19 »
Πριν κάποιες μέρες αγορασα κάποια υγρά (όλα της ίδιας εταιρείας και από το ίδιο κατάστημα), τα δοκίμασα σε έναν bridgeless για τις πρώτες εντυπώσεις και τα άφησα στην άκρη. Σήμερα γέμισα έναν epsilon με αυτό που μου είχε αρέσει περισσότερο και πριν τα  μισά του τανκ παρατήρησα τα εξής :  το υγρό είχε αρχίσει να σκουραίνει (ήταν ήδη σκούρο από το μπουκαλάκι, αλλά ατμίζοντας γινόταν πιο σκούρο) και να γίνεται και πιο νερουλό. Ξεβίδωσα τον ατμοποιητή και είδα και διαροή στη μπαταρία, για μένα πρωτόγνωρο σε epsilon.
Λίγο μετά τα μισά του τανκ όλα αυτά είχαν επιδεινωθεί συν το ότι άρχισε να χάνεται και η γεύση του υγρού και να παίρνω και πολύ ζεστό ατμό. Το άφησα για λίγο στην άκρη μήπως είχα ζορίσει τον ατμοποιητή και το ξανάπιασα αλλά δεν είχε νόημα, ήταν σαν να ατμίζω ζεστό νερό.

Και το ''κλου" της βραδυάς, κοιτάζω την ημερομηνία λήξης και λέει best before 03/2013. Αυτό που έχω μαζί μου, τα άλλα δεν τα έχω κοιτάξει ακόμη.

Έχω διαβάσει σε άλλο νήμα ότι η ημερομηνία λήξης μπαίνει για ψυχολογικούς και νομοθετικούς λόγους, καθώς προπυλενογλυκόλη και γλυκερίνη δεν αλλοιώνονται, ενώ η οξειδωμένη νικοτίνη απλώς αλλάζει χρώμα, σκουραίνει. Αλλά πόσο, αν υποθέσω ότι φταίει αυτό. Το υγρό που άδειασα από το τανκ είχε γίνει σχεδόν σαν καφές !

Μπορεί τελικά το υγρό να είναι αλλοιωμένο; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;
Πείτε καμιά γνώμη πριν το φάει η τουαλέτα   ;D

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 18, 2013, 02:23 »
Δεν μου έχει τύχει, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να τα πας εκεί από όπου τα πήρες, (για διευκρινήσεις και αντικατάσταση) και όχι να τα φάει η τουαλέτα!!
Και μην το ατμίζεις άλλο... άστο στην άκρη μέχρι την Τρίτη..

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #66 στις: Μαρτίου 18, 2013, 02:31 »
Εμένα μου φαίνεται σαν παράξενη συμπεριφορά του κυκλώματος...
Αν μπορείς, κάνε μερικές τζούρες με άλλη μπαταρία και ατμοποποιητή, να δεις αν υπάρχει διαφορά στη γεύση σε σχέση με πριν...


Edit: Και τώρα που το ξανασκέφτομαι, φανερώνει υπερβολική θερμότητα.
Δοκίμασε με άλλη μπαταρία και πες μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2013, 02:42 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 18, 2013, 02:33 »
Και εγώ τής ίδιας γνώμης είμαι.Καλύτερα να μην το διακυνδινεύσεις αλλά και να μην τα πετάξεις.Μάθε από αυτόν που σού τα πούλησε και πες και σε εμάς να ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 18, 2013, 03:26 »
θεωρώ πιθανότερο να φταίει ο ατμοποιητής σου παρά τα υγρά...
Αν θυμάστε (οι παλιοί) τα πρώτα eGo-W , τα λεγόμενα F1 που είχαν το μπλέ clearomizer , μετά απο λίγη ώρα σκούραιναν κατα πολύ το υγρό που περιείχαν, όποιο και αν ηταν αυτό...
Υποθέσεις κάνω βέβαια... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 18, 2013, 09:41 »
απο τη στιγμη που αλλαξε χρωμα κ στο μπουκαλακι σημαινει πως εχει προβλημα το υγρο κ αλλιωση γευσης κ.τ.λ. αλλα γτ να εχει διαροη? γτ κ νερο να βαλεις στον ατμο δεν σταζει αρα εχει προβλημα κ ο ατμοπηητης σε κτυπησε η καντεμια φιλε μαλλον εχουν προβλημα κ τα 2

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 18, 2013, 10:03 »
Στη θέση σου θα το σκεφτόμουν "επιστημονικά". Απομόνωσε ξανά τις παραμέτρους, Πλύνε τον έψιλον και χρησιμοποίησε ένα παλιό κλασσικό υγρό που ξέρεις καλά. Πάρε το μπουκαλάκι με το θεματάκι και ξαναδοκίμασέ το στον bridgeless. Αν ακόμα και τότε πάνε όλα καλά, σημαίνει πως δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από το να τα χρησιμοποιείς χωριστά. Αλλιώς βλέπεις ποιος φταίει..

Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 18, 2013, 11:17 »
Αν ....
Αν άρχισες να ατμίζεις με απανωτές τζούρες υπερ θερμένοντας συνεχώς τον ατμοποιητή
Αν άρχισες με πολλά volts στο όριο του καμένου π.χ. 4,5 volts με αντίσταση 1,8 Ohm
Αν άφησες στον ήλιο τον ατμοποιητή
Αν δεν είχες σφίξει πολύ καλά την κεφαλή στον άξονα
Αν δεν είχες προηγουμένως απολυμάνει τον ατμοποιητή σου
Τότε όλα τα παραπάνω που περιγράφεις είναι πολύ πιθανόν να σου συμβούν

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 18, 2013, 11:41 »
 Ο συνδυασμός αδικαιολόγητης διαρροής για αυτόν τον  άτμο + το λέρωμα του υγρού  :hmmm:
Μου φέρνουν σε καταπονημένο άτμο, που έχει γίνει ή αντίσταση του όπως τα πνευμόνια μας από το κ.τ τόσα χρόνια
Αν μπορείς τσίμπα και βγάλε το σιλικονάκι που καλύπτει την αντίσταση να δεις μήπως είναι σε μαύρο χάλι από την μάκα
 

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #73 στις: Μαρτίου 18, 2013, 12:20 »
Χρησιμοποίησε ένα  υγρό που δεν έχει λήξει να δεις εάν έχει αλλοίωση κατά το άτμισμα , εάν έχει είναι το atomizer σου,  το πετάς και βάζεις άλλο η το επισκευάζεις . Εάν δεν υπάρχει αλλοίωση είναι τα υγρά που έχουν λήξει , σε αυτήν την περίπτωση δεν τα χρησιμοποιείς  , η ημερομηνία λήξης είναι ημερομηνία λήξης  και για ότι συμβεί (αν συμβεί ) κάνεις δεν θα σε πάρει στα σοβαρά , απλά πράγματα .

Καλή σαρακοστή!

Αποσυνδεδεμένος ews

Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #74 στις: Μαρτίου 18, 2013, 12:51 »
Παντως τα υγρα της Halo εχουν περιεργη συμπεριφορα. Πχ το Shamrock που εχω παρει αν το αφησεις μερικες μερες μεσα στον ατμοποιητη γινεται καφεμαυρο σαν πισσα και δειχνει να ειναι πιο παχυρευστο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 271 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34496 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556792 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181528 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238648 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139087 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz