vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 4 χρήστες
ChrisFinny, lounik, dkostas, treloneritis

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος DASP

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #810 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:41 »
Παντως με τα φυτιλια που φτιαχνω εγω (με διπλό φυτιλι του Σετιν και οσο γινεται πιο λιγο πλεγμα), τα Halo πανε σφαιρα με το ελιπς.
Τα μανισια γενικως δεν ειναι ιδιαιτερα αξιολογα και ειναι και πολυ μικρα και πολυ χωμενα μεσα στο καρφι.
Με λιγο μεγαλυτερο που να ερχεται προσωπο με το καρφι, παει καλυτερα.

Ποιό πλέγμα και ποιό φυτίλι χρησιμοποιείς ; Τα παρακάτω ή άλλα;;

πλέγμα
http://bulli-smoker.de/index.php?a=59&lang=eng
http://atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=738&cat_name=%C4%E9%DC%F6%EF%F1%E1

φυτίλι
http://bulli-smoker.de/index.php?a=45&lang=eng

Για δώσε τα φώτα σου please  :)
Thnx.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #811 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:44 »
Του bulli-smoker, διπλό.
Αλλά μπορεις να βαλεις και ενα μονό 1,5 χιλιοστων απο e-smokeguru.gr.
Του atomizer.gr το δοκιμασα και δεν μου αρεσε καθολου. Τα γραφω ολα αρκετες σελιδες πριν.

Αποσυνδεδεμένος DASP

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #812 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:45 »
ευχαριστώ
 και πλέγμα;;

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #813 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:47 »
Το πλεγμα ειναι το ευκολο. Νομιζω το καλυτερο ειναι το λεγομενο 400αρι.
Παρε απο οπου θελεις, αν και του bulli μου αρεσε περισσοτερο. Εχει και στο ebay.
Ψαξε λιγο για τα λινκ μεσα στο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #814 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 00:19 »
Bersekero μιας και σε πετυχαίνω εδώ θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι...

Δοκίμασες να βάλεις φυτίλι πάνω από την αντίσταση του Elips και πάνω από αυτό να κουμπώσει το καρφάκι του φυτιλιού? Είναι μια ιδέα που έχω αλλά δεν ξέρω αν θα πιάσει γιατί δεν έχω φυτίλι ... Αύριο θα κάνω παραγγελία φυτιλιού - πλέγματος για να αντικαταστήσω σιγά σιγά τα φυτίλια μου, και να δοκιμάσω αυτό που σκέφτομαι. Αν πιάσει τότε θα πετάς το φυτίλι που θα ξαπλώνει πάνω στην αντίσταση και τέλος. Βέβαια μπορεί να λέω και μπούρδες!!!!!!

Λοιπόν...
Έχω το Elips 15 μέρες και είμαι ευχαριστημένος από θέμα ατμού - γεύσης. Χρησιμοποιώ τα natura που πουλάει το τοπικό κατάστημα της Ξάνθης (Virginia 0% και Tuscan 9%).
Από την 4η μέρα χρήσης είχα γεύση καμμένου και στους 2 ατμό (προσωπικά το απέδωσα σε κακή χρήση του Elips αλλά μετά από αυτά που διαβάζω για ελλατωματικούς ατμό δεν ξέρω τι να πω) και ευτυχώς με τη βοήθεια των συνατμιστών του site προχώρησα σε καθαρισμό τους και έτσι τους έσωσα. Χρησιμοποιώ για τον καθαρισμό απιονισμένο νερό.
Δυστηχώς ψαλίδισα λίγο το φυτίλι του ενός ατμό και είναι κάτι που δεν συνιστώ λόγω του ότι το μανίσιο φυτίλι είναι κατα τη γνώμη μου πολύ μικρό.

Είναι το πρώτο μου η.τ. και ομολογώ ότι αν δεν πίανουν τα χέρια του κατόχου του δεν θα το πρότεινα. Δεν θα το πρότεινα πχ στην πεθερά μου που είναι 60 χρόνων. Ας μην ξεχνάμε και την τιμή του ατμό.
Όμως...
Είναι τόσο διακριτικό που σίγουρα θα το πρότεινα σε κάποιον για να ατμίσει στη νυχτερινή του έξοδο.
Δεν ξέρω... Είμαι μπερδεμένος!!!!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #815 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 00:28 »

Να υποθεσω οτι μεσα στο καρφακι θα εξακολουθει να υπαρχει φυτιλακι με πλεγμα,διαφορετικα θα πλυμμηρισει η αντισταση-ετσι πιστευω-

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #816 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 00:33 »
demkoni,

Δεν το δοκιμασα αυτό που λες, αλλά να σου πω την αληθεια δεν βλεπω την χρησιμοτητα και το πώς θα σταθει πανω στην αντισταση.

Σημασια νομιζω εχει να εχεις σωστη τροφοδοσια. Ουτε λιγη ουτε πολλη.
Και αυτό το πετυχαινεις με έναν σιγουρο τροπο. Βαζεις σιγα σιγα το πλεγμα/αντισταση μεσα στην τρυπα του καρφιου, και όταν συναντησεις την παραμικρη αντισταση σταματας.
Είναι το σημειο που μολις ακουμπησε το φυτιλι πανω στην αντισταση.
Αλλά πρεπει να το πετυχεις ώστε να μην μπαινει πολύ σφιχτα μεσα στο καρφι αλλά ουτε και να κολυμπαει.

Το καμενο το εχεις λογω  κακης τροφοδοσιας ή λογω μεγαλης ποσοτητας μάκας πανω στην αντισταση ή λογω φθαρμενης/παραμορφωμενης/μπουκωμενης αντιστασης στην οποία αναβουν πολύ γρηγορα μονο μια-δυο σπειρες και οι αλλες  ακολουθουν λιγο αργοτερα.

Το ελιπς είναι για μενα το απολυτο κομψο και διακριτικο η.τ. Παρολο που δεν το χρησιμοποιω πλεον συχνα, το εχω παντα μαζι μου για καταστασεις που απαιτειται ή είναι επιθυμητη η διακριτικοτητα  αλλά και για καβατζα.

Για ατομα που ατμιζουν πολύ, δεν είναι η τελεια επιλογη παντως, γιατι θελει συχνο καθαρισμα και συντηρηση.
Τα υγρα που χρησιμοποιεις, λογω VG, μαζευουν πολλη μακα στην αντισταση και μαλιστα γρηγορα. Αυτό καποια στιγμη θα φερει τα προβληματα που ειπαμε πριν.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #817 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 00:35 »
Να υποθεσω οτι μεσα στο καρφακι θα εξακολουθει να υπαρχει φυτιλακι με πλεγμα,διαφορετικα θα πλυμμηρισει η αντισταση-ετσι πιστευω-

Εννοείται ... Σκεφτείτε δηλαδή ένα ή δύο μικρά κομμάτια φυτιλιού σε σχήμα υ ανάποδο πάνω στην αντίσταση. Το ξαναλέω ότι είναι απλά μια ιδέα ...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #818 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 00:42 »
Δεν χανουμε τιποτα να το δοκιμασουμε
τυχαινει να ταυτιζονται οι αποψεις μου με το berse ,ειχαμε σχεδον τα ιδια προβληματακια....ηταν 10 μερες πιο μπροστα απο μενα  :thumpup: και στις λυσεις τους

Αποσυνδεδεμένος synneffaki

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #819 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 10:08 »
Αυτο εχω εγω.
Δεν εχω δοκιμασει αλλο και δεν ξερω (και δεν με κοβω να δινω και αλλο κατοσταρι οποτε αυτο ειναι τελος).
Γνωμη μου.
Βγαζει καπνα.
Η μπαταρια μου κραταει απο τις 09:30-13:00 και αντε παλι τρεχατε για φορτιστη
Στην αρχη το κραταγα με χαρτοπετσετα γιατι εβγαζε λαδακι απο την μεση. Τωρα εμαθα δεν την παταω.
Για χτυπημα δεν μπορω να πω γιατι ακομα ψαχνω γευσεις . Θεωρω αν εβρισκα την καταληλη θα με καλυπτε.

Γενικα το μονο ενοχλητικο ειναι η μπαταρια. Σε ολα τοσο κραταει η εγω ειμαι φουγαρο; 

Αποσυνδεδεμένος synneffaki

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #820 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 10:13 »
Μιλαμε για τα Natura Flavourart που πουλαει η ovale?

Ειναι και σκετη VG αυτα και παρολα αυτα ειναι λεπτορευστα. Και η 18αρα νικοτινη τους ειναι σαν την 12αρα της Halo.

Τα νατουρα ειναι λεπτορευστα γιατι ειναι κοπανιστο νερακι.
Τι ειναι η VG?
Το οτι θελω 2 μπουκαλακια elips δλδ την ημερα δεν ειναι επειδη ειμαι τζιμινιερά;  :))

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #821 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 10:33 »
VG : Vegetable Glycerin
Με δύο γεμίσματα την ημέρα δεν μπορείς να χαρακτηριστείς και τζιμινιέρα

Αποσυνδεδεμένος synneffaki

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #822 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 09:41 »
Οι περισσοτεροι γυρω μου κρατανε ενα το 3ημερο. Οποτε..

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #823 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 10:05 »
Καλημερα σε ολους..Ειχα χθες την ευκαιρια και δοκιμασα περιπου μιση ωρα το Elips..Ειναι οντως πανεμορφη συσκευη,που βγαζει πλουσιο ατμο και τα θετικα σταματουν εδω...Διαρροες και μικρη αντοχη της μπαταριας,σε συνδιασμο με την υψηλη τιμη του,το καθιστουν απαγορευτικο θεωρω κυριως για νεους ατμιστες οπως ειμαι και γω...Προσωπικα απο ολα τα Η.Τ που εχω δοκιμασει εως τωρα της Nobacco και απο Ovale Elips και T-Ego,το πιο αξιοπιστο για μενα παραμενει το Want της Nobacco και κυριως για εναν νεο ατμιστη αποτελει εξαιρετικη επιλογη χωρις διαρροες,με καλη τιμη,εξαιρετικη αποδοση των γευσεων και απιστευτα καλο χτυπημα,με μοναδικο ισως μειονεκτημα για καποιος(Οχι για μενα)η μετρια παραγωγη ατμου...

Αποσυνδεδεμένος synneffaki

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #824 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 11:06 »
Διαβασα παραπανω οτι για το θεμα μπαταριας κανει και του Νοκια. Δοκιμασμενο; Χωρις να χαλαει μετα η μπαταρια; Το λεω γιατι θα δοκιμαζετε καθημερινα αυτη η διαδικασια  8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364