vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3090 στις: Απριλίου 11, 2014, 17:43 »
Δωσε τα λεφτα σου να παρεις μια AW και ασε τις δοκιμες.

Καλυτερα να παρεις μια και να σε καλυψει , παρα να εχεις μια τελαμονα με φυσιγκια μαζι σου και καθε τεταρτο να θες να γεμιζεις και το μοντ.....

Τις εχω τις 1200 και ευτιχως ειναι ακομα καινουριες εδω και πανω απο ενα χρονο.
Ειμαι συνεχεια με τις 18650 και οταν τις βαζω μεσα , νομιζω οτι εχει κατω απο 3 v.

Σε αντιθεση με τις Efest των 800 mAh που ειναι καλες , αλλα κι αυτες ειναι πολυ πιο κατω απο τις AW.



Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3091 στις: Απριλίου 11, 2014, 17:56 »
Μπορεί κάποιος παιδιά να μου εξηγήσει γιατί τα 4volts της Spinner δεν έχουν καμία σχέση με τα 4volts του Vamo?
Δεν θα έπρεπε λογικά να παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3092 στις: Απριλίου 11, 2014, 18:03 »
Η πρώτη και κύρια διαφορά, είναι ότι το βάμο είναι παλμικό, και ιδιαίτερα αν το δουλεύεις με AVG (no1) mode, τα δίνει λίγο πιο άγρια τα ρεύματα. Η Spinner από την άλλη δίνει συνεχές ρεύμα.

Επίσης, δεν ξέρουμε αν όντως παίρνεις 4V από τη Spinner σου μιας και δεν νομίζω να έχει τον κόφτη στα 4Α(5 με 2*18350) του Βάμο.

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3093 στις: Απριλίου 11, 2014, 18:15 »

Το σίγουρο είναι οτι το Vamo δεν το δουλεύω σε AVG.
Άρα να υποθέσω οτι είναι θέμα αμπέρ; τα 5 αμπέρ του Vamo το καθιστούν πιο δυνατό στην ίδια ρύθμιση volts?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3094 στις: Απριλίου 11, 2014, 18:21 »
Αυτό εξαρτάται από την αντίστασή σου. Αν το πηλίκο των βολτ που ρυθμίζεις δια την αντίσταση που χρησιμοποιείς είναι μικρότερο ή ίσο με το όριο του κόφτη, τότε όντως παίρνεις αυτά που ζητάς. Αν είναι μεγαλύτερο, τότε όχι, χωρίς όμως να ξέρω αν σε αυτή την περίπτωση παίρνεις το μάξιμουμ που μπορεί να δώσει η πλακέτα ή ένα φιξ νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3095 στις: Απριλίου 11, 2014, 18:24 »
αχαχα με μπερδεψες περισσότερο τώρα :)
το τεστ ειναι απλό:
ο ιδιος ατμοποιητης με 2ω αντίσταση πάνω στο βάμο ρυθμισμένο σε 4 βολτς (όχι βατ) πετάει, πάνω στην σπίννερ ρυθμισμένη στα ίδια 4 βολτς κοιμάται... αυτό.
Η απορία επίσης απλή... γιατι δεν δινουν την ιδια αποδοση στην ιδια ρυθμιση βολτς;;
(σε κάθε περίπτωση σ' ευχαριστώ για την προσπάθεια να μου εξηγήσεις ;) )

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3096 στις: Απριλίου 11, 2014, 18:32 »
Ναι είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση αν θέλεις να πετάξεις 6.5€...
Δεν έχουν προστασία, δεν είναι ασφαλούς χημείας, δεν είναι 1200mah, δεν έχουν δύναμη.
http://www.dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=46&akku2=47&akku3=0&akku4=0&akku5=0&akku6=0
6.5€ έχουν τα δύο τεμάχια μαζί με τα μεταφορικά...
Aνεξάρτητα από τα τέστ του Dampfakkus έχω 3 ζευγάρια από εποχής ομαδικής Vmax (Iούνιος 2012) και είναι ακόμα GG & ίσως οι καλύτερες σε απόδοση/διάρκεια 18350 από τις διάφορες Εfest, EH κλπ που έχω αγοράσει μέχρι τώρα...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3097 στις: Απριλίου 11, 2014, 18:35 »

αχαχα με μπερδεψες περισσότερο τώρα :)
το τεστ ειναι απλό:
ο ιδιος ατμοποιητης με 2ω αντίσταση πάνω στο βάμο ρυθμισμένο σε 4 βολτς (όχι βατ) πετάει, πάνω στην σπίννερ ρυθμισμένη στα ίδια 4 βολτς κοιμάται... αυτό.
Η απορία επίσης απλή... γιατι δεν δινουν την ιδια αποδοση στην ιδια ρυθμιση βολτς;;
(σε κάθε περίπτωση σ' ευχαριστώ για την προσπάθεια να μου εξηγήσεις ;) )




Απλα τα Amperes που επιτρεπει η Spinner να περασουν απο την πλακετα της ειναι λυγοτερα απο του Vamo.

Aυτο σου λεει και ο Τρυφωνας.

Δεν μπορεις να παρεις τα ιδια αποτελεσματα με πλακετες που εχουν μεγαλη διαφορα στα Amperes.

