vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος paris307cc

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
  • IATTY+PROVARI ...
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #825 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 14:59 »
με νοκια φορτιζει κανονικοτατα
κ χωρις φοβο... :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος martelis

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #826 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:15 »
Και εγώ που το φορτίζω με Νοκια στο σπίτι και στο αυτοκίνητο,δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και 2 μήνες..

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #827 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 16:12 »
Να ευχαριστησω τον Γιαννη Μ για την απαντηση του!

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #828 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 18:33 »
Επιτέλους, μετά από αρκετό καιρό απέκτησα και εγώ το elips.

Είμαι κατενθουσιασμένος, από την Τρίτη που ατμίζω αρκετά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με διαρροές. Ο ατμός είναι πλούσιος σε σχέση με τον ανύπαρκτο του gamucci της μητέρας μου και το throat hit (με Prince Perry 9mg/ml) αρκετά δυνατό. Δυο-τρείς φορές που μου ήρθε γεύση καμένου απλά "χτύπησα" απαλά τον ατμοποιητή στο πλαϊ (όπως είχε προτείνει ενας συμφορουμίτης) και έστρωσε μετά απο μια-δυο τζούρες.

Το μόνο "πρόβλημα" που παρατήρησα είναι πως από το βάλε-βγάλε στον ατμοποιητή, μετά από τρείς ημέρες περίπου όπως ήταν λογικό χαλάρωσε το στόμιο της δεξαμενής... με αποτέλεσμα όταν άνοιξα το καπάκι, η δεξαμενή έμεινε χωμένη μέσα και αναγκάστηκα να την ξετρυπώσω με μια οδοντογλυφίδα. Ευτυχώς μεγάλωσα με macgyver και όχι με harry potter. Εντωμεταξύ δεν ήμουν σπίτι ώστε να βάλω καινούρια δεξαμενή, ψιλοφοβόμουν μην χαλαρώσει αρκετά και έχω θέμα, αλλά ευτυχώς δεν είχα διαρροές και βέβαια άτμισα κανονικά μέχρι να γυρίσω σπίτι να την αλλάξω  :thumpup:

Στο θέμα μας τώρα. Σκέφτομαι να πάρω μια θήκη ώστε να έχω μαζί μου τα απολύτως απαραίτητα, δηλαδή μια (ή δυο) έξτρα μπαταρίες, δυο ατμοποιητές, δυο δεξαμενές και ένα μικρό φιαλάκι υγρού. Προς το παρόν τα μεταφέρω στην θήκη του καπνού μου, αλλά θέλω κάτι που θα μου προσφέρει σχετικά μεγαλύτερη αφάλεια. Σκεφτόμουν να πάρω αυτή, αλλά λόγω του οτι είναι σχεδιασμένη για το ego-t σκέφτομαι μην τυχόν δεν με βολέψει (αν και το elips είναι μικρότερο. Είδα και την θήκη πολυτελείας που δίνει η ovale, αλλά εκτός του οτι φαίνεται να χωράει λιγότερα αξεσουάρ η τιμή της είναι κατιτίς υπερβολική.

Σκεφτόμουν να πάρω και την θήκη PCC αλλά μάλλον είναι υπερβολή. Φαντάζομαι με μια έξτρα μπαταρία και φορτιστή αυτοκινήτου θα την βγάζω μια ημέρα μακριά από πρίζα, αν και θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας.

Εντωμεταξύ, αυτή τη στιγμή κάνω μια έρευνα αγοράς, υπολογίζοντας περίπου τα έξοδά μου. Ώς καπνιστής των δυο πακέτων τη μέρα έδινα, με πάνω-κάτω €8 δηλαδή μίνιμουμ €240 το μήνα...

Υπολογίζοντας τα έξοδα που χρειάζομαι για το ηλεκτρονικό, έστω πως στη χειρότερη θα χρειάζομαι 15 δεξαμενές (αλλαγή κάθε δυο ημέρες/4 γεμίσματα), 3 ατμοποιητές (έστω πως με συντήρηση οι δυο μου βγάζουν ένα δεκαπενθήμερο+ ο καθένας, και με έναν spare) και τρία υγρά των 30ml το μήνα (με δυο γεμίσματα την μέρα). Α και (λέμε τώρα), σε περίπτωση που οι μπαταρίες χρειαστούν αλλαγή κάπου επάνω στο εξάμηνο, ας προσθέσω και άλλα 8ε το μήνα.

Σαν αποτέλεσμα και κόβω το κάπνισμα αλλά και "σκάω" ακριβώς τα μισά! Problem, economic crisis?

Δεν ξέρω βέβαια αν αυτά τα "νούμερα" είναι υπερβολικά συντηρητικά ή αισιόδοξα, θα δείξει στην πορεία.

Μόνο και μόνο το γεγονός οτι χτές αποπειράθηκα να καπνίσω στριφτό και δεν άντεξα ούτε το μισό, μου αρκεί.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #829 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:02 »
@akpe

Οι δεξαμενες δεν πετιουνται, καντες ενα πλυσιματακι ανα 3-4 μερες με νερο, στεγνωσε τες και εισαι οκ.Αν θελεις να εχεις 4-5 μια για αθε υγρο ειναι καλα.
Οι ατμοποιητες αν τουσ συντηρεις συστηματικα μπορει να πανε κοντα στο μηνα-αναλογα τη χρηση(δεν ξερω τι γινεται με το θεμα της αποσυρσης απο την ovale των ατμοποιητων του elips)
Για τις μπαταριες δεν εχω ακομα γνωμη μιας και τις εχω 1,5 μηνα  :D
αυτα απο μενα.... 8)

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #830 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:13 »
Γιάννη για τις δεξαμενές εννοώ από άποψη "χαλάρωσης" της οπής :)

Μπορεί βέβαια να ήμουν γκαντέμης ή να μου κράτησε τόσο η πρώτη λόγω έλλειψης προσοχής. Θα δείξει στο μέλλον :)

Ευχαριστώ!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #831 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:16 »
Μου ετυχε κ εμενα σε μια δεξαμενη,οταν εβγαλα το επιστομιο να μεινει κολλημενη μεσα του,αλλα δεν ειναι συχνο φαινομενο.Χαλαρωση παρατηρησα περιπου στο μηνα,αλλα κ παλι παιζει ρολο ποσο συχνα την αφαιρεις,ετυχε εγω να την βγαλω και 10 φορες τη μερα γιατι σκαλιζα το φυτιλι  :D

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #832 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:54 »
Υπάρχει ένα κόλπο για να παρατείνουμε την ζωή του tank γιατί ύστερα από αρκετά γεμίσματα παρουσιάζονται προβλήματα διαρροών. Λοιπόν όταν θέλουμε να γεμίσουμε το tank βγάζουμε μόνο την δεξαμενή και αφήνουμε το καπάκι (του tank όχι του elips) μέσα στο καρφί του ατμοποιητή. Με αυτό τον τρόπο δεν μεγαλώνει η τρύπα αφού μένει μόνιμα μέσα στον ατμοποιητή. :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #833 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:55 »
καλη ιδεα Μηνα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #834 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 20:01 »
Μηνα ,υποτιθεται οτι γεμιζεις το τανκ πριν αδειασει εντελως.Αν βγαλω τη δεξαμενη αφηνοντας το καπακι της πανω στη μυτη του ατμο,το υγρο που ειχε η δεξαμενη θα  χυθει προφανως πανω στο υπολοιπο η.τ......ή κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #835 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 20:02 »
μπορεις να αφησεις τον ατμοποιητη επανω και να βγαλεις το καπακι με το τανκ ισια, οχι γυρισμενο προς τα κατω :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος chro7

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • VV by SEB + A2
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #836 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 20:03 »
 η αναποδα ισως

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #837 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 20:12 »
Καλό θα ήταν όταν γεμίζουμε το υγρό μέσα στο tank να είναι λίγο για να μην λερωθούμε. Όταν το κρατάμε με την μπαταρία προς τα πάνω δεν έχουμε τέτοιο θέμα. 

Μετά από τις διαρροές που είχα δοκίμασα κάθε πιθανή λύση, μέχρι και κλωστή είχα τυλίξει γύρω από το καρφάκι. Παρεμπιπτόντως αυτό με την κλωστή είχε δουλέψει για λίγο καιρό αλλά είναι λίγο μπερδεψοδουλειά. Τελικά η λύση που δούλεψε πολύ καλά ήταν το tank του κλώνου elips γιατί έχει το καπάκι με σιλικόνη.     

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
OVALE elips
« Απάντηση #838 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 20:49 »
Μηνά που μπορούμε να βρούμε τέτοια με σιλικόνη; Ανοίγουν πιο εύκολα απο τα κανονικά η θέλουν και αυτά υπερπροσπάθεια; :p

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #839 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 21:05 »
Μόλις τώρα σε τακτικό καθαρισμό του Elips το λιγοστό φιτίλι του Η.Τ. μου διαλύθηκε!!!!! Το μάζεψα τριχούλα τριχούλα και το ξανατύλιξα στο πλέγμα του... πιστέψτε με ήταν πολύ δύσκολο. Μήπως Κανείς ξέρει πότε θα φέρει ατμο επιτέλους η OVALE? Μένω Ξάνθη και εδώ τουλάχιστον ατμό δεν υπάρχουν. Το φυτίλι όπως το έφτιαξα δεν ξέρω πόσο θα αντέξει και ομολογώ ότι έχω λίγο αγχωθεί γιατί ουσιαστικά έχω μείνει με το ένα Η.Τ. Μήπως κανείς από Ξάνθη έχει πρόχειρο φυτίλι για να δώσει? Με το αζημίωτο φυσικά. Θα εκτειμούσα κάθε βοήθεια πάρα πολύ!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364