vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Stelan Patra, dkostas

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1155 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 12:49 »
 Μα ποια ειναι αυτη η Μονικα;

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1156 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 13:45 »
...Βέβαια δεν τον έχω στην τσέπη όταν πάω στο λούνα-παρκ και κάνω κωλοτούμπες...

Deal breaker! Πάμε γι' άλλον...


@ ili kef

Καλώς ήρθες στον πλανήτη Γη εξωγήινε φίλε μας! :))



Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1157 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 14:19 »
Μα ποια ειναι αυτη η Μονικα;

Monica είναι ο πρώτος ατμοποιητής που έφτιαξε ο Κινέζος...που δημιούργησε το ΗΤ
Εξ ού και το πρώτο υγρό που φτιάχτηκε προς τιμήν του ονομάστηκε RY4
απο το αρχικά Re - laY down in 4
 ;) ;) ;) ;)
Και μετά βγάλανε και το RY4 Double ακριβώς επειδή στην πρώτη ακροστοιχίδαδεν υπήρχε το D απο το down :)

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1158 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 14:31 »
Ρε πειραματιστες του Fodi,με nichrome 0.18 αξιζει να στησω η να μην παιδευτω καν γιατι ειναι σαν τριχα το παχος του??

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1159 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 14:34 »
Δεν θα το έλεγα.... :)) Με 3 σπείρες έχεις πιάσει 1.5 ohm αντίσταση...

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1160 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 14:37 »
Οκ,ετσι κ αλλιως τσαμπα μου το δωσανε.η θα φτιαξω διπλες παραλληλες μεσα στο fodi για πρωτη φορα στα χρονικα :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1161 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 15:54 »
Και μια "έξτρα" παρατήρηση, την οποία χρωστούσα και σε αυτό το νήμα.
Ίσως θυμούνται μερικοί (ο ati σίγουρα), πως είχα πρόβλημα με το SS316L, καθώς μου μαύριζε πολύ γρήγορα και αυτό και το βαμβάκι. Κυριολεκτικά γίνοντα χάλια στα 7-8 ml και ήθελαν άλλαγμα. Ό,τι στήσιμο και να έκανα, αραιές σπείρες, πυκνές σπείρες, πολλά βατ, λίγα βατ...τζίφος.
Τελικά ΔΕΝ έφταιγε ο Φόντης, αν και παρ' όλο που το είχα σχεδόν αποκλείσει μετά τις δοκιμές και με άλλον ατμοποιητή, δεν ήμουν 100% σίγουρος. Το φταίξιμο λοιπόν είναι του SS316L, αν όχι όλων των συρμάτων (που μάλλον έτσι είναι), τουλάχιστον αυτού της GeekVape 0,32mm που έχω.
Επειδή μου αρέσουν οι μεγάλες αντιστάσεις, τις έφτιαχνα πάντα από 1,3 - 1,4.
Διάβασα όμως πως η DNA (ίσως και οι άλλες πλακέτες), διαχειρίζεται το ατσάλι μέχρι 1.0 Ωμ!
Ε λοιπόν, αυτό ήταν!
Μόλις έφτιαξα αντίσταση 0,8 και 0,9 Ωμ, μετά από 20ml, σύρμα και βαμβάκι λάμπουν.
:thumpup:

Και συμφωνώ και με τον Κατάσκοπο σε όσα είπε για τον Φόντη.
Τον έχω τρεις μήνες και κοντεύει να λιώσει το ατσάλι από το καθημερινό ρούφα ρούφα... :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2016, 16:02 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1162 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 16:29 »
@ Λοξίας
Πάντα σε έλεγχο θερμοκρασίας?

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1163 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 16:55 »
Κατάφερα hot spot.
Δοξάστε με!

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1164 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 17:31 »
Πάντως η αλήθεια είναι ότι μετά από fodi το μόνο που μπορω να σκεφτώ είναι να πάω σε άλλον ίδιας φιλοσοφίας-κατασκευής ατμοποιητη... Γι αυτό κι εκεί που γλυκοκοιταζα τον cloudone πλέον θα βαλω στο καλάθι τον avocado... Η γεύση και το χτύπημα που δίνει δεν μπορείς να τα ξεπεράσεις... Ο kfl+ μου έχει παροπλιστει τελείως για γενικές καταστασεις, και χρησιμοποιείται πλέον μόνο στη δουλειά αν ξέρω ότι θα κακομεταχειριστω το η.τ. στην τσέπη μου(κυρίως λόγω των διαρροων που έχω στον fodi, αλλά που θα πάει θα τη  βρω την άκρη μου)...

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Tzoban

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1165 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 17:36 »
Καλησπερα και απο μενα.Μετα απο διαβασμα 78 σελιδων του νηματος τελικα δεν εχω καταλαβει εαν ειναι ατμο για καποιον που θελει να μπει στους επισκευασιμους πρωτη φορα καιψαχνει καθαρα τσιγαρισιο !!! Ειμαι ατμιστης μολις 1 μιση μηνα και εχω 2 μινι ναυτιλους! Το σιγουρο ειναι οτι ενας νεος ατμιστης δεν θελει διαρροες ....Με λαθος αγορα ισως εχεις πισωγυρισμα στο ατιμο το τσιγαρο !!!! Για την ευκολια- δυσκολια στησιματος δεν πολυ αγχωνομαι γιατι ειμαι μηχανικος αυτοκινητων.....ζω με τις βιδες !!! Ευχαριστω που υπαρχετε και μαθαινουμε εμεις οι ψαρακες.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1166 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 17:49 »
Tzoban
Το θέμα επισκευάσιμος θέλει μια καμπύλη εκμάθησης. Τι κάνεις δηλαδή αλλά και για ποιό λόγο το κάνεις. Μόλις πάρεις χαμπάρι το γιατί κάνεις κάτι και τι θα σου φέρει ως αποτέλεσμα, τότε σχεδόν όλοι οι επισκευάσιμοι είναι κοντά.

Θεωρώ πως μπορείς να τον έχεις για πρώτο επισκευάσιμο τον φώντα απλά θα πρέπει να διανύσεις με αυτόν την καμπύλη εκμάθησης.

Αποσυνδεδεμένος madmax

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1167 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 18:09 »
Τον έχω στην κατοχή μου περίπου ένα μήνα .
Θα ήθελα να τον συγκρίνω με άλλους που κατέχω και που κοστίζουν 100+ ευρώ αλλά φοβάμαι μήπως παρασυρθώ από τον ενθουσιασμό και αδικήσω κάποιον.
Ο συνδιασμός που μου άρεσε περισσότερο είναι .
-kanthal 0.32 mm, 1.43 ohm (λέει ο pico ) , 10 w , υγρό gaucho verano 12 mg. αέρας στις 2 τρύπες ( ντουμάνι μέτριο όπως μου αρέσει , γεύση απίστευτη , χτύπημα δυνατό).
Αν θα άλλαζα ορισμένα πράγματα αυτά είναι.
- τρόπος αποφυγής της λίγης υγρασίας από τις τρύπες του αέρα
- αύξηση της χωρητικότητας χωρίς αλλαγή της απόδοσής του σε γεύση και χτύπημα
-το επιστόμιο ( το οποίο τελικά το συνήθισα και δεν με ενοχλεί τόσο )

Αποσυνδεδεμένος Tzoban

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1168 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 18:18 »
Ναι την καμπυλη εκμάθησης θα την περασεις οπως ολοι οταν ξεκινουν κατι καινουργιο εχεις απολυτο δικιο αλλα τουλαχιστον αυτη η καμπυλη να ειναι μικρη να μην εχει την καμπυλη του ολυμπου.... ;D  :)) Κανω 12 νικοτινη απο 18 εδω και 2 βδομαδες και προσπαθω να συνηθισω το οτι δεν νιωθω χτυπημα....Με τον Fodi θα ριξω αρκετα την νικοτινη και θα εχω χτυπημα...θα εχω γευση που στο ναυτιλο με relax υγρο  1.8  bvc μετα απο 2 μερες και 3 ml την μερα την χανω και ερχεται η σιδεριλα....αλλα αυτο που δεν θα αντεχα με τιποτα ειναι οι διαρροες μια και σπανια μενει ορθιο το μποξακι η η eGo μου!

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1169 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 19:25 »
Και μια "έξτρα" παρατήρηση, την οποία χρωστούσα και σε αυτό το νήμα.
Ίσως θυμούνται μερικοί (ο ati σίγουρα), πως είχα πρόβλημα με το SS316L, καθώς μου μαύριζε πολύ γρήγορα και αυτό και το βαμβάκι. Κυριολεκτικά γίνοντα χάλια στα 7-8 ml και ήθελαν άλλαγμα. Ό,τι στήσιμο και να έκανα, αραιές σπείρες, πυκνές σπείρες, πολλά βατ, λίγα βατ...τζίφος.
Τελικά ΔΕΝ έφταιγε ο Φόντης, αν και παρ' όλο που το είχα σχεδόν αποκλείσει μετά τις δοκιμές και με άλλον ατμοποιητή, δεν ήμουν 100% σίγουρος. Το φταίξιμο λοιπόν είναι του SS316L, αν όχι όλων των συρμάτων (που μάλλον έτσι είναι), τουλάχιστον αυτού της GeekVape 0,32mm που έχω.
Επειδή μου αρέσουν οι μεγάλες αντιστάσεις, τις έφτιαχνα πάντα από 1,3 - 1,4.
Διάβασα όμως πως η DNA (ίσως και οι άλλες πλακέτες), διαχειρίζεται το ατσάλι μέχρι 1.0 Ωμ!
Ε λοιπόν, αυτό ήταν!
Μόλις έφτιαξα αντίσταση 0,8 και 0,9 Ωμ, μετά από 20ml, σύρμα και βαμβάκι λάμπουν.
:thumpup:

Και συμφωνώ και με τον Κατάσκοπο σε όσα είπε για τον Φόντη.
Τον έχω τρεις μήνες και κοντεύει να λιώσει το ατσάλι από το καθημερινό ρούφα ρούφα... :))

Λοξία χαίρομαι που το έλυσες φίλε μου και είναι χρήσιμο που έχουμε και μια επίσημη απάντηση από κατασκευαστή να γνωρίζουμε.

Αυτό με τη Μόνικα έπαθα και εγώ @e-spy :))  τη γνώρισα και όλοι οι άτμο που είχα μπήκαν συρτάρι, άσε που δεν μπορώ πλέον να βρω καμιά σαν την Μόνικα όσες  και να δοκίμασα, παρήγγειλα και δεύτερη.   :))  Να προσθέσω ότι συμφωνώ με όλα τα άλλα που έγραψες.

Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση μετά από τρεις και πλέον μήνες καθημερινής χρήσης του Fodi είναι η ποιότητα κατασκευής. Είναι σαν καινούργιος, δεν έχει χάσει τη γυαλάδα του. Η καμπάνα, με το αρχικό o-ring (δεν έχω αλλάξει κανένα) δεν έχει χαλαρώσει καθόλου, είναι το ίδιο σφικτή.

Θα το ξαναγράψω, αν και γίνομαι πιστεύω κουραστικός, τα δάκρυα από τις εισαγωγές του αέρα οφείλονται κυρίως στο γέμισμα ειδικά αν αυτό γίνεται με πιπέτα που δεν φτάνει η μύτη της να μπει στο τανκ, μεγαλύτερες διαρροές έχουν να κάνουν με το στήσιμο και την ποσότητα του βαμβακιού.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2016, 19:40 από ati »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364