Για να παρεις απο την Spinner 4 V , θα πρεπει να κανεις μια αντ/ση των 2.3 Ωμ ή μπορει και παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3098 στις: Απριλίου 11, 2014, 18:45 »
Σωστά, αλλά και πάλι θα έχεις λιγότερα βαττ οπότε πάλι υποτονικό θα το βλέπεις.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3099 στις: Απριλίου 11, 2014, 19:01 »
Και τα ιδια να παρει Τρυφωνα και παλι δεν θα εχει το ιδιο αποτελεσμα .

Τα Amperes της πλακετας δεν θα αλλαξουν οτι και να κανει.

Το Vamo θα τραβηξει 4 Amps και η Spinner λιγοτερα απο 2

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3100 στις: Απριλίου 11, 2014, 19:15 »
Παιδιά βρήκα από eBay efest και ultrafire με 6,5 ευρό το ζευγάρι στα 1200 Πιες είναι για εσάς οι καλύτερες;;;;;
Απλά τώρα είμαι από το κινητό αύριο που θα είμαι σε υπολογιστή θα σας της δείξω κιόλας!!!

Στάλθηκε από το WT19i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3101 στις: Απριλίου 11, 2014, 19:59 »
6.5€ έχουν τα δύο τεμάχια μαζί με τα μεταφορικά...
Aνεξάρτητα από τα τέστ του Dampfakkus έχω 3 ζευγάρια από εποχής ομαδικής Vmax (Iούνιος 2012) και είναι ακόμα GG & ίσως οι καλύτερες σε απόδοση/διάρκεια 18350 από τις διάφορες Εfest, EH κλπ που έχω αγοράσει μέχρι τώρα...
Αφού το dampfakkus δεν ξέρει τι λέει, μπορείς να μου πεις τι ρυθμό αποφόρτισης έχουν αυτές οι μπαταρίες? Τι ρυθμό φόρτισης? Πόση πτώση τάσης υπό φορτίο?

Έχω μετρήσει αρκετές ΧΧΧFire και έχουν τεράστιες διαφορές (ακόμα κι όσες αγόρασα σφραγιστές σαν ζευγάρι). Διαφορές στη χωρητικότητα, στο κύκλωμα προστασίας , στην πτώση τάσης αλλά και στα ρεύματα που δίνουν. Αρκετές από αυτές προέρχονται από ανακύκλωση και είναι ότι σου κάτσει.

Αν τις δουλέψεις σαν απλές ego και είσαι ευχαριστημένος να ατμίζεις στα 6-7watt τότε είναι μια χαρά. Εξακολουθούν όμως να μην παρέχουν ΚΑΜΙΑ απολύτως προστασία και ασφάλεια. Από εκεί και πέρα είναι πόσο κοστολογείς το πρόσωπό σου σε περίπτωση στραβής.

Αποσυνδεδεμένος sotis2006

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • "καλυτερα ατμιζε παρα καπνιζε"
    • Τρελά Τατουάζ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3102 στις: Απριλίου 11, 2014, 21:46 »
Μετα απο μερες διαβασμα και προσωπικης συνομιλειας με τον TESTAMENT (ευχαριστω πολυ,πολυ )
Αποφασισα και αγορασα απο το eu.nkon.nl τις εξης μπαταριες για το SVDSony Konion US18650VTC4 3.6V 2100mAh (15C)   (1) ενα  τεμαχιo
και

Samsung INR18650-25R
(2) δυο τεμαχια

καλα εκανα ασχημα εκανα  ... εαν δεν δοκιμασεις δεν θα εχεις και προσωπικη αποψη

Μονο που θα ηθελα να αγοραζα καποιες που να τις χρησιμοποιουσα και σε μηχανικο mod οπως το ΝΕΜΕΣΙΣ clone που εχω
απο οτι καταλαβα αυτες δεν ειναι σοφρων να τις χρησιμοποιησω (αν και πολυ θα ηθελα) στο μηχανικο ΟΥΤΕ και με το  KICK
Σωστα δεν τα λεω? ???

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3103 στις: Απριλίου 11, 2014, 22:20 »
Και οι δύο είναι πολύ καλές μπαταρίες IMR.

Δεν έχουν προστασία αλλά  είναι ασφαλούς χημείας και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις άνετα σε μηχανικό.
Στο kick υπάρχει κύκλωμα προστασίας οπότε θα έχεις ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια μ' αυτές τις μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3104 στις: Απριλίου 11, 2014, 22:26 »
Μετα απο μερες διαβασμα και προσωπικης συνομιλειας με τον TESTAMENT (ευχαριστω πολυ,πολυ )
Αποφασισα και αγορασα απο το eu.nkon.nl τις εξης μπαταριες για το SVDSony Konion US18650VTC4 3.6V 2100mAh (15C)   (1) ενα  τεμαχιo
και

Samsung INR18650-25R
(2) δυο τεμαχια

καλα εκανα ασχημα εκανα  ... εαν δεν δοκιμασεις δεν θα εχεις και προσωπικη αποψη

Μονο που θα ηθελα να αγοραζα καποιες που να τις χρησιμοποιουσα και σε μηχανικο mod οπως το ΝΕΜΕΣΙΣ clone που εχω
απο οτι καταλαβα αυτες δεν ειναι σοφρων να τις χρησιμοποιησω (αν και πολυ θα ηθελα) στο μηχανικο ΟΥΤΕ και με το  KICK
Σωστα δεν τα λεω? ???

Εγω παλι δεν καταλαβα....

Γιατι δυο απο τις καλυτερες μπαταριες δεν μπορεις να τις δουλεψεις οπου και οπως θες ;;;;;;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix