vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #510 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 19:40 »
Εμενα το κολπο του damioan με βοηθησε πολυ, ειδικα το ελαφρυ ζουληγμα του τανκ. Πιανει παντα και εχει μεγαλη διαρκεια, και οχι μονο για λιγες τζουρες.

Κατι αλλο που φαινεται να ειναι σημαντικο, ειναι αυτο που μου ειπαν στην ovale.
Συνηθιζα να προσθετω υγρο οταν η σταθμη επεφτε πολυ, αν και εξακολουθουσε να καλυπτει πληρως την βελονα του ατμο.

Μου ειπαν στο καταστημα να προσθετω οταν πεσει λιγο κατω απο τη μεση, ή το πολυ οταν φτασει στο 1/3.
Με αυτο τον τροπο, δεν προκειται να τραβηξει και να καψει αερα, ακομα και αν τυχει να το ατμισουμε σε οριζοντια θεση, οπως το κ.τ.

Οσο πιο γεματο το τανκ και οσο πιο καθετη η σταση (η μπαταρια προς τα κατω, προφανως), τοσο πιο σιγουρο ειναι οτι θα τραβαει μονο μα μονο υγρο και δεν θα κινδυνευει να μυρισει καμμενο και τελικα να καει και ο ατμο.

Αρα, ισως φιλε kouladi, οσο και να το χτυπας και να το ζουλάς, αν ειναι αρκετα αδειο το τανκ, και το elips σε οριζοντια θεση σε καποια τσεπη ή στο τραπεζι, και μετα το ρουφας και οριζοντια, ειναι σαν να μην εκανες τιποτα.

Απο τοτε που αρχισα να τα προσεχω ολα αυτα, σταματησε και το "καμενο".
Πλεον, στο σπιτι και στο γραφειο, το βαζω παντα σε μια μολυβοθηκη γραφειου, ωστε να ειναι παντα καθετο, οπως αλλωστε συμβουλευουν και για το ego-T.
Στο δρομο και στην τσεπη, τι να κανουμε, μπορει να τραβηξει αερα, οπότε θελει προσοχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2011, 20:03 από bersekero »

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #511 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 13:05 »
Καλησπέρα κι απο εμένα. Έχω εδώ και 10 μέρες το ovale elips και πήρα και το ego - t απο την alter ego. To elips μετά απο 10 μέρες ήρεμης χρήσης και με προσοχή μυρίζει καμμένο. Το ego - t οχι. Πήρα στην Ovale και μου είπαν οτι κάηκε ο ατμοποιητής. Τους ρώτησα αφου βγάζει καπνό φούλ, δεν ένιωθε και συνέχιζε να μου λέει οτι κάηκε. Δεν είναι σε εγγύηση γιατί δεν προσφέρει εγγύηση όπως μου είπε. Τελικά τι είναι? Αν πάντως έχει καεί είναι απλά τραγικό το elips και το support τους. Έκανα όλα οσα αναφέρονται για καθαρισμό κλπ αλλά παραμένει το καμμένο...

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 05, 2011, 13:20
Γενικά πάντως ήμουν καπνιστής με 40-50 τσιγάρα τη μέρα και δεν έχω βάλει στο στόμα μου τσιγάρο εδώ και 10 μέρες. Το απολαμβάνω πολύ. Απλά η μόνη μούφα είναι οτι έπεισα πολύ κόσμο να πάει να πάρρει το elips. Eνώ ουσιαστικά εν τέλει παίζει να είναι καλύτερο το ego t της alter ego, ή ακόμα της nobacco (δεν έχω δοκιμάσει) αλλά μάλλον δεν θα έδινα 120 ευρώ ξανά γι αυτό και 16 ευρώ για ατμοποιητές.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2011, 13:20 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος doken1313

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #512 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 15:28 »
Συμφωνω με dbisbik. Κριμα που εσκασα 120e και πηρα και τοσο κοσμο στο λαιμο μου για την μπουρδα το Ovale Elips. Στις 9 μερες καηκε και ο δικος μου ατμοποιητης με πολυ σωστη χρηση, και με rotation με αλλο ηλ. τσιγαρο, το οποιο ειναι το Ego-T απο Alter και δουλευει ακομα αψογα.
Δυστυχως αν το ovale elips ειναι το πιο συγχρονο η.τ τοτε μου φαινεται οτι πρεπει να περιμενουμε καιρο ακομα για να το κοψουμε το ρημαδι το καπνισμα.
Εντελως ασυμφωρο, και ΔΕΝ συνισταται απο εμενα προσωπικα.
ΜΗΝ την πατησετε και το παρετε, ΠΡΟΣΟΧΗ.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #513 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 17:47 »
δύο μηνύματα , άσχετα με το παρόν θέμα μεταφέρθηκαν εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2368.msg144762.html#msg144762

Επίσης διαγράφηκαν δύο-τρία μηνύματα σχετικά με το μήνυμα που μεταφέρθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2011, 20:56 από Tem »

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #514 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 17:49 »
Γιά εμένα πλέον το Elips, παίρνει ένα μεγάλο X!!!

3 ατμοποιητές διαλυμένοι μέσα σε ένα μήνα,και όταν δούλεψαν κανονικά, μιά έπερνες κανονικά την γεύση του υγρού και την άλλη έπερνες τα αρ#$#@%^!!! ....πολλές διαροές υγρών....2 λαστιχάκια αλαγμένα....2 tank γιά πέταμα απο χαλάρωση στην τρύπα...μικρή διάρκεια των μπαταριών και κόπωση αυτών μετά απο ένα μήνα....γεύση καμένου σε όλο της το μεγαλείο κατά την αρχή και το τέλος ατμίσματος κάθε tank. και τέλος το μαύρο λεπτό επιστόμιο με ξεβάψιμο της επίστρωσης σε τέτοιο σημείο που πλέον δεν μορεί να μπεί στο στόμα.
Νομίζω ότι αυτά φτάνουν και περισεύουν, και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούν τα 120 ευρώ εγοράς+ το μεγάλο κόστος των ατμοποιητών.

Πριν λίγες ημέρες έτυχε να δοκιμάσω μεταχειρισμένο Ego t και ήταν σκάλες ανώτερο με 12άρα νικοτίνη ίδιου υγρού που εγω το έχω σε 18άρα...τι να λέμε τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2011, 17:54 από Hayabusa »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #515 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 18:20 »
Σημερα παρηγγειλα κι εγω ενα ego-T, για καβαντζα πιο πολυ, και θα εχω απο αυριο-μεθαυριο την ευκαιρια να δω τις διαφορές. Παντως, με το elips εχω καλα αποτελεσματα για την ωρα (μονο 5 μερες βεβαια).

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:43
γεύση καμένου σε όλο της το μεγαλείο κατά την αρχή και το τέλος ατμίσματος κάθε tank.

Συγνωμη, αλλά επιτρεψτε μου να το ξαναπω. Διαβασε λιγο τα τελευταια μου ποστ στο θεμα και θα δεις γιατι συμβαινει αυτο.
Δεν λεω οτι δικαιολοειται, αλλά λεω οτι αντιμετωπιζεται πολυ ευκολα.

Οταν βαζεις νεο τανκ (εννοω φρεσκογεμισμενο), θελει λιγο ζουληγμα για να βγει ο αερας απο την βελονα του ατμοποιητη και να αρχισει να ρεει κανονικα το υγρο ατμισης.
Οταν η σταθμη του τανκ πεσει στο 1/3, το ξαναγεμιζεις.
Εγω απο τοτε που τα εφαρμοσα αυτα, δεν ξαναειχα γευση καμμενου.

Διαβαζω παραπονα για χαλαρα τανκ που προκαλουν διαρροη. Μα, το ιδιο δεν συμβαινει και με τα τανκ του ego-T? Γιατι ο κοσμος τα αγοραζει πολλα μαζι?

Η διαρκεια της μπαταριας του elips ειναι πραγματι μικρη. Συμφωνω. Μονο για light ατμιστες.

Τα δικα μου επιστομια ειναι σαν καινουρια. Μηπως τα .... δαγκωνεις?

Φοβαμαι οτι δεν τις προσεχετε οσο πρεπει τις συσκευες elips. Ειναι ντελικάτα μηχανακια, οχι workhorse. Το τίμημα του ντιζάιν και του μικρου μεγεθους, φανταζομαι....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:43 από bersekero »

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #516 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:45 »
και τα δικα μου επιστομια ειναι σαν την πρωτη ημερα που το πηρα :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #517 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:53 »
Να παραθεσω κι εγω την αποψη μου για το elips.....Αν και στην 5η μερα χρησης-στο 12ωρο τελειωνει η μπαταρια ατμιζοντας περιπου 1.2ml) δεν εχω γευση καμμενου,το χρησιμοποιω οσο μπορω καλυτερα-γεμισμα πριν αδειασει + καθετη θεση ατμισματος-....εχω μια ηλιθια απορια,καπου διαβασα παραπανω για κατι λαστιχακια....δεν τα εχω βαλει,που μπαινουν;
Ευχαριστω προκαταβολικα   :D

Διορθωνω    :D  δεν προσεξα οτι μου το τοποθετησαν στην αντιπροσωπεια ο μ..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:59 από Γιάννης Μ »

Αποσυνδεδεμένος LestatMK

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #518 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:58 »
Στο σημείο που θηλυκώνει το επιστόμιο με το ατμοποιητή έχει ένα λαστιχάκι γύρω γύρω που το σφηνώνει. Ο ατμοποιητής έρχεται ήδη με εφαρμοσμένο λάστιχο, καθώς και στο σακουλακι με τα διάφανα  καλύματα για τα επιστόμια περιέχει και 3 ανταλλακτικά σε περίπτωση που σου κόψουν τα υπάρχοντα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #519 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 22:00 »
τα μαύρα λαστιχάκια  είναι για στεγανοποίηση και μπαίνουν γύρω γύρω από το σώμα του ατμποιητή.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #520 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 22:01 »
Στο σημείο που θηλυκώνει το επιστόμιο με το ατμοποιητή έχει ένα λαστιχάκι γύρω γύρω που το σφηνώνει. Ο ατμοποιητής έρχεται ήδη με εφαρμοσμένο λάστιχο, καθώς και στο σακουλακι με τα διάφανα  καλύματα για τα επιστόμια περιέχει και 3 ανταλλακτικά σε περίπτωση που σου κόψουν τα υπάρχοντα.

....thanx anyway
(ακομα νεος ...θα μαθω ...)

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #521 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 22:31 »
Η πιθανότητα ξεβάματος του μαυρου elips  είναι απόλυτα λογική. Το μαυρο elips είναι βαμμένο μέταλλο. Όσο και να το προσέχεις η βαφή θα φύγει μετά.από κάποια διάρκεια χρήσης. Για αυτό το λόγο ο κατασκευαστής προνόησε και έβαλε στη συσκευασία τα επιστόμια/καλύπτρες σιλικόνης. Η δεύτερη χρησιμότητ των Σιλικονάτων επιστομίων είναι η υγιεινή, μιασς και το συχνό πλύσιμό τους είναι απαραίτητο για την υγιεινή του στόματος.
Το ασημένιο elips είναι brushed metal και δεν ξεβάφουν.
Το elips είναι πολύ καλό μαραφέτι. Με την κατάλληλη χρήση είναι ένα καλό αξιοπιστο διακριτικό η.τ.

Αποσυνδεδεμένος panosvrs

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #522 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 07:07 »
Καλημέρα σε όλο τον κόσμο! Προχθές στην αυτοπαρουσίασή μου έγραψα ότι αύριο (χθές) θα παραλάμβανα το 1ο μου η.τ ένα Ovale Elips. Εχθές λοιπόν το παράλαβα (silver) μαζί με 2 υγρά: 1ο- Maxboro με 9mg νικοτίνη και 2ο- με γεύση κονιάκ αλλά και αυτό με 9mg νικοτίνη. Το elips είναι πολύ ελαφρή-ντελικάτο και με φοβερή απόδοση σε ατμό και γεύση! Το δύσκολο (για εμένα τουλάχιστον) ήταν να βάλω τους ατμοποιητές στην μπαταρία. Εχθές απο τις 13:30 που το ξεκίνησα και ώς τις 23:30 που πήγα για ύπνο είχα ατμίση περίπου 2ml και κανονικό τσιγάρο δεν έχω κάνει καθόλου. Σε αυτές τις 10 ώρες ατμίσματος δεν είχα θέμα με μπαταρία. Αν και δεν ξέρω πόσο βγάζει, εμένα αν κρατάει τόσο με υπερκαλύπτει! Προς το παρόν θέματα του τύπου να μυρίζει καμένο, να τρέχει υγρό, και γενικά ότι πρόβλημα έχει αναφερθεί στο 1ο 24ωρο λειτουργίας του elips απο κάποιους, δεν έχω! Ξέρω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς για συμπεράσματα, γι'αυτό το μόνο που θέλω είναι να πάει έτσι! ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος teopanta1

  • **
  • 154
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #523 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 13:17 »
παιδια το ελιπς εχει 2 τρυπουλες στον ατμοποιητη ετσι ? σημερα παρατηρησα οτι οταν ατμιζω και φυσαω τον ατμο στο η.τ μονο η μια απο της 2 τρυπες πετανε ατμο ...αυτο δεν ειναι καλο σημαδι ετσι ???? εχετε καποια λυση καθαρισμου και συντηρησης καθως δεν θελω να γινει το ιδιο και στο δευτερο η.τ ?? ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #524 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 13:47 »
Καθαρισε τις τρυπουλες με μια καρφιτσα ή καλυτερα με μια μυτερη οδοντογλυφιδα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364