vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, manoslykos, azzazel, infernity, white varadero

Twitter

GG Tilemahos

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1260 στις: Μαΐου 06, 2016, 13:15 »
Πάρτους τηλέφωνο. Εγώ τους πήρα σήμερα και μου είπαν ότι λόγω του ότι έχουν παραλάβει πολύ λίγα κομμάτια, πιθανόν να μην τον ανεβάσουν καν στο σάιτ. Έτσι, οι παραγγελίες γίνονται τηλεφωνικά. Εγώ τους έδωσα το μέιλ μου και πλήρωσα κανονικά μέσω πέιπαλ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1261 στις: Μαΐου 06, 2016, 15:33 »

1 κομμάτι του έμεινε

Αποσυνδεδεμένος babis70

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1262 στις: Μαΐου 06, 2016, 15:55 »
Λυπαμαι αλλα το καλυτερο ατμοποιητη του κοσμου να βγαλετε, χωρις ανταλλακτικα δεν κανετε κατι σοβαρο. Απο δεκεμβριο περιμενα τανκ για τον τηλεμαχο v2plus 23μμ. Ε δεν αντεξα και τον πουλησα πριν 20 μερες. Ελεος για τανκακια μιλαμε ...... 
Ελπιζω στο μελλον να υπαρχει στοκ ανταλλακτικων για τους μελλοντικους σας αγοραστες.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1263 στις: Μαΐου 06, 2016, 16:53 »
Μάλλον θα συμφωνήσω, λίγους μήνες τον έχω στα χέρια μου αλλά πάντα κάτι έλειπε όποτε κι αν ήθελα να στείλω μια παραγγελία για ανταλλακτικά. Λύσεις τύπου τηλέφωνο ή κατ'ιδίαν επίσκεψη δεν είναι πάντα εφικτή σε όλους για να δούμε τι υπάρχει και με ποιο τρόπο θα μπορούσαμε να πάρουμε αυτό που ζητάμε. Βίδες του deck έψαχνα, για καβάντζα που λένε. Και δεν κατάφερα ακόμα να βρω ένα ζευγάρι, αν είναι δυνατόν δηλαδή.. Καλά το μεταλλικό τανκ το διέγραψα προ πολλού, ε όχι και να το παραγγείλω από Ισπανία και να το πληρώσω διπλό με τα μεταφορικά..

Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται, για ποιο λόγο, δεν με ενδιαφέρει κιόλας.
Ας το διορθώσετε κάποια στιγμή βρε παιδιά όμως, μιλάμε για κομμάτια που πληρώσαμε, αγαπήσαμε χρησιμοποιώντας τα καθημερινά πιθανώς, ήρθαν χωρίς να συνοδεύονται απ'το παραμικρό ανταλλακτικό, ε κάπου θα έπρεπε να είχαμε τη δυνατότητα να φτιάξουμε και οποιαδήποτε στραβή..

Χαλάει όλη τη μαγεία που προσφέρουν τα προϊόντα του Θανάση όλο αυτό παιδιά, σκεφτείτε το λίγο. Ελπίζω να διορθωθεί όλη αυτή η αρνητική εικόνα στο μέλλον, για να μην πω άμεσα δηλαδή.

Με θετική σκέψη και αισιοδοξία τα παραπάνω.. :)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1264 στις: Μαΐου 06, 2016, 18:19 »
Αυτό το πρόβλημα με τα ανταλλακτικά προϊόντων GG (και ιδιαίτερα Τηλέμαχου) καλά κρατεί. Φυσικά ο μόνος υπεύθυνος για μένα είναι ο Κατασκευαστής (Θανάσης). Πρόκειται για καθαρό γράψιμο να μην πώ πού???? καλύτερα. Δίνουμε τα ωραία μας λεφτά και θα έπρεπε να υπάρχει ο ανάλογος σεβασμός. Με την πρώτη στραβή θα συμφωνήσω με τον Μάκη ψάχνουμε να βρούμε ανταλλακτικά και παροπλίζουμε τον ατμοποιητή.
Ξέρω ότι είμαι offtopic αλλά για λόγους που δεν θέλω να αναφέρω γιατί δεν με ενδιαφέρει, ο κατασκευαστής δεν έχει δικό του πίνακα πλέον στο φόρουμ για να παραπονεθώ εκεί.

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1265 στις: Μαΐου 07, 2016, 17:38 »
Παιδιά, ό,τι και να πείτε για τα ανταλλακτικά έχετε δίκιο αλλά όταν έχεις 900 κομμάτια (spear parts) που έχουν βγεί στην παραγωγή και πρέπει να τα υποστηρίξει... είναι λίγο δύσκολο όταν ήδη ο κατασκευαστής "τρέχει" να προλάβει την κοινοτική οδηγία.
Από αρχές Ιούνη νομίζω θα μπορεί να ξεκινήσει.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1266 στις: Μαΐου 07, 2016, 18:02 »
Κοινοτική οδηγία = Νέες πωλήσεις
 
Spares = υποστήριξη στους ήδη πελάτες
 
Λες δηλαδή ότι έχει δώσει προτεραιότητα στις νέες πωλήσεις και όχι στη υποστήριξη των πελατών!?!?!?!  Ξέρω ότι είναι "μανίκι" για τους μικρούς κατασκευαστές οι νέες οδηγίες που πρέπει να ακολουθηθούν αλλά να περιμένεις τανκ για 4 μήνες (babis70) είναι απαράδεκτο. Να θεωρήσω δηλαδή τυχερό τον εαυτό μου που έχω έναν κλώνο Τηλέμαχο V2+ 22mm και θα μπορέσω έτσι να έχω ανταλλακτικά (όποια ταιριάζουν) για τον αυθεντικό 22mm που παράγγειλα εχτές ?

Τιμά τον GG η τιμολογιακή πολιτική στα spares το ότι για παράδειγμα ένας Τηλεμαχος κομμάτι κομμάτι σαν ανταλλακτικά στοιχίζει όσο ένας καινούργιος (αντίθετα με άλλους ελληνικούς και μη που βγαίνει η τιμή 200-300% πάνω) και ότι υποστηρίζει προϊόντα 4-5 ετών λές και είναι χτεσινά αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι για ένα κολοπλαστικό μπαίνει στο ράφι ή βγαίνει στο σφυρί ένας ατμοποιητής των ~90Ε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2016, 18:07 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1267 στις: Μαΐου 07, 2016, 18:13 »
Προσπαθεί να βγάλει Πρωτέα και Cybrillion χωρίς να χρειασθεί να περιμένουμε 6 μήνες για αδειοδότηση.
Μόλις τελειώσει με αυτά θα αρχίσει τα spear parts.
Σας είπα έχετε δίκιο και το εννοώ!!! Τι να κάνω, να τον σακατέψω? :tongue_smilie: Μετά δεν θα ξαναβγάλει τίποτα :))


Αποσυνδεδεμένος babis70

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1268 στις: Μαΐου 08, 2016, 06:45 »
Παιδιά, ό,τι και να πείτε για τα ανταλλακτικά έχετε δίκιο αλλά όταν έχεις 900 κομμάτια (spear parts) που έχουν βγεί στην παραγωγή και πρέπει να τα υποστηρίξει... είναι λίγο δύσκολο όταν ήδη ο κατασκευαστής "τρέχει" να προλάβει την κοινοτική οδηγία.
Από αρχές Ιούνη νομίζω θα μπορεί να ξεκινήσει.

Συγνωμη αλλα δεν το δεχομαι. Ξερεις πολυ καλα στον χωρο υπαρχουν και αλλες εταιριες (Ελληνικες και ξενες) και ανταλλακτικα υπηρχαν και υπαρχουν. Δεν αναφερω εταιριες και κατασκευαστες αλλα καταλαβαινεις ποιες ειναι.
Αυτη η πολιτικη κολωνια με τα ανταλακτικα δεν ειναι κατι καινουργιο με τους GG. Πλεον μετα απο χρονια δεν υπαρχει δικαιολογια. Θα επρεπε να εχουν μαθει. Απλα να πουλησουμε το ηδη πουλημενο στοκ που θα βγαλουμε και μετα θα δουμε.... Ε οχι. Τελος αυτη η πολιτικη για την δικη μου τσεπη. Θα αγοραζω απο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ πλεον. Οπυ επαγγελματιας ειναι αυτος που θα με υποστηριξει μεθαυριο. Να τον χεσω τον καλυτερο ατμοποιητη οταν δεν εχει ανταλλακτικα οταν τα χρειαζομαι. Απο δεκεμβριο μηνα ζητουσα τανκ. Πηρα τηλεφωνο, αφησα τα στοιχεια μου, στο site επισης ειχα αφησει το mail μου οταν θα υπαρξει στοκ να μου ερθει εμαιλ. Πηρα τηλεφωνο τον Βασιλη. Ε ελεος μετα απο μηνες με γραψανε εκει που δεν περνει. Ε και εγω πλεον τους εχω γραψει εκει που τους αξιζει. Ξεκαθαρα - ωμα - και οπως πρεπει.
Στο μελλον ισως σοβαρευτουν. Μεχρι να δωσουν σωστα δειγματα εγω ατομικα τους λεω αντε γεια ερασιτεχνες.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Προσπαθεί να βγάλει Πρωτέα και Cybrillion χωρίς να χρειασθεί να περιμένουμε 6 μήνες για αδειοδότηση.
Μόλις τελειώσει με αυτά θα αρχίσει τα spear parts.
Σας είπα έχετε δίκιο και το εννοώ!!! Τι να κάνω, να τον σακατέψω? :tongue_smilie: Μετά δεν θα ξαναβγάλει τίποτα :))

Ε ας μην ξαναβγαλει. Αφου θελει να πουλησει ηδη προπουλημενα και μετα μηδεν υποστηριξη ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΓΑΛΕΙ αφου το βλεπουν ετσι.
Κανω και εγω δουλεια με μηδεν χρηματα. Κανω παραγωγη 100 - 1000 - 10000 κομματια που ηδη εχουν ζητηθει. Με το που τελειωνει η παραγωγη, τσουπ τα χρηματα στην τσεπη. Στοκ σχεδον μηδενικο και παμε για την επομενη μπαζα. Ναι λεω μπαζα γιατι τοσα χρονια με τα ανταλλακτικα ηταν ΜΗΔΕΝ και ειναι ακομα και σημερα ΜΗΔΕΝ η διαθεσιμοτητα. 
Το ξαναλεω ερασιτεχνες ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. 
Ναι ειμαι εκνευρισμενος φοβερα με αυτην την πολιτικη. Ναι ειμαι ακομα πιο πολυ εκνευρισμενος μετα απο τοσες προσπαθειες και μηνες να παρω ΤΑΝΚΑΚΙ original για τον τηλεμαχο v2 plus. Ε μετα απο μηνες εχω καθε δικαιωμα να τα χωνω χοντρα. Και φυσικα δεν θα εκανα καποια προσπαθεια εαν ο ατμοποιητης δεν ηταν καλος. Αλλα το ξαναλεω , Ο καλυτερος ατμοποιητης του κοσμου να ειναι , με μηδενικη υποστηριξη και επαρκεια ανταλλακτικων καλυτερα να τους βαλετε σε εκθεση και οχι για πωληση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2016, 06:51 από babis70 »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1269 στις: Μαΐου 08, 2016, 08:49 »
Προφανώς ο Μπάμπης ταλαιπωρήθηκε αρκετά.. εγώ ακόμα δεν έφτασα σε τέτοιο σημείο αλλά πολύ φοβάμαι ότι αν συνεχίσει αυτό το πράγμα με την πρώτη αναποδιά του Τηλέμαχου που χρησιμοποιώ καθημερινά, και εφόσον συνεχιστεί αυτή η πολιτική με τα ανταλλακτικά, η που θα μπει συρτάρι ή που θα πουληθεί για ανταλλακτικά λειψός. Βίδες του deck δεν βρήκα ακόμα ρε'συ Στέλιο λέμε, και ο Μπάμπης αγανάκτησε για ένα παλιοτανκ. Εμένα το τανκ δεν έσπασε ακόμα αλλά ψαχτηκα αρκετά για ένα να υπάρχει..
Πόσο χρόνο τρώνε απ'τον Θανάση αυτά τα πράγματα δηλαδή;
Κι είναι πράγματα που καθηλώνουν εύκολα έναν ατμοποιητή, γνωστόν..

Δεν επιτίθομαι ούτε σε εσένα αλλά ούτε και στον Θανάση φυσικά, γίνεται απίθανη δουλειά και είναι χαρά μας να χρησιμοποιούμε προϊόντα του Imeo. Αλλά όπως είπε κι ο Μπάμπης.. τι την κάνεις την Φερράρι αν εξαφανιστεί η βενζίνη ένα πράγμα.

Ελπίζω ότι τα παραπάνω όλων μας τουλάχιστον αφυπνίζουν έναν "ύπνο" που όντως κράτησε πολύ.. ;)

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1270 στις: Μαΐου 08, 2016, 10:16 »
Μπακαλιστικες δουλείες......... αυτό μου έρχεται στο μυαλο. Εχει βγει ο ατμοποιητης αλλα χωρις το drip tip το οποιο μπορεις να το βρεις σε καταστημα που εχει σταματησει να συνεργαζεται με τον κατασκευαστη. Τον ατμοποιητη τον ιδιο τον εχει ο νεος συνεργατης του κατασκευαστη αλλα δεν τον βγαζει στο site γιατι ειναι πολυ λιγα τα κομματια.
Αρτζι μπουρτζι και λουλας. Θα τους παρακαλαμε να τους δωσουμε τα ευρω μας::::::

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1271 στις: Μαΐου 08, 2016, 21:49 »
Παρέλαβα κι εγώ χθες μετά από ταχύτατη εξυπηρέτηση από τον antismoke. Παρασκευή μεσημέρι παρήγγειλα, Σάββατο πρωί τον είχα. Πολύ κουλ.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Απαράδεκτο packaging: Ένα σακουλάκι με τον ατμοποιητή και άλλο ένα με τη μπάρα και ένα spring. Ούτε πουγκάκια, ούτε κουτιά, ούτε τίποτα. Λες και αγόρασα από λαϊκή. Δεν αν ξέρω αυτό είναι θέμα του μαγαζιού ή της GG αλλά για κάτι που πληρώνεις τόσο ακριβά, περιμένεις να έρχεται μέσα σε μια αντίστοιχα όμορφη συσκευασία. Απαράδεκτο αυτό. Επίσης όπως είπαν και άλλοι εδώ, δεν περιλαμβανόταν το drip tip αλλά ούτε και έξτρα o-ring ή κάτι τέτοιο. Ευτυχώς είχα ένα δικό μου ντριπ τιπ από κλώνο-καϋφούν και θα κάνω τη δουλειά μου μέχρι να μου στείλει ο ESG ντριπ τιπ και τα έξτρα παρελκόμενα. Συν 15 ευρώ δηλαδή ακόμα από εκεί (στα 92 του τηλέμαχου), και το λέω αυτό γιατί νομίζω ότι οι πωλητές του εξωτερικού τον έχουν τον Τηλέμαχο στην ίδια τιμή με όλα αυτά τα παρελκόμενα να περιλαμβάνονται στο πακέτο. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γι' αυτό αλλά όπως και να 'χει σαν συνολική εικόνα, βγάζει μια τρομερή προχειράτζα η όλη φάση.

Στα του ατμοποιητή, δεν έχω να πω πολλά μετά από μόλις 1,5 μέρα συνύπαρξης μαζί του. Το στήσιμο το ξέρουμε ότι είναι γελοία εύκολο αλλά δεν ξέρεις πόσο πραγματικά εύκολο είναι, μέχρι να το κάνεις. Μέσα σε ένα λεπτο τον είχα έτοιμο και άτμιζα. Γεύση εξαιρετική, όχι τόσο έντονη και πληθωρική όσο του Φαινόμενου αλλά πολύ καλή και πάλι. Ίσως νιώθω λίγο καλύτερα τα αρώματα αλλά και πάλι είναι πολύ νωρίς να εκφέρω άποψη. Ένα ψιλοαρνητικό είναι ότι έχω διαρκή σκασίματα και δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με ενοχλεί γιατί το antispitback κάνει εξαιρετική δουλειά και δεν έρχεται ίχνος υγρού στο στόμα. Στην ουσία μόνο ο ήχος με ενοχλεί σε αυτό.

Η τζούρα του είναι σχετικά αεράτη (σε σχέση με τον zest που έχω ακόμα και κάνω μανιωδώς εδώ και κάνα διβδόμαδο) αλλά όχι τόσο αεράτη για πνευμονικές. Θα την ήθελα ακόμα πιο σφιχτή αλλά νομίζω ότι είναι βασικά θέμα συνήθειας (ακόμα και με το airflow σχεδόν τέρμα κλειστό, πάλι αεράτος μου φαίνεται).

Αυτά για τώρα. Το ωραίο είναι ότι πήρα τον 23mm και έδεσε υπέροχα με το SXK Zero mini μου. Και ναι είναι πανέμορφος ο άτιμος.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2016, 21:57 από hippie.killer »

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1272 στις: Μαΐου 08, 2016, 22:54 »
Βλέπω κατά καιρούς πολύ κόσμο να παραπονιέται για κάτι το οποίο προσωπικά θεωρώ άτοπο.
Βασιζόμενος τα σχόλιά σου, θα ήθελα να απαντήσω σε μερικά, αναφερόμενος στο γενικό κοινό.

 Απαράδεκτο, επί δύο, packaging - προχειράτζα.
Μήπως μας έχουν καλομάθει...?  :hmmm:
Όταν κάποιος χρυσοπληρώνει για να αγοράσει ένα αμάξι, του έρχεται σε συσκευασία δώρου με φιόγκο και κάρτα ευχών από τον εαυτό του?
Τα τσιγάρα που αγοράζαμε από το περίπτερο, ποτέ δεν είχαν φιόγκο  :(  Μόνο καμιά συλλεκτική συσκευασία 1 φορά στα 2 χρόνια.
Για ποιό λόγο να κρίνουμε ένα προϊόν από το πακέτο στο οποίο τον παραλαμβάνουμε?  :dontknow:
Προσωπικά δε με ενδιαφέρει αν το προϊόν έρθει σε πουγκί (το οποίο δε προκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω), ούτε θα προτιμήσω κάποιο κατάστημα για τα δωράκια που θα συμπεριλάβει στο πακέτο. Δεν υπαρχει ουσία.

 Spitbacks-σκασίματα
Ας τελειώνουμε με αυτό το θέμα... Τα σκασίματα οφείλονται ξεκάθαρα στο στήσιμο, πυκνότητα υγρού, ένταση τροφοδοσίας, ένταση ρευμάτων, τύπος και ποσότητα βαμβακιού ή ότι άλλο υλικό χρησιμοποιούμε, συγκυρίες. Ας μη κατηγορούμε τους ατμοποιητές καθώς τα παραπάνω είναι κατά 99% στο χέρι μας να τα "ρυθμίσουμε" (μιλώντας για επισκευάσιμους).
Το ότι ο κατασκευστής έφτιαξε σύστημα anti-spitback, δε σημαίνει πως το έκανε διότι φταίει ο ατμοποιητής αλλά, για να είμαστε ήσυχοι σε περίπτωση που το στήσιμό μας τύχει να προκαλεί σκασίματα.
- "Μα... στον άλλο μου ατμοποιητή, με ίδιο στήσιμο, ίδιο υγρό, ίδιο ρεύμα, ίδια τροφοδοσία, δεν έχω σκασίματα..."
- "Όχι, δεν έχεις το ίδιο στήσιμο ή τροφοδοσία....."

Πως γίνεται να μην έχει τόσο έντονη και πληθωρική γεύση όσο ο Phenomenon, αλλά να αποδίδει καλύτερα τα αρώματα? Αναφέρεσαι στο σύνολο της γεύσης και στη διακριτότητα των διαφορετικών αρωμάτων αντίστοιχα? Προφανώς και ρωτάω διότι, ο ατμοποιητής, με ενδιαφέρει.
Το ίδιο στήσιμο, πολύ σπάνια να αποδώσει το ίδιο καλά σε 2 διαφορετικούς ατμοποιητές. Αλλά, διαφορετικό στήσιμο θα κάνει τη διαφορά, ίσως τεράστια. Προς το ποιόν ατμοποιητή θα πάνε τα εύσημα, είναι άλλο θέμα.

Τέλος, μια δοκιμή του ατμοποιητή πριν την αγορά του (όταν αυτό είναι εφικτό) σώζει τσέπες.

Επαναλαμβάνω και τονίζω πως δεν απευθύνομαι αυστηρά σε εσένα, ούτε γράφω για να υποστηρίξω το προϊόν. Απλά χρησιμοποιώ την ανάρτησή σου ως κατάθεση της άποψης και των αποριών μου. 

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1273 στις: Μαΐου 08, 2016, 23:40 »
Συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα. Αλλά εμένα με έχουν "κακομάθει" οι κινέζοι που και 1 σετ oringακια βάζουν και πολλές φορές και 2ο tank ανταλλακτικό αλλά και driptip. Το τελευταίο μάλιστα όταν αποτελεί "βασικό στοιχείο" του ατμοποιητή αφού γυρνά την καμπάνα και δυστυχώς δεν κάνουν όλα για την δουλειά αυτή. Θα ήθελα δηλαδή να έχω την επιλογή, να μου ζητήσει ~110~120Ε αντί για ~92Ε και να μου δώσει το προϊόν έτοιμο 110%, να μην ψάχνω συρτάρια για drip-tip και να έχω και την σιγουριά, π.χ. σε περίπτωση που η μπέμπα μου τον ρίξει κάτω, ότι μετά την φασίνα, σε 10 λεπτά θα μπορώ να τον ξανατμίζω. Και θα ρωτήσεις, "τι σε εμποδίζει, μαζί με τον ατμο, να πάρεις και τα εξτρα που ζητάς" και η απάντηση είναι 2-3 ποστ παραπάνω από τους άλλους κατόχους. :(  Αν αυτό λυθεί τότε ούτε γάτα ούτε ζημιά.
 
Για την συσκευασία πάλι, αλουμίνια, δέρματα, ξύλα, κονσερβοκούτια φόδρες από μετάξι κτλ με αφήνουν αδιάφορο, άχρηστα που πάλι λυπάσαι να πετάξεις γιατί όπως και να το κάνουμε τα πλήρωσες μέσα στην τιμή αυτού που αγόρασες. Ένα χαρτοκούτι από χοντρό ανακυκλώμενο χαρτόνι με μια στάμπα, κόστους 0.05 λεπτών θα ήθελα να το είχε για προστασία περισσότερο, όπως αυτό του κλώνουΤηλέμαχου από FT, τίποτα πιο fancy ή πιο ακριβό.

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #1274 στις: Μαΐου 09, 2016, 00:15 »
Βλέπω κατά καιρούς πολύ κόσμο να παραπονιέται για κάτι το οποίο προσωπικά θεωρώ άτοπο.
Βασιζόμενος τα σχόλιά σου, θα ήθελα να απαντήσω σε μερικά, αναφερόμενος στο γενικό κοινό.

 Απαράδεκτο, επί δύο, packaging - προχειράτζα.
Μήπως μας έχουν καλομάθει...?  :hmmm:
Όταν κάποιος χρυσοπληρώνει για να αγοράσει ένα αμάξι, του έρχεται σε συσκευασία δώρου με φιόγκο και κάρτα ευχών από τον εαυτό του?
Τα τσιγάρα που αγοράζαμε από το περίπτερο, ποτέ δεν είχαν φιόγκο  :(  Μόνο καμιά συλλεκτική συσκευασία 1 φορά στα 2 χρόνια.
Για ποιό λόγο να κρίνουμε ένα προϊόν από το πακέτο στο οποίο τον παραλαμβάνουμε?  :dontknow:
Προσωπικά δε με ενδιαφέρει αν το προϊόν έρθει σε πουγκί (το οποίο δε προκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω), ούτε θα προτιμήσω κάποιο κατάστημα για τα δωράκια που θα συμπεριλάβει στο πακέτο. Δεν υπαρχει ουσία.

