vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #915 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 17:09 »
Αυτό που συνήθως συμβαίνει απο τα πολλά βάλε-βγάλε είναι να ξεχειλώσει η τρυπα στο τανκ με αποτέλεσμα να μην σφηνώνει καλα κ να μένει πολλές φορές το τανκ στο επιστόμιο, δοκίμασε να τραβάς το επιστόμιο στα ίσια και αν δεις οτι μένει παλι μεσα άλλαξε τανκ!
Οσο για το καρφάκι δοκίμασε οταν το κουμπώσεις να το ''πατήσεις'' με κατι προσεκτικά μεχρι να έρθει πρόσωπο με το πανω μέρος του ατμο!

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #916 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 18:28 »
Μάλλον αυτό είναι Δημήτρη, απ'ότι πρόσεξα στον ενα ατμο δεν υπήρχαν καν "χαρακιές" (πως αλλιώς να το πω) στα πλαϊνά της εσοχής, εκεί που θα έπρεπε για να υποδεχτούν τις αντίστοιχες του καρφιού, όπως υπήρχαν στον δευτερο. Μάλλον πάνω στη συντήρηση από το βάλε-βγάλε των καρφιών χαλάρωσαν. Εντάξει,

supernova δοκίμασα και με 4-5 επιπλέον δεξαμενές και τα ίδια, είναι καθαρά θέμα κουμπώματος του καρφιού. Τραβώντας το στα ίσια συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.

Και να γιατί είμαι υπερβολικά γκαντέμης:

Ο πρώτος ατμο, που είχα καθαρίσει 4-5 φορές πολύ πιθανό να είχε χαλαρώσει η υποδοχή. Έτσι κι αλλιώς μου είχε καταστραφεί το φυτίλι και τον είχα αφήσει για backup μέχρι να παραγγείλω καινούριο. Ο δεύτερος ατμο τώρα που είχα καθαρίσει μόνο 2 φορές δεν είναι λογικό να χαλαρώσει. Χτές το βράδυ όμως από μια ταρζανιά μου μάλλον το elips έφαγε χαστούκι από εναν φορτιστή που είχα. Παίζει το χτύπημα να ήταν τόσο δυνατό που να κατέστρεψε τον ατμο;!

Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτε άλλο δηλαδή :P

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #917 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 18:57 »
Γεια σας...

Σήμερα έκανα αλλαγη φυτιλιού στον ατμό του Elips χρησιμοποιώντας φυτίλι για iMist αγοράσμένο απο zerobacco, με τις λιγότερες τροποποιήσεις που θα μπορούσαν να γίνουν, έτσι ώστε κάποιος που έχει μόνο το συγκεκριμένο φυτίλι (χωρίς επιπλέον φυτίλι) να μπορεί να κάνει αλλαγή.
  Χρειάζεται οποσδήποτε τσιμπιδάκι (αυτο για τα φρύδια είναι ίσως πιο βολικό), αλλα φαντάζομαι οι πιο πολλοί απο εμάς, έχουν ήδη.
  Κάνουμε όλες τις ενέργειες του video που υπάρχει στο post του Bersekero No 588 μέχρι να πάρουμε το καρφάκι με το μαμίσιο φυτίλι στο χέρι. Βγάζουμε το φυτίλι. Πλενουμε το καρφάκι με καθαρό οινόπνευμα (αν θέλετε).
  Αν παρατηρήσουμε, το φυτίλι του iMist είναι πολύ άνετο μέσα στην τρυπούλα του καρφιού. Ανοίγουμε το πλέγμα (πάρα πολυ λίγο περίπου 1 χιλιοστό) και το διπλώνουμε ανάποδα με τη βοήθεια της τσιμπίδας, πιέζουμε ελαφρά. Σκοπός μας είναι να κάνουμε λίγο πιο χοντρή τη διάμετρο του φυτιλιού.
  Βάζουμε το φυτίλι στο καρφάκι έτσι ώστε να φανεί απο τη μητερή πλευρά όπως ήταν δηλαδή και το μαμίσιο. Θα δείτε ότι το φυτίλι του iMist είναι πιο μακρύ. Κόβουμε το περίσιο αφήνοντας μια μικρή φουντίτσα περίπου δυο χιλιοστά (αυτό θα το δείτε και με το μάτι) και στάζουμε 1-2 σταγόνες στο φυτίλι. Τοποθετούμε το καρφάκι στη βάση του. Στάζουμε υγρό πάνω στο νέο φυτίλι και είμαστε οκ.

  Παιδιά, το φυτίλι είναι οκ. Ατμίζω εδω και δυο ώρες και δεν έχω δει καθόλου διαρροές, ή κακή τροφοδοσία, παρα μόνο στη αρχή που μου έβγαλε λίγο γευσή φυτιλιού αλλά σιγά σιγά έστρωσε, όπως θα στρώσει κι άλλο φαντάζομαι.
  Είναι λοιπόν μια καλη λύση για κάποιον που θέλει να αλλάξει φυτίλι χωρίς πολλά πολλά. Πιο ακριβή όμως απο το να προμηθευτεί φυτίλι και πλέγμα και να το κατασκευάσει απο το μηδέν.

..................

Έξι ώρες μετα και αφού η μπαταρία του Elips τελείωσε μπορώ να πω ότι η χρήση του φυτιλιού του iMist ήταν απόλυτα επιτυχής. Καμμιά γεύση καμμένου, σωστό χτύπημα, η γεύση αποκαταστάθηκε πλήρως, σωστή ροή.
  Στο άλλο μου Elips που δοκίμασα να κάνω φυτίλι με υλικά απο bully και atomizer η δοκιμη δεν πέτυχε, αφου έχω κάποιες στιγμές γεύση καμμένου. Το έκανα με διπλό φυτίλι, θα δοκιμάσω με τριπλό.

  Συγνώμη για το μέγεθος του post.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2012, 00:07 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Nasia

  • *
  • 32
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #918 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 19:37 »
Προσπάθησα να διαβάσω για το OVALE elips αλλά μπερδεύτηκα με τόσες πληροφορίες.Μπορεί κάποιος να μου πει τα υπέρ και τα κατά που έχει;Αυτό που κατάλαβα μόνο είναι ότι έχει μία μικρή μπαταρία και είναι 1.5 ml.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #919 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 19:46 »
ΥΠΕΡ:
Μεγάλη διαρκεια ζωης του ατμοποιητη.
καλη ποσοτητα ατμου
καλη αποδωση γευσης
λειτουργια μπαταριας passthrough (ατμιζεις κατα την διαρκεια της φόρτισης)
Χωρητικότητα cartridge

ΚΑΤΑ:
Δεν προτεινεται για νεό,μη πεπειραμενο χρήστη
μικρη διαρκεια ζωης μπαταριας
φαινομενο επαναυγροποιησης ατμου στο εσωτερικο
Τιμή (συσκευης και ανταλλακτικών)

Ριξε μια ματια και εδω: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6562.msg234706/topicseen.html#new

Αποσυνδεδεμένος Nasia

  • *
  • 32
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #920 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 19:51 »
Σου είμαι υπόχρεη!!!!!!!
Θα κοιτάξω αυτό που δίνεις και μετά έχει μελέτη του mini and more.
Μπράβο στο φόρουμ για την γρήγορη ανταπόκριση!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #921 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 19:53 »
 :bow:

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #922 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:06 »
Εμένα προσωπικα που είναι το πρώτο μου η/τ είμαι πολύ ευχαριστημένος, μπορεί να θέλει λίγη προσοχή στην χρήση (οχι πολυ ρουφηγμα, συντήρηση κτλ) αλλα πιστευω οτι είναι μεχρι να μπείς στην νοοτροπία του! πιστευω πως είναι αρκετά αξιόλογη συσκευή με καλή απόδοση, αν κ ακριβά ανταλλακτικά.
Οπως πολύ σωστά τα είπε κ ο φίλος Pastafarai.

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #923 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:14 »
Αυτή την στιγμή το elips κοστίζει 99 + ( ένα λαδάκι δώρο )

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #924 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:14 »
οσον αφορα τα ανταλακτικα,κυκλοφορησε στην αγορα συσκευη τυπου elips -οχι το f6- του οποιου ταιριαζει ο ατμο στην μπαταρια του elips, αλλα θελει κ αλλαγη το επιστομιο (ατμο+τανκ+επιστομιο<20 ευρω)

Να αναφερω πως το νεο επιστομιο εχει μεγαλυτερο ανοιγμα με αποτελεσμα καλυτερη τζουρα

*η συσκευη αυτη -θα επανελθω με λεπτομερειες για την ακριβη ονομασια της- ειναι πλακε στα πλαινα γιαυτο και χρειαζεται αλλαγη επιστομιου , για να ''κουμπωσει'' στον ατμο

μενει να δουμε ποσες μερες θα αντεξει ο ατμο....γιατι της ovale...... :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #925 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:25 »
Τα μόνα μείον θα έλεγα είναι η μικρή μπαταρία και τα ανταλλακτικά. Αν και με σωστή συντήρηση και μια τρίτη μπαταρία αυτά λύνονται.

Περιμένουμε ακόμα να δούμε αν η ovale βγάλει μεγαλύτερη μπαταρία.

Προσωπικά μετά από ένα μηνα χρήσης είμαι αρκετά ευχαριστημένος, αν και τώρα που δεν βρίσκω πουθενά ατμοποιητές με βλέπω να κρατάω το elips σαν δημόσιας χρήσης και μπάκαπ και να πάω σε LavaTube-DCT για κύρια συσκευή ατμίσματος. Ελπίζω από βδομάδα να φέρουνε.

Pastafarai ευχαριστούμε για το link, respect στον demkon!

Εντωμεταξύ ΜΑΛΛΟΝ βρήκα τι φταίει στο πρόβλημά μου που μένει κολλημένη μέσα στο επιστόμιο η δεξαμενή και το καρφί του ατμο πάνω της.

Στο χτύπημα που έφαγε το elips, στράβωσε λίγο προς τα μέσα το επιστόμιο και προφανώς βρίσκει στο χοντρό μέρος της δεξαμενής και την κρατάει μέσα του. Χαρακτηριστικό είναι πως αν δοκιμάσω να βάλω μια δεξαμενή ανάποδα (πρώτα το χοντρό μέρος) μπαίνει κανονικά αλλά βρίσκει τζόγο ακριβώς στο σημείο του χτυπήματος). Από τις δοκιμές που έκανα (βάλε-βγάλε συνέχεια αρκετές φορές, όπου έβγαινε μαζί και το καρφί) μάλλον χαλάρωσε τελείως η υποδοχή του καρφιού και γι'αυτό το ίδιο πρόβλημα συνέβαινε και με το χοντρό επιστόμιο. :eyesplash:

Το περίεργο είναι πως το στράβωμα δεν φαίνεται εξωτερικά, αλλά μόνο αν το κοιτάξεις από τη μέσα πλευρά χρησιμοποιώντας φακό...

Γιάννη όποτε μπορέσεις δώσε μας link για την συσκευή αυτή γιατί με ενδιαφέρει. Σκέτος ο νέος ατμο πόσο έχει δηλαδή;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:31 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #926 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:33 »
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος υπολογιζω max 10 ευρω

Εγω καταφερα να βγαλω 2 μηνες με 4 ατμο,μεχρι που αρχισαν να διαλυονται οι αντιστασεις αλλα και οι ιδιοι οι ατμο στα χερια της γυναικας μου   :wall:

Ευτυχως ειχα παρει vv ...........

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #927 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:38 »
Και εγώ πάνω κάτω εβγαλα τρείς εβδομάδες με τον έναν και δυο με τον δεύτερο. Πάντως και οι δυο με νεα φυτίλα πιστεύω άνετα άντεχαν παραπάνω, απλά χαλάρωσα τις υποδοχές του καρφιού με τις ταρζανιές μου και τώρα κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο :/

Αποσυνδεδεμένος vachos lele

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • no smoking
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #928 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 21:36 »
παιδια τελικα μπορουμε να βρουμε φυτιλια απο ελλαδα και αν ναι απο που?και αν οχι απο ποιο site περνεται εσεισ?
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #929 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 21:44 »


Γιάννη όποτε μπορέσεις δώσε μας link για την συσκευή αυτή γιατί με ενδιαφέρει. Σκέτος ο νέος ατμο πόσο έχει δηλαδή;

το μονο που καταφερα να βρω ειναι εδω http://www.e-natura.gr/neo-natura-evo-360ma-black-2.html

περιμενω απαντηση του αν εχει ατμο για διαθεση, γιατι τελικα δεν βρισκω θεσσαλονικη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364