vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

190 επισκέπτες, 9 χρήστες
Ελένη Π, Ribot, maprix, I.P, Sergios, Jorge, bloodlessz, tibolaso, Milarepa

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7155 στις: Απριλίου 03, 2017, 22:09 »
Ευχαριστω Camper  εισουν κατατοπιστικος
Στις εργοστασιακες οπως αναφερεσαι πως θα ξεχωρισω αν ειναι γνησιες?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7156 στις: Απριλίου 03, 2017, 22:16 »
Αν έχεις μια σχετική εμπειρία οπτικά κυρίως στον θετικό πόλο. Όλο και κάπου θα υπάρχει μια μικρή διαφορά σε σχέση με την αυθεντική. Διαφορές επίσης μπορεί να υπάρχουν στο πάχος του καλύμματος, τη γραμματοσειρά ή την υφή.
Φυσικά ο καλύτερος τρόπος θα ήταν μετρώντας με κατάλληλα όργανα τις επιδόσεις τους και συγκρίνοντας με τις γνήσιες αλλά αυτό κοστίζει και δεν είναι για απλούς χρήστες.
Με κάποιο φορτιστή αναλυτή όπως ο Opus μπορείς όμως να πιάσεις χοντράδες. Αν ας πούμε αγόρασες μπαταρία 3000mAh και ο Opus δείχνει 2500 ή 3500 mAh κάτι δεν πάει καλά.

Θα σε συμβούλευα να αγοράζεις μπαταρίες από καταστήματα που εμπιστεύεσαι. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να μη πέσεις σε φόλα.


Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7157 στις: Απριλίου 03, 2017, 22:20 »
Πόλυ ωραια και σωστα μου τα αναλησες .

Αρα δεν προκειται να βρεις ακρη περι μπαταριων  ως αναφερα και εγω ανω .

Ευχαριστω για το χρονο σου!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7158 στις: Απριλίου 04, 2017, 00:30 »
Μπορεις να βρεις ανετα την ακρη ....

Ολα αυτα που εγραψε ο camber θα πρεπει να τα μαθουμε καλα .....

Απο 'κει και περα σου εκανε kαι μια ερωτηση ....
-- Μπορεις να βρεις που ειναι το εργοστασιο των Efest , MXJO , AWT κλπ.κλπ.κλπ.  ;;;;
ΟΧΙ ...
Θα βρεις μονο την τοποθεσια οπου βαζουν τα καλυμματα στις μπαταριες ...

Παμε τωρα παρακατω ...
-- Αν θελεις ψαξε να βρεις data sheet για καποια (δηθεν) κατασκευη αυτων των εταιριων ........
Δεν θα βρεις .......

Αυτο το data sheet , ειναι και το μοναδικο εγγυρο εγγραφο στο οποιο θα πρεπει να στηριζόμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ .

Το τι λεει ο Mooch , ο Βattery Boy , o Pancher και ο οποιοσδηποτε αλλος ερασιτεχνης ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ , ο Νικος , ο Μανωλης , η Γιωτα και οποιος αλλος που εχει ενα μηχανημα των 50 - 5000€ , ειναι απλα μια ενδειξη απο το ερασιτεχνικό αυτο μηχανημα .

Φυσικα θα υπαρχουν διαφορες αναμεσα στις δικιες μου μετρησεις σε σχεση με του AK4477 ή του HKJ....

ΟΟΟΛΟΙ αυτοι ομως , αφου τους διαβαζεις , θα ηθελα να μου πεις αν αναλαμβανουν και την ευθυνη για οτι γραφουν , αν τυχον υπαρξει αλλη αποδοση ή αν ακομα γινει κατι κακο , αν εγω αποφορτισω την ταδε μπαταρια με τον τροπο που δηλωνει ο ..... Mooch για παραδειγμα ....
Αναλαμβανει την ευθυνη φιλε μου ;;;;
Φυσικα ... ΟΧΙ ...

Οποτε αυτο που δηλωνει δεν εχει και βαση ...
Οπως δεν εχει βαση και οτι γραψω εγω , αν αυτο δεν συμβαδιζει με τα λεγομενα της εταιριας .


Tα καλυμματα των εταιριων κατασκευης ειναι κατα πολυ κατωτερα σε σχεση με τα καλυμματα που βαζει η Efest , απλα γιατι καμια εταιρια δεν κατασκευαζει μπαταριες για εμας ....
ΚΑΝΕΝΑΣ ....
Οι μπαταριες θα πανε σε εταιριες κατασκευης PACK μπαταριων , τις οποιες θα τις επιβλεπει ενα αναγνωρισμενο ηλεκτρονικο κυκλωμα απο μια αναγνωρισμενη εταιρια κατασκευης κυκλωματων , η οποια θα ειναι αυτη και η ασχολια της ....
Οι μπαταριες θα βγουν απο το pack ............. ΠΟΤΕ .........
Θα πεταξουμε το pack και θα παρουμε αλλο .
Αρα και τα καλυμματα δεν θα τα πειραξει κανεις ποτε .... Αρα δε χρειαζεται και καλυτερης ποιοτητας , αλλα πρεπει να ειναι και οσο γινεται πιο λεπτα για να ειναι οσο γινεται πιο μικρη η διαμετρος τους .

Παμε τωρα στα καλυμματα των εταιριων rewrap.......

Η δηλωση των Efest , AWT , MXJO και οποιασδηποτε αλλης τετοιου ειδους εταιρια για αποδοση 35Α , εχει πηγη στις Samsung και LG.
Η δηλωση αυτη ειναι για την παλμικη αποφορτιση των 25R - HE2 σε κοντρα για την VTC5 και τα 30Α με οριο τους 80°C.
Ομως ολοκλυρη αυτη η δηλωση ειναι :
---  35Α για 75 δευτερα  ---
Τοση ειναι και η διαρκεια ειτε μιλαμε για την 25R , HE2 , HE4 .... , ειτε για τη VTC5 ....
Αρα με λιγα λογια , μιλαμε για παρομοια αποδοση απο τις μπαταριες αυτες .... με τετοια αποφορτιση .....

Αυτο ομως η Samsung και η LG δεν το δηλωσαν ποτε ανοιχτα .....
Πιο πολυ ηταν ''διαρροη'' παρα δηλωση ....
Και στην πραγματικοτητα , δεν ξερουμε ΣΙΓΟΥΡΑ αν ισχυει και 100% αυτη η δηλωση ....


Παμε τωρα και παρακατω ....

Αναφερεις οτι οι κατασκευαστες των mods δηλωνουν οτι χρειαζεται να εχουμε μπαταριες με 25Α το λιγοτερο ...
Ναι ... Ωραια ...
Το προβλημα που ειναι ;;;
Υπαρχουν μπαταριες στα 3.7V με αποδοση 100Α και 5000mAh .
Αν θελεις μπορεις να αγορασεις την Turnigy 5000mAh 100A 3.7V και να τη βαλεις σε μοντακι ...
Δεν υπαρχει καποιο θεμα ....
Μονο που η μπαταρια αυτη ειναι ........ LIPO και οχι Li-Ion .

Το οτι ο κατασκευαστης του mod σου λεει να βαλεις μπαταρια των 25Α ομως , δε σημαινει οτι αν βαλεις μπαταρια των 10Α δεν θα δουλεψει ...
Αυτο στο λεει ο κατασκευαστης για να παρεις το ανωτερο της αποδοσης της πλακετας .
---  Αν ομως εσυ χρειαζεσαι αποδοση 25 + Α για να ικανοποιησεις το ατμιστικο σου γουστο , τοτε δεν θα παρεις μονης μπαταριας μοντακι ....
Θα παρεις με δυο ή περισσοτερες για να μπορεις να εχεις αυτο που θελεις ...


Ειδα οτι αναφερεις παλμικη αποφορτιση και αντιστασεις 0.03 - 0.06 Ωμ .
Φιλε μου εχεις ενα πολυμετρο ;;;;
Αν δεν εχεις , αγορασε ενα ...
Ενα φτηνο των 10€ θα κανει τη δουλεια του ...

Φτιαξε μια αντισταση στο 0.03 - 0.06 Ωμ και μετρα στους πολους τι ρευμα παει ...
Αν θα μπορεσεις να παρεις περισσοτερα απο 70W ... αντε να γινω γενναιόδωρος και να δεχτω τα 90W για 'σενα  με τετοια αντισταση , να μου πεις και 'μενα ποιο μηχανικο ειναι αυτο να το αγορασω και ΄γω ...
Γιατι απο τη στιγμη που μου κανεις κουβεντα για 0.03 - 0.06Ωμ αντιστασεις και σε απασχολει η αποδοση με τετοιες αντιστασεις , θα μιλας για μηχανικο ....
Αν μιλας για Ωμ και εχεις ηλεκτρονικο μοντακι με πλακετα κατασκευης μετα το 2014 , τοτε εχεις μπερδεψει τις πλακετες .....
Αν ειναι η πλακετα step down (κυκλωμα υποβιβασμου τασης) , δεν μας ενδιαφερει τι αντισταση εχουμε στον ατμοποιητη ......
Αρα το τι κανει η πλακετα σε σσχεση με τη μπαταρια και τι κανει η πλακετα σε σχεση με την αντισταση , ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα .....

Αληθεια ομως ....
Ξερεις την εσωτερικη αντισταση μιας μπαταριας υψηλης αποδοσης ;;;

Ολες οι μπαταριες υψηλης αποδοσης για τα δικα μας δεδομενα , δηλαδη οι 20αμπερες - 30αμπερες , εχουν εσωτερικη αντισταση αποδοσης 0.03 - 0.08mOhms.
Αυτο σημαινει οτι η μπαταρια χωρις να υπαρχει καποιο κυκλωμα ηλεκτρονικο ή μηχανικο , αν τη συνδεσω σε ενα μετρητη , θα εχει η ιδια η μπαταρια εσωτερικη αντισταση κατα της κινησης του ρευματος 0.03 - 0.08 mOhms .

Εσυ τωρα οπως και ο ταδε που εκανε τετοια αντισταση ............. και βαζω και 'μενα μεσα .... (δεν ειμαι αθωος , αλλα ουτε ειναι κατι εξτριμ η κατασκευη τετοιας αντιστασης ... ) , θα πρεπει να αναρωτηθουμε με πολυ απλο τροπο αν ειναι σωστο να τραβαμε ρευμα ισο με το απολυτο ρευμα που μπορει να αποδωσει μια μπαταρια .
Γιατι απο τη στιγμη που εχω ισοβαθμισει το πηνιο (αντισταση) με τις απωλειες / εσωτερικη αντισταση του στοιχειου , ειναι σα να εχω ενα κουβα και τον γυρναω κατακορυφα να αδειασω το νερο ....

Βλεπεις κατι σωστο στο να αδειαζω ετσι το στοιχειο ;;;

Ξερεις τι ζορι τραβαει η μπαταρια εκεινη τη στιγμη ;;;

Εχεις ιδεα τι κανεις εκεινη τη στιγμη ;;;

Ειναι σα να βραχυκυκλωνεις τη μπαταρια με το μεγαλυτερο δυνατο τροπο ....

-- Μηπως ειναι ακυρο το να μιλαμε για τετοιες αντιστσεις ;;;;;;;
-- Μηπως ειναι ακυρο το να κανω τετοιες αντιστασεις ΓΕΝΙΚΑ σε μηχανικο μοντακι ;;;
-- Μηπως εχουμε κανει ... ΘΕΟΥΣ ... καποιους που δεν εχουν γνωσεις για το πως να παρει καποιος ενα καλο αποτελεσμα και χρησιμοποιει ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ το νομο του περιβόητου Ohm ?????



Πως αγοραζω μπαταριες αυθεντικες , σωστες , ανωτερης ποιοτητας .

Αν εχεις εμπειρια οπως εγραψε ο camber , θα τις δεις και θα καταλαβεις .
Αν δεν εχεις , αγοραζεις απο καταστηματα που εχουν ''προσωπο'' , στα οποια θα μπορεις να πας αυριο και να τους την πεταξεις στα μουτρα .
Αλλιως , ρωτας απο που να αγορασεις εδω μεσα σε ατομα που ασχολουνται με μπαταριες ....

Αν εχεις εξοπλισμό που μπορεις να ελεγξεις τις μπαταριες ( οπως ο Opus , Xtar Dragon , iCharger) που ειναι αναλυτες μπαταριων , τοτε θα μπορεσεις μονος σου να δεις τι εχεις αγορασει ...

--- Και δεν δινεις σημασια σε μπαταριες εταιριων Bratsofire , Diastimapower , Galaxyforce ...., με φωτιες στο καλυμμα , με αναγραφόμενα Amperes , IMR , super special .... και αλλες τετοιες ζωγραφιες ... , γιατι οι αυθεντικες στα καλυμματα αναφερουν ΜΟΝΑΧΑ κωδικους παραγωγης , κωδικο σειρας παραγωγης , μοντελο και μαρκα.

--- Και κατι αλλο ...
Οι μπαταριες IMR φτανουν μεχρι τα 2100mAh με τη Sanyo RX .
Απο 'κει και πανω οι μπαταριες ειναι NMC .
Αρα οπως βλεπεις οι Efest αναφερουν στο καλυμμα τους ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΨΕΜΑ ....

Αναφερεις κατι για θερμοκρασιες αναμεσα στις 25R - HE2/4 και VTC5A ...
Εγω δεν σου εκανα κουβεντα σε προηγουμενο ποστ για τη VTC5A , αλλα για τη VTC5 ...

Ειναι δυο διαφορετικα στοιχεια αυτα τα δυο και η μια ειναι 2600mAh (VTC5) , ενω η αλλη ειναι 2500mAh (VTC5A) και με σοβαρη βελτιωση σε οτι αφορα την ανοδο της θερμοκρασιας .
Αυτη τη στιγμη μαλιστα η VTC5A , ειναι η ανωτερη μπαταρια υψηλης αποδοσης στην ομαδα μπαταριων 2500 - 2600mAh και με αποφορτισεις των 30Α , νικαει ολες τις αλλες σε μηχανικο μοντακι ... μεχρι τα 3.2V.
Βεβαια για να παρεις 30Α σε μηχανικο ..... , θα πρεπει να κανεις αντισταση ......0.06Ωμ ...
Ομως θα εχεις και ανοδο θερμοκρασιας με τετοια αντισταση ...
Αρα και παλι φτανουμε στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχουν μπαταριες που να μπορουν να αποδωσουν τα Amperes αυτα σε συνεχη αποφορτιση ....
Ααααα....
Εβαλες και μια παλμικη αποφορτιση ....
Το οτι ατμιζουμε ας πουμε παλμικα , δεν καθιστα ανετη τη λειτουργια της μπαταριας επειδη αφηνουμε το διακοπτη του μοντ .
Το στοιχειο συνεχιζει να ανεβαζει θερμοκρασια ....
Το ρευμα δεν σταματαει αμεσως την κινηση του μεσα στο στοιχειο ...
Στο κυκλωμα σταματα να περναει .
Εσωτερικα συνεχιζει η κινηση των αρνητικα φορτισμενων ηλεκτρονιων , που παλευουν να βρουν τη θεση ηρεμιας τους ....
Αυτο δινει θερμοκρασια και κανει καπου στα 10 λεπτα να σταματησει το φαινομενο .... τουλαχιστον ...
Δε σημαινει οτι συνεχιζει να ανεβαινει η θερμοκρασια με τους ιδιους ρυθμους οπως οταν πατας το κουμπι , αλλα δε σταματαει κιολας ....

Σκεψου λοιπον ολα αυτα που εγραψα και μετα αν εχεις δυναμεις , διαβασε κι αυτο :

http://vaping.gr/index.php/topic,33940.msg1169890.html#msg1169890


Μετα αμα εχεις ακομα κεφαλι , διαβασε οπως σου ειπαν και πιο πριν αλλοι συνατμιστες τις προηγουμενες σελιδες του νηματος αυτου .
Οχι ολο το νημα , αλλα τρεις . τεσσερεις .... δεκα σελιδες πιο πισω ...
Εδω και δυο - τρια χρονια ... , σχεδον τα ιδια γραφουμε .....

Μπορεις λοιπον ανετα να βρεις αν ειναι καλες ή οχι οι μπαταριες που θελεις να αγορασεις , αν δεχτεις και 'συ οπως και οι υπολοιποι συνατμιστες οτι υπαρχουν ατομα που μπορουν να σε βοηθησουν εδω μεσα ...............
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2017, 00:43 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7159 στις: Απριλίου 04, 2017, 09:36 »
Για να αρχίσεις να παίζεις σε μηχανικό με τόσο χαμηλά Ω (που δεν βλέπω κανένα λόγο) καλύτερα να πας σε μοντ με δύο κατάλληλες μπαταρίες παράλληλες για να μη τις λιώσεις, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7160 στις: Απριλίου 04, 2017, 12:07 »

.....

Ολες οι μπαταριες υψηλης αποδοσης για τα δικα μας δεδομενα , δηλαδη οι 20αμπερες - 30αμπερες , εχουν εσωτερικη αντισταση αποδοσης 0.03 - 0.08mOhms.
Αυτο σημαινει οτι η μπαταρια χωρις να υπαρχει καποιο κυκλωμα ηλεκτρονικο ή μηχανικο , αν τη συνδεσω σε ενα μετρητη , θα εχει η ιδια η μπαταρια εσωτερικη αντισταση κατα της κινησης του ρευματος 0.03 - 0.08 mOhms .

........
Με συγχωρείς, επειδή και εγώ προσπαθώ να καταλάβω τί ακριβώς παίζει με τις μπαταρίες, για να αποφασίσω τί είναι κατάλληλο για τις ανάκες μου και μίας και φαίνεται πως σίγουρα έχεις γνώσεις καλύτερες απο τις δικές μου επι του θέματος, μπορείς να μου επιβεβαιώσεις πως η εσωτερική αντίσταση των μπαταριών αυτών, είναι  0,03-0,08mΩ, δηλαδή 0,00003-0,00008 Ω?
Εμένα προσωπικά, με ενδιαφέρει η συμπεριφορά των μπαταριών σε ηλεκτρονικό mod, στο οποίο έχεις έναν έλεγχο παραπάνω.
Δέν νομίζω πως θα φτιάξει κανένας τέτοιες αντιστάσεις (τουλάχιστον για ηλεκτρονικά mod).
Τα specs των περισσοτέρων mod, μιλάνε για αντιστάσεις απο 0,01Ω σε TC.
Τόσο χαμηλότερες αντιστάσεις (0.0000X Ω), δέν θα μπορούν να τις διαβάσουν επ'ουδενί.

Θεωρητικά, μία τέτοια αντίσταση (0,01Ω), δέν μπορεί να τροφοδοτηθεί απο 1 μπαταρία, γιατι στις δυνατότητες των μπαταριών αυτών, θα μπορεί να αποδώσει μόνο στα 2,25W (δεδομένου πως το mod έχει δυνατότητα να ρίξει τα Volt σε 0.15) και οτιδήποτε υψηλότερο δέν είναι ασφαλές για την υγεία της μπαταρίας.

Με 2 παράλληλες μπαταρίες, η ίδια αντίσταση μπορεί να τροφοδοτηθεί ασφαλώς, μεχρι 9W.

Και αντίστοιχα, μία αντίσταση 0,15Ω, μπορεί να τροφοδοτηθεί απο μία μπαταρία, μέχρι τα 33,75W και απο 2 παράλληλες μέχρι τα 135W.

Όλα αυτά, βάζοντας σαν όριο την αποφόρτιση στα 15Α, που είναι πάνω στα διαγράμματα των κατασκευαστών, ετσι ωστε να μπορούμε να υπολογίσουμε τη συμπεριφορά των μπαταριών κατα τη χρήση.

Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή κάνω λάθος κάπου?

υγ,
Θα ήθελα να ευχαριστήσω εσάς που ασχολήστε να μας μαθαίνετε όλα αυτά τα πράγματα μέσα σε αυτό το νήμα, καθώς και τον firvain, ο οποίος με βοήθησε μέσω pm, να επιλέξω σωστότερες μπαταρίες απο αυτές που είχα, λανθασμένα, επιλέξει αρχικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2017, 15:39 από Volpad »

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7161 στις: Απριλίου 04, 2017, 16:44 »
Shadokan
Η ερώτηση ήταν απλή και κατανοητή και βάσει των αναγραφόμενων σου συμφωνείς oπως και εγώ ότι ο μόνος τρόπος είναι αυτός που ανάφερε ο Camper.Mε κατάλληλο εργαστηριακό εξοπλισμό η με κάποιο ερασιτεχνικό ας το πούμε .Και πάλι έχουμε αποκλίσεις  κοινώς σφάλμα μέτρησης (ανάλογα την μέτρηση την ακρίβεια των οργάνων κ.λ.π ).Διάβασα έξι σελίδες και ευτυχώς έχεις το γνωθι σ αυτόν.Αυτό είναι αρετή το εννοώ  πραγματικά δεν είμαι ειρωνικός το λέω καλοπροαίρετα .Όμως  πίστεψε με ήταν τρομερά κουραστικό από αυτά όλα που ανάφερες προσωπικά δεν μου χρειάζεται τίποτα απο αυτα  όπως και το πολυμετρο  των 10ευρω  το όποιο κατέχω εδώ 34χρονια(τότε κόστιζε μια περιουσία) ,το οποίο δεν το χρειάστηκα ποτέ όταν ξεκίνησα το ατμισμα
Κλείνοντας θα αναφερθώ σε αυτό που έγραψες: Tα καλυμματα των εταιριων κατασκευης ειναι κατα πολυ κατωτερα σε σχεση με τα καλυμματα που βαζει η Efest , απλα γιατι καμια εταιρια δεν κατασκευαζει μπαταριες για εμας ...Σαν απλός καταναλωτής  θα επέλεγα το δεύτερο ,αν ήμουν  γνώστης  του αντικείμενου δύσκολα θα αποφάσιζα για οποιαδήποτε μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος docnot

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7162 στις: Απριλίου 04, 2017, 19:21 »
παιδες χρησιμοποιω το alien 200 w με τις samsung inr Μπαταριες. Κοιτώντας στις προδιαγραφες ειδα οτι εχουν max amp 20 A. Η ερωτηση ειναι τωρα που εχω κανει ενα coil στα 1,3 sub ohm και το δουλευω στα 90 WATT βλεπω το Modaki να χτυπαει 27 Α . αυτη η τιμη αφορα και τις δυο μπαταρίες ? δηλαδη παιρνω ενα μεσο ορο περιπου 14 αμπερ απο τη καθεμια? ρωταω για το αν ειναι ασφαλες....

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7163 στις: Απριλίου 04, 2017, 20:11 »
Ναι αφορά και τις 2 μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος docnot

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7164 στις: Απριλίου 04, 2017, 20:16 »
αρα μπακαλιστικα μιλωντας εως 35-37 αμπερ ειναι κομπλε δεν ρισκαρω ουτε το mod ουτε τη φατσα μου  :D αν και αμφιβαλω οτι θα φτασω τοσο ψηλα 

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7165 στις: Απριλίου 04, 2017, 20:52 »
Ακριβώς και εγώ πάντα προς τα κάτω υπολογίζω για να κοιμαμαι ήσυχος. Αλλα τα 27 για 2 μπαταρίες καλές δεν είναι θεμα.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7166 στις: Απριλίου 04, 2017, 21:26 »
Με συγχωρείς, επειδή και εγώ προσπαθώ να καταλάβω τί ακριβώς παίζει με τις μπαταρίες, για να αποφασίσω τί είναι κατάλληλο για τις ανάκες μου και μίας και φαίνεται πως σίγουρα έχεις γνώσεις καλύτερες απο τις δικές μου επι του θέματος, μπορείς να μου επιβεβαιώσεις πως η εσωτερική αντίσταση των μπαταριών αυτών, είναι  0,03-0,08mΩ, δηλαδή 0,00003-0,00008 Ω?
Εμένα προσωπικά, με ενδιαφέρει η συμπεριφορά των μπαταριών σε ηλεκτρονικό mod, στο οποίο έχεις έναν έλεγχο παραπάνω.
Δέν νομίζω πως θα φτιάξει κανένας τέτοιες αντιστάσεις (τουλάχιστον για ηλεκτρονικά mod).
Τα specs των περισσοτέρων mod, μιλάνε για αντιστάσεις απο 0,01Ω σε TC.
Τόσο χαμηλότερες αντιστάσεις (0.0000X Ω), δέν θα μπορούν να τις διαβάσουν επ'ουδενί.