 Spitbacks-σκασίματα
Ας τελειώνουμε με αυτό το θέμα... Τα σκασίματα οφείλονται ξεκάθαρα στο στήσιμο, πυκνότητα υγρού, ένταση τροφοδοσίας, ένταση ρευμάτων, τύπος και ποσότητα βαμβακιού ή ότι άλλο υλικό χρησιμοποιούμε, συγκυρίες. Ας μη κατηγορούμε τους ατμοποιητές καθώς τα παραπάνω είναι κατά 99% στο χέρι μας να τα "ρυθμίσουμε" (μιλώντας για επισκευάσιμους).
Το ότι ο κατασκευστής έφτιαξε σύστημα anti-spitback, δε σημαίνει πως το έκανε διότι φταίει ο ατμοποιητής αλλά, για να είμαστε ήσυχοι σε περίπτωση που το στήσιμό μας τύχει να προκαλεί σκασίματα.
- "Μα... στον άλλο μου ατμοποιητή, με ίδιο στήσιμο, ίδιο υγρό, ίδιο ρεύμα, ίδια τροφοδοσία, δεν έχω σκασίματα..."
- "Όχι, δεν έχεις το ίδιο στήσιμο ή τροφοδοσία....."

Πως γίνεται να μην έχει τόσο έντονη και πληθωρική γεύση όσο ο Phenomenon, αλλά να αποδίδει καλύτερα τα αρώματα? Αναφέρεσαι στο σύνολο της γεύσης και στη διακριτότητα των διαφορετικών αρωμάτων αντίστοιχα? Προφανώς και ρωτάω διότι, ο ατμοποιητής, με ενδιαφέρει.
Το ίδιο στήσιμο, πολύ σπάνια να αποδώσει το ίδιο καλά σε 2 διαφορετικούς ατμοποιητές. Αλλά, διαφορετικό στήσιμο θα κάνει τη διαφορά, ίσως τεράστια. Προς το ποιόν ατμοποιητή θα πάνε τα εύσημα, είναι άλλο θέμα.

Τέλος, μια δοκιμή του ατμοποιητή πριν την αγορά του (όταν αυτό είναι εφικτό) σώζει τσέπες.

Επαναλαμβάνω και τονίζω πως δεν απευθύνομαι αυστηρά σε εσένα, ούτε γράφω για να υποστηρίξω το προϊόν. Απλά χρησιμοποιώ την ανάρτησή σου ως κατάθεση της άποψης και των αποριών μου.

To packaging είναι μέρος της συνολικής αισθητικής, έχει μηδέν χρησιμότητα (προφανώς) αλλά γουστάρω όταν δω ένα ωραίο προσεγμένο κουτί και όχι ένα απλό σακουλάκι. Και αυτό πάει στα πάντα. Και στα cd και βινύλια που αγοράζω και σε πολλά άλλα πράγματα. Είναι όμορφο και δείχνει σεβασμό προς τον πελάτη. Αυτό και μόνο.

Για το σκάσιμο προφανώς και είναι θέμα στησίματος. Δεν κατηγόρησα τον ατμοποιητή, απλά το αναφέρω σαν μέρος αυτής της διήμερης εμπειρίας μου μαζί του. Και μου κάνει εντύπωση πώς γίνεται να έχω σκασίματα όταν το στήσιμο είναι τόσο πάρε-βάλε.

Η γεύση του φαινόμενου μου φαίνεται να με χτυπάει κατακούτελα. Μου σκάει σαν τρένο. Ο τηλέμαχος δεν μου το έχει βγάλει αυτό σε αυτή την απειροέλαχιστη χρήση που του έχω κάνει αλλά μου φαίνεται ότι καταλαβαίνω καλύτερα τα αρώματα. Στο φαινόμενο είμαι σε φάση "δεν ξέρω τι έχει μέσα αλλά γ@μάει". Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς και ούτε κατηγορώ και πάλι τον ατμοποιητή. Γευσάρα έχει αλλά μου φαίνεται ότι την παίρνω διαφορετικά απ' ό,τι είχα συνηθίσει με τον φαίνο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix