vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, treloneritis, sakissalonika, Eizomar

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #495 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 11:32 »
Ευχαριστω Tem  :) :respect:
Ηδη το εκανα. Χιλιες φορες καλυτερα απο ο,τι με την συριγγα.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #496 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 11:33 »
2 φιλαρακια μου αγορασαν ενα πακετο elips μαζι και πηραν απο ενα η.τ. o καθενας(λογο κοστους) και ο ενας φορτιζει αποκλειστικα με nokia φορτιστη και στο σπιτι :yes: κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #497 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 15:17 »
Τελικα ο ατμοποιητης που μου ειχε μισο-μεινει στο χερι, μου εμεινε για τα καλα. Σε μια αλλαγη τανκ πηρα τη βελονα στο χερι.

Ευτυχως προλαβα ανοιχτο το μαγαζι της ovale στην Ξανθη και μου τον αλλαξανε.

Αν ηταν λιγο πιο αργα και ειχε κλεισει η αγορα, θα εμενα με εναν. Και αν χαλουσε και αυτος για καποιο λογο, τοτε τι? Περιπτερο?

Μαλλον πρεπει να παρω ακομα εναν και να τον κρυψω για ωρα αναγκης.

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #498 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 19:30 »
Λοιπόν.... Καινούριος στο η.τ. με elips, αλλά μετά από μια βδομάδα χρήσης είδα κάποα μικροπροβλήματα αλλά βρήκα και τις αντίστοιχες λύσεις. Αν κάτι από αυτά εχει αναφερθεί ξανά συγνώμη αλλά έψαξα παντού στο φορουμ και δεν βρήκα κάτι....

1) Μυρωδιά καμμένου κατα τη διάρκεια της τζούρας.
       Μέχρι τώρα έβγαζα το τανκ το καθάριζα, άλλαζα.ατμοποιητή,               σκάλιζα το φυτίλι. Οι πιο έυκολες λύσεις που ανακαλυψα όμως είναι :

       Κρατάμε το elips με τη μπαταρία προς τα κάτω κρατώντας το από το ύψος περίπου του κουμπιού. Στη συνέχεια το χτυπάμε 3-4 φορές στο νύχι του αντίχειρα (όπως χτυπάγαμε κ.τ. να κατέβει ο καπνός χεχε!) .Στη συνέχεια κάνουμε δοκιμή με κάνα.δυο μικρές τζούρες . Αν δεν αλλάξει κάτι, επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία. Σε περίπτωση που πάλι δεν γίνει τίποτα(σπάνιο) βγάζουμε το επιστόμιο και κρατώντας τη συσκευή  μ την μπαταρία προς τα κάτω και ζουλάμε μεταξύ δείκτη και αντίχειρα το τανκ κάνα δυο φορές (θα καταλάβουμε ότι το κάναμε σωστά όταν θα βγάλει λίγες μπουρμπουλήθρες).
Η αιτία πίσω από την καμμένη γεύση κατά τη γνώμη μουδεν είναι ο χαλασμένος ατμοποιητής. Όταν καταναλώσουμε λίγο υγρό από το φρεσκογεμισμένο.τανκ και το βάλουμε στην τσέπη/τσάντα μάλλον εγκλωβίζεται κάποια.μικρή φυσσαλίδα αέρα στο σωληνάκι του
ατμοποιητή και εμποδίζει την ροή του υγρού. Με το χτύπημα ή με το
ζούληγμα λοιπόν φεύγει η φυσσαλίδα και η ροή αποκαθίσταται.
Υ.Γ. μικρή συμβουλή. Όποτε πιανετε το elips μέσα από τσάντα.τσέπη ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, πριν ρουφήξετε χτυπήστε το 2-3 φορές ώστε να μην αποκαταστήσετε εξ αρχής πιθανό πρόβλημα ροής από την θέση που ήταν  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2011, 19:48 από damioan »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #499 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 19:41 »
Καλα, εισαι αρχηγος!  :respect:
Το ένα από τα δυο μου elips αρχισε να μυριζει καμενο. Το σκαλιζα με την οδοντογλυφιδα και διορθωνονταν για μονο λιγες τζουρες.
Πριν λιγο εφαρμοσα αυτό που ειπες και το προβλημα φαινεται να λυθηκε μονιμα. Θα δειξει στην πορεια βεβαια.

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #500 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 19:43 »
Πρόβλημα νούμερο 2
Αναγόμωση τανκ elips καθοδόν χωρίς να γίνεις χάλια σε 2 δευτερόλεπτα.
Η λύση είναι απλή. Ούτε σύριγγες ούτε άνοιγμα το καπάκι. Βρείτε ένα παλιό πλαστικό μπουκαλάκι από e liquid της ovale των 20 ml (πχ εγώ έχω ένα από old tabacco) το οποίο το έχετε πλύνει και γεμίσει με το υγρό της αφεσκείας σας. Το ακροφύσιο του συγκεκριμένου μπουκαλιού εφαρμόζει ακριβώς στην τρύπα του τανκ. Προσαρμόζετε, γεμίζετε χωρίς να τρέξει σταγόνα (το έχω κάνει οδηγώντας σε 2 δεύτερα, αν και δεν το συνιστώ λόγω πιθανότητας ατυχήματος! Κάντε το στο φαναρι.) Οπότε με ένα τανκ και το μπουκαλάκι δεν ξεμένετε με τίποτα και τέρμα τα τανκ με το πώμα που τα χάνειςστην τσέπη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2011, 20:46 από damioan »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #501 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 20:08 »
Και τα νεα μπουκαλακια της nobacco ειναι μαλλον πολυ καλα γι αυτη τη δουλεια. Το στομιο τους ειναι πολυ μυτερο.

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #502 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 20:16 »
Εχθές.πήρα ένα nobacco plan B των 15ml, και σκέφτηκα το ίδιο αλλά σε δοκιμή διαπίστωσα ότι είναι μεγαλύτερο και δεν εφαρμόζει δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #503 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 20:21 »
Τα νεα nobacco 20ml εχουν στομιο σαν βελονα. Τo εχω δει απο κοντα.

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #504 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 20:28 »
Αλλάζει τότε.το πράγμα.... Δεν το γνώριζα αυτό. Καλύτερο λοιπόν μιας και το μπουκαλάκι είναι μικρότερο και λεπτότερο, οπότε μπαίνει.εύκολα.και σε τσέπη!

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #505 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 20:33 »
Ναι, ειναι σαφως μικροτερο απο τα γυαλινο της natura με το σταγονομετρο .

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #506 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 20:48 »
Θα παρακαλουσα να μεινουμε εντος θεματος
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg40655.html#msg40655

Αποσυνδεδεμένος jimmy

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #507 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 17:59 »
Σχετικα με το elips το εχω 2 μηνες ειμαι απογοητευμένος,δεν αξιζει τα 120 ευρω εχω προβληματα καθημερινα με διαροες,αλλες φορες δεν εφαρμοζει η μπαταρια στον ατμοποιητη
ο ενας  πολος του εχει τραβιχτη ελαχιστα ποιο κατω,μικρη μπαταρια κ.α πολλα
το μονο καλο που εχει ειναι η ποιοτητα του ατμου,
εχω δοσει πολλα σε ανταλακτικα τοσα δεν εδινα οταν ημουν καπνιστης :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #508 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 18:05 »
Εγω συμπολίτη Ξανθιωτη μονο θετικα εχω να πω, εκτος απο τη μικρη διαρκεια της μπαταριας. Βεβαια το εχω μονο μια εβδομαδα.

Να ρωτησω κατι για οσους γνωριζουν. Οι νεοι ατμοποιητες του ego-C ταιριαζουν στο elips? Φαινονται αρκετα ιδιοι (εννοω το μεταλλικο μερος του ατμοποιητη elips, η κεφαλη δηλαδη). Το δοκιμασε κανείς?

Οταν η κεφαλη του elips μού εμεινε στο χερι, ειδα οτι εμοιαζε πολυ με αυτη του ego-C, μονο που του elips ειχε και κατι μινι καλωδιάκια στην βαση, ενω του ego-C δεν εχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2011, 18:32 από bersekero »

Αποσυνδεδεμένος kouladi

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #509 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 19:17 »
Λοιπόν.... Καινούριος στο η.τ. με elips, αλλά μετά από μια βδομάδα χρήσης είδα κάποα μικροπροβλήματα αλλά βρήκα και τις αντίστοιχες λύσεις. Αν κάτι από αυτά εχει αναφερθεί ξανά συγνώμη αλλά έψαξα παντού στο φορουμ και δεν βρήκα κάτι....

1) Μυρωδιά καμμένου κατα τη διάρκεια της τζούρας.
       Μέχρι τώρα έβγαζα το τανκ το καθάριζα, άλλαζα.ατμοποιητή,               σκάλιζα το φυτίλι. Οι πιο έυκολες λύσεις που ανακαλυψα όμως είναι :

       Κρατάμε το elips με τη μπαταρία προς τα κάτω κρατώντας το από το ύψος περίπου του κουμπιού. Στη συνέχεια το χτυπάμε 3-4 φορές στο νύχι του αντίχειρα (όπως χτυπάγαμε κ.τ. να κατέβει ο καπνός χεχε!) .Στη συνέχεια κάνουμε δοκιμή με κάνα.δυο μικρές τζούρες . Αν δεν αλλάξει κάτι, επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία. Σε περίπτωση που πάλι δεν γίνει τίποτα(σπάνιο) βγάζουμε το επιστόμιο και κρατώντας τη συσκευή  μ την μπαταρία προς τα κάτω και ζουλάμε μεταξύ δείκτη και αντίχειρα το τανκ κάνα δυο φορές (θα καταλάβουμε ότι το κάναμε σωστά όταν θα βγάλει λίγες μπουρμπουλήθρες).
Η αιτία πίσω από την καμμένη γεύση κατά τη γνώμη μουδεν είναι ο χαλασμένος ατμοποιητής. Όταν καταναλώσουμε λίγο υγρό από το φρεσκογεμισμένο.τανκ και το βάλουμε στην τσέπη/τσάντα μάλλον εγκλωβίζεται κάποια.μικρή φυσσαλίδα αέρα στο σωληνάκι του
ατμοποιητή και εμποδίζει την ροή του υγρού. Με το χτύπημα ή με το
ζούληγμα λοιπόν φεύγει η φυσσαλίδα και η ροή αποκαθίσταται.
Υ.Γ. μικρή συμβουλή. Όποτε πιανετε το elips μέσα από τσάντα.τσέπη ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, πριν ρουφήξετε χτυπήστε το 2-3 φορές ώστε να μην αποκαταστήσετε εξ αρχής πιθανό πρόβλημα ροής από την θέση που ήταν  ;)


αυτο που μπορω να πω επ'αυτου ειναι οτι το δοκιμασα ετσι οπως ειπες ,την μια φορα επιασε με τον εναν και τον αλλον τροπο, την αλλη ομως :-\ :-\ ..... :thumpdown:....τζιφος, περιμενω ποτε θα ερθει στα ισια του(αν ερθει).μετα απο δυο αλλαγμενους ατμο λογω διαρροων αυτο που εχω να πω ειναι οτι σιγουρα  το elips δεν ειναι αυτο που λενε value for money.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364