Θεωρητικά, μία τέτοια αντίσταση (0,01Ω), δέν μπορεί να τροφοδοτηθεί απο 1 μπαταρία, γιατι στις δυνατότητες των μπαταριών αυτών, θα μπορεί να αποδώσει μόνο στα 2,25W (δεδομένου πως το mod έχει δυνατότητα να ρίξει τα Volt σε 0.15) και οτιδήποτε υψηλότερο δέν είναι ασφαλές για την υγεία της μπαταρίας.

Με 2 παράλληλες μπαταρίες, η ίδια αντίσταση μπορεί να τροφοδοτηθεί ασφαλώς, μεχρι 9W.

Και αντίστοιχα, μία αντίσταση 0,15Ω, μπορεί να τροφοδοτηθεί απο μία μπαταρία, μέχρι τα 33,75W και απο 2 παράλληλες μέχρι τα 135W.

Όλα αυτά, βάζοντας σαν όριο την αποφόρτιση στα 15Α, που είναι πάνω στα διαγράμματα των κατασκευαστών, ετσι ωστε να μπορούμε να υπολογίσουμε τη συμπεριφορά των μπαταριών κατα τη χρήση.

Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή κάνω λάθος κάπου?

υγ,
Θα ήθελα να ευχαριστήσω εσάς που ασχολήστε να μας μαθαίνετε όλα αυτά τα πράγματα μέσα σε αυτό το νήμα, καθώς και τον firvain, ο οποίος με βοήθησε μέσω pm, να επιλέξω σωστότερες μπαταρίες απο αυτές που είχα, λανθασμένα, επιλέξει αρχικά.
Προφανώς ο shado εννοεί 30-80mΩ δηλαδή 0.030-0.080Ω.
Μια καλή μπαταρία όπως η LG HG2 ή Samsung 30Q έχουν εσωτερική αντίσταση DC μικρότερη των 30mΩ. Όμως αν υπολογίσεις και την αντίσταση των επαφών μπορεί να ανέβει κι άλλο.
Τα υπόλοιπα τα έχεις μπερδέψει λίγο.
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε εσωτερική αντίσταση μπαταρίας 30mΩ, η μπαταρία μας είναι πλήρως φορτισμένη και δείχνει σε ανοικτό κύκλωμα χωρίς φορτίο 4.18V.
Αν τραβήξουμε 15Α τότε θα έχουμε τάση υπό φορτίο 3.73V και συνολική ισχύ 55.95W.
Πως προκύπτει η τάση 3.73V? Από το νόμο του Ohm έχουμε V = I * R. To I=15A και R=0.03Ω η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας. Επομένως θα έχουμε πτώση τάσης λόγω εσωτερικής αντίστασης V = 15 * 0.03 = 0.45V. H μπαταρία μας είχε 4.18V - 0.45V = 3.73V.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7167 στις: Απριλίου 04, 2017, 21:44 »
Ωραία,

Άν λοιπόν εμείς προσθέσουμε στο κύκλωμα μία αντίσταση 0,15Ω,
το σύνολο της αντίστασης του κικλώματος θα είναι 0,18Ω.

Άρα τότε θα έχουμε πτώση τάσης 2,7V (Άρα θα είμαστε στα 1,48V) και ισχύ 22,2W.

Σωστά?

Άρα λοιπόν σε ηλεκτρονικό mod που έχουμε βάλει αντίσταση 0,15Ω, πρέπει να βάζουμε έως 22,2W, ωστε να μήν καταπονούμε την μπαταρία (δεδομένου πως η εσωτερική της αντίσταση είναι 0,03Ω).

Αλλα τί θα γίνει, όταν η μπαταρία είναι στο 50% πχ και βγάζει λιγότερα V? Θα πρέπει να ρίξουμε τα W για να μήν ανέβουν τα Α?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7168 στις: Απριλίου 04, 2017, 22:16 »
Κάπου τα μπερδεύεις ξανά :)
Σε ηλεκτρονικά mod δεν έχει σημασία η αντίσταση σου καθώς είναι αποκομμένη από τη μπαταρία.
Σε ηλεκτρονικά mod έχεις 2 χωριστά κυκλώματα: το κύκλωμα εισόδου και το κύκλωμα εξόδου.
Το κύκλωμα εισόδου είναι η μπαταρία και η μία πλευρά της ηλεκτρονικής πλακέτας.
Το κύκλωμα εξόδου είναι ο ατμοποιητής σου και η άλλη πλευρά της πλακέτας.
Ενδιάμεσα η πλακέτα βλέπει τι ισχύ θέλεις να πάρεις και τραβάει αντίστοιχη από την μπαταρία + κάποιες απώλειες.

Ας πάρουμε το παράδειγμά σου. Έχεις στον ατμοποιητή αντίσταση 0.15Ω. Αυτή δεν προστίθεται με της μπαταρίας, δεν έχει καμία επαφή με τη μπαταρία.
Ρυθμίζεις το mod στα 50W. Αν η πλακέτα έχει απώλειες 10% θα τραβήξει από τη μπαταρία 55.5W. Αυτό σημαίνει περίπου 14.9Α αφού η μπαταρία σου έχει τάση υπό φορτίο 3.73V στα 15Α (σύμφωνα με το παράδειγμα στο προηγούμενο post μου).
Στην έξοδο λοιπόν το mod θα δίνει 50W, δηλαδή 2.74V και 18.25Α ενώ από τη μπαταρία θα τραβάει 55.5W δηλαδή 3.73V και 14.9Α.


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2017, 22:41 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7169 στις: Απριλίου 05, 2017, 02:05 »
Καταρχάς, σε ευχαριστώ πολύ που κάνεις τον κόπο να μου απαντήσεις και να με ξεμπερδέψεις...

Όμως μπερδέυτηκα περισσότερο.

Λόγω της απάντησής σου, έκανα τον κόπο να κοιτάξω λίγο παραπέρα (πράγμα που έπρεπε να έχω κανει απο πρίν), στην λειτουργεία της πλακέτας.

Για κάποιο λόγο, είχα στο νού μου πως το κύκλωμα της μπαταρίας, της αντίστασης και της πλακέτας, είναι σε σειρά.
Βλέπω λοιπόν, όπως είπες και εσύ, οτι είναι 2 κυκλώματα ανεξάρτητα.

Παρόλα αυτά, δέν έχω κατανοήσει πλήρως την λειτουργεία της και για αυτό χάνω.

Τί μεταβάλλει η πλάκέτα? την τάση κρατόντας σταθερή την ισχύ που ζητάμε?

Τώρα,

Η μπαταρία θα έχει τάση υπο φορτίο Vφ = Vτ - (Iε * Rε),
οπου Vτ η τρέχουσα τάση της μπαταρίας χωρίς φορτίο,
Iε το τρέχον ρεύμα που τραβάει η πλακέτα και
Rε η εσωτερική της αντίσταση.


Εμείς λοιπόν, έχουμε μία αντίσταση Ra = 0,15Ω στον ατμοποιητή μας.

Άν θέσουμε λοιπόν στο mod το οποίο έχει απώλειες 10%, Pm = 50W,

Η έξοδος στον ατμοποιητή, θα είναι Ιa^2 = Pm / Ra
Άρα Ia = 18.26 Α
Και Va = Ia * Ra,
Άρα Va = 2.74 V.


Η μπαταρία μας θα κληθεί να παράξει ισχύ Pb = Pm + 10%Pm = 55W.
Και έστω πως είναι πλήρως φορτισμένη άρα το Vφ = 3,73 V όπως είπαμε πρίν.

Άρα εχουμε ρεύμα εκφόρτισης Ιε =  Pb / Vφ = 14,75Α.

Μέχρι εδώ καλά. Εδώ το χάνω.


Όμως τώρα προκύπτει μία αντίσταση R? = Vφ / Ιε, η οποία είναι 0,25Ω.

Τί είναι αυτή? η εσωτερική αντίσταση του κυκλώματος της πλακέτας?

Και τότε απο αυτή, πως προκύπτουν τα 5W απωλειών?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2017, 02:41 από Volpad »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63682 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix