vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

490 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #660 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 00:29 »
Αγαπητά φίλε georbap, τα Νι 200, Ti και SS για έλεγχο θερμοκρασίας, είναι απλά μια μόδα!!!!!
Ναι συμφωνώ πως αν κάνεις πιπίλα τον ατμοποιητή, θα ζεσταθεί και μαζί και το υγρό σου και με τον έλεγχο της θερμοκρασίας αποφεύγεις, κατά το δυνατόν, αυτό το φαινόμενο.
Όμως επειδή η γλυκερίνη δεν είναι νερό και έχει πολύ υψηλότερο σημείο βρασμού (295 C αν δεν κάνω λάθος), σε κανονικές συνθήκες δεν έχεις πρόβλημα και θα έχεις πιο ρεαλιστικές γεύσεις και αποδόσεις.
Η υπερβολή θέλει πάντα προσοχή και δικλείδες ασφαλείας.
Να σου δώσω να καταλάβεις εγώ έκανα καιρό TC με Ni 200 με το Evic tc mini αλλά και με Esquare dna 40 σε Kayfun lite plus και τώρα κάνω ΣΟΦΙΑ με μηχανικό mod!!!!!!!!
Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την γεύση της και είμαι έτοιμος για αγορά του EVIVA για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Έστεισα και την ΣΟΦΙΑ με Ni 200 γιατί είναι η V2 που μου δίνει αυτήν την δυνατότητα και ξέστησα σε 1 ώρα για να στήσω με απλό σύρμα.
Το θέμα είναι τι ζητάς εσύ απ' το άτμισμα και τι σε ευχαριστεί αποφεύγοντας να πέφτεις στις παγίδες των μοδιστικών τάσεων.
Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα!!!!
Σκέψου το.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Eviva
« Απάντηση #661 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 02:44 »
Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει πως φαίνεται ο εβιβα πάνω σε ατέρμονα 22 mm; Δεν βρίσκω πουθενά 23αρη αλλά ούτε και δαχτυλίδι 23/22.
Αυτό είναι το σετ μου. Φαίνεται θαυμάσια. Η ελαφρώς μεγαλύτερη διάμετρος του Εβίβα δεν με ενοχλεί καθόλου, θυμίζει ελάχιστα πύργο αλλά... δεν είναι και το Μπιγκ Μπεν!  :D

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #662 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 03:17 »
Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει πως φαίνεται ο εβιβα πάνω σε ατέρμονα 22 mm; Δεν βρίσκω πουθενά 23αρη αλλά ούτε και δαχτυλίδι 23/22.


Ειχα τον εβιβα πάνω σε ατερμονα 22mm.
Η αλήθεια ειναι πώς δεν κάθεται και πολύ όμορφα και θελει απαραιτητα το δακτυλίδι-αντάπτορα για να δειξει σαν ενα ενιαίο σύνολο.
Aυτό δεν σημαινει πώς ειναι ασχημο με τον 22άρη ατέρμονα.Αν χρησιμοποιείς και άλλους 22άρηδες ατμοποιητές πανω στον ατερμονα βρές ενα δακτυλίδι με την πρωτη ευκαιρία.
Αν αποκλειστικά χρησιμοποιεις τον εβιβα πάνω στον ατερμονα κοιτα μήπως μπορεσεις και κάνεις καμια τραμπα τον 22άρη με εναν 23άρη.

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Eviva
« Απάντηση #663 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 08:53 »
Το σκέφτομαι για αγορά eviva και θέλω να ρωτήσω το εξής.Τα στησίματά μου είναι κατά κύριο λόγο 0.25 ni200 με 9 σπείρες σε 3αρι.Όταν τον είδα από κοντά μου φάνηκε πολύ μικρός ο χώρος στο κεραμικό αλλά μπορεί να ήταν και ιδέα μου.Θα χωρέσει λοιπόν?Αν χωρέσει θα μπορώ να έχω μικρά κενά ανάμεσα στις σπείρες του coil.

Χρησιμοποιούσα τον Eviva D για αρκετούς μήνες και έκανα αντιστάσεις 2.5χιλ με 7-8 σπείρες σε απόσταση μεταξύ τους. Για να μπορώ να δουλεύω άνετα με το κεραμικό, το είχα τροποποιήσει, δηλαδή είχα φαρδύνει τα ανοίγματα του. Δεν είναι καθόλου δύσκολο και δεν επηρεάζει αρνητικά το άτμισμα.

Απ: Eviva
« Απάντηση #664 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 09:32 »
Αγαπητά φίλε georbap, τα Νι 200, Ti και SS για έλεγχο θερμοκρασίας, είναι απλά μια μόδα!!!!!
Ναι συμφωνώ πως αν κάνεις πιπίλα τον ατμοποιητή, θα ζεσταθεί και μαζί και το υγρό σου και με τον έλεγχο της θερμοκρασίας αποφεύγεις, κατά το δυνατόν, αυτό το φαινόμενο.
Όμως επειδή η γλυκερίνη δεν είναι νερό και έχει πολύ υψηλότερο σημείο βρασμού (295 C αν δεν κάνω λάθος), σε κανονικές συνθήκες δεν έχεις πρόβλημα και θα έχεις πιο ρεαλιστικές γεύσεις και αποδόσεις.
Η υπερβολή θέλει πάντα προσοχή και δικλείδες ασφαλείας.
Να σου δώσω να καταλάβεις εγώ έκανα καιρό TC με Ni 200 με το Evic tc mini αλλά και με Esquare dna 40 σε Kayfun lite plus και τώρα κάνω ΣΟΦΙΑ με μηχανικό mod!!!!!!!!
Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την γεύση της και είμαι έτοιμος για αγορά του EVIVA για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Έστεισα και την ΣΟΦΙΑ με Ni 200 γιατί είναι η V2 που μου δίνει αυτήν την δυνατότητα και ξέστησα σε 1 ώρα για να στήσω με απλό σύρμα.
Το θέμα είναι τι ζητάς εσύ απ' το άτμισμα και τι σε ευχαριστεί αποφεύγοντας να πέφτεις στις παγίδες των μοδιστικών τάσεων.
Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα!!!!
Σκέψου το.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και σαν νέος ατμιστής τις λαμβάνω πάντα υπόψη.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απ: Eviva
« Απάντηση #665 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 11:07 »
Τελικά έκανα στήσιμο της προκοπής και πραγματικά απογειώθηκε ο ατμο και μαζί γεύση και χτύπημα.Τώρα αντιλαμβάνομαι αυτό που διάβασα από μερικούς ότι υπερκαλυπτονται τόσο από την απόδοση του που μείωσαν την κατανάλωση.Με γεμίζει με λίγες τζούρες και δεν τον έχω πιπίλα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Eviva
« Απάντηση #666 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 11:44 »
Οι πιο εμπειροι..παιζει καλυτερα με ανοιχτες σπειρες ή με μικροκοιλ;; Το ξερω οτι και στα δυο ειναι πολυ καλος αλλα με ποιο  απο τους δυο τυπους στησιματος απογειωνεται;;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #667 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 12:03 »
Αυτο ειναι καθαρα προσωπικο γουστο του καθενα φιλε μου.


Εμενα μ' αρεσει με ανοικτες τις σπειρες.
Εχω βαλει και αντισταση με κολλημενες σπειρες , αλλα μου αρεσε πιο πολυ με ανοικτες.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #668 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 12:10 »
Μια απο τα ίδια και εγώ, spaced.  :yes: ;D

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #669 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 12:18 »
Κι εγώ ανοιχτές σπείρες προτιμώ!!!! :D

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #670 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 12:49 »
Απο τις παρατηρήσεις μου έχω καταλήξει στο οτι, τηρουμένων ισων αναλογιών, όσο πιο μικρή η εσωτερική διάμετρος του coil τόσο καλύτερη η γεύση.


Όμως, ειδικά στον Eviva λόγω του πιο περιορισμένου χώρου του κεραμικού, σε ένα πιο μεγάλης εσωτερικής διαμέτρου coil μας δίνεται η δυνατότητα να αυξήσουμε την επιφάνεια ατμοποίησης, συγκριτικά μιλώντας. Ταυτόχρονα βεβαίως σφίγγει και η τζούρα του, αφου με το 2.5 συρρικνώνουμε τον έτσι και αλλιώς περιορισμένο χώρο διέλευσης του αέρα (ε, δεν είναι και δραματική η αλλαγή, αλλά υπάρχει) .. άβυσσος η ψυχή του άτμο ..  :laugh1:


Επίσης, μια απο τις παραμέτρους του Eviva που μου αρέσει και με κάνει να μην ξεκολλάω, είναι η απόδοση του στα χαμηλά watts (7-8), εκεί ακριβώς που κανένας απο τους Kayfunοειδείς άτμο δεν αποδίδει*.
Ενώ δεν θα τον χαρακτήριζα και δύσκολο στο στήσιμο, σίγουρα για την όραση μου και τα μανταλάκια που καμμιά φορά έχω στα χέρια, δεν θα τον χαρακτήριζα ούτε και εύκολο, μιλώντας για την τανκάτη έκδοση.


Πιο συγκεκριμένα, μου έχει τύχει μερικές φορές να έχω υποτροφό, χωρίς να μπορώ να εντοπίσω το λόγο, όπως-συμπτωματικά-εχθές:
Τον είχα στήσει όπως πρέπει, με μεγάλη προσοχή και ακρίβεια αυτή τη φορά, σε 2mm με 4ρι ribbon (μόνο Kanthal ribbon τελευταία, σε VW με SX Mini/VTC Mini), και πήγα για δουλειά. Έπαιζε τέλεια για 7 ώρες, αλλά την 8η άρχισε την υποτροφό. Αυτό κράτησε για 30-40 τζούρες, μετά επέστρεψα σπίτι και δεν άτμισα για μισή ώρα περίπου. Όταν πήγα να ξαναατμίσω ήταν μια χαρά, τέλειος, άψογος, λές και τον είχα ξαναστήσει απο την αρχή. Και αυτή τη στιγμή ακόμη παίζει τέλεια, στα 8.5 Watts (Ρε, λες να μη γουστάρει τη δουλειά σαν και μένα ο κατεργάρης ;;;;  :hmmm: ). Εννοείται βεβαίως οτι τον λειτουργούσα πάντα στα ίδια γκάζια.


Το μόνο που μου δίνει ελπίδες λογικής απάντησης στο θέμα μου είναι το οτι δεν χρησιμοποίησα το απόλυτα δοκιμασμένο για μένα Koh Gen Do, αλλά ένα αγοραστό bio cotton γενικής χρήσης, που το έχω πάνω απο ένα χρόνο στο συρτάρι, ούτε που θυμάμαι πόσο, το οποίο μπορεί και να έχει μπαγιατέψει και να μην δουλεύει σωστά ... δεν ξέρω, μπορεί να είναι τα μανταλάκια που έλεγα παραπάνω, μπορεί και να έχω ξεκουτιάνει (σίγουρα), αλλά ο Eviva πάντα με εκπλήσσει σε όλους τους τομείς της σχέσης μας, με τις κυκλοθυμίες του …  :idiot1:


Και επειδή με βάλατε στην πρίζα με τη συζήτηση, αφού ο αυτός ο έρωτας θέλει μονόπλευρη τροφοδοσία, έφτιαξα ένα κωνικό coil με εσωτερικές διαμέτρους  2 και 2.5, έτσι για την τέχνη ..  ;D










*εκεί ακριβώς αναιρείται κάπως και η απόπειρα σύγκρισης με τους kayfunοειδείς, αφού αυτοί οι άτμο αρχίζουν και δίνουν γεύση σε αναλογικά σημαντικά υψηλότερα Watts, με ορισμένους (βλέπε Φαινόμενο) να αποδίδουν ακόμη πιο πολύ την γεύση απο οτι ο Eviva-σε αυτά τα υψηλότερα Watts, βέβαια αφήνοντας απ'έξω τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #671 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 20:27 »
Κάποιος φίλος διάβασα πως ψάχνει δαχτυλίδι από 23 σε 22. Επειδή το έχω και δεν το χρησιμοποιώ να μου στείλει μήνυμα να κανονίσουμε να του το στείλω!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: Eviva
« Απάντηση #672 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 01:26 »
Παιδια τσιμπησα και γω τον eviva αλλα στο πρωτο στησιμο μου εφερε βαμβακιλα μετα απο λιγη ωρα και με ξενερωσε οσο να ναι  :'( ...Τι μπορει να φταιει? Στησιμο με λιγη δυσκολια λογω του μικρου χωρου στο κεραμικο 1.1ohm 8 σπυρες με 0.30 kanthal micro σε 1.4 τρυπανακι (δεν βρηκα μεγαλυτερο)...Τα φωτα σας παρακαλω!!

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #673 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 01:33 »
Πιθανόν να έπνιξες το βαμβάκι στο coil και δεν τροφοδοτεί σωστά.
Το coil σου είναι πολύ λεπτό.
Το ελάχιστο πρέπει να είναι 1,6 χιλιοστά.
Δοκίμασε και με 2 χιλιοστά.
Το μπλε κατσαβιδάκι που συνήθως έχουν μέσα πολλοί ατμοποιητές είναι ακριβώς 2 χιλιοστά.
  Ρίξε μια ματιά στις φωτό. Με 2 χιλιοστά coil είναι.







 Επίσης όχι χοντρό σύρμα στο κεραμικό.
Κατά την γνώμη μου 0,28 μμ είναι το μέγιστο.


Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: Eviva
« Απάντηση #674 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 01:39 »
Δοκιμασα με 2 χιλιοστα και δεν χωραγε οπως μου πανε και στο καταστημα κιολας... Γυρησα ποσα μαγαζια με εργαλεια για να βρω 1.6 και 1,8 τρυπανακι αλλα @@...  >:( αυτο με το βαμβακι να το στουμποσω παιζει αλλα εβαλα αλλο βαμβακι τωρα και ο θεος βοηθος...πανω κατω πως υπολογιζω το βαμβακι που πρεπει να βαλω? Με Nakamitchi ειμαι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix