vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4425 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 12:46 »
Τι εννοείς κοινές? Μια χαρά μπαταρίες είναι στα 20Α  :))
Όμως θα έχουν μειωμένη διάρκεια ζωής αν τις αποφορτίζουμε συνέχεια στα 20Α. Και η Ferrari πιάνει 300km αλλά αν την πηγαίνεις συνέχεια με τόσα θα αλλάξεις κινητήρα πολύ γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4426 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 12:55 »
πως ξερω ομως ποσο την αποφορτιζω ?  :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4427 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 13:17 »
Αν έχεις ηλεκτρονικό μοντάκι, μην το σκέφτεσαι καν. Έχει δικές του ασφάλειες και αν πας να δουλέψεις αντίσταση κάτω απ' το όριο θα σου βγάλει Low Resistance. Αν έχεις μηχανικό, δες εδώ: http://vapecalc.com/

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4428 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 17:58 »
Αντε βρε...........          Καιρος να χαρουν και οι  SONYλατρες  λιγο..........


Ερχεται η ''καινουρια'' (ετσι τη λενε)  Sony Konion US 18650 VTC5A   2600mAh   35Amps.


Δεν ξερω κατα ποσο θα την κοιταξει καποιος σημερα αυτη τη μπαταρια , αλλα σαν μπαταρια ειναι γνωστη η αξια της.
Ιδια χαρακτηριστικα , αλλα με περισσοτερα Amps.


Aντε να δουμε......... 


Αν και η Sony εχει σταματησει να κατασκευαζει αυτες τις Li-Ion μπαταριες.
Μακαρι να εγινε κατι και να την ξαναδουμε στην αγορα .  Οχι την VTC5/VTC5A , αλλα γενικα High Drain μπαταριες απο αυτη την εταιρια.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4429 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 18:42 »
Αν έχει συνεχή αποφόρτιση στα 35 Amps, νομίζω πολλοί θα την κοιτάξουν φίλε Shado. Όταν μπαταρίες σαν τις Vamped πουλιούνται σαν τρελές στα 17 δολλάρια, μόνο και μόνο επειδή έχουν κοτσάρει ένα "40A" στο περιτύλιγμα, τις Sony θα ντραπούν;


Εγώ προσωπικά περιμένω μια απάντηση της Sony στις Samsung 30Q και LG HG2. Οι ποικιλία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν  ;D

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4430 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 19:22 »
@Camber Ώου! Ναι, για αυτό ρώτησα "τι παίζει με τις διπλές μπαταρίες" - δεν το είχα καταλάβει. Οπότε, όταν ο τυπάς λέει στον πίνακα "απροβλημάτιστη χρήση σε μέχρι 46W" μιλάω για την καθεμιά ξεχωριστά, οπότε σε μοντάκι με 2 (σαν το Σιγκέλι που τσίμπησα) είναι 2x46 = 92W;

Και κάτι άλλο - αν και δεν ξερω αν είναι το σωστό νήμα για αυτή την ερώτηση: πώς και είναι ρε παιδιά τόσο διαφορετική η αίσθηση στον ίδιο τον ατμό και τη θερμοκρασία ανάμεσα στο iStick 30W που είχα και το Sigelei 150W TC; Εννοώ... Εμ... Τώρα, πώς το περιγράφεις αυτό; Στο iStick 30W, η Ατλαντίδα σου δίνει Χ ατμό στα 14W. Παραπάνω άρχιζε να μου δίνει αίσθηση καμμένου. Στο Sigelei μου δίνει λίγο ατροφικό ατμό στα ίδια W, αλλά αν την ανεβάσω μέχρι τα 18-22 (τουλάχιστον, με το coil που έχει τώρα μέσα) παίζει κανονικά, ΔΕΝ μου δίνει αίσθηση καμένου μα, αντίθετα, λίγο πιο θερμού ατμού, και, ταυτόχρονα, πολύ πλουσιότερη γεύση! Είναι ιδέα μου ή παίζει όντως τέτοια διαφορά ανάμεσα στα μοντάκια (και γενικά από μοντάκι σε μοντάκι); Έχει να κάνει με αυτά που λέτε περιστασιακά για το "πώς δίνει ρεύμα το καθένα";

Εννοείται πως ΔΕΝ μιλάω για TC mode σε σχέση με VW mode, έτσι; VW το iStick, "Power" το Sigelei.

Και μια ακόμα ερώτηση: λέμε συνεχώς "να προσέχουμε τη φόρτιση στις μπαταρίες". Έχωσα δυο φορτισμένες στο Sigelei και... ανάθεμα και αν μου έπεσε κάτω από το 95%, με chain vaping! Κάτι τα coils που τρέχω πάνω από το Ohm, κάτι το ότι έχω συνηθίσει στα 12 - 18W... Αντέχει! Πες, λοιπόν, πως μου κρατάει και 2, και 3 και 5 μέρες. Μπορώ "να το λυώνω" μέχρι να αποφορτίσει πλήρως, ή είναι καλύτερα να βγάζω ούτως ή άλλως τις μπαταρίες και να τις ξαναφορτίζω κάθε μια-δυο μέρες, π.χ. για την περίπτωση που έχει αποφορτιστεί περισσότερο η μια; Δεν είναι και οι συνεχείς φορτίσεις "επιβλαβείς" (με την πιο... "ελαφριά" έννοια της λέξης) για τις μπαταρίες;

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4431 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 19:39 »
Την πρώτη ερώτηση ας την απαντήσει ο Camber και ο Shadockan που ξέρουν τι παίζει λεπτομερώς. Το σίγουρο είναι ότι κάθε πλακέτα ζητάει συγκεκριμένα Αμπέρ, άσχετα τι αντίσταση έχεις βάλει πάνω.


To istick είναι γνωστό ότι δίνει παραπάνω ρεύμα απ' ότι του ζητάς. Έχει αρκετά δυνατό παλμό, γι' αυτό γκρινιάζουν αρκετοί ότι μερικές φορές τρώνε καμμένο και σε χαμηλά Watt. Γενικά, όσο καλύτερο το μοντάκι, τόσο καλύτερη η πλακέτα και τόσο καλύτερα τα ρεύματα.


Όσον αφορά τις μπαταρίες, μπορείς να χρησιμοποιείς το μοντάκι μέχρι να αδειάσουν. Το σημαντικότερο όταν χρησιμοποιείς μοντάκι με δύο μπαταρίες, συνδεμένες είτε σε σειρά είτε παράλληλα, είναι να είναι ζευγάρι. Τις φορτίζεις μαζί και τις δουλεύεις μαζί.

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4432 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 19:47 »
...και πρεπει να ειναι και εντελως ιδιες;ιδιος τυπος μαρκα κλπ ;


Mobile klaz speaking...

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4433 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 19:53 »
@Ex_Mortus Thanks, αυτό εξηγεί πολλά.

@Kostas_Lazarou Yeap, αυτό είναι από τα πρώτα πράγματα που έμαθα. Και αυτό διότι ακόμα και μπαταρίες "της ίδιας σειράς", από την ίδια εταιρεία, μπορεί να έχουν μικροδιαφορές, οπότε... Ας το θέσω "μπακάλικα", όπως το έχω καταλάβει, η μια "να χωράει 100% φόρτιση" και η άλλη "98% φόρτιση" (άσχετα αν ΚΑΙ οι δυο "δείχνουν 100%"). Αποτέλεσμα, να αποφορτίζονται με λίγο διαφορετικό ρυθμό, "στο τελος" η μια να έχει φορτίο 0% και η άλλη 2%, και, κυρίως σε μηχανικά μοντάκια, να υπάρχει πιθανότητα για κοκομπλόκο.

Όπως έχει καθιερωθεί να λέω ως τσίκενας σε αυτή την παλιοπαρέα, αυτό θα μπορούσε να μεταφραστεί ως τιτανοτεράστια έκρηξη επιπέδου επίθεσης Kaiju στη μούρη σου, αλλά ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι άλλοι θα σου πουν πως ΔΕΝ παίζει τέτοιο πρόβλημα και απλά υπερβάλω.

Δεν θα έρθουν τα Kaijus; Θα σας πω εγώ!

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4434 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 19:58 »
Απ' όσα έχω διαβάσει και απ' όσα βίντεο έχω δει, αυτό έχω καταλάβει. Θα μπορούσα να στο εξηγήσω αλλά δεν είμαι ειδικός στις μπαταρίες, ότι ξέρω μπορείς να το μάθεις και συ με λίγη έρευνα στο διαδίκτυο.


Άποψη μου τώρα, αν χρησιμοποιείς κάποιο μοντάκι με δύο μπαταρίες και είναι διαφορετικές, παράγγειλε δύο καινούριες που να 'ναι ίδιες.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4435 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 20:12 »

Αν έχει συνεχή αποφόρτιση στα 35 Amps, νομίζω πολλοί θα την κοιτάξουν φίλε Shado. Όταν μπαταρίες σαν τις Vamped πουλιούνται σαν τρελές στα 17 δολλάρια, μόνο και μόνο επειδή έχουν κοτσάρει ένα "40A" στο περιτύλιγμα, τις Sony θα ντραπούν;


Εγώ προσωπικά περιμένω μια απάντηση της Sony στις Samsung 30Q και LG HG2. Οι ποικιλία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν  ;D





Εσυ περιμενεις τη Sony και ΄γω εδω και δυο χρονια , περιμενω μια μπαταρια απο την  Panasonic στα 2800mAh με 40 Amps , αλλα μαλλον δεν θα τη δω ποτε........... :tongue_smilie:

Αυτη τη στιγμη μαλιστα δεν πολυκοιταω καμια 18650 και μαλιστα καμια δεν εχω δει να εχει και ανωτερη αποδοση σε σχεση με τις καλες μπαταριες πρηγουμενων γενεων.
Ναι ειναι πιο δυνατες οι VTC4/5 - 20/25R/30Q - HE2/4/HG2 , αλλα με τιποτα δεν μπορει να πει καποιος οτι η τοσο μικρη διαφορα που εχουν οι μπαταριες αυτες  , ειναι δειγμα εξελιξης.
Αυτο το λεω γιατι σε μετρησεις που εγιναν απο καποιο site , με 1.0 Ωμ σε μηχανικο , απο 4.20V η Panasonic CGR CH εδωσε 3.87V , ενω η VTC4 απο τα 4.20V εδωσε 3.91V.
Αυτη τη διαφορα εγω παντως ουτε θα την καταλαβω , ουτε θα την πω διαφορα ικανη να δωσει τιτλο σε μια μπαταρια με διπλα και τριπλα Amperes.
Η Panasonic CGR CH ειναι μπαταρια των 10 Amps και η Sony VTC4 των 30 Amps.
Η μια εχει 2250mAh και η αλλη 2100mAh.   Σχεδον στα ιδια δηλαδη , αλλα τρεις φορες πιο δυνατη η Sony .
Oπως τοτε , ετσι και τωρα με τις καινουριες 18650 των 3000mAh και των 20Αmps , βλεπω το ιδιο πραγμα.
Οι παλιες καλες VTC5-25R-HE2 , με τους μεγαλους ρυθμους αποφορτισης που εχουν , μπορουν ακομα και σημερα να στεκονται αξια απεναντι στις μεγαλες , που λογο των μικροτερων ρυθμων αποφορτισης που εχουν , δεν κανουν και την τεραστια διαφορα.
Ειναι καλυτερες φυσικα , αλλα ημουν κατα πολυ αισιοδοξος με την εξελιξη τους και περιμενα περισσοτερα απο 10 C αποδοση .
Βλεπω ομως οτι ο αιωνιος πολεμος μεταξυ mAh και Amps καλα κρατα . Ακομα και σημερα.

Θα δικαιολογήσω τις εταιριες αυτες γιατι πλεον κοιτανε σε αλλα μονοπατια και μπορω να πω οτι η εξελιξη στις Li-Ion εχει μεινει λιγο πισω λογο των μεγαλων πλεον απαιτήσεων πολλων εταιριων κατασκευης αυτ/των , μηχανηματων κλπ. κλπ. κλπ. και η καλυτερη λυση για μπαταριες μικρου μεγεθους , αλλα πολλαπλάσιων ικανοτητων αποδοσης ενεργειας , ηταν- ειναι και οπως γαινεται θα ειναι για πολυ καιρο ακομα οι Lipo
Ηδη εταιριες οπως η Panasonic - Sony - LG ηταν , αλλα προχωρησαν ακομα περισσοτερο στην εξελιξη των Lipo , με αποτελεσμα οι μπαταριες αυτες πλεον , να μπορουν να καλυπτουν  πολλους περισσοτερους τομεις απο τις Li-Ion.

Eχω δει κιολας καποιες εταιριες η.τ. να εχουν χωσει μεσα στα κουτακια τους κατι τερατακια των 5000mAh , με ικανοτητα 40 C  και βαλε ρυθμο αποφορτισης . Αυτο το 40C + , σημαινει ουτε λιγο ουτε πολυ  αποδοση ακομα και περισσοτερο απο 100 Amperes.
Αποσπωμενα pack , που με ενα φτηνο balance φορτιστη που μπορει να ισσοροπρισει τη φορτιση των στοιχειων ωστε να εχουν ολα το ιδιο Voltaz και απο 'κει και περα .................. απολαυση στο μεγαλειο της.
Bαλε μεσα 50αρι,60αρι,80αρι συρμα , δωσε Watts και παρε το απολυτο.............

Τωρα πια πιστευω ειναι αργα για τη Sony , αν και καπου στο βαθος του μυαλου μου πιστευω οτι θα ειναι η ιδια μπαταρια και αυτο μπορει και να ειναι μονο και μονο ενα κολπακι marketing..........


Θα δουμε ...........  Κοντα , σιμα τα Γιαννενα ........   Λενε στο χωριο μου το Μασαμπουκε της Κενυα....... :tongue_smilie: :tongue_smilie: :eyesplash: :wall: :))






@Camber Ώου! Ναι, για αυτό ρώτησα "τι παίζει με τις διπλές μπαταρίες" - δεν το είχα καταλάβει. Οπότε, όταν ο τυπάς λέει στον πίνακα "απροβλημάτιστη χρήση σε μέχρι 46W" μιλάω για την καθεμιά ξεχωριστά, οπότε σε μοντάκι με 2 (σαν το Σιγκέλι που τσίμπησα) είναι 2x46 = 92W;

Και κάτι άλλο - αν και δεν ξερω αν είναι το σωστό νήμα για αυτή την ερώτηση: πώς και είναι ρε παιδιά τόσο διαφορετική η αίσθηση στον ίδιο τον ατμό και τη θερμοκρασία ανάμεσα στο iStick 30W που είχα και το Sigelei 150W TC; Εννοώ... Εμ... Τώρα, πώς το περιγράφεις αυτό; Στο iStick 30W, η Ατλαντίδα σου δίνει Χ ατμό στα 14W. Παραπάνω άρχιζε να μου δίνει αίσθηση καμμένου. Στο Sigelei μου δίνει λίγο ατροφικό ατμό στα ίδια W, αλλά αν την ανεβάσω μέχρι τα 18-22 (τουλάχιστον, με το coil που έχει τώρα μέσα) παίζει κανονικά, ΔΕΝ μου δίνει αίσθηση καμένου μα, αντίθετα, λίγο πιο θερμού ατμού, και, ταυτόχρονα, πολύ πλουσιότερη γεύση! Είναι ιδέα μου ή παίζει όντως τέτοια διαφορά ανάμεσα στα μοντάκια (και γενικά από μοντάκι σε μοντάκι); Έχει να κάνει με αυτά που λέτε περιστασιακά για το "πώς δίνει ρεύμα το καθένα";

Εννοείται πως ΔΕΝ μιλάω για TC mode σε σχέση με VW mode, έτσι; VW το iStick, "Power" το Sigelei.

Και μια ακόμα ερώτηση: λέμε συνεχώς "να προσέχουμε τη φόρτιση στις μπαταρίες". Έχωσα δυο φορτισμένες στο Sigelei και... ανάθεμα και αν μου έπεσε κάτω από το 95%, με chain vaping! Κάτι τα coils που τρέχω πάνω από το Ohm, κάτι το ότι έχω συνηθίσει στα 12 - 18W... Αντέχει! Πες, λοιπόν, πως μου κρατάει και 2, και 3 και 5 μέρες. Μπορώ "να το λυώνω" μέχρι να αποφορτίσει πλήρως, ή είναι καλύτερα να βγάζω ούτως ή άλλως τις μπαταρίες και να τις ξαναφορτίζω κάθε μια-δυο μέρες, π.χ. για την περίπτωση που έχει αποφορτιστεί περισσότερο η μια; Δεν είναι και οι συνεχείς φορτίσεις "επιβλαβείς" (με την πιο... "ελαφριά" έννοια της λέξης) για τις μπαταρίες;




Οι πλακετες σαν του iStick , δινουν το ρευμα τους με πολυ μεγαλο παλμο.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ξαφνικα η θερμοκρασια να ανεβαινει κατακόρυφα και σε μεγαλο βαθμο.
Αυτος ειναι και ο λογος που σου χαλαει τη γευση.
Στο ''αλλο'' η αποδοση ρευματος στον ατμ/τη , ειναι πιο ομαλη και εχεις πιο ηπια ανοδο θερμοκρασιας και μαλιστα σε πολυ κοντινα επιπεδα με οτι εχεις ρυθμισει.
Δεν μιλαω για το TC  , αφου και με τα Watts σκετα , θα εχεις την αντιστοιχη θερμοκρασια που θα δωσουν αυτα τα Watts που θα ρυθμισεις.
Μπερδεμενο εεεεεεε.....;;;;;;;;;


Καθολου.   Τα Watts που ρυθμιζεις , θα αποδοσουν καποια θερμοκρασια στην αντισταση γενικα.  Αν αυτη η θερμοκρασια ειναι υπερβολικη και ξαφνικη , οπως στο istick , θα στραγγιξει το βαμβακι και ετσι θα παρεις καμμενο ή ασχημη γευση.
Με πιο ομαλο ρευμα , η θερμοκρασια αυτη θα ερθει πιο ομαλα και θα προλαβαινει το βαμβακι να ποτιζει το συρμα.
Οποτε απο τη μια μερια θα μπαινει υγρο , απο την αλλη θα ατμοποιηται και θα εχεις αυτο που λεμε ωραια αποδοση ατμισματος.


Οσο για τις δυο μπαταριες , θα πρεπει να ειναι ζευγαρι , να φορτιζονται μαζι και στην καθε φορτιση να αλλαζεις τη θεση της καθε μιας.
Αυτο ειναι γνωρισμα των μπαταριων που δουλευουν σε σειρα και οχι αυτων που δουλευουν σε παραλληλη συνδεση , αλλα στο χωριο μου λενε   --'' φυλαγε τα ρουχα σου , να εχεις τα μισα ''--.


Οι αποφορτισεις και οι φορτισεις πλεον δεν ειναι θεμα.
Οπως θελεις το κανεις .  Δεν εχεις προβλημα κανενα.
Μπορω να σου πω οτι οσο πιο νωρις τις βαζεις για φορτισμα , τοσο περισσοτερη ζωη θα εχουν , γιατι αν ενας κυκλος φορτισης αποφορτισης ειναι απο τα 4.2V --> 3.3V , αν εσυ τις σταματας στο 3.7V  , εχεις κανει μισο κυκλο...... ;)
Καθε τοσο ομως θα πρεπει να κανεις και καποιες αποφορτισεις πολυ πιο κατω .
Ακομα και να κατεβεις καποιες φορες κατω απο τα 3.0V , καλο θα τις κανει.
Μια φορα στουν τρεις μηνες , αποφορτιζω τις μπαταριες μου στα 2.8V.
Δεν εχουν αναγκη .  Ξυπνανε κιολας.......... ;D :))


Αν μπορεις να εχεις τις μπαταριες σου ομως στο ιδιο Voltaz καθε φορα πριν τις βαλεις στο μοντακι , ειναι το καλυτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 20:37 από shadockan »

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4436 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 23:03 »
@Shadockan Ωραίος! Όταν λες "να τις έχω στο ίδιο voltage", αυτό πώς το ελέγχω; Εννοείς όταν έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση, που "λέει" ο φορτιστής "4.2V" ως "πλήρης φόρτιση" και για τις δυο;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
UPDATE: Τώρα που το σκέφτομαι, εδώ κολλάει - και οφείλω να προσθέσω - η... εξήγηση για την "ιδεολογική διαμάχη" που είχα στο παρελθόν με την @petra σχετικά με το "πόσο τρέχω την Ατλαντίδα"! Κανείς μας φαίνεται δεν είχε σκεφτεί "τι παίζει με τον ηλεκτρικό παλμό του mod"! Ναι μεν η Ατλαντίδα είναι ιδανικό να "τρέχει" στα 20 - 30W, αλλά εμένα στο iStick ίσως "μου έδινε καμένο" από τα 15 και άνω επειδή "της έστελνε ρεύμα... turbo" το iStick! Και σε άλλο mod, με πιο "ομαλή ροή", όντως πρέπει "να την τρέχεις" στα επίπεδα που έλεγε η @petra! Για δες..!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 23:08 από ducklord »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4437 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 13:16 »
Δυστυχως με τους κοινους φορτιστες που εχουμε , ειναι δυσκολο να υπαρχει ιδια φορτιση ακριβως στις μπαταριες μας.
Αν προσεξεις , μετρας τη μια μπαταρια και ειναι στο 4.2 και η αλλη στο 4.18.
Αυτη φυσικα η διαφορα δεν ειναι αξια λογου , ουτε υπαρχει θεμα.
Γενικα σε παραλληλη συνδεση δεν εχεις θεμα , αλλα πιστευω οτι και η πιο μικρη λεπτομερεια καλο ειναι να αναφερεται.


Το πιο απλο που εχεις να κανεις , ειναι η αγορα ενος hobby charger , με τον οποιο θα μπορεις να δωσεις εσυ εντολη ποτε και που θα σταματησει η φορτιση.
Θες στα 4.20V ?
Ρυθμιζεις 4.20 V και ο φορτιστης θα σου φορτισει τη μπαταρια στα 4.20V.
Θες 4.15V ?
Θα σου φορτισει τη μπαταρια με 4.15V και θα σταματησει.


Καποιοι μπορει να γραψουν οτι φοβιζω καποιον που ειναι νεος στο ατμισμα.
Σωστο.
Δεν χρειαζεται ομως να φοβηθει κανεις.
Το προβλημα υπαρχει οταν λειτουργουμε εξω απο τα ορια τις μπαταριες μας.


Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4438 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 14:43 »
@shadockan Εμ, δεν μου το έλεγες πριν δυο εβδομάδες;  ;D

Τώρα που πήρα ΚΑΙ φορτιστή, εκεί που κοιτούσα για μοντάκι που θα φόρτιζε τις μπαταρίες μόνο του, αν δει η σύζυγος πως θα έχω και ΝΕΟ έξοδο, "ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ φορτιστή;", θα με κυνυγά με το τηλεκοντρόλι. Και είναι και ακριβό, π'ανάθεμα το!

Όλοι έλεγαν "πάρε Nitecore, πάρε Xtar", και τσούπ, να ο τρού αππαγγελματίας Shadockan (χωρίς ίχννος ειρωνειας, έτσι;!), με το "πάρε hobby charger"! Damn!

Και είμαι σίγουρος πως μόλις το πάρω και αυτό, θα πεταχτεί κάποιος μέντορας με μια ακόμα παράμετρο που δεν είχα σκεφτεί ή που είχαν ξεχάσει όοοολοι να αναφέρουν - π.χ. "ελέγχεις την ηλικία των στοιχείων; Πάρε και ένα ηλικιοφορτιστομετρητή, να είσαι σίγουρος πως έχουν ξεπεράσει τα 18, για να μην σε πάνε μέσα, αλλά και πως δεν έχουν πατήσει τα 70, να θεωρούνται GILFs"!  :))

EDIT: Αλήθεια, ΠΟΣΟ πάνε αυτοί, να ξέρω τα... μελλοντικά μου έξοδα; Ναι, "μπορώ να το ψάξω", αλλά επειδή φαντάζομαι και εδώ παίζουν διαφορετικές μάρκες, τύποι, "είδη" και ποιότητες, τι ψάχνω;
 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4439 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:02 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Οχι βρε φιλε ....  Για το Θεο......δεν λεω παρε hobby charger ντε και καλα....


Απλα αναφερω οτι με τοσα χρηματα που εχει ενας καλος Nitecore-Xtar-Opus-Pila.....κλπ. , μπορεις να βαλεις ενα λιγο μεγαλυτερο ποσο και να παρεις φορτιστη balance φτηνο , που ειναι ομως καλυτερος απο τους πιο πανω.


Aυτος μπαινει και στην πριζα του σπιτιου για παραδειγμα :
https://www.fasttech.com/products/0/10014159/2392401-imax-b6ac-mini-professional-balance-charger
κι αυτος:
https://www.fasttech.com/products/0/10014159/2392403-imax-b6ac-mini-professional-balance-charger
κι αυτος:
https://www.fasttech.com/products/0/10014159/2392402-imax-b6ac-mini-professional-balance-charger


Ειναι ομως λιγο τραβηγμενο να εχεις τετοιο φορτιστη για να φορτισεις Li-Ion μπαταριες , αλλα πιστευω οτι καλο ειναι να τους μαθουμε κι αυτους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix