vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Jorge, giorgos1999, bloodlessz, Tazz, manoslykos

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Το τσιγάρο περιέχει 70-100 φορές περισσότερο διακετύλιο.

Το "δεν υπάρχει καμία καταγεγραμμένη περίπτωση Popcorn Lung απ' το κάπνισμα" δεν είναι απόλυτα σωστό γιατί το τσιγάρο προκαλεί πολύ πιο σοβαρές βλάβες, και είναι πιθανόν το Popcorn Lung να περνούσε απαρατήρητο.

Παρόλα αυτά: http://www.ave40.com/blog/vaping-will-not-give-popcorn-lung/

Καλά κάνεις και το ψάχνεις, αλλά μην πανικοβάλλεσαι από πομπώδεις τίτλους. Ψάχτο περισσότερο και αποφάσισε μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
δε ξέρει αγγλικά

Ολόκληρη η επιστημονική κοινότητα συγκλίνει στο εξής: δεν έχουμε αρκετά δεδομένα για να πούμε κάτι με βεβαιότητα. Γενικώς υπάρχουν ακραίες απόψεις και από την μία μπάντα και την άλλη. Το μόνο συστατικό που έχει διερευνηθεί σε βάθος είναι οι συνέπειες από την νικοτίνη. Η μέχρι στιγμής έρευνα λέει πως το πιο πιθανό είναι οι συνέπειες να είναι αρκετά ηπιότερες σε σχέση με το τσιγάρο. Προσπάθησε με το μυαλουδάκι σου να σκεφτείς 50 χρόνια πριν την γνώση που υπήρχε για το τσιγάρο. Ο παππούς μου πχ έλεγε πως το τσιγάρο δε παίζει να κάνει κακό. Ακόμα και σήμερα οι χιλιάδες χημικές ουσίες που υπάρχουν στο τσιγάρο δεν έχουν ερευνηθεί όλες. Αν θες να στο εξηγήσω λιανά κοίτα τι γράφει η τελευταία παράγραφος (συμπέρασμα λέγεται στην έκθεση ) στο λίνκ που έδωσε πιο πάνω ο modivin: 
" This however does not mean that vaping is completely safe. “Since most of the health concerns about E-cigarettes have focused on nicotine, there is still much we do not know about the health risks. In addition to containing varying levels of the addictive substance nicotine, they also contain other cancer-causing chemicals, such as formaldehyde, and as our study shows, flavoring chemicals that can cause lung damage,” said study co-author David Christiani, Elkan Blout Professor of Environmental Genetics."

Τώρα εγώ δεν ρώτησα κάτι για σύγκριση με τσιγάρο έκανα συγκεκριμένη ερώτηση για συγκεκριμένα υγρά που για μένα επειδή δεν έχω ασχοληθεί τόσο διεξοδικά με τα πάντα γύρω από το άτμισμα δεν ήταν ξεκάθαρο. Και σαν ενήλικας γνωρίζω πως υπάρχουν συνέπειες και θα είναι λογικά ήπιες αλλά πρώτον δεν το ξέρω με βεβαιότητα και δεύτερον αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε να τις ελαχιστοποιήσουμε και να τις εκμηδενίσουμε τελικώς. Επίσης τις εν λόγω έρευνες και κατά τύχη και το παραπάνω λινκ τα είχα ήδη διαβάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 15:45 από VapeDuck »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Πέρα από το  απαράδεκτο ύφος σου, κάποια πράγματα πρέπει να ειπωθούν.


Ολόκληρη η επιστημονική κοινότητα συγκλίνει στο εξής: δεν έχουμε αρκετά δεδομένα για να πούμε κάτι με βεβαιότητα. Γενικώς υπάρχουν ακραίες απόψεις και από την μία μπάντα και την άλλη. Το μόνο συστατικό που έχει διερευνηθεί σε βάθος είναι οι συνέπειες από την νικοτίνη. Η μέχρι στιγμής έρευνα λέει πως το πιο πιθανό είναι οι συνέπειες να είναι αρκετά ηπιότερες σε σχέση με το τσιγάρο. Προσπάθησε με το μυαλουδάκι σου να σκεφτείς 50 χρόνια πριν την γνώση που υπήρχε για το τσιγάρο. Ο παππούς μου πχ έλεγε πως το τσιγάρο δε παίζει να κάνει κακό. Ακόμα και σήμερα οι χιλιάδες χημικές ουσίες που υπάρχουν στο τσιγάρο δεν έχουν ερευνηθεί όλες.

Επειδή το ακούω και από αλλού, έναν παραλληλισμό με τις απόψεις που κυριαρχούσαν για το τσιγάρο πριν γίνουν συγκεκριμένες μελέτες,  και αποδειχθούν συγκεριμένα πράγματα, πως είμαστε δηλαδή στην ίδια κατάσταση.
ΔΕΝ είναι εντελώς λάθος, αλλά είναι εξαιρετικά απλοϊκή άποψη, που μπορεί να κάνει και κακό. Από τα τόσα χρόνια μελέτες για το τσιγάρο, υπάρχουν δεδομένα έτοιμα, που δνε υπήρχαν τότε και αφορούν ΚΑΙ το άτμισμα. Αυτό αφορά μια σειρά ουσίες, όπως η νικοτίνη, η φορμαλδεϋδη, που λες παρακάτω κλπ. Όσον αφορά αυτές, δεν ισχύει πως η επιστημονική κοινότητα συμφωνεί πως "ένα ξερουμε, ότι τίποτα δεν ξέρουμε". Τις ουσίες αυτές, ΔΕΝ τις περιέχει σε βαθμό που να καθίσταται επικίνδυνο, το αντίθετο μάλιστα.

Επειδή ξερω το ψευδοεπιχείρημα που θα πεις, ότι και καλά εμένα δε με νοιάζει η υγεία, ή αθωώνω το άτμισμα γιατι είμαι οπαδός, απαντώ ήδη πως τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι το άτμισμα είναι ΓΕΝΙΚΑ ακίνδυνο, ούτε ότι ξέρουμε τα πάντα για αυτό.

Απλώς μιλώντας για συγκεκριμένες ουσίες, όπως το διακετύλιο, έχουμε δεδομένα και δεν αποδεικνύουν αυτό που λες. Όταν σου λένε πως το τσιγάρο έχει 100 φορές παραπάνω διακετύλιο, αλλά δεν έπαθε κανείς popcorn lung, αντί να πεις ευχαριστώ για την πληροφορία, γιατί κάνεις τη στρουθοκάμηλο, και επιτίθεσαι στο συνομιλητή σου; Θίχτηκες; Ξύδι.

Συνοπτικά, και αυτό αφορά γενικά την άποψη που ακούγεται συχνά, πως πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να ελαχιστοποιήσουμε τις συνέπειες στην υγεία και από το άτμισμα, αυτό ισχύει ως γενική αρχή, αλλά ΔΕΝ επιβεβαιώνει όποιον διασπέρνει πανικό, πάνω σε αστήρικτες επιστημονικές απόψεις. Όλοι θέλουμε να προφυλαχτούμε από τους κινδύνους, αλλά πρέπει αυτό να γίνεται συντεταγμένα και με δεδομένα.

Σε τελευταια ανάλυση ξέρεις γιατί κάνουμε έτσι; Γιατί όλα αυτά τα χρόνια οι ερευνητές ξερουν ότι το τσιγάρο έχει διακετύλιο. Αλλά κανείς δεν βγήκε να γράψει επιστημονική έρευνα, και ακόμα περισσότερο δεν διέσπειρε την είδηση, πως SOS! ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ  POP CORN LUNG, ΆΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΤΕ! Αντίθετα, όλοι μάθαμε για την ύπαρξη του διακετυλίου, σε άρθρα για το άτμισμα, που έχει 1% της ουσίας. Κατάλαβες τώρα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 13:01 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
http://vaping.gr/index.php/board,1.0.html

καλο ειναι ολοι να ριχνουν μια ματια στο παραπανω link που και που

η αληθεια ειναι οτι εμεις που ατμιζουμε χρονια και ψαχνομαστε επισης χρονια για το ατμισμα και τις επιπτωσεις του στον οργανισμο μας εχουμε κουραστει

εχουμε κουραστει απο τα παπαγαλακια καποιων συμφεροντων
εχουμε κουραστει να ακουμε οτι το αμισμα προκαλει το ταδε χημικο χωρις να λενε σε τι ποσοτητες ειναι επιβλαβες για τον οργανισμο μας και σε τι ποσοτητες το λαμβανουμε καπνιζοντας κ.τ.
εχουμε κουραστει να ακουμε και να λεμε τα ιδια και τα ιδια ξανα και ξανα και ξανα και ξανα

δυστυχως ο νουμερο ενας λογος να αγορασεις ενα προιον ειναι η διαφημιση η γενικοτερα το marketing
και αυτος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος του ατμιστη
γιατι το ατμισμα δεν διαφημιζεται αντιθετα απο το τσιγαρο, το iqos κλπ κλπ
τωρα γινεται η πρωτη προσπαθεια διαφημισης λογο του Logiq της JTI.

και επειδη το ατμισμα επηρεαζει την κερδοφορεια των καπνοβιομηχανιων και ακομη περισσοτερο του μεγαλυτερου τραστ που υπαρχει ισως στον κοσμο των φαρμακοβιομηχανιων ερχονται τα παπαγαλακια τους (γιατροι και ερευνητες) και σου λενε πχ τα υγρα αναπληρωσης εχουν διακετυλιο το οποιο μπορει να προκαλεσει κατι το οποιο δεν εχει αποδειχτει ακομη αλλα δεν σου λενε σε τι ποσοτητες υπαρχει στο ατμισμα και στο καπνισμα ? 
Γιατι ? Αναρωτηθηκατε ? Ποιος βγαινει κερδισμενος απο αυτες τις παπαρολογιες ? Εμεις οι καταναλωτες ? Οχι βεβαια. Μια καπνοβιομηχανια, μια φαρμακοβιομηχανια και τα τσιρακια της δευτερης οι γιατροι.

Καλυτερα να σκεφτοσαστε και να ψαχνοσαστε πριν βγαλετε συμπερασματα 

Πρώτον , το σχόλιο με τρεις λέξεις του chillo ήταν τουλάχιστον προσβλητικό στο άκυρο, από κει και πέρα θα μαζέψω και γω κάπως το ποστ μου που το έγραψα πάνω στα νεύρα μου, δείχνοντας ανωτερότητα, σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά δεν λες κάτι για την άκυρη προσβολή του chillo.

Απο κει και πέρα φίλε tzavardin δεν είπα πως η επ. κοινότητα δεν ξέρει τπτ απολύτως. Επίσης η φορμαλδεύδη εσύ έχεις καταλάβει ότι είναι συστατικό θετικό? Ακόμη δεν λέει μονο για αυτά που ξέρουμε, υπάρχουν χημικά που απλώς δεν έχουν ερευνηθει. 
Παράθεση
" flavoring chemicals that can cause lung damage"

Επίσης στο κάπνισμα όπως λέει παραπάνω και ο Modivin το ποπκορν lung πολλές φορές δεν διαγνώστηκε ποτέ λόγω πολύ σοβαρότερων προβλημάτων που προκύπτουν από το κάπνισμα. Ακόμα να ξέρεις πως πάρα πολύς κόσμος και πάρα πολύ έφηβοι (δεν μιλάω για εδώ μέσα απαραίτητα ,αλλά για έξω στην κοινωνία) ατμίζουν ηλ. τσιγ, γιατί θεωρείται από κάποιους εμπάσει περιπτώσει ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος, πράγμα που δεν είναι αληθές.
Τέλος, για να λήγει αυτό κάπου εδώ, ούτε κινδυνολογώ ούτε το αντίθετο, και είναι χαζό να τσακωνόμαστε. Εγώ και το άτμισμά μου θα συνεχίσω και το διακετύλιο σε αυτές τις μικρές ποσότητες θα παίρνω κλπ κλπ , αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαι σίγουρος για το τι κάνω απόλυτα, και πάνω απόλα να ξέρουμε πως έχουμε περιορίσει αρκετά τα αρνητικά αλλά δεν τα έχουμε εκμηδενίσει ( το αν αυτό θα συμβεί ποτέ και αν υπάρχουν ρίσκα στα πάντα που κάνουμε γενικά είναι άλλη και μεγάλη κουβέντα, απλώς πιστεύω πως υπάρχει αρκετός δρόμος να καλύφθεί ακόμα στο σχετικά "ανώριμο" άτμισμα μέχρι να φτάσει σε ακόμη καλύτερο επίπεδο η γνώση γύρω από αυτό) .
Υ.Γ. 1. στην "φάση" έχω βάλει και την κοπέλα μου η οποία έκανε 1-2-3 τσιγάρα κάθε 3 μέρες και από τότε που της πήρα ηλεκτρονικό για να κόψει και αυτό τον λίγο καπνό που έκανε κατεβάζει 5-6ml τη μέρα, πραγματικά δεν ξέρω αν της έκανα καλό ή κακό τελικά. Λογικά καλύτερα είναι και πάλι , αλλά μάλλον ανεπαίσθητα . Αυτό για να καταλάβουμε πως μερικές φορές είναι πιο πολύπλοκο και δυσδιάκριτο το καλό με το κακό.
Υ.Γ. 2. φίλε majoragi έτσι είναι

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
O modivin δεν είπε αυτό. Είπε οτι δεν ξέρουμε σίγουρα. Επίσης είπε οτι στη ηλεκτρονικό το διακετύλιο όταν υπάρχει, υπάρχει σε συγκεντρώσεις 70-100 μικρότερες του τσιγάρου. 

Μην κρατάς μόνο όσα θες.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@VapeDuck

Το ύφος σου είναι απαράδεκτο. Απαντώ μόνο γιατί διαβάζουν και νέα μέλη και όχι γιατί θα τιμούσα με απάντηση αυτά που έγραψες.

Το "βάθος" και η "βεβαιότητα" είναι σχετικά. Ούτε η νικοτίνη έχει ερευνηθεί με βεβαιότητα. Θεωρείται μη καρκινογενής, αλλά ακόμα υπάρχουν διαμάχες πάνω σε αυτό. Η επιστήμη δεν μιλάει με βεβαιότητες. Ακόμα και η ποσότητα νικοτίνης που προκαλεί θάνατο είναι μια τιμή που παπαγαλίζουν πολλά επιστημονικά sites από μια μελέτη 140 ετών που δεν διαβάζει κανείς. Όταν κάποιοι την διάβασαν πάλι (με αφορμή τα νέα προϊόντα νικοτίνης) είδαν πως είναι λανθασμένη.

Το άτμισμα βγήκε σε εποχή που οτιδήποτε θυμίζει τσιγάρο ερευνάται επιθετικά και έντονα. Ο παπούς σου δεν είχε ιδέα για το τι κάνει η συνήθειά του γιατί δεν ένοιαζε σχεδόν κανέναν το '40 και το '50. Για το άτμισμα έγιναν καμιά 300αριά έρευνες μέσα σε 9 χρόνια. Απολύτως καμία σχέση. Κυκλοφορούν βαριά φάρμακα για σοβαρές ασθένειες με πολύ λιγότερη ερευνητική δουλειά από αυτή που έχει γίνει για το άτμισμα. Το "μυαλουδάκι" σου, λοιπόν, γνωρίζει μόνο το 30% της αλήθειας για το τι συμβαίνει.

Επιστήμονες δεν είμαστε αλλά γνωρίζουμε ανάγνωση. Κια μέσα στα χρόνια έχουμε διαβάσει και παρουσιάσει στο φόρουμ ΠΟΛΛΕΣ μελέτες. Και τα σχόλια άλλων επιστημόνων στις μελέτες. Και σχόλια πάνω στα σχόλια για τις μελέτες. Το κοπυπάστωμα από 2-3 αράδες κειμένου δεν μας λέει και πολλά. Όπως θα έλεγε κάποιος επιστήμονας (και το έχουν πει πάρα πολλοί) ατάκες όπως "they also contain other cancer-causing chemicals, such as formaldehyde, and as our study shows, flavoring chemicals that can cause lung damage,” δεν βγάζουν κανένα χρήσιμο συμπέρασμα. Κάποια από αυτά τα περιέχει και ο αέρας. Φορμαλδεϋδη προκύπτει από την κάθε ανάσα που πήρες όσο ζεις. Η επιστήμη ψάχνει και κρίνει τις τιμές των ουσιών για να δει αν υπάρχει περίπτωση να προκαλέσουν βλάβη ή όχι.

Στις ερωτήσεις σου πήρες απαντήσεις άμεσα, από ανθρώπους που δεν σε γνωρίζουν και δεν σου χρωστάνε τίποτα. Αν συνεχίσεις να τους μιλάς έτσι δεν βλέπω να παίρνεις άλλες. Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι συγκρίσεις και απαιτείς απόλυτη "αλήθεια", θα πρότεινα να σταματήσεις να πίνεις νερό: περιέχει καρκινογενείς ουσίες. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει πιει νερό και τελικά να μην πέθανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 16:19 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
[member=22035]VapeDuck[/member]

Κοίτα, το βασικότερο που πρέπει να γίνει κατανοητό, είναι αυτό που κάποιοι λέμε χρόνια: θες να εκμηδενίσεις τις αρνητικές συνέπειες? Τα κόβεις όλα και ανεβαίνεις να ζήσεις σε βουνό άνω των 1000μ υψόμετρο.

Σαφώς και κάποιους ενδιαφέρει πολύ το κομμάτι της υγείας, δεν το συζητάμε. Το κυριότερο, είναι λοιπόν οι συγκρίσεις με το κάπνισμα. Δεν είναι λογικό να αντικαθιστούμε το κάπνισμα με το άτμισμα και να περιμένουμε ότι το άτμισμα είναι το μαγικό κουμπί το οποίο δεν περιέχει απολύτως τίποτα επιβλαβές κλπ. Το μοναδικό μη επιβλαβές που μπορείς να εισπνεύσεις, είναι ο καθαρός βουνίσιος αέρας. 


Είναι άδικο να συγκρίνουμε το άτμισμα με τον αέρα και την απόλυτη έλλειψη επιβλαβών συστατικών. Δεν αντικαταστήσαμε τον αέρα με το άτμισμα αλλά το τσιγάρο. Και σε αυτό το μήκος κύματος, η πιο βαρύγδουπη έρευνα, είναι αυτή που δείχνει αδιαμφησβήτητα ότι το άτμισμα είναι το λιγότερο 95% πιο ασφαλές από το κάπνισμα. Άρα, συμπερασματικά, 5% το πολύ πιο επιβλαβές από τον αέρα. Αντικαταστήσαμε κάτι θανατηφόρα επιβλαβές, με κάτι 95+% ασφαλέστερο. Όχι 100%. Και αυτό το κατά μέγιστο 5% είναι μια θυσία την οποία η συντριπτική πλειοψηφία είναι διατεθιμένη να την κάνει χωρίς την παραμικρή σκέψη. Υπάρχουν και αυτοί που απαιτούν να είναι το άτμισμα ασφαλέστερο και από τον αέρα. Ε, δεν γίνεται. Εκτός αν στο μέλλον κάποια τεχνολογία επιτρέψει την συμπύκνωση αέρα και το άτμισμά του με την προσθήκη απολαυστικότατων γεύσεων φτιαγμένων και αυτών από καθαρό αέρα. (Ωραία ιδέα, ψήνεται κανείς για Start Up και crowdfunding? Στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς είμαστε μανούλες στο να πουλάμε αέρα!).


Θα σταθώ λίγο και στο σημείο με την κοπέλα σου, προτείνοντάς σου ένα πείραμα:

Πάρε ένα λευκό ύφασμα και βρές κάποιον να ακουμπήσει πάνω το φίλτρο του τσιγάρου και να τραβήξει με το ύφασμα να παρεμβάλλεται μία τζούρα (όχι τα 2-3 τσιγάρα που λες, μία μόνο τζούρα). Κάνε το ίδιο και με τον ατμοποιητή σου με 20ml, όχι τα 5-6 που λες ότι κατεβάζει τώρα. Αν η διαφορά στο αποτέλεσμα με αυτή την ακραία διαφορά ποσότητας, σου φαίνεται ακόμα ανεπαίσθητη, μπορείς να το δοκιμάσεις με 3 ολόκληρα τσιγάρα έναντι 6 ml υγρού. Αν συνεχίσει να σου φαίνεται ανεπαίσθητη, τότε (με όλη την καλή διάθεση) έχεις θέμα!

Και καλό θα είναι επίσης, να απέχεις από χαρακτηρισμούς.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
1)"Ολόκληρη η επιστημονική κοινότητα συγκλίνει στο εξής: δεν έχουμε αρκετά δεδομένα για να πούμε κάτι με βεβαιότητα." 'Ολόκληρη η επιστημονική κοινότητα δεν έχει σαφή άποψη"   "Απο κει και πέρα φίλε tzavardin δεν είπα πως η επ. κοινότητα δεν ξέρει τπτ απολύτως." Όπως τα λες.

2)  O chillo, εκανε ένα ειρωνικό, όχι γενικά προσβλητικό σχόλιο, λογικά επειδή επέμενες. Δεν είμαι ο chillo, ούτως ή άλλως. Δεν συγκρίνεται με το ύφος σου πάντως, μπορούσες να απαντήσεις σαν άνθρωπος. Έχε υπόψιν, ότι εσύ εκτροχίασες τη συζήτηση και όχι ο chillo.

3) Λες:  "Επίσης η φορμαλδεύδη εσύ έχεις καταλάβει ότι είναι συστατικό θετικό?". Mάθε να διαβάζεις, όχι μόνο ότι σου αρέσει. "Τις ουσίες αυτές, ΔΕΝ τις περιέχει σε βαθμό που να καθίσταται επικίνδυνο, το αντίθετο μάλιστα."

4) flavoring chemichals that can cause lung damage, εννοεί το διακετύλιο, τα diketones γενικά. Δεν μου λέει κάτι αυτό που λέει. Αποδείξεις θέλω επιστημονικές, χειροπιαστά, τι ζημιά δημιουργεί το άτμισμα και για ποιο λόγο. Από may cause, πήξαμε. Και μεχρι τώρα, ήταν όλα μπαρούφες από άσχετους ή εγκάθετους.  

5)Σου απάντησε ο modivin για το τι είπε. Επίσης, αν έχεις δει τι είναι το pop corn lung, δεν "κρύβεται" ακριβώς. Δεν είναι σαν τον καρκίνο, που υπάρχουν προϋποθέσεις και δεν το παθαίνει η πλειοψηφία των καπνιστών, είναι δηλαδή ουσιαστικά και θέμα τύχης. Κανονικά θα έπρεπε αυτοί οι πνεύμονες που ανοίγουν σε διατομή, να έχουν μέσα τα συμπτώματα. Και αν δεν είχε ο πρώτος, ο δεύτερος, ο τρίτος, ο 1000ος, κάποιος θα έπρεπε να είχε.

6) "Υ.Γ. 1. στην "φάση" έχω βάλει και την κοπέλα μου η οποία έκανε 1-2-3 τσιγάρα κάθε 3 μέρες και από τότε που της πήρα ηλεκτρονικό για να κόψει και αυτό τον λίγο καπνό που έκανε κατεβάζει 5-6ml τη μέρα, πραγματικά δεν ξέρω αν της έκανα καλό ή κακό τελικά. Λογικά καλύτερα είναι και πάλι , αλλά μάλλον ανεπαίσθητα . Αυτό για να καταλάβουμε πως μερικές φορές είναι πιο πολύπλοκο και δυσδιάκριτο το καλό με το κακό."

Το ότι είναι λογικά καλύτερα, αλλά μάλλον ανεπαίσθητα, που το στηρίζεις; Καθαρά χειρότερα. Τσιγαράκι πες της, δοκιμασμένα πράγματα. ;)

Στο σύνολο, γενικά κανει μας δεν θέλει να τσακωθεί πάντως, αλλά είσαι φουλ ξεροκέφαλος βρε παιδί μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 16:10 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Για πολλά ακόμα χρόνια θα βλέπετε σε όλες τις σχετικές έρευνες να υπάρχει στο τέλος της δημοσίευσης και μια πρόταση ή παράγραφος που θα εκφράζει αμφιβολίες γενικής ισχύος των αποτελεσμάτων της έρευνας. Γίνεται για να μην τους πάρουν τα εσώρουχα στα δικαστήρια, επειδή τα δείγματα της όποιας έρευνας δεν καλύπτουν την νομοθετημένη στατιστική εγκυρότητα. Η ιστορία έχει επαναληφθεί και στην περίπτωση του τσιγάρου. Πέρασαν δεκαετίες για να "στηριχθεί" το πρόβλημα και να καταλήξει σε γενικής ισχύος συμπέρασμα. Μην δίνετε, λοιπόν, και τόση σημασία στις όποιες εκφράσεις "ψιλοαναίρεσης" στην κατάληξη των παρόντων ερευνών. Κρατήστε ό,τι μπορείτε (και αντέχετε) από τα υπόλοιπα.

O modivin δεν είπε αυτό. Είπε οτι δεν ξέρουμε σίγουρα. Επίσης είπε οτι στη ηλεκτρονικό το διακετύλιο όταν υπάρχει, υπάρχει σε συγκεντρώσεις 70-100 μικρότερες του τσιγάρου.

Μην κρατάς μόνο όσα θες.
[member=14501]modivin[/member]
Σύμφωνοι , αυτό άλλωστε όμως το γράφει και το άρθρο το ότι πολλές φορές μπορεί να έχει παραβλεφθεί λόγω σημαντικότερων προβλημάτων δεν το γράφει γιαυτό είπα πως το λες εσύ..
[member=6507]BigSur[/member]
Ευχαριστώ για την απάντηση ,γενικώς συμφωνώ, προσέθεσες αρκετά στοιχεία που όντως βοηθάνε . πάντως η επιστήμη για αρκετά θέματα μιλάει με βεβαιότητα ή με ακραίες πιθανότητες (ας μην το συζητήσουμε είναι σαν να παίζουμε την κολοκυθιά για χρήση λέξεων που λένε περίπου τα ίδια πράγματα,ή ας μην ορίσουμε τι σημαίνει βεβαιότητα στην επιστήμη, λέω πως συμφωνώ γενικώς ). Θα δεχτώ την παρότρυνσή σου για το διάβασμα του υλικού του φόρουμ, και όντως πήρα άμεσες απαντήσεις αλλά το " δεν ξέρει αγγλικά"  συγγνώμη δεν είναι απάντηση.
@ Cruiser79
Επίσης ευχαριστώ , και εγώ κλίνω στο ότι είναι καλύτερο ακόμη και το ότι κάνει περισσότερο από μια στο τόσο ατμό από ότι καπνό γιαυτό και της το πήρα, απλώς διατύπωσα ένα προβληματισμό. Και αν δεις όντως μέσα στην παρένθεση είπα και εγώ να μην το τραβάμε από τα μαλλιά και ότι βλαβερές ουσίες υπάρχουν στα πάντα.
Από κει και πέρα εγώ διόρθωσα το ποστ μου, και να ζητήσω και συγγνώμη για τους χαρακτηρισμούς που έσβησα, αλλά κανείς δεν βλέπω να λέει κάτι για τον παραπάνω που με προσέβαλε " δεν ξέρει αγγλικά" χωρίς να προσθέσει κάτι (επειδή είναι παλιό μέλος με πολλές αναρτήσεις έχει αυτό το δικαίωμα? )Απλά πάνω στα νεύρα μου απάντησα σε μία άσκοπη προσβολή με εριστικό τρόπο οκ.. και κανείς δεν είπε πως και ο προηγούμενος προσέβαλλε ένα νέο μέλος χωρίς λόγο.Τελος πάντων ας αφήσουμε τους διαπληκτισμούς εδώ γιατί υπάρχουν πολύ πιο ουσιώδη πράγματα..
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

@tzav Δεν είχα δεί το σχόλιο σου , συμφωνώ με όλα αλλά εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι ή παρερμηνεύτικε ,δεν επέμεινα σε τπτ για να δώσω αφορμή για ειρωνία , ούτε έβαλα θέμα για διακετύλιο επικινδυνότητα ή όχι , εγώ απλά ρώτησα αν ξέρει κάποιος που είναι οι αναλύσεις των εν λόγω υγρών.. (που μου απαντήθηκε μια χαρά). Αυτό που ρώτησα είναι για το βουτυρικό οξύ αν δεις το ποστ μου γιατί για αυτό δεν έχω βρεί κάτι.. (σορυ αν δεν έψαξα καλά? τι να πώ αυτά έχω δει ) , και επίσης για το Popcorn lung το μόνο που είπα είναι πως είναι μια μη αναστρέψιμη κατάσταση που νομίζω πως ισχύει. (είπαμε ότι είναι από σχετικά εώς εντελώς απίθανο να συμβεί ας μην επεκταθουμε πλιζ , απλά αυτό είπα)

[member=20557]alexoyiorgis[/member] έχεις απόλυτο δίκο.

Άλλη μια φορά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και..  καλώς σας βρήκα όλους στο φόρουμ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 16:14 από VapeDuck »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Επσης ο Modivin αυτο που δεν είπε αλλα παρέθεσε με σύνδεσμο είναι οτι Popcorn lung είναι ένας όρος που συνδέει απλά την αποφρακτική βρογχιολίτιδα και την εισπνοή διακετυλίου απο το ποπ κορν. Παραμένει ως αποφρακτική βρογχιολίτιδα η διάγνωση του ασθενή, είτε στο τσιγάρο, είτε απο ποπ κορν είτε απο ιό. Φλεγμονή  ιστού των πνευμόνων, που σταματάει ή που οδηγεί, είναι ζήτημα πολλών παραγόντων

*Ελπίζω τώρα να έγινα αντιληπτος οτι το σχόλιό μου μπήκε μετά το πόστ του νιτσα των σεξουαλικά μεταδιδόμενων νοσημάτων (drd:)Dennis Rodman Disease  :laugh1: ) και του συνδέσμου που εβαλε ο μοντι
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 17:13 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Κρατήστε ό,τι μπορείτε (και αντέχετε) από τα υπόλοιπα.
Ειμαστε ολοι μας πρωην καπνιστες, αρα εξ ορισμου ατομα που εχουν την ταση για την απολαυση τους να αγνοουν καποιους κινδυνους που αυτη συνεπαγεται.
Επισης δεν ειμαστε και τερατα ισχυρης θελησης, μιας και καταφεραμε να κοψουμε το τσιγαρο μονο οταν βρηκαμε παραπλησια απολαυστικη συνηθεια (ατμισμα) για να το αντικαταστησουμε.
Οποτε, λογικο θα ηταν να αντεχουμε πολλα "αρνητικα" νεα για την οποια συνηθεια μας.

Ομως εδω υπεισερχεται ο αμυντικος μηχανισμος εκλογικευσης του καθενος, που ειναι διαφορετικος σε καθε ατομο.
Οταν εσκασε η ιστορια με το διακετυλιο στα υγρα, (σε καποια απο αυτα), οι περισσοτεροι απαιτησαν να γινονται αναλυσεις για να μπορεσουν να αποφευγουν τα υγρα που το περιεχουν.
Γιατι μπορει πχ για την ακτινοβολια των ακτινων Χ να υπαρχει ετησιο οριο προσληψης, αλλα δεν παει κανεις να καθεται μπροστα απο ενα ακτινολογικο μηχανημα, μεχρι να το συμπληρωσει..
Ουτε ενας κατοικος του Τσερνομπιλ που ειχε φαει ραδιενεργεια με το κουταλι θα παει μετα να παει να πιασει δουλεια σε ενα πυρηνικο εργοστασιο, επειδη "ο βρεγμενος την βροχη δεν την φοβαται". ;D

Οταν ομως εγινε συνειδηση οτι η απουσια διακετυλιου σε καποια υγρα τα μετατρεπει σε ανοστες σουπες, αρχισαμε μετα να αμφισβητουμε την επικινδυνοτητα του στην εισπνοη, τις ερευνες που ειχαν γινει στο παρελθον για αυτην, και να αναπολουμε την εποχη που η 5 Pawns (και αλλες) το ταιζε στους ατμιστες με το κουταλι (βλεπε αναλυσεις του vaporshark που την εξεθεσαν ανεπανορθωτα, μαλιστα σε ενα απο τα υγρα ειχε απιστευτα μεγαλο ποσοστο).

Αν το διακετυλιο δεν συνεβαλλε στην γευση των υγρων, κανεις μα κανεις δεν θα αμφισβητουσε οτι θα επρεπε να απουσιαζει απο ολα τα υγρα, ως ενας παραγοντας ρισκου που δεν ειχε νοημα να υπαρχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 17:01 από haros »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Οξυδερκεις παρατηρησεις και απολυτως λογικες. Προφανως και δεν θα ασχολουμασταν, αν το διακετυλιο δεν εκανε νοστιμα τα υγρα. Αυτο δεν συνεπαγεται ομως οτιαμα φτιαχνουμε υγρα με v1 tpa αρματα θα παθουμε pop corn lung, εξακολουθει να θελει επιστημονικη απόδειξη..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536150 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237396 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085295 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12