vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 7 χρήστες
Panokali, Mimhsdr, FaniFox, Milarepa, Ribot, Jorge, manoslykos

Twitter

GG Tilemahos

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #195 στις: Ιουλίου 07, 2015, 20:56 »
Σαν προσωπικο γουστο και μονο , ειμαι αντιθετος με το στησιμο σου , αλλα αν δουλευει ανετα και χωρις κανενα προβλημα....μια χαρα εισαι.


Αυτο δεν το καταλαβα που ρωτας... :dontknow:    Ειμαι και λιγο γερος και δεν τα πιανω... ;D


Προσωπικα μου αρεσει το οτι μπορω να ανοιξω τερμα την καμπανα και τον αερα και να κανω πνευμονικες.


Απο την αλλη βαση προσωπικης εμπειριας , ειδα οτι αν ειναι λιγο ανοικτη η καμπανα και εχω λιγο αερα (αναλογα και το στησιμο βεβαια) , δεν εχει και τοσο καλο ντουμανι. 
Γευση εχει , αλλα αυτο το αφηνουμε στην ακρη.   Τηλεμαχος ειναι αυτος....περιττό να μιλαμε για γευση......θεωρειται στανταρ...
Χτυπημα............δεν ξερω τι ειναι αυτο.....ειμαι φλορος...


Οποτε για 'μενα με το στησιμο που κανω (δεν ειναι σαν το δικο σου) , οπως και να εχω καμπανα και αερα , η αποδοση ειναι κορυφαια.


Δεν σε καλυψα εεεε;;;   

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #196 στις: Ιουλίου 07, 2015, 21:51 »
Αποστόλη, κατά την ταπεινή μου γνώμη και με την εμπειρία που έχω με τον Τηλέμαχο εδώ και 8 μήνες, δεν συσχετίζω τη ρύθμιση υγρού με την ρύθμιση αέρα.
Άνοιγμα καμπάνας 1 έως 1,5 στροφή το πολύ και ρύθμιση αέρα ανάλογα με το πόσο "αεράτα" θέλω να ατμίσω.
Θεωρώ ότι άνοιγμα καμπάνας πάνω απο 2 στροφές οδηγεί σε υπερτροφοδοσία με όλα τα αρνητικά συνεπακόλουθα. (Αυτό για τον φίλο Tolias)
Κατά τα άλλα συνυπογράφω όλα τα θετικά σχόλια που αναφέρθηκαν παραπάνω για τον Τηλέμαχο.

ΥΓ. προς Βασίλη
"Ειμαι και λιγο γερος και δεν τα πιανω.."
Η παραπάνω πρόταση απουσία τονισμού φαντάζομαι ότι ερμηνεύεται ως εξής :Είμαι και λίγο γερός και δεν τα πιάνω........ :yes:

 
Και μην τολμήσεις διαφορετική ερμηνεία, γιατί εγώ είμαι πιο μεγάλος από σένα. :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #197 στις: Ιουλίου 07, 2015, 22:15 »
Με εχει χτυπησει η ζωη και μ' εχει σακατεψει.
Εχω και προβλημα με την ραγισμένη μου καρδια που εχει σαν αποτελεσμα να μη μπορω να αγαπησω , δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο απο τα χρηματα και το φαγητο και ετσι γινομαι γέρος και παρωχημένος σε σχεση με την αναπτυξη της καπιταλιστικης εσωσκουριασμενης , αντικοινωνιας στην οποια κατα ψευδος κοροϊδευομαστε οτι ζουμε...... :hmmm: :idiot1:


Καταλαβε κανεις τι εγραψα..... :hmmm: :confused1:


Τελος off topic...... παμε παλι στην καλη μας Gear B.......εεεεεε.........FastT.......εεε Τηλεμαχος....

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #198 στις: Ιουλίου 07, 2015, 22:19 »
Πρότεινε ένα στήσιμο
shadockan αν έχεις την καλοσύνη
Όχι πως έχω πρόβλημα με το στήσιμο του
διότι μου τα δίνει όλα απροβλημάτιστα
αλλά είναι η πρώτη μέρα που τον έχω
και δεν ξέρω τα κόλπα του και θα ήθελα μία συμβουλή
από έναν γέρο και σοφό :tongue_smilie:
Διαφωνείς με το σύρμα,το βαμβάκι,τα Ωμ,τον αριθμό των σπειρών,με τι?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2015, 22:31 από Αποστολης »

Αποσυνδεδεμένος Tolias

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #199 στις: Ιουλίου 07, 2015, 22:59 »
Καλησπερα!Νομιζω διαφωνει με την διαμετρο .Εγω δοκιμασα 2μμ αλλα μου εφερνε καμμενο.Βεβαια ειχα το βμβακι να κατεβαινει στα λουκια μεχρι κατω.Θα δοκιμασω και τι δικο σου.Οταν λετε παιδια εχει ντουμανι εννοειτε σαν τον kyafun lite η παραπανω?

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #200 στις: Ιουλίου 07, 2015, 23:23 »
Κατά την γνώμη μου δεν επιδέχονται σύγκριση.
Σαφώς παραπάνω απο τον Kayfun.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #201 στις: Ιουλίου 07, 2015, 23:28 »
Αν ήμουν ο shadockan θα σου έλεγα: 25 σύρμα σε τριαρι τριπανακι, γυρω  στα 1.8 Ωμ. Το βαμβάκι σύριζα κομενο και ελαχιστα κατεβασμενο στα λουκια.

Αν ημουν ο shadockan και ειχα πιεί μερικες μπυρες θα σου εστηνα τον Τηλέμαχο στα 3.5 Ωμ!!! Και απο τις απανωτές τζουρες θα σου τον επεστρεφα κατακόκκινο απο την υψηλή θερμοκρασία.  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #202 στις: Ιουλίου 07, 2015, 23:31 »
Και στον V1 αλλα και στον V2 , κανω αντ/ση σε 3mm αξονακι.
Τα Ωμ προσπαθω να μην ειναι κατω απο τα 0.8
Με 5 σπειρες (4 καθαρες και δυο μισες στα ακρα) και 25αρι συρμα Kanthal A1 ειμαι καπου στο 1.6Ωμ.
Βαζω διπλο 25αρι παράλληλα και ετσι ειμαι καπου στο 0.8 Ωμ.


Το βαμβακι το βαζω απλα απο τη μια οπη εως την αλλη , χωρις να το κατεβαζω μεσα στο deck καθολου.
Ειναι ολο το βαμβακι απο οπη σε οπη στο αερα ας πουμε.
Με τριαρι αξονακι εχω τη δυνατοτητα να βαλω πολυ βαμβακι αρα και πολυ υγρο για ατμοποιηση , με την πολυ καλη αγωγιμότητα εχω αρκετο ρευμα στους πολους ωστε να ατμοποιηθει αυτη η ποσοτητα και το κυριοτερο για 'μενα ειναι οτι λογο της ποσοτητας του βαμβακιου , μπορω να ανοιξω απο την αρχη ολη την καμπανα και να μην εχω διαρροη ή υπερπληρωση.


Αυτο το στησιμο μου αρεσε πιο πολυ απο ολα οσα εκανα και ετσι εμεινα σ' αυτο χωρις να ψαξω κατι αλλο παιδες.
Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το στησιμο και γενικα απο τους Τηλεμαχους  V1 και V2.

Υ.Γ.
Δεν ειπες οτι ηθελες να στο στησω.........
Αποφευγω ομως να σε συναντισω......ξερεις γιατι......... ;D   Ασπασιααααα.......μετα απο λιγες μερες θα το παρεις.... :))

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #203 στις: Ιουλίου 07, 2015, 23:51 »
Διπλή..τώρα μάλιστα!
Καλό είναι, να σαι καλά για την συμβουλή
ευχαριστώ!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Καλησπερα!Νομιζω διαφωνει με την διαμετρο .Εγω δοκιμασα 2μμ αλλα μου εφερνε καμμενο.Βεβαια ειχα το βμβακι να κατεβαινει στα λουκια μεχρι κατω.Θα δοκιμασω και τι δικο σου.Οταν λετε παιδια εχει ντουμανι εννοειτε σαν τον kyafun lite η παραπανω?
Πάντως φίλε μου καμένο δεν πήρα με τίποτα
και την καμπάνα την άνοιξα και 5 στροφές χωρίς πρόβλημα.
Μάλλον το καμένο το πήρες από το βαμβάκι στα λούκια,
θα το έπνιξε η καμπάνα.Αν κάνεις αυτό το στήσιμο κάντο και πιο απλό,
μην ασχοληθεις να βάλεις βαμβάκι από μέσα κόφτο σύριζα,άνοιξε και μία στροφή
και άτμισε.
όσο για το ντουμάνι πλησιάζει ντρίπερ όταν κάνεις πνευμονική με φούλ αέρα ανοικτό

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
shadockan να σε ρωτησω το στήσιμο
σε 3mm τρυπανάκι,διπλή παράλληλη
τα σηκώνεις πάνω από τους πόλους?
γιατί από τους πόλους και κάτω δεν χωράνε με τίποτα..
και αν ναι..γεμίζεις υγρό με ανοικτή καμπάνα?
Επειδη 2 παράλληλες οριακά πάνω από τις βίδες των πόλων
δε βιδώνει η καμπάνα μέχρι τέρμα,θα στραπατσάρει τα coil.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2015, 17:03 από Αποστολης »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #204 στις: Ιουλίου 08, 2015, 17:31 »
Θα πρεπει να εχεις την αντ/ση σου με το ''προσωπο'' προς τα κατω και τα ποδαρακια να ειναι στην ευθεια με τον οριζοντιο αξονα των βιδων.


Τα λουκια στον V2 ειναι μικροτερα απο του V1 .  Στον V2 ειναι 2.5mm , ενω στον V1 ειναι 3mm .
Tο 3mm τρυπανακι , απλα καθεται επανω στα λουκια και οι πυργοι των βιδων , ειναι λοξα σε σχεση με τοτρυπανακι , για να μπορουν τα ποδαρακια της αντ/σης να ειναι καθετα ως προς τις βιδες και να μην ανοιγει η σπειρα ή να κλεινει.


Δεν ξερω αν ειμαι κατανοητος .
Αν δεν καταλαβεις κατι , στη διαθεση σου.

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #205 στις: Ιουλίου 08, 2015, 18:18 »
παράλληλο coil και όχι κάθετο,λύνουμε τον πόλο
κλασσικά όπως των update ιθάκης και περιστρέφουμε τους
πόλους διαγώνια..και όταν λες πρόσωπο προς τα κάτω εννοείς
όπως έχουμε το coil και αγκαλιάζει το τρυπάνι από πάνω,απλά το γυρνάμε ανάποδα
και βγαίνουν οι άκρες του από κάτω..δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά..
Πάντως η γενική εικόνα είναι παράλληλα coils?
..και θα το βρω..

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #206 στις: Ιουλίου 08, 2015, 21:35 »
Καλησπερα παιδια!Σημερα παραγγειλα και εγω τον Τηλεμαχο v2 μιας και ηθελα και εναν 2ο ατμοποιητη.Εχω τον phenomenon.Ημουν αναμεσα σε k4 κλωνο και calix.Τυχαια ειδα αυτο το νημα και μου κεντρισε την προσοχη ο Τηλεμαχος.Απο γευση και απο τροφοδοσια υγρου πως τα παει? (100% vg κανω).Για το πλυσιμο του ατμοποιητη θα χρειαζεται να τον λυνω ολο?Διαβασα καλες κριτικες και reviews και σημερα τον παρηγγειλα αυριο λογικα θα ειναι στα χερια μου.Ευχαριστω εκ των προτερων συνατμιστες!!!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #207 στις: Ιουλίου 08, 2015, 21:53 »
παράλληλο coil και όχι κάθετο,λύνουμε τον πόλο
κλασσικά όπως των update ιθάκης και περιστρέφουμε τους
πόλους διαγώνια..και όταν λες πρόσωπο προς τα κάτω εννοείς
όπως έχουμε το coil και αγκαλιάζει το τρυπάνι από πάνω,απλά το γυρνάμε ανάποδα
και βγαίνουν οι άκρες του από κάτω..δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά..
Πάντως η γενική εικόνα είναι παράλληλα coils?
..και θα το βρω..


Απο την αντ/ση θα βλεπεις τα ποδαρακια επανω και την αντ/ση να κρεμεται απο κατω.
Παραλληλες αντ/σεις ειναι οταν κανεις δυο αντ/σεις με το ιδιο συρμα , στις ιδιες σπειρες ,ιδια διαμετρο και τις εχεις στο ιδιο τρυπανι ταυτοχρονα.
Αντι να κρατας ενα συρμα , κρατας δυο στην παραλληλη και τα τυλιγεις ταυτοχρονα στο αξονακι.  Οχι μεταξυ τους. Στο τελος δηλαδη , θα βλεπεις 10 σπειρες , αλλα θα εχεις τεσσερα ποδαρακια απο το συρμα της αντ/σης σου.


Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #208 στις: Ιουλίου 08, 2015, 23:06 »
Bασιλη ως γνωστον, 1 εικονα=1000 λεξεις.
Βγαλε μια καλλιτεχνικη φωτο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #209 στις: Ιουλίου 08, 2015, 23:22 »
..........τιιιι σου 'χω κανει και με τρεχεις σα φανταρο.......!!!


Ξερεις οτι ειμαι καλλιτέχνης στις φωτογραφιες και δεν μπορεις.........νιώθεις στερηση   εεεεεεεε ;;;;;;;;;;




Θα βγαλω..........τωρα , αν θα φανει........ :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20871 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix