vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

551 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, treloneritis, Jorge

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #870 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 10:08 »
Από τη στιγμή που ο κατασκευαστής θεωρεί σκόπιμο να χρησιμοποιεί ο-rigs με το clear tank δεν βλέπω το λόγο να μην το χρησιμοποιούμε. Αν κάποιον τον χαλάει η εμφάνιση, τότε τι να πω....πάσο.
Με τα τυρκουάζ πάντως είναι μούρλια!

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #871 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 11:09 »
  Μια επισήμανση για το o-ring του clear.
Δεν βάζουμε εκείνο που βάζουμε στην ρύθμιση του αέρα, αλλά το μικρής διαμέτρου που είναι το ίδιο με εκείνο της καμπάνας.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #872 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 11:56 »
Στο καπακι δεν εχω Ο-ring.
Eχω δοκιμασει ομως και χωρις O-ring επανω και κατω.  Δουλευει χωρις κανενα προβλημα.


Δεν θελω να σας παρω στο λαιμο μου ομως.   Οπως ηδη εγραψα , δοκιμαστε...... 8)


Στο καπακι παντως , δεν χρειαζεται .


Kαι.........ο κατασκευαστης εβαλε O-ring με τοSS tank.
Δεν παει αυτο να πει οτι στο διαφανο χρειαζονται.


Τεσπα.....εμενα μου δουλεψε ετσι.  Σε αλλον μπορει να μη δουλευει..... Εγω απλα πρότεινα να κανετε μια δοκιμη και τιποτε αλλο..........
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2015, 21:23 από shadockan »

Απ: Eviva
« Απάντηση #873 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 01:56 »
Αν και τα περισσότερα στησίματά μου είναι εκεί που θέλω , τυχαίνει κάποιες φορές το άτμισμα μου με τον eviva να είναι πολύ υποτονικό ενώ τα Ω μου βγαίνουν το ίδιο με άλλες φορές.Στήνω με ni200 και το δουλεύω στο vtc mini.Καμία ιδέα?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2015, 10:20 από georbap »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #874 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 16:59 »
Εε χμμμμ..


.. ακομη ένας τρόπος να αυξηθεί η επιφάνεια ατμοποίησης, + να γίνει λίγο πιο αεράτη η τζούρα στο συγκεκριμένο κεραμικό …  :laugh1: :laugh1:



.. Νταξει, προφανέστατα δεν είναι ένα καθημερινό στήσιμο, αλλά εντός των ημερών περιμένουμε την άποψη του ιδιοκτήτη του ατμοποιητή, ο οποίος υπομένει τα όσα σκαρφιζόμεθα κατά καιρούς. Οι πρώτες εντυπώσεις καλές …  ::)






Edit: Ο στόχος ήταν ένα σχήμα coil που να επιτρέπει πιο πολύ βαμβακι για καλύτερη τροφοδοσία, αλλά σε συνδυασμό και  με όσο το δυνατόν λεπτό όρθιο σχήμα ώστε να μη φράζει το πέρασμα του αέρα όπως τα στρογγυλού σχήματος.


 Ταυτόχρονα, τα συγκεκριμένα δεματικά που χρησιμοποιήσαμε, σαν να ήταν φτιαγμένα ακριβώς για να κάτσουν στα κανάλια του κεραμικού … επίσης,τελικά ήθελε μια σπέιρα λιγότερη για να αρπάει σωστά και να χωράει πιο άνετα στο κεραμικό.
Το σύρμα είναι 5ρι ribbon και η αντίσταση 1.6 ...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2015, 17:29 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #875 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 00:13 »
Πολυ ωραια ιδεα , αλλα ειδα ενα λαθος.


Θα επρεπε να ειναι η αντισταση απο την αλλη μερια.
Να ερχεται δηλαδη το βαμβακι στην εγκοπη τροφοδοσιας απο αριστερα.


Με τον τροπο που ειναι δεμενη στις φωτογραφιες η αντισαταση , ειναι δυσκολο να πετυχεις σωστο δεσιμο της αντιστασης στις βιδες.
Θα επρεπε τα ποδαρακια της αντιστασης να πανε στις βιδες απο την αλλη μερια , για να μη λασκαρουν με το σφιξημο της βιδας

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #876 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 00:29 »
   Παίδες ;
Παραδίδομαι άνευ όρων.


 :eleos:
Α ρε Βασίλη που νόμιζες πως στήνεις evives...
Όπως πάμε βλέπω να περνάμε τα 2500 ποσταρίσματα του αντιπάλου  ;D

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #877 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 00:30 »
Σωστά το σκέφτεσαι φίλε! Αυτός είναι ο ένας τρόπος, ο οποίος όμως σφίγγοντας τεντώνει τα σύρματα, που δεν το θέλουμε, αν οχι σε συμβατική αντίσταση, εδώ ακόμη περισσότερο, λόγω του οτι αυτό το coil είναι πανεύκολο να σφηνώσει το δεματικό και να μην μπορεί να ξεπεράσει χωρίς να χαλάσει ..


Με αυτόν τον τρόπο στις φωτο, μόλις τοποθετήσουμε το δεματικό περασμένο μέσα στην αντίσταση, το τοποθετήσουμε μέσα στα κανάλια και στρίψουμε τις άκρες του σύρματος γύρω απο τους πόλους, τότε κρατάμε κόντρα σφίγγοντας με τα δάχτυλα μας τις άκρες των συρμάτων γύρω απο τη βάση του άτμο, με αποτέλεσμα να μην παρασύρονται απο το σφίξιμο. Για την ακρίβεια παρασύρονται όπως λες αντίθετα, αλλά πολύ λιγότερο επειδή κρατάμε κόντρα.


Το αποτέλεσμα είναι να μην μετακινείται τόσο πολύ το σύρμα και αλλάζει θέση. Το πιστοποιώ αφού το κάνω πολύ καιρό και με τους 2 τρόπους ..


Τα παραπάνω δεν ισχύουν τόσο στα στρογγυλής διατομής σύρματα, τα οποία αν τεντώσουν σχηματοποιούνται και καλύτερα, αλλά εγώ στηνω πάντα με ribbon και δεν λέει να μετακινείται διότι διορθώνει πιο δύσκολα κατόπιν εορτής (με το κατσαβιδάκι εννοώ, το ribbon δεν ..).  ;D




Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #878 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 00:48 »
Ναι με το συρμα τυλιγμενο γυρω απο τη βιδα , δεν ''χανει'' πολυ.
Εγραψα τα παραπανω λογο της χαλαρωσης που μπορει να εχει το συρμα απο την αναποδη φορα του βιδωματος της βιδας.


Αν καθεται σωστα ....... πασο...

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #879 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 01:17 »
Τι ειναι τα δεματικα βρε παιδια;

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #880 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 03:41 »
δεματικα καλωδιων εννοούν τα παιδιά

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #881 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 11:18 »
Τι ειναι τα δεματικα βρε παιδια;


η αλλιως tire ups η δεστρες :D

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #882 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 11:29 »
Tie wraps..!  ;D

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Eviva
« Απάντηση #883 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 17:18 »
Να ρωτήσω κάτι. Έστησα σήμερα τον Eviva σε κεραμικό με σύρμα Kanthal 0,28 και βαμβάκι 8 σπείρες 1,8 Ohms
σε διάμετρο 2,5 m.m. και έχω πολύ υποτονικό χτύπημα. Μέχρι τώρα τον έστηνα σε διάμετρο 2 m.m.
και είχα αντιστάσεις 1,3-1,6 Ohms. Το χτύπημα παραμένει υποτονικό όσα Watts και να ανεβάσω!
Λέτε να φταίει η διάμετρος και τα περισσότερα Ohms για το λιγότερο χτύπημα?


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Στον Kayfun πάντως που στήνω με 2,5άρι τρυπανάκι δεν επηρεάζει το χτύπημα :confused1:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Άκυρο!!! Το στήσιμο έφταιγε. Δεν ανάβαν όλες οι σπείρες. Από τις 8 σπείρες ανάβαν μόνο 2-3.
Από τότε που σταμάτησα να τις ανάβω πριν βάλω βαμβάκι για να τις ελέγξω, κάποιες φορές δεν ανάβουν όλες ομοιόμορφα
και το καταλαβαίνεις μόνο όταν αρχίζεις και ατμίζεις :( .
Υπάρχει κανένας τρόπος να το ελ΄γχουμε χωρίς να πυρώνουμε το σύρμα? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2015, 18:14 από polygrafos »

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #884 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 12:34 »
Καλημέρα επειδή ένας φίλος από εδώ βάση μιας συζήτησις κατάλαβα πως αξίζει να επένδυση κάποιος στο να έχει τον eviva αλλα θα ήθελα να έχω ποιο σφαιρική άποψη για τον eviva γιαυτο θέλω να ρωτήσω κάποιος που έχει και τον eviva αλλα και με τον kayfun v4 να μου πει αν έχουν διαφορα γεύσεις? και αν ναι ποιος βγάζει ποιο έντονα γεύτηκα χρώματα-νότες?
Αλλα να έχει και τους 2 όχι να έχει δοκιμάσει πχ από φίλο το kayfun v4..
Και τι άποψη έχετε με ni200 με τον eviva?
Ευχαριστώ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281055 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124718 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix