vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, manoslykos, camber

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #315 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 08:22 »
Δεν βρηκα δυσκολία σε κανενα ατμ/τη απο αυτους που περασαν απο τα χερια μου.
Ποτε δεν εβγαλα γνωμη για καποιον με το πρωτο στησιμο ή με τις πρωτες εμπειριες που ειχα απο αυτον.
Ποτε δεν ημουν της γνωμης οτι ξερω πως να φτιαξω ενα ατμ/τη , χωρις πρωτα να δοκιμασω διαφορα set up ωστε να καταλαβω που και πως δουλευει.


Ολες οι κατασκευες , δεν ειναι ''πατρον'' απο καποιο περιοδικο  να το παρεις  και να το πας σε ενα cnc να στο βγαλει σε ...''μεταλλικο''
Παντα καποιος απο πισω εχει κανει τις δοκιμες του,τα τεστ που θα επρεπε να κανει και γενικα δε νομιζω ο οποιοσδιποτε κατασκευαστης να βγαλει ποτε καποιον ατμ/τη ή καποιο μοντακι , καποια κατασκευη γενικα , χωρις να δοκιμασει πρωτα ο ιδιος τα αποτελεσματα απο αυτο που εφτιαξε.


Τωρα αν σε 'σενα ή σε 'μενα δεν εκατσε ο ατμ/της , αυτο ειναι αλλο θεμα και κανεις δεν ειπε ποτε οτι πρεπει υποχρεωτικα να μας αρεσουν τα ιδια πραγματα.
Προσωπικα βεβαια πιστευω οτι ενας ατμ/της ο οποιος ειναι ενα αψυχο πραγμα , χωρις δικια του βουλιση , δεν μπορει να κανει κατι απο μονος του.  ΕΓΩ τον εκανα να κανει οτι κανει.Αναλογα πως τον εστησα , θα εχω καλο ή κακο αποτελεσμα.
Οποτε το λαθος δεν ειναι του ατμ/τη , αλλα δικο μου.  Καλο ειναι λοιπον να μαθω τον ατμ/τη ωστε να εχω και 'γω την απολαυση που μπορει να μου προσφερει.

Το οτι δεν κραταει η αντ/ση σου αρκετα ml  , φταιει το στησιμο που εχεις κανει και τιποτε αλλο.


Αρκετες φορες εχω δει συγκριση με τον Kayfun.....Που μπορουν δηλαδη να συγκριθουν αυτοι οι δυο ατμ/τες ;;;;
Στο οτι ο ενας μπορει να γινει και dripping , ενω ο αλλος οχι ;;;
Στο οτι ο ενας εχει κεραμικο , ενω ο αλλος  οχι ;;;
Στο οτι ο ενας εχει επικαλυψη στο deck για να εχεις καλυτερη γευση σε συνδιασμο με το κεραμικο , ενω ο αλλος ειναι παντου σε αμεση σχεση με το μεταλλο η αντ/ση ;;;
Στο οτι εχει πολυ πιο ευκολο στησιμο ;;;
Στο οτι εχει τρομερα ανωτερη γευση ;;;
Στο οτι χωραει 3ml χωρις κατσαβιδια , ενω ο αλλος αν δεν τον γεμισεις απο κατω ξεβιδονοντας τη βιδα με κατσαβιδι ,χωραει καπου στα 2,5ml υγρου ;;;
Στο οτι εχει ρυθμηση στον πολο , με μ@##κες σπειρες για να μπορεις χωρις εργαλεια να τον φερεις στα μετρα σου ;;;
Στο οτι εχεις ενα στιβαρο ατμ/τη στα χερια σου απ' ολες τις αποψεις και νιωθεις την καλη του κατασκευη παντου ;;;


Καλα ειναι να γραφουμε τις γνωμες μας και να βλεπουν αυτοι που πρεπει τα υπερ και τα κατα , αλλα θα πρεπει να ξερουμε και 'μεις τι γραφουμε.
Ηρθες σε επαφη με τα παιδια και δεν σου ελυσαν τις αποριες σου και το οποιοδιποτε προβλημα που αντιμετωπισες  ;;  Δε νομιζω φιλτατε.
Κοιτα καλυτερα τον τροπο με τον οποιο στηνεται ο ατμ/της και θα δεις οτι εχει πολυ ανωτερη λειτουργια απο οτι νομιζεις.....

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #316 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 22:48 »
Το τελευταίο πράγμα που ήθελα γράφοντας τα παραπάνω ήταν να έρθω σε αντιπαράθεση με μέλη, από τη στιγμή που διατυπώνω προσωπικές απόψεις.
Επειδή η απάντησή μου είναι off topic όποιος εκ των διαχειριστών κρίνει σκόπιμο, μπορεί να το διαγράψει, αφού το θέμα δεν έχει να κάνει μ'αυτό που το νήμα αναφέρει.

Ποτε δεν εβγαλα γνωμη για καποιον με το πρωτο στησιμο ή με τις πρωτες εμπειριες που ειχα απο αυτον.
Ποτε δεν ημουν της γνωμης οτι ξερω πως να φτιαξω ενα ατμ/τη , χωρις πρωτα να δοκιμασω διαφορα set up ωστε να καταλαβω που και πως δουλευει.

Και πολύ σωστά πράττεις. Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι, πρώτα να δοκιμάζω και έπειτα να εκφέρω άποψη. Ο ατμοποιητής βρίσκεται στην κατοχή μου περίπου στο τρίμηνο. Για μένα ο χρόνος είναι αρκετός για να έχω άποψη. Κάποιος ίσως θέλει περισσότερο χρόνο. Εγώ αυτά που είχα να δω τα είδα.

Δεν βρηκα δυσκολία σε κανενα ατμ/τη απο αυτους που περασαν απο τα χερια μου.

Αυτό είναι υποκειμενική άποψη, ενδεχομένως να υπάρχουν και πολλοί που είχαν προβλήματα. Αυτό που ταιριάζει σε μένα δεν ταιριάζει σε σένα.

Ολες οι κατασκευες , δεν ειναι ''πατρον'' απο καποιο περιοδικο  να το παρεις  και να το πας σε ενα cnc να στο βγαλει σε ...''μεταλλικο''
Παντα καποιος απο πισω εχει κανει τις δοκιμες του,τα τεστ που θα επρεπε να κανει και γενικα δε νομιζω ο οποιοσδιποτε κατασκευαστης να βγαλει ποτε καποιον ατμ/τη ή καποιο μοντακι , καποια κατασκευη γενικα , χωρις να δοκιμασει πρωτα ο ιδιος τα αποτελεσματα απο αυτο που εφτιαξε.

Πολύ σωστό. Αλλά ακόμη κι έτσι, εμένα μπορεί να μη με καλύπτει. Αυτό σημαίνει ότι εγώ δεν έχω άποψη; Το προιόν του οποίου καταναλωτής είμαι κι εγώ δεν έχω γνώμη για να το κρίνω;

Τωρα αν σε 'σενα ή σε 'μενα δεν εκατσε ο ατμ/της , αυτο ειναι αλλο θεμα και κανεις δεν ειπε ποτε οτι πρεπει υποχρεωτικα να μας αρεσουν τα ιδια πραγματα.

Αυτό είναι σίγουρο, καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα με βάση τις δικές του ανάγκες και προτιμήσεις.

Το οτι δεν κραταει η αντ/ση σου αρκετα ml  , φταιει το στησιμο που εχεις κανει και τιποτε αλλο.

Σε κανένα σημείο δεν ανέφερα για το αν στήνω ή όχι σωστά τον ατμοποιητή, αφού είναι θέμα υποκειμενικό και έχει να κάνει με τον παράγοντα άνθρωπο. Ανέφερα παραγράφους, εκεί εστιάζω.

αλλα θα πρεπει να ξερουμε και 'μεις τι γραφουμε.

Έγραψα την άποψή μου. Προσέχω πολύ καλά τι γράφω επειδή τα γραφόμενα είναι εύκολο να παρεξηγηθούν μιας και δεν υπάρχει προσωπική επαφή.

Ηρθες σε επαφη με τα παιδια και δεν σου ελυσαν τις αποριες σου και το οποιοδιποτε προβλημα που αντιμετωπισες  ;;  Δε νομιζω φιλτατε.

Ναι, επικοινώνησα μαζί τους και τηλεφωνικά και με e-mail κι όχι μια και δυο φορές. Από τον Κώστα και τον Τάσο (μίλησα και με τους δυο) δεν έχω λόγια, είναι σωστοί επαγγελματίες και με χαρά δέχθηκαν να με εξυπηρετήσουν. Όσο μπορεί κάποιος να δώσει οδηγίες τηλεφωνικά. Είμαι σίγουρος ότι αν στο μέλλον επικοινωνήσω πάλι, θα δεχθώ την ίδια αντιμετώπιση.
Το ότι δε νομίζεις εσύ δεν έχει σημασία. Δεν μπορώ να το αποδείξω.

Κοιτα καλυτερα τον τροπο με τον οποιο στηνεται ο ατμ/της και θα δεις οτι εχει πολυ ανωτερη λειτουργια απο οτι νομιζεις.....

Κοίτα λίγο τι έγραψα στις παραγράφους. Δεν έγραψα για το πως στήνεται ο ατμοποιητής.

Και για τέλος να πω ότι:
ένα προιόν από τη στιγμή που φτάνει στον καταναλωτή κρίνεται. Αν έχω να πω καλά λόγια θα το πω, αν έχω άσχημα (λυπάμαι που γίνομαι μισητός)  δεν έχω λόγο να τα αποκρύψω, αν βρίσκω τα υπέρ και τα κατά θα το πω. Δεν δογματίζω ούτε είμαι άκαπτος. Δεν υπάρχει λόγος να υπερασπίζομαι την επιλογή μου. Αν έκανα λάθος θα το πω. Δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου. Ούτε έχω κανένα συμφέρον, τον ατμοποιητή τον αγόρασα και απαιτώ να δουλεύει σωστά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2015, 22:55 από testament »

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Eviva
« Απάντηση #317 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 00:10 »
Δηλ. δεν δουλευει σωστα?????? :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:






Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #318 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 00:29 »
Μια χαρά δουλεύει.
Εχει μόνο κάποιες "ιδιοτροπίες"
Αν τις μάθεις, είναι εξαιρετικός.
Καλώς ή κακώς όμως, μάθαμε να συγκρίνουμε τα πάντα με τον καυφούν, χρησιμοποιώντας τον ως σημείο αναφοράς - όχι λόγω ομοιότητας.
Σε σύγκριση λοιπον με τον καυφούν στο θέμα ευκολία και μόνο, θα έλεγα ότι είναι λίγο πιο δύσκολος. Οχι όμως κάτι που θέλει να είσαι γκουρού για να το αντιμετωπίσεις. Στο στήσιμό του θέλει περισσότερη προσοχή, όπως και στο γέμισμα, ακόμη και στο βάλε βγάλε στην μπαταρία, διότι κάθε φορά η βίδα του πόλου επανέρχεται στην αρχική της θέση και θέλει λίγο ξεβίδωμα να βγει προς τα έξω και να κάνει επαφή.
Αν προσέξεις αυτά τα σημεία, η απόδοσή του είναι εξαιρετική.
Και με το clear tank συνεργάζεται άψογα. Ουδείς λόγος να ατμίζει κάποιος στα τυφλά με το ss
Ενα μεγάλο του ατού που βρήκα τυχαία είναι ότι μπορεί να κατέβει αρκετά στα βατ, αποδίδοντας εξαιρετικά.
Από τότε, τον έχω κουμπωμένο μόνιμα στο istick mini (με κόκκινο ντριπ τιπ)


Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Eviva
« Απάντηση #319 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 00:38 »
Πιστευω οτι η καλλιτερη αποδοση του και σε γευση και σε χτυπημα εινα μεταξυ 8 -11 vatt

εκει εχει κορυφαια αποδοση  :) :) :) :) :)




Αποσυνδεδεμένος StefPasc

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • Ad astra per aspera
Απ: Eviva
« Απάντηση #320 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 12:28 »
εγώ πάλι δεν τον βλέπω καθόλου ιδιότροπο
με απάλλαξε από αντιστάσεις χωρίς-με-χωρίς και διατήρησε το κεραμικό που απογειώνει την γεύση
οι αρχικές μικροδιαρροές που είχα σταμάτησαν όταν έμαθα να τον στείνω σωστά  ;)
όσο για το ss tank αν και έχω καλή σχέση με τα υγρά αφού τα φτιάχνω μόνος μου , αποφάσισα ότι δεν υπάρχει λόγος να βλεπόμαστε...  :laugh1: :laugh1:
από τον "ηχο" και την γεύση της τζούρας καταλαβαίνεις αμέσως αν θέλει γέμισμα ή όχι  ;)
αποτέλεσμα : τρείς Eviva τανκάτοι και ένας Eviva-D για ατμούς και γεύσεις από άλλο πλανήτη .....  8)

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #321 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 16:41 »
Μετά από μήνες αποκλειστικής χρήσης, παραμένει ο αγαπημένος μου άτμο.


Ο τελευταίος επιτυχής πειραματισμός που έκανα, ο οποίος είναι πλέον καθημερινότητα αφού δοκιμάστηκε αρκετά, μπορώ τώρα να αναφέρω ότι είναι ο Eviva, στημένος με σύρμα Ribbon/Microcoil.
Λίγο πιο δύσκολο στην εφαρμογή βεβαίως, όχι για αρχάριους αντιστασιακούς, αλλά το αποτέλεσμα δικαιώνει, νομίζω..

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #322 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 17:00 »
Ο δικός μου είναι στημένος με 5 σπειρες 20ρι σύρμα κι οργανικό βαμβάκι.
1.5 ομ και πάνω στα ασθενικά 10 βατ του μινι στικ αποδίδει τέλεια.
Οταν μάλιστα του φοράω το ντριπινγκ κοστουμάκι γίνεται μικρός και συνδυάζεται τέλεια με το μίνι κουτάκι.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #323 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 17:07 »
σε φυτίλι στρίβεις με το 0.20;

σορυ ειδα το οργανικό, αλλα με 1,3 διάμετρο; με βελόνα το περνάς ;  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2015, 17:12 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #324 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 17:13 »
2 διάμετρος. Το τυλίγω σε οδοντογλυφίδα.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #325 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 17:21 »
Δοκιμασε σε 1.3mm διαμετρο και 17αρρι συρμα 7-8 σπειρες σε VV/VW και θα δεις τι αξια εχει κι αυτο το συρμα μεσα σε κεραμικο..... 8)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #326 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 17:33 »
μα με φιτίλι!!
ε;  :hmmm:
π[ρομηθεύτηκα και eko με πυρήνα βαμβακιού, λέει, να δουμε που θα πάει αυτή η βαλίτσα....   :))

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #327 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 17:59 »
Θα συνηγορήσω στις θετικές κρίσεις για τον Eviva.
Αυτός με έναν άλλο παραμένουν οι κορυφαίοι για μένα ατμοποιητές. Σε θέμα όμως γεύσης η υπεροχή του Eviva είναι δεδομένη.
Σε 3 μόνο σημεία θα συμφωνήσω με τον φίλο testament:
1.Στο σχετικά δύσκολο ξεβίδωμα του top cap με το χέρι (με την χρήση ενός μικρού κομματιού λάστιχου γαντιών η διαδικασία απλοποιείται αφάνταστα).
2. Η χωρητικότητα του τανκ είναι λίγο κάτω από τα 3ml. (Ίσως 2,5ml) και
3. Ο ατμοποιητής θα έπρεπε να συνοδεύεται με κάποιο drip tip.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #328 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 21:05 »
testament,
δεν εγραψα οτι δεν ξερεις ή οτι δεν μετραει η γνωμη σου , αλλα πολλες φορες κανουμε λαθη απλα και μονο γιατι δεν ψαχνόμαστε πιο πολυ λογο εμπιστοσύνης που εχουμε πλεον στα χερια μας.


Εχω τον EVIVA της πρωτης γενιας και πολλες φορες παρα το οτι τον εχω λιώσει και εχω κανει του κοσμου τις αντ/σεις απλες και μη , ακομα και τωρα πολλες φορες τα βρίσκω σκουρα οταν κανω κατι λαθος , αλλα εχω πλεον δεχτει οτι δεν ειμαι μηχανή να κανω συνεχεια το ιδιο στησιμο.
Οταν δεν εχω καλη αποδοση , το ξερω πλεον οτι εγω εκανα το λαθος.  Ξαναστηνω ετσι οπως πρεπει , τηρώντας αυτα που πρεπει και ξαφνικά ο ατμ/της .... δουλευει.  Και δουλευει τελεια....


Ολες οι γνωμες ειναι σωστες και σεβαστες και μεσα απο συζητηση , μπορουμε να βρουμε την ακρη. Καλα εκανες και εγραψες τη γνωμη σου και ειναι αποδεκτη απο ολους.
Απλα ολοι μας εχουμε και το δικαιωμα να γραψουμε και τη δικια μας γνωμη , ωστε να υπαρχει αντιλογος και να βρεθει λυση. 
Οτι γραφω παντα εδω μεσα , δεν το γραφω με υφος ή κατηγορηματικά. Ειναι γραπτος λογος και η εκφραση του προσωπου δυστυχώς δεν γινεται να ειναι ορατη.
Αν ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι απο το καθε προϊον , δεν θα υπηρχαν και διαφορετικα μοντελα..... 8) :)


chillo,
με βαμβακι θα ειναι καλυτερα.
Υπαρχει τροπος να περασεις και φυτιλι μεσα απο την αντ/ση , ειτε ειναι 1.3mm , ειτε ειναι 2.3mm.
Οτι και να εχεις , υπαρχουν τροποι για να κανεις αυτο που θελεις , απλα με βαμβακι ειναι πολυ πιο ευκολο και προσωπικα πιστευω οτι ειναι και μεγαλυτερη η απορροφητικότητα που εχει   και γενικα η αποδοση του νομιζω ειναι ανωτερη απο το φιτιλι.
Μη σε φοβιζει το οτι θα ειναι λεπτο σαν διάμετρο. Με την κατάλληλη δυναμη στα καταλληλα Ωμ , μπορει να δωσει  σωστο και πολυ καλο αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #329 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 22:09 »
εχω δοκιμάσει όλα τα εύρη στα coils αλλα αυτό όχι, δεν το εχω προσπαθήσει καν το νόμιζα ακατόρθωτο
δηλαδή απλά θα πάρω μιαν ινα απο το βαμβάκι , θα τη στρούψω και θα περάσει; να το δικιμάσω γουάι νατ;
αμα δεν τα καταφέρω θα δεις πμ!  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix