vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, filikos4, Ηρακλης, billythekid

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #870 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 13:01 »
Χαιρομαι που τα καταφερες  :)
Θα ελεγα να μην χρησιμοποιεις πινελακι, γιατι μπορει να κανει ζημια, ειδικα αν οι τριχες του ειναι σκληρες.
Παρε και υλικα για να φτιαχνεις και νεα φυτιλια και θα εισαι ενταξει για αρκετο καιρο.
Τα εχουμε πει και τα περι φυτιλιου μεσα στο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #871 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 16:06 »
Ευχαριστώ bersekero :) Τον δεύτερο ατμοποιητή τον καθάρισα κανονικά με σύρριγα και μπλε οινόπνευμα (αν και δεν ήταν τόσο χάλια όσο ο πρώτος) και πραγματικά η αντίσταση λάμπει!

Τα φυτίλια είναι ο επόμενός μου στόχος, έχω συλλέξει πληροφορίες και links αλλά θα περιμένω από βδομάδα να στοκάρω 1-2 ατμος και να πειραματιστώ με την ησυχία μου (με τους παλιούς). Ναι μεν ψιλοπιάνουν τα χέρια μου αλλά θέλω εξάσκηση μέχρι να φτάσω σε αυτό το level και δεν λέει να μείνω με έναν ή κανέναν ατμοποιητή. ::)

Ευτυχώς το κοντινότερο μαγαζί που επικοινώνησα μου είπε πως από Δευτέρα θα φέρει.

Δυο-τρείς γρήγορες ερωτήσεις και κλείνομαι στο καβούκι μου! Αν απαντήθηκαν ζητώ συγγνώμη αλλά με 36 ώρες αρχίζω να έχω συμπτώματα ελλειματικής προσοχής :-[

α) μιας και είμαι υπέρ του προλαμβάνειν, γνωρίζει κανείς αν ο καθαρισμός επιβαρύνει καθόλου το φίλτρο ή/και τη αντίσταση; Ναι μεν αναβιώνει έναν πεθαμένο ατμο, αλλά μήπως αν γίνεται πιο συχνά/γρήγορα απ'ότι πρέπει μπορεί να μειώσει την διάρκεια της ζωής του; Ρωτάω διότι θα προτιμούσα π.χ. να τον καθαρίζω κάθε κάποιες (π.χ. 4) ημέρες χωρίς να χρειαστεί πρώτα να φτάσω σε σημείο να μου έρχεται γεύση καμένου.

β) κάτι άλλο που ρώτησε ενας φίλος αλλά δεν βρήκα απάντηση. Τι παίζει με την νυχτερινή φύλαξη του η.τ. μας; Είναι καλό να το φυλάμε με κουμπωμένη τη δεξαμενή και κάθετα, ή καλύτερα να την αφαιρούμε εντελώς;

γ) τέλος, διάβαζα τόσο για την "αδυναμία" που δείχνει ο ατμοποιητής του ellips σε υγρά vg, αλλά και το γεγονός πως τα υγρά της flavourart είναι αρκετά ρευστά ωστέ να μην τον επιβαρύνουν τόσο. Με αυτό δεδομένο, αν το έχει τσεκάρει κανείς, θα δω διαφορά στην ζωή τους αν χρησιμοποιώ υγρά pg (όπως της ovale) ή μιλάμε για πάνω-κάτω τα ιδια;

Όσον αφορά τώς την εμπειρία μου με το ovale μέχρι τώρα, επειδή κάποιοι γνωστοί μου μετά από κουβέντα που είχα χτές ψιλοαποθαρρύνθηκαν με το ποσοστό της συντήρησης που χρειάζεται το elips συγκριτικά με άλλα η.τ., απλά να πω τη γνώμη μου και εδώ για όποιον τυχόν προβληματίζεται με το συγκεκριμένο θέμα: σαν καπνιστής στριφτού, ξόδευα κανένα τρίωρο (τουλάχιστον) αθροιστικά κάθε μέρα για να στρίψω για να καπνίσω, έχανα δε και αρκετό χρόνο όταν έστριβα π.χ. να έχω έτοιμα σε ταξίδι και τα ρέστα. Πόσο χειρότερο είναι αυτό συγκριτικά με μια δίωρη συντήρηση (πλύσιμο δεξαμενών, καθάρισμα ατμο, αλλαγή φυτιλιού) κάθε εβδομάδα; :thumpup:

Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ήδη σκέφτομαι να πάρω ένα δεύτερο η.τ., κάτι σε carto (π.χ. σαν το gamucci της μητέρας μου) για περιπτώσεις που θα ατμίζω σαν να μην υπάρχει αύριο (αγώνες, προθεσμίες, εξεταστική κ.λπ) για τις διακοπές ή απλά για backup. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #872 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 16:17 »
Α)  Ναι, μην το παρακανεις με το καθαρισμα. Εγω βεβαια το εκανα κάθε δευτερο βραδι και δεν παθανε τιποτα. Αναλογα και πόσο ατμιζεις. Η αποδοση και η γευση θα σου δειξουν.
Β) Αστο όπως είναι και οπου είναι. Μεσα στις τσεπες πεταμενα τα εχουμε πολλοι.
Γ) Δοκιμασε υγρα για να δεις πρωτα τι ταιριαζει σε εσενα σαν οργανισμο, αποδοση, αισθηση, γευση. Τα αναμεικτα vg/pg στο ελιπς σε μενα δουλεψαν λιγο καλυτερα από τα καθαρα vg της Νατουρα που πουλαει η οβαλε. Για τα pg της δεν εχω αποψη.

Αν ατμιζεις πανω από 4-5 μλ, το ελιπς δεν θα σε καλυψει πολύ και θα βγει στην πορεια ακριβο. Η μπαταρια που ειναι μικρη θα πεσει πολύ ανεπανορθωτα, και οι ατμο κοστιζουν, οσο και αν επιμηκύνεις την ζωη τους με τη συντηρηση.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #873 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 23:59 »

Αν ατμιζεις πανω από 4-5 μλ, το ελιπς δεν θα σε καλυψει πολύ και θα βγει στην πορεια ακριβο. Η μπαταρια που ειναι μικρη θα πεσει πολύ ανεπανορθωτα, και οι ατμο κοστιζουν, οσο και αν επιμηκύνεις την ζωη τους με τη συντηρηση.

Αυτός είναι και ο λόγος που αποφάσισα εντέλει να ξεφύγω σε κάτι άλλο...
Κάνοντας την πράξη 16 + 16 = 32 για ατμό (οι οποιοι δεν υπάρχουν ακόμη Ξάνθη) και βλέποντας  ότι με + 16 euro περίπου δηλαδή την τιμή ενός ατμό ακόμη που θα αγόραζα έτσι ή αλλιώς κάποια στιγμή, έκανα την παραγγελία ενός imist ο οποίος αν σου κάψει αντίσταση την αλλάζεις με περίπου 10 euro (εκτός κι αν τον επισκευάσεις).

Βαρέθηκα επίσης τα μπανάκια και τους καθαρισμούς των ατμό μου.
Καλό το Elips σε γεύση και ντουμάνι τουλάχιστον σε εμένα σαν νέοπας (25 μέρες ατμίζω) αλλά αν με αυτά που έμαθα από το site άρχιζα τώρα το άτμισμα σίγουρα δεν θα το αγόραζα. Δεν πειράζει όμως γιατί θα έχω κάτι μικρό και διακριτικό για τις εξόδους μου.


Αποσυνδεδεμένος vachos lele

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • no smoking
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #874 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 10:09 »
παιδια μια ερωτηση η γευση καμενου τι σημενη τι πρεπει να κανω ?πρεπει να καθαρισω κατι ?ο ατμοποιητησ ειναι καινουργιοσ μολισ τον εβαλα !

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #875 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 10:36 »
δεν εχεις καλη τροφοδοσια, κουνα με μια βελονα ελαφρια το φυτιλι

Αποσυνδεδεμένος vachos lele

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • no smoking
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #876 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 10:37 »
ευχαριστω πολυ          :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #877 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 14:44 »
Αν ατμιζεις πανω από 4-5 μλ, το ελιπς δεν θα σε καλυψει πολύ και θα βγει στην πορεια ακριβο. Η μπαταρια που ειναι μικρη θα πεσει πολύ ανεπανορθωτα, και οι ατμο κοστιζουν, οσο και αν επιμηκύνεις την ζωη τους με τη συντηρηση.

Μέχρι τώρα ατμίζω 2-3ml μαξιμουμ την ημέρα, γενικώς είμαι ευχαριστημένος! Οι ατμοποιητές τώρα είναι το αδύναμο σημείο του elips, αν δω πως σε γενικές γραμμές μπορούν να κρατήσουν ένα δεκαπενθήμερο, βάλε-βγάλε δυο-τρείς ημέρες θα είμαι happy. Ναι μεν ακόμα και μια βδομάδα να με βγάζανε και πάλι θα έσκαγα λιγότερα απ'ότι αν κάπνιζα, αλλά too much... τέλος πάντων θα δείξει στην πορεία ;)

Κάτι άλλο που πρόσεξα είναι πως το κούμπωμα του ατμο εξαρτάται από την μπαταρία. Στην μια που έχω μπαινοβγαίνει (κυρίως βγαίνει) σχετικά εύκολα ενώ στην δεύτερη βγαίνει με αρκετή προσπάθεια, σε σημείο να φοβάμαι μην σπάσω τίποτα και μου μείνουν ατμο και μπαταρία στο χέρι :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος thanos26

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #878 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 17:52 »
Προσοχη οταν βαζουμε τον ατμο στη μπαταρια.
πρεπει το σημα της ovale να ειναι απο την ιδια μερια και στα δυο.
Aν μπει αναποδα δεν λειτουργει σωστα.
Αν προσεξετε στο πλαι του ατμο εχει απο τη μια μερια τον αριθμο του,
και απο την αλλη γραφει ovale

Αποσυνδεδεμένος Nalycion

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Science above all...
Re: OVALE elips
« Απάντηση #879 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 18:18 »
Αυτό δεν ισχύει... Το ίδιο νόμιζα και εγώ στην αρχή αλλά κοιτάζοντας τις εγκοπες είδα ότι είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα και έτσι κουμπωνω τον ατμο όπως να ναι.

Sent by Samsung Galaxy S II

Αποσυνδεδεμένος Drunkyard

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Σύντομα θα ξεπροβάλλει.....
OVALE elips
« Απάντηση #880 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 19:26 »
Σήμερα Εκλεισα 10 μέρες εκτεταμένης δοκιμής μιας πατέντας που έχω πραγματοποίηση στο elips κ πραγματικα νιώθω ότι έχω ένα αξιπρεπες προϊόν πλέον ,χωρις προβλήματα με φυτιλια,διαρροές.
Έχω φοβερό χτύπημα κ πραγματικα γεύση κανόνι.2 φορές περισσότερο ντουμανι,κ πλέον όπως τον αισθάνομαι κρύο ατμο,με παναλαφρη τζουρα κ πολυ μαλακή
Για να σας δώσω λίγο τροφή για σχόλια,αναφέρω ότι έχω φτιάξει μια τροποποιημένη δεξαμενή υγρού με έξτρα διόδους αέρα που παντρευονται με την τρυπα τησ αντιστασησ.εχει ενσοματομενο υαλοβαμβακα απο cartomizer κ με ένα μικρό κομμάτι φυτιλι που έχω στα σχέδια να το αντικαταστήσω με τον υαλοβαμβακα .πραγματικα αν δω ότι περνάει μήνας κ δν έχω πρόβλημα με τον ατμοποιητη η την αντίσταση,σκέπτομαι σοβαρά να το εμπορεύτω.δειτε λίγες εικόνες κ ακόλουθη κ βίντεο.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #881 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 21:05 »
θα δουμε καμια φωτο  ???

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #882 στις: Ιανουαρίου 27, 2012, 19:17 »
bourganas83 Βάλε καμια φωτο..!

Αποσυνδεδεμένος Drunkyard

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Σύντομα θα ξεπροβάλλει.....
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #883 στις: Ιανουαρίου 27, 2012, 20:32 »
ναι παιδια τωρα ανεβαζω δωστε 2 λεπτα.
θα ανεβασω κ ενα βιντεο που τραβηξα στην τουαλετα.....    ;D ;D ;D

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #884 στις: Ιανουαρίου 27, 2012, 20:50 »
Να πω κάτι....
Θα σας πρότεινα να μην χρησιμοποιείτε μπλε οινόπνευμα γι τον καθαρισμό μιας και περιέχει τερεβινθέλαιο το οποίο είναι καρκινογόνο. Δε χρειάζεται να πιστέψετε εμένα, κάντε μι αναζήτηση στο google. Απλό water for injection ή στη χειρότερη νερό βρύσης αρκεί. Ατμίζω 3 ml/ημέρα με έναν ατμοποιητή elips original όχι κλώνο, τον οποίο τον έχω βάλε βγάλε απο μπαταρία σε μπαταρία τρεις φορές την ημέρα για 2 ολοκληρους μήνες χωρίς να πάθει τίποτα απολύτως με έναν και μόνο καθαρισμό ανά εβδομάδα. Μην κάνετε την τρίχα τριχιά. Και ατμίζω μόνο vg και τίποτα άλλο.Και ξαναλέω : 2 ολόκληρους μήνες χωρίς κανένα σημάδι κόπωσης.
Αν δεν ενοχλεί, θα μπορούσα κάποια στιγμή να φτιάξω ένα ποστ με την απαιτούμενη συντήρηση του elips που έχω κατά νου, το οποίο θα λύσει αρκετών νέων ατμιστών τα χέρια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558061 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9325 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364