vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 1 χρήστης
zalaros

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #780 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 17:04 »
Θεμη ευχαριστω, οπως ειπα, ειμαι καλυμμενος προς το παρον, αλλα ευχαριστω για το link, δεν το ειχα δει!

Οταν λες οτι 2 εβδομαδες ειναι οκ, δλδ 2 ατμο / μηνα = 32€/μηνα (για το Elips) θεωρειται φυσιολογικο;;;

Φιλε adonis, εγω ξεμεινα απο ατμο και πηρα τηλ σε ενα ovale shop που ανοιξε κοντα μου εδω και καμια εβδομαδα. Ουτε στο μαγαζι εχω πατησει ποτε, ουτε τον ξερω καν αυτον που μου το ειπε...

Ας περιμενουμε να μαθουμε και απο κανεναν αλλο αν ισχυει η ιστορια πρωτα.

Οπως ειπε και ο Τem μπορει να προκειται για ελλατωματικη παρτιδα. Οπως μου το ειπε εμενα ο πωλητης, μου περασε απο το μυαλο οτι αποσυρουν ΟΛΟΥΣ τους ατμο γιατι φερνουν καινουργιους/βελτιωμενους. Το πρωτο ειναι πιο λογικο, το δευτερο πιο ελπιδοφορο..!

Αποσυνδεδεμένος vachos lele

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • no smoking
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #781 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 18:52 »
καλησπερα παιδια εχω το ovale elips  εδω και μια βδομαδα και χθεσ κσεκινεισε και εχει συνεχομενα λιγο λιγο απολια υγρου οποτε το ανηγω για να δω αν εχεσε ειναι μεσα στα υγρα ολο το τανκ και ατμοποιτητησ τι πρεπει να κανω αλλαξα το tank και τιποτα τα ιδια!please help!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #782 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 19:13 »
Ειναι ενα απο τα χουγια του,δοκιμασε να το αφηνεις ορθιο,να μην το μπουκωνεις με υγρο και οι τζουρες να ειναι αργες και συρτες

Αποσυνδεδεμένος vachos lele

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • no smoking
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #783 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 19:15 »
θα το δοκιμασο ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #784 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 19:18 »
Οπως σου ειχα πει και παλιοτερα - και εμενα με τη σειρα μου καποια αλλα παιδια- το elips ειναι καλο οταν ειναι στα καλα του και γενικα θελει πολυ φροντιδα!
Βεβαια και αυτο καποια στιγμη θα αποσυρθει και θα παρει τη θεση του καποιο αλλο... 8)
Οτι θες εδω ειμαστε

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #785 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 03:24 »
Φίλε Γιάννη, είναι η δεύτερη φορά που το λες, οτι θέλει φροντίδα και πρέπει να ρωτησω, εσύ πως το φροντιζεις;; Με ποιο τροπο το καθαρίζεις/χρησιμοποιείς κλπ; Κι εσύ, ποσο σου κρατάει ένας ατμοποιητης;

Share some expertise..!

A, επίσης πες μας τι χρήση του κανείς (ml/μέρα) για να ξερουμε για τι μιλάμε. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #786 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 04:51 »
καλησπερα παιδια εχω το ovale elips  εδω και μια βδομαδα και χθεσ κσεκινεισε και εχει συνεχομενα λιγο λιγο απολια υγρου οποτε το ανηγω για να δω αν εχεσε ειναι μεσα στα υγρα ολο το τανκ και ατμοποιτητησ τι πρεπει να κανω αλλαξα το tank και τιποτα τα ιδια!please help!!!!!!!!!!
δοκίμασε πριν τελειώσεις την τζούρα σου να αφήσεις το κουμπί και να συνεχίζεις να τραβάς την τζούρα για λίγο ώστε να μην μένει  ατμός μέσα στο επιστόμιο και θα γλιτώσεις. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #787 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 10:03 »
Φίλε Γιάννη, είναι η δεύτερη φορά που το λες, οτι θέλει φροντίδα και πρέπει να ρωτησω, εσύ πως το φροντιζεις;; Με ποιο τροπο το καθαρίζεις/χρησιμοποιείς κλπ; Κι εσύ, ποσο σου κρατάει ένας ατμοποιητης;

Share some expertise..!

A, επίσης πες μας τι χρήση του κανείς (ml/μέρα) για να ξερουμε για τι μιλάμε. Ευχαριστώ!

Η χρηση πλεον της μιας συσκευης ειναι στα 3ml ημερησιως.
Οσον αφορα το καθαρισμα και τη χρηση :
1)παρατηρησα πως με υγρα με pg επηρεαζεται πιο γρηγορα το φυτιλακι με αποτελεσμα να θελει τουλαχιστον καθαρισμα σε οινοπνευμα ανα 2 μερες και dry burn ο ατμο αν εχει πιασει υπολειμματα (αν χρειαστει αλλαζω φυτιλακι)
2)καθημερινα το βραδυ,πριν μπει για φορτιση βγαζω ατμο τον περναω απο νερο, γεμιζω τανκ ,στεγνωνω ατμο και την επομενη το πρωι τοποθετω τον ατμο στη συσκευη κ ειμαι οκ
Οσον αφορα τη διαρκεια ατμο :
τις πρωτες  μερες με vg υγρα και χρηση εναλλαξ συσκευων τη μερα (τοτε ατμιζα 1,5ml) οι ατμο με εβγαλαν 20-24 μερες
εκτοτε ισως και λογω υγρων με pg  ειχα ενα θεμα με ατμο ανα βδομαδα ,δεν καιγοταν αλλα ηθελαν συχνο καθαρισμα οπως περιεγραψα πιο πανω
Μια καλη συμβουλη ειναι και του φιλου  xiroxiyo ακριβως απο πανω

Υ.Γ : Κι εγω δεν ηξερα τιποτα στην αρχη,χαρη στα παιδια του φορουμ εσωσα τους ατμο

Αποσυνδεδεμένος chro7

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • VV by SEB + A2
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #788 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 10:46 »
Εγω αντίθετα παρατηρώ οτι με vg υγρα επηρεάζεται φουλ ο ατμοποιητης λογω του οτι ειναι παχυρευστα.Με το old tobacco της οβαλε λες και βρισκει το αλλο του μισο και δουλευει καραμπινα...

Αποσυνδεδεμένος obelix

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #789 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 11:03 »
καλημερα σε ολους...!!!και εγω ατμιζω μονο με old tabacco ovale απο 24 νοεμβριου και χρησιμοποιω ακομη τους μαμα ατμο.φυσικα με καθαρισμα.για τον καθαρισμο του ατμο εχω μια θηκη απο κερι ρεσο την γεμιζω οινοπνευμα και με ενα πινελακι ζωγραφικης καθαριζω ελαφρα την αντισταση.οσο αναφορα το φυτιλι το κρατω με ενα τσιμπιδακι και το βαζω για ενα λεπτο στο οινοπνευμα και γινεται παλι χαρτι!!!!μετα ξεπλυμα με απεσταγμενο νερο,φυσημα και ετοιμο!!!!Υ.Γ και εγω στην αρχη με την πρωτη τζουρα καμενου που ατμισα νομιζα οτι οι μαμα ατμο τα επαιξαν,ευτυχως χαρη σε αυτο το φορουμ οχι απλα τους εσωσα αλλα ατμιζω με τους ιδιους ακομη.

Αποσυνδεδεμένος jonytzav

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστε Ελευθερα Παντου..για την υγεια ολων μας!!!
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #790 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 11:36 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :D :D :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2012, 11:52 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #791 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 12:01 »
............Οταν λες οτι 2 εβδομαδες ειναι οκ, δλδ 2 ατμο / μηνα = 32€/μηνα (για το Elips) θεωρειται φυσιολογικο;;;.........
Σπύρο το θεωρώ μάλλον φυσιολογικά. Και δεν αναφέρομαι βέβαια στο κόστος. Ειδικά για κάποιον που καταναλώνει 4-5 ml την ημέρα.  Προσωπικά θα ήμουν ευχαριστημένος με μόνο δύο ατμοποιητές το μήνα. Μάλλον θα χρειαζόμουν 3 ατμοποιητές. Το κόστος βέβαια δεν θα ήταν ιδιαίτερα χαμηλό. Με χαμηλή κατανάλωση πιθανότατα θα βγάλεις άνετα τον μήνα με ένα ατμοποιητή. Πάντως είναι γεγονός ότι ο elips δεν είναι φθηνός. Σαφώς η πιο συμφέρουσα αντίστοιχη λύση είναι ο C.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #792 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 17:37 »
Εγω αντίθετα παρατηρώ οτι με vg υγρα επηρεάζεται φουλ ο ατμοποιητης λογω του οτι ειναι παχυρευστα.Με το old tobacco της οβαλε λες και βρισκει το αλλο του μισο και δουλευει καραμπινα...

Αυτην την εντυπωση ειχα κι εγω, απλως παρατηρησα πιο σφιχτη λειτουργεια του ατμο με υγρα inawera και halo σε σχεση με συνεχεις χρηση fa για περιπου 18-20 μερες

Αποσυνδεδεμένος didilloo

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #793 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 21:12 »
Πολύ καλό και κατατοπιστικό το site ¨οδηγός¨ σας! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.
Θα παρακαλούσα ωστόσο για ορισμένες  πρόσθετες πληροφορίες.
1. Παρατήρησα ότι το φυτίλι, που βρίσκεται μέσα στο μεταλλικό σωληνίσκο του ατμοποιητή, περιβάλλεται από ένα ελατήριο, ή τέλος πάντων, από ένα σπείραμα.
Είναι το σπείραμα αυτό το ¨πλέγμα¨ που συχνά αναφέρεται μέσα στο forum δηλαδή αυτό
¨http://atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=738&cat_name=%C4%E9%DC%F6%EF%F1%E1¨
2. Το φυτίλι που πολλοί από εσείς χρησιμοποιείτε ¨ http://www.e-smokeguru.gr/index.php/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A6%CF%85%CF%84%CE%AF%CE%BB%CE%B9/168-%CE%A6%CF%85%CF%84%CE%AF%CE%BB%CE%B9.html ¨
το εισάγετε μονό, διπλό ή τριπλό στο μεταλλικό σωληνίσκο του ατμοποιητή;
3. Μετά από παρατεταμένη χρήση αλλά και έναν καθαρισμό του ατμοποιητή διαπιστώνω πως ό,τι είδους υγρό αναπλήρωσης και εάν χρησιμοποιήσω δεν έχει καμία διάφορα στη ¨γεύση¨.  Απεναντίας όλα τα υγρά έχουν την ίδια ¨γλυκιά γεύση¨ παρά το γεγονός ότι ο ατμός που παράγεται είναι ικανοποιητικός και ότι αρχικά, με καινούριο ατμοποιητή, καταλάβαινα τις διαφορές. Θα λυθεί λέτε αυτό το ¨πρόβλημα¨ με την αλλαγή του φυτιλιού;

Αναμένω με αγωνιά τις διευκρινήσεις σας, αφού οι ατμοποιητές μου έχουν χαλάσει και οι δυο, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ  μιας και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ και αναγκάστηκα να ξανακαπνίσω τσιγάρα μετά από 20 ημέρες αποχής (πράγμα πρωτοφανές για έμενα).

Κάποια απάντηση γι΄αυτά παρακαλώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #794 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 21:17 »
Απαντησεις:
1)ειναι πλεγμα,το μαμισιο δεν ειναι το ιδιο,αλλα σε αλλαγη μπορεις να βαλεις αυτο
2)συνηθως διπλο,σημασια εχει να μην ειναι σφιχτο αλλα ουτε και χαλαρο μεσα στην μεταλλικη μυτη του ατμο(τυλιγμενο παντα με πλεγμα)
3)πιθανον ναι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364