vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Eviva
« Απάντηση #810 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 17:29 »
Τιποτα τρομερο λογικα!Απλα δεν θα ειναι κεντραρισμενη η αντισταση με αποτελεσμα ισως να σου κοβει την ροη του αερα οποτε η αντισταση δεν θα ψυχεται σωστα!
Αμεση συνεπεια δεν θα εχει απλα θα καταπονειται και η αντισταση και το φυτιλι συνεχως και θα μειωθει η διαρκεια ζωης της/του!
Το κεραμικο εχει αντοχη σε υψηλες θερμοκρασιες!

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #811 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 18:51 »
Να επισημάνω κατι στο ολο θεμα του στησιματος , γιατι διαβασα οτι βαζετε βαμβακι στην οπη τροφοδοσιας.


Οταν στηνουμε με βαμβακι , τοποθετουμε το βαμβακι ΠΙΣΩ απο την τρυπα και μεσα στο deck ολο το βαμβακι.
Καθολου μεσα στην τρυπα τροφοδοσιας.
σε μένα όταν το έβαλα πίσω από την τρύπα (κολλητά), είχα διαρροές. Όταν το ψιλοστούμπωσα στην τρύπα σταμάτησαν και δεν έχω καν υποψία καμμένου

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #812 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 19:11 »
Nα αλλαξεις υγρα εσυ που να μην εχουν πολυ νερακι  ;D :))

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #813 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 19:17 »
pink mule 80/20 έχω. Τι άλλο να βάλω? ζελέ? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #814 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 20:22 »
Να επισημάνω κατι στο ολο θεμα του στησιματος , γιατι διαβασα οτι βαζετε βαμβακι στην οπη τροφοδοσιας.


Οταν στηνουμε με βαμβακι , τοποθετουμε το βαμβακι ΠΙΣΩ απο την τρυπα και μεσα στο deck ολο το βαμβακι.
Καθολου μεσα στην τρυπα τροφοδοσιας.


Οταν στηνουμε με φιτιλι βαζουμε μερος αυτου μεσα στην τρυπα τροφοδοσιας , ωστε να μπλοκαρει την εισαγωγη υγρου στο deck.


1)  Το φιτιλι δεν διαστέλλεται και θα πρεπει να ειναι μεσα στην τρυπα τροφοδοσιας , ωστε να μην εχουμε ανεξέλεγκτη ροη υγρου στο deck.
2)  Το βαμβακι αντιθετα διαστελλετε και ετσι βαζοντας το βαμβακι πισω απο την  τρυπα ,  θα εμποδιζει το υγρο να μπει χωρις ελεγχο στο deck.
Παραλληλα θα οδιγησει το υγρο σε ολο το σωμα του και ετσι θα υπαρχει η ιδια ποσοτητα υγρο σε ολο το μηκος του βαμβακιου.


Αν μπει το βαμβακι μεσα στην τρυπα , λογο της διαστολης που θα υποστει , θα φραξει το περασμα και ετσι θα εχουμε υποτροφοδοσια και καμενο




commander φιλε μου , αν φτιαχνεις τα υγρα μονος σου , κατεβα λιγο σε ποσοστα αρωματος , γιατι θα σε μπουκωσει.
Γνωρισμα του Eviva ειναι η πολυ καλη αποδοση αρωματος , τοσο που μερικα υγρα που εχουν πολυ εντονη γευση , πολλες φορες να ειναι κουραστικα.


Να τον χαρεις φιλε.
Σ' ευχαριστώ φίλε μου και για την ευχή σου και για το οτι θυμάσαι πως είχα πει οτι φτιάχνω τα υγρά μόνος μου!!!!
Ναι το διαπίστωσα κι εγώ πως στα έτοιμα από εμένα φτιαγμένα υγρά, παίρνω έντονη γεύση και πρέπει να μειώσω τα ποσοστά του συμπυκνωμένου αρώματος στις βάσεις μου!!!
Πάντως με το έτοιμο υγρό που πήρα μαζί με τον Eviva από το μαγαζί (το έκανε ο Τάσος εκείνη την ώρα και μου άρεσε), έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό σαν χάνος!!!!!!! :laugh1: Συγκεκριμένα είναι το Black horse της Ben Northon



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αν ακουμπάει έστω και λίγο χωρίς να φαίνεται το coil πάνω στο κεραμικό, τι θα συμβεί?
Ρωτάω επειδή λόγω και κάποιας ηλικίας που έχουμε :yes:  υπάρχει και μια μικρή πρεσβυωπία.
Αχ φίλε μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!!!! Δεν το λέμε πρεσβυωπία βρε, το λέμε νεανικό θάμπωμα κοντινών αποστάσεων!!!!!
Κι εγώ βάζω γυαλιά και στήνω και στο τέλος έχω πάρει από ένα βιβλιοπωλείο έναν μεγενθυτικό φακό απόλυτο εργαλείο μαζί με τα κοφτάκια και τις τσιμπίδες και τσεκάρω τα χάλια μου!!!!!! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #815 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 21:01 »
Aγγελε , δοκιμασε να βαλεις περισσοτερη ποσοτητα βαμβακι στο deck.
Να καλυψει δηλαδη ολο το deck και να ειναι ελαχιστα πιο ψυλο εσωτερικα απο το σπειρωμα.

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #816 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 21:10 »
να με συγχωρεσει ο φιλος,δεν θυμαμαι που ποσταρε την πατεντα του να βαλω το link οποτε αντιγραφω,με χοντρο συρμα τυλιγμενο στον πυρηνα που θελουμε εκανε ενα coil,περναει πρωτα απο εκει το βαμβακι για να παρει μορφη και μετα στο coil πανω στον ατμο,ολο αυτο βοηθαει να μην χαλασουν οι σπειρες οταν περναει το βαμβακι

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #817 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 21:16 »
Aγγελε , δοκιμασε να βαλεις περισσοτερη ποσοτητα βαμβακι στο deck.
Να καλυψει δηλαδη ολο το deck και να ειναι ελαχιστα πιο ψυλο εσωτερικα απο το σπειρωμα.


Βασίλη το deck είναι γεμάτο βαμβάκι (έβαλα και έξτρα) και τουλάχιστον στη τρύπα είναι πιο ψηλά.
Στο επόμενο στήσιμο θα δοκιμάσω να το κολλήσω γερά στην τρύπα χωρίς όμως να το στουμπώσω και θα σας πω αποτελέσματα

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #818 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 22:09 »
Καλησπερα,εγω απο την αλλη χρησιμοποιω κοττον μπεικον 2 ,κεραμικο με μεγαλο ανοιγμα απο τα παιδια,στριβω nrn [προσωπικο κολλημα μην βαρατε]κανθαλ η τιτανιο σε οδοντογλυφιδα,το περναω στο κεραμικο,στηριζω συρματα,βγαζω οδοντο. και περναω μπολικο βαμβακι που το αφρατευω.Σαν μια αλλη προταση,εμενα μου φαινεται πιο ευκολο . :dontknow: :bye:

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #819 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 08:23 »
να με συγχωρεσει ο φιλος,δεν θυμαμαι που ποσταρε την πατεντα του να βαλω το link οποτε αντιγραφω,με χοντρο συρμα τυλιγμενο στον πυρηνα που θελουμε εκανε ενα coil,περναει πρωτα απο εκει το βαμβακι για να παρει μορφη και μετα στο coil πανω στον ατμο,ολο αυτο βοηθαει να μην χαλασουν οι σπειρες οταν περναει το βαμβακι
Ναι το θυμαμαι κι εγώ!!! Το ίδιο μπορεις να κάνεις αν βρεις σωληνάκι με διάμετρο 2mm από αποστάτες ή κατι παρόμοιο.Το εχεις κατι σαν καλουπι, περνας το βαμβακι σου να παρει μορφη και μετα περναει ανετα στο coil σου χωρις να χαλασει τις σπειρες.
Ο φίλος απ' ότι θυμαμαι το ειχε φτιαξει με 32αρι συρμα, ειχε κανει 10-15 σπειρες κολητες σαν σωληνακι και στο τελος εστριβε τα συρματα και εβαζε θερμοσυστελομενο σαν λαβη.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Από χθες που πήρα τον Eviva έχω ευχαριστηθεί γεύση και ντουμάνι!!!!
Ο ατμοποιητής λειτουργούσε άψογα χωρίς διαρροές παρά μόνο πως μερικές φορές μου έφερνε λίγες σταγόνες υγρού στο στόμα.
Λίγο αυτό,λίγο το μικρόβιο να τον στήσω μόνος μου για να διαπιστώσω τυχόν δυσκολίες ή λάθη από τα δικά μου χέρια, δεν κρατήθηκα και τον έλυσα.
Επειδή στο παρελθόν είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα, δηλαδή υγρό στο στόμα, με τον Kayfun, θυμάμαι πως τον έστηνα με τις σπείρες σε απόσταση.
Έτσι έκανε και ο Τάσος με τον Eviva.
Το πρόβλημα στον Kayfun είχε διορθωθεί τότε, κάνοντας, microcoil, όπως μου υπόδειξαν κάποια παιδιά από εδώ μέσα γιατί λέει μερικές φορές ανάμεσα στις αποστάσεις πετάγονται σταγονίτσες που έρχονται στο στόμα.
Έστησα λοιπόν κι εγώ τον Eviva με 0,25 kanthal, τρυπανάκι 1,9mm και 7 σπείρες και μου βγήκε 1,6 Ωμ.
Πέρασα το βαμβάκι μου όπως ακριβώς μου έδειξε ο Τάσος, καταλαμβάνοντας όλο το deck και με προσοχή να είναι πίσω από την τρύπα τροφοδοσίας χωρίς να την κλείνει και γέμισα σύμφωνα με τις οδηγίες του.
Αποτέλεσμα, διαρροές καθόλου, ίδια γεύση και ατμός και χωρίς υγρό στο στόμα!!!!
Είμαι πολύ ευχαριστημένος!
Τώρα αν κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα με υγρό στο στόμα ας διασταυρώσουμε τις απόψεις μας μήπως και δεν φταίει το microcoil ή οι σπείρες σε απόσταση και ήταν διαβολική σύμπτωση!
Πάντως μετά το στήσιμο που έκανα και μέχρι τώρα, περίπου 3 ώρες, σταγόνες στο στόμα δεν πήρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2015, 14:03 από commander »

Απ: Eviva
« Απάντηση #820 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 19:58 »
Παιδιά σημαντικό tip είναι αυτό που έγραψε συνατμιστης πιο πίσω.Το βαμβάκι πρέπει να καλύπτει όλο το ντεκ και να αγκαλιάζει το κεραμικό αλλά θέλει και λίγο πάτημα ώστε να μην ξεφεύγει πολύ σε ύψος από το ντεκ.Σήμερα το δοκίμασα και το χθεσινό στήσιμό μου φαίνεται υποτονικό μπροστά σ αυτό που έκανα σήμερα και συμπιεσα λίγο καλύτερα και πιο προσεκτικά το βαμβάκι.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Eviva
« Απάντηση #821 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 18:04 »
Καλησπέρα στην παρέα :)
Να ρωτήσω κάτι. Την πρώτη μέρα που στήνουμε καινούρια αντίσταση και βαμβάκι,
έχει χτύπημα βελούδινο και γεμάτο που το ευχαριστιέσαι.
Τη δεύτερη μέρα μειώνεται λίγο και την τρίτη μέρα το νιώθεις πιο τραχύ και πιο κούφιο, πιο ....
δεν ξέρω πως να το περιγράψω :dontknow:
Τα ml που καταναλώνω δεν είναι πολλά (2-4) για να δικαιολογείται κάτι τέτοιο.
Υπάρχει κάποιο κόλπο ή κάτι που μου διαφεύγει ώστε να κρατάει αυτή η αίσθηση περισσότερο?
Ίσω κάτι που έχει να κάνει με το βαμβάκι-φυτίλι, σπείρες, διάμετρο, σύρμα κλπ?


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #822 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 18:07 »
Mηπως τα υγρα σου αφηνουν πολυ μακα επανω στην αντισταση?

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #823 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 18:09 »
Λογικό είναι φίλε μου, μιας και κατά τη διάρκεια του ατμίσματος, το βαμβάκι αλλοιώνεται.
Όλα βέβαια εξαρτώνται και από το υγρό.
Υπάρχουν υγρά που ζητουν αλλαγή βαμβακιού μετά από 4-5 ml και άλλα μετά από 15ml και βάλε λόγω μάκας.
Μη ξεχνάς πως όσο πιο πολύ ατμίζεις ένα υγρό, τόσο πιο πολύ το συνηθίζεις και χάνεις σε γεύση.
Δοκίμασε σε πρώτη φάση πιο τακτική αλλαγή του βαμβακιού.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Eviva
« Απάντηση #824 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 18:17 »
Σας ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω. Έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ τόσα πολλά διαφορετικά στησίματα
(διάμετρος, σύρμα, αντιστάσεις, βαμβάκι, φυτίλι) και τόσα υγρά (βάσεις, αρώματα) που σίγουρα
χάνεις τη μπάλα :heat: :heat:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix