vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #420 στις: Φεβρουαρίου 13, 2018, 20:56 »
Όταν γράφω και καταλαβαίνει ο άλλος οτι θέλει, σταματάω να γράφω. Όταν κάποιος με διαβάζει 2.5 χρόνια, ξέρει τι είμαι και τι λέω. Όταν πέφτει με αλεξίπτωτο και με βαφτίζει εγκάθετο, μουρμουράω κάτι για το iq του κάτω από τα μουστάκια μου και πάω να παίξω με τα κουβαδάκια μου.

Γεμίσαμε σωτήρες.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #421 στις: Φεβρουαρίου 13, 2018, 21:07 »
Οι ιστορίες με τα πιστοποιημένα και τις γνωματεύσεις και τα όρια, μου φέρνει στη μνήμη ένα καλό ανέκδοτο.
Κάπου, κάποτε μία κυβέρνηση για να αιτιολογήσει τον αριθμό 5 (πέντε) στις τηλεοπτικές άδειες που ήθελε να δώσει, έφερε πιστοποιήσεις και γνωματεύσεις από έγκυρα και πιστοποιημένα Ινστιτούτα και μελετητικά κέντρα που το επιβεβαίωναν.

Η ίδια κυβέρνηση μετά αποφάσισε πως 7 (επτά) πρέπει είναι οι παραπάνω.

Γνωματεύσεις και πιστοποιήσεις, κατά το δοκούν, στα πάντα και δια πάντα, λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #422 στις: Φεβρουαρίου 13, 2018, 21:10 »
Και για να συνεχίσω σε άλλο επίπεδο το σχόλιο του [member=9873]Π. Γιούρσης[/member], μου θυμίζει αυτό που κατάλαβα από την στατιστική στη σχολή. Το σημαντικότερο δεδομένο που πρέπει να έχεις ΑΠΟ ΠΡΙΝ είναι το αποτέλεσμα που ΘΕΣ να καταλήξεις ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ. Όλα τα υπόλοιπα κανονίζονται ;)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #423 στις: Φεβρουαρίου 13, 2018, 21:18 »
Δεν υπάρχει απόλυτο ρε παιδιά, υπάρχουν άτομα που την αναφυλαξία την εκφράζουν με ένα φτάρνισμα και άλλα που στις ιδιες ποσότητες λιποθυμούν και ψήνονται.
Κάποια που γεννιούνται με κληρονομικές ασθένεις και άλλα που μόνο στο 6ο πιτόγυρο νιώθουν "κάπως άσχημα".
Άλλοι που πίνουν ένα τζιν και παραμιλούν και άλλοι που το βάζουν πισω απο το αυτί για άρωμα.
Αυτό που ειπώθηκε με την γλουτένη, που μια βιομηχανία ειναι απο πίσω της, όσο κι αν την χλευάζουμε αυτή για διάφορους λόγους, έχει υπόσταση για κάποιους
Τα Ε πρόσθετα των τροφίμων, ξέρουμε άλλους που κάποια απο αυτά δεν τους αγγίζουν, κάποιους που τα ίδια τους κάνουν 100 κιλά, κάποιους άλλους που φταρνίζονται και κάποιους που λιποθυμουν .
Το απόλυτο σχηματίζεται όταν κάπου στο 70% πάνω/κάτω των χρηστών νοσεί και που ΠΑΛΙ θα θεωρήσουν πως ΚΑΙ αυτό μπορεί να ρυθμιστεί και πάλι θα νοσεί ένας αριθμός απλά μικρότερος.
Ανόητο είναι σαφως να αμολάνε πανεπιστημιακές ερευνες στα ΜΜΕ, όταν σε άλλον χρόνο σου λένε πως η Αμερική πχ σταμάτησε να δημοσιοποιεί τα στατιστικά της παιδείας της γιατί τα ποσοστά  της την θάβουν, σε αντίθεση με την Κίνα που βρίσκεται στην κορυφή.
Αλλα -μπορεί να είμαι και ανόητος- που πιστεύω οτι κι αυτό γίνεται για την προώθηση, της ερευνας. Είναι οι ασφαλιστικές που ενδιαφέρθηκαν και χρηματοδοτούν τις έρευνες  της volvo πχ, είναι ο Γκέιτς που κάποια στιγμή θεώρησε "αβάσταχτο" τον πόνο βλέποντας παιδάκια στην Αφρική να σταφιδιάζουν απο τις ελλείψεις και χρηματοδοτεί ερευνες πάσης φύσεως..

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #424 στις: Φεβρουαρίου 13, 2018, 21:51 »
Φυσικα τιποτα δεν ειναι απολυτο, (ειδικα σε τετοια θεματα), αλλα νομιζω οτι απο την πορεια της κουβεντας διαφαινονται δυο διαφορετικες και διακριτες οπτικες-νοοτροπιες  που εχουμε εμεις οι καταναλωτες-ατμιστες σχετικα με το ολο θεμα των ρυθμισεων και της υπαρξης  κανονων σχετικα με τα προιοντα η.τ. (κυριως τα υγρα).

(Για την ανικανοτητα των ντοπιων νομοθετων να εμβαθυνουν και να κατανοησουν πολλες φορες τα θεματα για τα οποια νομοθετουν, δεν θα εχουν πολλοι αντιρρηση, αλλα ετερον εκατερον.
Η ΤPD ειναι ευρωπαικη υποθεση, δεν αφορα μονο την Ελλαδα)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #425 στις: Φεβρουαρίου 13, 2018, 22:08 »
Ετσι, είναι το σημείο που σε αγνοούν γιατί τα ρίχνεις όλα στην "εξουσία" και με δικαιολογία την παθητική σου θέση ως οδηγό ταξί

Και το άλλο σημείο που αναγνωρίζεις την ίδια σου τη θέση, όποια είναι και παίρνεις ταυτότητα και μετοχή.
Τπ φυσικό ειναι οτι η -κάθε- ταυτότητα έχει τα δικά της βάρη
Μέχρι να πεθάνουμε θα ζούμε πάντως, αυτό ειναι το πιο σίγουρο
Το είπε και ο  Μπατμαν κατα τα άλλα
*Θα το δω κι αλλιώς, ευχαριστώ, οτι μετέχουμε, ως έθνος (!) και με τα σέα όσο και τα μέα μας
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2018, 22:42 από chillo »

Καλησπέρα,συγχαρητήρια για το φορουμ! Μιας και είναι το πρώτο μου ποστ διορθώστε με αν έχω κάνει λάθος που δεν έχω αντιληφθεί!
Ενδιαφέρομαι για την ανάλυση των υγρών της Αbuelos μιας και έχω αγοράσει αρκετά αρώματα από το Zerobacco (The Flavor Apprentice γράφουν πάνω) και τα αναμειγνύω για δικά μου υγρά. To link που έχει στο πρώτο άρθρο δεν ανοίγει .. Υπάρχει κάποια πληροφορία για το διακετύλιο και τις υπόλοιπες ουσίες στα υγρά αυτα?
Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ. Υπάρχει κάποια γνώμη ή επίσημη έρευνα ή ιατρικά δεδομένα έστω για το αν το βουτυρικό οξύ ή τα άλλα υποκατάστατα κατά το άτμισμα έχουν επιπτώσεις στην υγεία? Προς το παρόν μόνο εικασίες έχω βρει .. ούτε έρευνες ούτε κάτι επίσημο ευχαριστώ ! 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2018, 21:49 από VapeDuck »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Αυτα που εχεις αγορασει δεν ειναι abuelos αλλα The flavor Apprentice οπως μας πληροφορεις ο ιδιος  :)

Για πληροφοριες για τα συγκεκριμενα αλλα και για αυτα που ενδιαφερεσαι δες εδω απο το site της εταιριας.

Ευχαριστώ για την απάντηση, το εν λόγω site το έχω βρει και εγώ αλλά νομίζω πως είναι άλλα γιατι πρώτον γράφει πίσω στην ετικέτα πως συσκευάζεται από abuelos liquids και δεύτερον στο site τους δεν βρίσκω τα συγκεκριμένα αρώματα πουθενα..
Αν είναι δικά τους τότε μάλλον όσα δεν γράφουν Dx έχουν διακετύλιο ετσι?
" />
" />

Αν ενοχλεί οτί είναι μεγάλες οι φωτο θα τις κάνω resize first thing αύριο

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Καλησπέρα. Στην δεύτερη φωτογραφία σου υπάρχει η ένδειξη "rebottled". Γίνεται εισαγωγή των αρωμάτων σε μεγάλες ποσότητες δηλαδή για να επιτευχτεί καλύτερη τιμη και κατόπιν ο εισαγωγέας το επανεμφιαλώνει σε μικρότερα μπουκαλάκια.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις ανάλυσή τους καθώς πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες παραγωγής βρώσιμων αρωμάτων (και με ενδιαφέρουσα ιστορία όσον αφορά το πώς ξεκίνησε). :)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Αν ησουν λιγο πιο προσεκτικος θα εντοπιζες στο λινκ που σου εδωσα στο κοματι που αναφερεται στο διακετυλιο, υπαρχει λινκ με λιστα απο ολες τις γευσεις με ενδειξη για την υπαρξη ή οχι διακετυλιου. Αντε να στο μασησω περισσοτερο, εδω εισαι. Πχ. η french vanilla που δειχνεις στη φωτο δεν εχει διακετυλιο. Επισης να σε ενημερωσω οτι οταν ησουν καπνιστης εβαζες καθημερινα μεσα σου εκατονταδες φορες περισσοτερο διακετυλιο απο οσο θα εβαζες τωρα αν ατμιζες υγρο με διακετυλιο. Επισης δεν εχει αναφερθει παγκοσμια ουτε μια (1) περιπτωση ασθενειας λογω διακετυλιου στον ατμο του ΗΤ. Απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Πάντως ότι είναι V2, DX κτλ, και δεν περιέχει "βλαβερές" ουσίες δεν περιέχει και καλή γεύση ταυτόχρονα...

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Ξέρεις τίποτα νόστιμο να είναι και υγιεινό; (ώχ ανοίγω άλλο θέμα!)  :laugh1:

Λοιπόν caros ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικότατος! Απλώς αμφέβαλα αν είναι από αυτούς τα υγρά και δεν είχα βρει και το λινκ! οπότε απότι φαίνεται τα vanilla/vanilla creme και capuccino που χρησιμοποιώ είναι κομπλε, αλλά τα mocha kai hazelnut εχουν acetyl propionil .. το ξέρω πως δεν είναι αρκετά πιθανό να προκαλέσουν κάποιο θέμα, απλά η όλη ιστορία με το Popcorn lung δεν μου αρέσει επειδή απότι βλέπω είναι μη αναστρέψιμο το πρόβλημα! ενώ όλα τα άλλα θέματα με τους πνεύμονες συνήθως είναι αναστρέψιμα όταν κάποιος σταματάει την χρήση.. 
ευχαριστώ όπως και να έχει πάντως!

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Αν ήσουν καπνιστής (που μάλλον ήσουν) πριν αρχίσεις το άτμισμα, ή ακόμα χειρότερα αν είσαι ακόμα, καλό είναι να ξέρεις ότι τα τσιγάρα περιέχουν διακετύλιο ίσως και σε μεγαλύτερες ποσότητες, και μέχρι τώρα δεν υπάρχει καμία καταγεγραμμένη περίπτωση "Popcorn Lung" απ' το κάπνισμα.

Όσο για αυτό το "μη αναστρέψιμο" στους πνεύμονες δε ξέρω τι ακριβώς σκέφτεσαι και με τι ακριβώς το συγκρίνεις, αλλά ξανασκέψου το :P 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180684 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33996 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12