vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, laniel

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #165 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 13:27 »
Ναι,αλλά αν δίνεις 120ευρώ έναντι 65-75ευρώ που έχει o ego-t τότε περιμένεις κάτι καλύτερο και όχι χειρότερο.
Εδώ λοιπόν,δίνεις 120ευρώ και έχεις λιγότερη εργονομία στο θέμα μπαταρίας (περίπου 350mah δε φτάνουν για κανένα λόγο),στο μόνο που το "σώνει" λίγο είναι πως λειτουργούν και ως passthrough...
Επίσης,ατμοποιητής στις 10μέρες με το κόστος του κλασσικού ego-t ή του ego-w θα άξιζε....
αλλά δεν υπάρχουν ανταλλαχτικά οπότε τα λεφτά πάνε για πέταμα....απλά...Και σίγουρα με βάση τη τιμή ολόκληρου του πακέτου ο ατμοποιητής σίγουρα και να υπάρξει ανταλλακτικός δε θα κοστίζει τόσο λίγο αλλά στα ανάλογα της συσκευής αυτής...
Άρα τα λεφτά τα δίνεις μόνο για το design και το δήθεν "ευρωπαϊκό" κύρος της εταιρείας...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2011, 13:30 από Steamboy »

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #166 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 15:19 »
Νεότερα στοιχεία και συμπεράσματα και από εμένα , σε συνέχεια της παρουσίασης που έκανα προ ημερών.

1ος ατμοποιητής : διάρκεια ζωής 9 ημέρες
2ος ατμοποιητής : διάρκεια ζωής 8 ημέρες
Ισως τα παραπάνω είναι τυχαία. Είχα προβλέψει ότι η διάρκεια ζωής τους δεν θα διέφερε από τη διάρκεια ζωής ενός eGo-T ατμοποιητή. Αναμενόμενο ίσως αφού οι μη επισκευάσιμοι ατμοποιητές θεωρούνται αναλώσιμο είδος. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ωστόσο είναι ότι και στους δύο elips κάηκε η αντίσταση. Κάτι αντίστοιχο δεν μου είχε συμβεί με eGo-T. Απλά αυτούς τους άλλαζα όταν μου έδιναν άσχημη γεύση ή μπούκωναν υπερβολικά.
Και στους δύο elips παρατήρησα ότι το φιτίλι παρέμεινε σε καλή κατάσταση μέχρι το τέλος. Δεν υπήρχαν ουσιαστικά ίχνη αποσύνθεσης. Ισως είναι ακόμα νωρίς να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Πολύ καλύτερη και καθαρότερη γεύση , καλύτερη αίσθηση ατμού και σαφώς καλύτερο χτύπημα είναι αυτά που δίνουν το προβάδισμα στον elips (έναντι του eGo-T).

και τώρα τι κάνεις?έχεις άλλο τσιγάρο ή ξεκινησες το κάπνισμα? :P

Αποσυνδεδεμένος Session_Musicman

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #167 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 15:35 »
Νεότερα στοιχεία και συμπεράσματα και από εμένα , σε συνέχεια της παρουσίασης που έκανα προ ημερών.

1ος ατμοποιητής : διάρκεια ζωής 9 ημέρες
2ος ατμοποιητής : διάρκεια ζωής 8 ημέρες
Ισως τα παραπάνω είναι τυχαία. Είχα προβλέψει ότι η διάρκεια ζωής τους δεν θα διέφερε από τη διάρκεια ζωής ενός eGo-T ατμοποιητή. Αναμενόμενο ίσως αφού οι μη επισκευάσιμοι ατμοποιητές θεωρούνται αναλώσιμο είδος. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ωστόσο είναι ότι και στους δύο elips κάηκε η αντίσταση. Κάτι αντίστοιχο δεν μου είχε συμβεί με eGo-T. Απλά αυτούς τους άλλαζα όταν μου έδιναν άσχημη γεύση ή μπούκωναν υπερβολικά.
Και στους δύο elips παρατήρησα ότι το φιτίλι παρέμεινε σε καλή κατάσταση μέχρι το τέλος. Δεν υπήρχαν ουσιαστικά ίχνη αποσύνθεσης. Ισως είναι ακόμα νωρίς να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Πολύ καλύτερη και καθαρότερη γεύση , καλύτερη αίσθηση ατμού και σαφώς καλύτερο χτύπημα είναι αυτά που δίνουν το προβάδισμα στον elips (έναντι του eGo-T).

Ακριβώς έτσι είναι....το elips υπερτερεί σε γεύση χτυπημα και γενικότερα ως προς την απόλαυση...Απο εκεί και πέρα η εμφάνιση ειναι θέμα υποκειμενικό...εμενα με καλύπτει...Εξακολουθώ να προβληματίζομαι με τον ατμοποιητή όμως...Ο πρώτος με κακομεταχείρηση πήγε 12 μέρες...τον δεύτερο θα τον δώ στην πορεία και φυσικα θα ενημερώσω...Ήδη έκανα κράτηση πάντως για τις 10 οκτωβρίου που θα έρθουν τα ανταλλακτικά(τουλάχιστον έτσι μου είπε η ovale της θεσσαλονίκης). Πάντως δεν νομίζω Tem να ειναι τυχαίο που σε όλους μας κάηκε τόσο νωρις η αντίσταση....Δεν ξέρω τι να πώ...Μάλλον θα φανεί στην πορεία...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #168 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 16:45 »
και τώρα τι κάνεις?έχεις άλλο τσιγάρο ή ξεκινησες το κάπνισμα? :P
Ναι αν δεν είχα άλλες συσκευές ή ανταλλακτικά από Ταϋλάνδη μάλλον θα είχα ξεκινήσει το κάπνισμα  8) 

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 03, 2011, 16:54
Οι 350άρες μπαταρίες του elips βγάζουν αρκετές ώρες. Δεν έχουν την παραμικρή σχέση με άλλες μικρές μπαταρίες cigarette look συσκευών. Αλλα αξίζει επίσης να αναφερθεί και το ποιοτικό στοιχείο των μπαταριών αυτών. Έτσι ακόμα και σε πολύ μεγάλες τζούρες δεν πρόκειται να προδώσουν τον ατμιστή (αποδίδουν δηλαδή εξαιρετικά από την αρχή μέχρι το τέλος της τζούρας). Και βέβαια cut off στα 20 περίπου δευτερόλεπτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2011, 16:56 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος maraki_17

  • *
  • 7
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #169 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 13:04 »
ξερει κανεις που μπορουμε να το δουμε απο κοντα το elips??Για αθηνα εμδιαφερομαι γιατι εγω μενω στον πειραια!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #170 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 17:55 »
Kάποια από τα παρακάτω είναι στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας
http://www.ovale.gr/shops.php
Επίσης στο www.altersmoke.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2011, 18:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #171 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 17:28 »
ρε παιδια μηπως τα 350mah εχουν σχεση με το καψιμο των αντιστασεων? εννοω οτι με 500mah η παραπανω καιγονται πιο ευκολα? η δεν παιζει ρολο? ασχετος ειμαι, μια σκεψη εκανα και ειπα να τη μοιραστω :)

Αποσυνδεδεμένος Dgiassiranis

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #172 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 19:26 »
Αυτο το ευρωπαϊκό κύρος δε το καταλαβαίνω. Προσέξτε το τρικ μερικών εταιριών. Εισάγεται λέει απο Ιταλία η ολανδια. Και λοιπόν? απο κίνα ειναι όλα απλά εισαγωνται Ιταλία και μετα εδω. Δεύτερων.... Το σχέδιο που ισχυρίζεται ότι ειναι δικό της δηλ της ovale μετα απο σχετική έρευνα βρήκα  το εργοστάσιο με το ίδιο σημα χωρίς το ovale το οποίο το έχει εδω και 1χρονο! Και μας το πουλάνε για καινούριο. Δεν ειναι ντροπή να λένε την αλήθεια ότι ειναι επο ένα καλο κινέζικο εργοστάσιο το οποίο δεν έχει καμία σχεση με αυτο που φανταζόμαστε... Μικρο θεωρείτε με 500-1000 εργάτες και με πολυ υψηλές προδιαγραφές. Μη τα συγκρίνουμε με τα κινεζικά προιοντα που έρχονται στη χωρα μας με 1 κι 2 ευρω...
Για ψαχτειτε λιγο μάγκες.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #173 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 19:43 »
Ναι υπάρχει και αυτό
http://lotsecig.en.ecplaza.net/1.asp
Η Ovale βέβαια είναι αυτή που το διαθέτει αποκλειστικά στην αγορά και έχει κατοχυρωμένη ευρεσιτεχνία (πατέντα).
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2011, 19:54 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #174 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:32 »
Τελικά ουδείς δεν ξέρει από που μπορεί να είναι τι!

Αποσυνδεδεμένος Dgiassiranis

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #175 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:35 »
Επειδή τυχαίνει να είμαι εφευρέτης με αρκετά διπλώματα ευρεσιτεχνίας (βλέπε ταραντουλα στο bestpow.com η sto e shop της zougla.gr) το design κατωχυρωνεται μεν αλλα ειναι πολυ ευπαθή στην προστασια, δεν ειναι σαν την ευρεσιτεχνία διότι το elips δεν έχει πάνω του καποια ευρεσιτεχνια δηλ. Να κάνει τουλάχιστο 2 πράγματα παραπάνω απο τα αλλα τσιγάρα διότι για να αποκτήσεις Δήπλωμα ευρ. Πρέπει να ανεβασεις τη λεγόμενη στάθμη της τεχνικής. Να μηλαμε μεν αλλα να γνωρίζουμε προηγουμένος.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:53
Για ενημερωση όσων ενδιαφέρονται... Μια πετεντα δε σπάει όσο εύκολα νομίζουν μερικοί... Συνήθως βραινει μια πατέντα και πουλιέται 100 ευρω. Όταν η αγορα κορεστει η ίδια εταιρια τροποποιεί την ίδια την πατέντα με σκοπό να χαμηλωσει το κοστος μειώνοντας την ποιοτητα με σκοπό να το πάρουν και οι άλλοι που δε θα το σπέρνει με 100. Συνήθως γίνεται μεσω θυγατρικής για να προστατέψει το κύρος της. Προσξτε τρικ! Η εταιρια υπογράφει συμβόλαιο με τη χ εισαγωγική και φέρνει αποκληστικα το χ προϊόν! Μετα απο ένα χρωνο ο εισαγωγέας έχει επενδύσει και το έχει μάθει ο κόσμος το καινούριο ουάου προϊόν και έρχεται ο δεύτερος και βγάζει το δήθεν υποδιεστερο και γεμίζει η αγορα! Ο εισαγωγέας ο πρώτος γκρινιαζει και βάζει την εταιρια να κάνει μήνυση στην θυγατρική της και αν βγάλουν άκρη στα δικαστήρια απλά καποια χρήματα θα πανε απο την αριστερή στη δεξιά τσέπη. Μη μου λες λοιπόν για δικαιώματα... Ας ειναι καλα οι δικηγόροι....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:53 από Geraki »

Αποσυνδεδεμένος Akiszg

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Mykonos Vape (Δίπλα στο Βενέτη) - Μύκονος
    • Mykonos Vape
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #176 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 22:50 »
Ναι υπάρχει και αυτό
http://lotsecig.en.ecplaza.net/1.asp
Η Ovale βέβαια είναι αυτή που το διαθέτει αποκλειστικά στην αγορά και έχει κατοχυρωμένη ευρεσιτεχνία (πατέντα).

Αυτά είναι  :tongue_smilie: και ο αλι μπαμπα έχει πολυ πράμα.

Ον τοπικ τωρα, αντε να ερθουν  ανταλλακτικα ελιπσ. Αντε... Εχουμε καμια επισημη ημερομηνια διαθεσης?

Τεμ 8 και 9 μερες??? Εισαι θεριακλης? 19η μερα στο δικο μου και ειμαι οπως την πρωτη μερα. Μηπως σου πουλησαν ομοιο με το παραπανω λινκ?


Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #177 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 22:55 »
Αυτά είναι  :tongue_smilie: και ο αλι μπαμπα έχει πολυ πράμα.

Ον τοπικ τωρα, αντε να ερθουν  ανταλλακτικα ελιπσ. Αντε... Εχουμε καμια επισημη ημερομηνια διαθεσης?

Τεμ 8 και 9 μερες??? Εισαι θεριακλης? 19η μερα στο δικο μου και ειμαι οπως την πρωτη μερα. Μηπως σου πουλησαν ομοιο με το παραπανω λινκ?

Ενθαρυντικό, αν και θα ήθελα να μας πεις τι χρήση κάνεις, πόσα ml ατμίζεις τη μέρα και τα σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος Akiszg

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Mykonos Vape (Δίπλα στο Βενέτη) - Μύκονος
    • Mykonos Vape
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #178 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 23:19 »
Γεμιζω την δεξαμενη (1,5μλ) του λιγο λιγοτερο απο φουλ ωστε να μην μπουκωνει κλπ, πρωι 8-9 και απογευμα κατα τις 5-6. Συνηθως μαζι με τον χρονο που αδειαζει η μπαταρια. Νομιζω οτι ειναι αρκετα αποτελασματικο και οικονομικο παντως στη καυση του καθως δεν νομιζω οτι καπνιζω λιγο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #179 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 23:47 »
Αυτά είναι  :tongue_smilie: και ο αλι μπαμπα έχει πολυ πράμα.

Ον τοπικ τωρα, αντε να ερθουν  ανταλλακτικα ελιπσ. Αντε... Εχουμε καμια επισημη ημερομηνια διαθεσης?

Τεμ 8 και 9 μερες??? Εισαι θεριακλης? 19η μερα στο δικο μου και ειμαι οπως την πρωτη μερα. Μηπως σου πουλησαν ομοιο με το παραπανω λινκ?
Το ότι κάηκε η αντίσταση στους δύο πρώτους ατμοποιητές μετά από 8-9 ημέρες δεν σημαίνει βέβαια κατ ανάγκη ότι όλοι οι elips θα έχουν την ίδια κατάληξη. Μπορεί να είναι και τυχαίο. Το πακέτο που έχω πάντως είναι της Ovale.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364