vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος george st

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #180 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 22:11 »
ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΟ OVALE ELIPS ΤΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΨΙΛΟΣΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #181 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 19:46 »
Να ελέγξεις το λαστιχάκι στεγανοποίησης του ατμοποιητή και αν χρειαστεί να το αντικαταστήσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση διαρροής από κάποιο άλλο σημείο. 

Αποσυνδεδεμένος george st

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #182 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 10:29 »
tem σε εμενα  απαντησες???

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 10, 2011, 10:52
ειναι καποιος μεσα τωρα???

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 10, 2011, 10:52
tem δεν χανει εξω απο την συσκευη ιδρωνει στο φιλτρο και εκει που μπαινει στον ατμοποιητη και στις δυο συσκευες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2011, 10:52 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #183 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 11:04 »
Aπόλυτα λογικό αυτό. Προέρχεται από την υγροποίηση του ατμού στο εσωτερικό του καπακιού. Αυτό συμβαίνει ουσιαστικά σε όλα τα tank συστήματα. Πρόβλημα θα ήταν αν υπήρχε διαρροή προς το εξωτερικό της συσκευής.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #184 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 13:01 »
Καλημέρα,
Θέμη,τι έγινε τελικά με τους ατμοποιητές?
Έμεινε στην άκρη το elips,να υποθέσω?
Δεν είναι παράλογο το να μην υπάρχουν ανταλλακτικά και οι ατμοποιητές στις 10 μέρες να παραδίδουν πνεύμα?Η εγγύηση δε τους καλύπτει(έχει DOA?)?
 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος george st

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #185 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 14:41 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ ΤΕΜ

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #186 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 14:49 »
απο 10 Οκτομβριου ελεγαν θα αρχισει παλι η διαθεση του elips καθως και τα αναλωσιμα του, εχει κανενα νεο κανεις? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #187 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 17:25 »
Καλημέρα,
Θέμη,τι έγινε τελικά με τους ατμοποιητές?
Έμεινε στην άκρη το elips,να υποθέσω?
Δεν είναι παράλογο το να μην υπάρχουν ανταλλακτικά και οι ατμοποιητές στις 10 μέρες να παραδίδουν πνεύμα?Η εγγύηση δε τους καλύπτει(έχει DOA?)?
 :hmmm:
Καλησπέρα Βαγγέλη  :bye:
Λογικά θα πρέπει να είναι διαθέσιμοι μέσα στις επόμενες ημέρες. Στην Ευρώπη είναι ήδη διαθέσιμοι αυτή τη στιγμή.
Σίγουρα είναι θέμα το γεγονός οτι δεν υπήρξε ταυτόχρονη διαθεσιμότητα πακέτων και ανταλλακτικών-αναλωσίμων. Αυτό βέβαια δεν ήταν αποκλειστικά πρόβλημα της Ovale.gr αφού και στην ευρωπαϊκή αγορά γενικότερα υπήρξε καθυστέρηση.
Πάντως αν δεν κάνω λάθος η εγγύηση του elips είναι 30 ημέρες. Δεν ξέρω βέβαια αν η εγγύηση καλύπτει και τους ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #188 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 20:20 »
καλησπέρα σε όλους, νέος εδώ και ομολογώ οτι έχω μάθει πολλά γύρω από το η.τ. έχω το hybrid nobacco και μεθαύριο που παραλαμβάνουν έχω κλείσει να πάρω το elipse. Ο λόγος είναι από τη μια η φάτσα του και το σύστμα passthrough και από την άλλη η μεγαλύτερη διάρκεια του ατμοποιητή απ'ότι διαβάζω.στο Hybrid μου κρατάει 3-5 μέρες και μετά ελάχιστο ντουμάνι έως καθόλου.έχω δοκιμάσει όλα τα συστήματα καθαρισμού που διάβασα σε άλλο forum εδώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ελπίζω με το νέο να έχομε μεγαλύτερη διάρκεια. Έχω γνωρίσει δύο αντιπροσώπους ovale στην Κρήτη και μου λένε οτι ο ατμοποιητής στο E-GO τους κρατάει μήνα.....υπερβολές λέω εγώ.....για να πουλήσω κι εγώ χρόνο θα έλεγα. Τέλος πάντων...είναι νέο προιόν αλλά αν κάποιοι το έχουν δοκιμάσει ας πουν για τη διάρκεια του ατμοποιητή παρακαλώ..

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #189 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 23:22 »
Καλωσήλθες στο forum  :thumpup:
Θα σου λυθούν αρκετές απορίες αν διαβάσεις τις απαντήσεις που έχουν δοθεί στο παρόν θέμα.
Αξίζει ωστόσο να επισημανθεί ότι δεν υπάρχει επαρκές πλήθος αναφορών για τον χρόνο ζωής των ατμοποιητών του elips.

Αποσυνδεδεμένος Mach0gr

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #190 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 13:52 »
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι νέος χρήστης η.τ. και κάτοχος του ovale elips. Έκανα μια μικρή αυτοπαρουσίαση εδώ ( http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.390.html ) αλλά υποσχέθηκα να περιγράψω με πιο λεπτομέρεια τις εντυπώσεις μου απο το elips στο topic  εδω που το αφορά αποκλειστικά.

σήμερα συμπληρώνω 1 εβδομάδα χρήσης και μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος 150%
περίμενα πολύ λιγότερα να πω την αλήθεια μιας και νέος χρήστης η.τ. και σύμφωνα με αυτά που διάβαζα είχα φοβηθεί οτι δεν είναι και τόσο αξιόπιστες οι συσκευές η.τ γενικά. (διαρροές, προβλήματα στους ατμοποιητές, μπαταρίες, μεγάλες ώρες φόρτισης, μπουκώματα, λίγος καπνός, αίσθηση καμένου κλπ...)
Δεν έχω εμπειρία γενικά με άλλα η.τ. αλλά θα περιγράψω τις δικές μου εντυπώσεις απο το elips.

πάνω κάτω ατμίζω κοντά 2.3-2.5 ml την ημέρα. Το πρωί που φεύγω για δουλειά έχω φρέσκιες και φορτισμένες τις μπαταρίες μου και έχω γεμίσει και τις δυο δεξαμενές 1.5ml των elips με υγρό. Στο ένα έχω το OLD Tobacco με 9mg/ml νικοτίνη και στο άλλο το ίδιο υγρό χωρίς νικοτίνη. Αυτό το έχω κάνει για να μπορώ να αποδεσμεύω τον οργανισμό μου σιγά σιγά απο τη νικοτίνη που είναι και ο στόχος μου αφού το ξεκίνησα για να κόψω το κ.τ. (δεν έχω κάνει κανένα κ.τ. απο τότε που ξεκίνησα το η.τ.)
Έτσι λοιπόν ατμίζω που και πού απο αυτό που έχει νικοτίνη και πολύ περισσότερο απο το άλλο. Στο τέλος της ημέρας όταν γυρνάω σπίτι το βράδυ έχω σχεδόν τελειώσει τη δεξαμενή του χωρίς νικοτίνη και περίπου το μισό απο το άλλο.
1εβδομάδα τώρα δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα. 2 μέρες μόνο παρατήρησα οτι στη συσκευή χωρίς νικοτίνη στο τέλος της ημέρας μου αναβόσβηνε το LED. κατάλαβα ότι μάλλον τελείωσε η μπαταρία αλλα όταν άνοιξε η συσκευή είχε τελειώσει τελείως και το υγρό.
Υπάρχουν δυο τινά. Ή το έχουν φτιάξει με τρόπο ώστε η μπαταρία να κρατά περίπου όσο η δεξαμενή ή επειδή είχε τελειώσει το υγρό, τράβηξε περισσότερο ρεύμα η αντίσταση (επειδή δεν είχε κάτι να θερμάνει) άρα και περισσότερο ρεύμα και καθότι η μπαταρία θα ήταν χαμηλή μου αναβόσβησε. Πιστεύω στο δεύτερο γιατι έβαλα εκείνη τη στιγμή την τελειωμένη μπαταρία στο άλλο και δούλεψε μια χαρά για μερικές τζούρες άλλα δεν τη δοκίμασα παραπάνω γιατί ήταν ώρα να κοιμηθώ και τις έβαλα στη φόρτιση.

Όπως και να έχει με κρατούν άψογα οι μπαταρίες και το υγρό απλά τα έχω και τα δύο μαζί μου αντί να έχω μόνο ένα, οπότε λάβετε και αυτό υπόψη. Η διάρκεια φόρτισης δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 2 ώρες για τελείως αφόρτιστη μπαταρία (εκτίμησή μου) Το βράδυ που ξυπνάω να πιο κανένα νερό βάζω την άλλη να φορτίζει.
Ακόμα και αν δεν ξυπίσω το βράδυ το πρωί στο αυτοκίνητό μου που έχει USB κασετόφωνο βάζω τον φορτιστή και φορτίζω μια χαρά μέχρι να πάω δουλειά.

όσον αφορά τους atomizer δεν έχω καταλάβει την παραμικρή αλλαγή ακόμα. Συμπεριφέρονται όπως την πρώτη φορά, θέλω να δω πόσο θα κρατήσουν γιατί έχω φοβηθεί με αυτά που διαβάζω γενικά (είναι ένα αξιόλογο έξοδο).
Με ενθάρρυνε όμως το εξής. Βρήκα στο αμερικάνικό ovale shop ότι δίνουν 2 ειδών elips atomizer.
Τον elips normal atomizer http://www.ovaleus.com/shop/index.php?route=product/product&product_id=75 και τον elips tawa atomizer http://www.ovaleus.com/shop/index.php?route=product/product&path=62&product_id=76.

Υπάρχει μια διαφορά τιμής αλλά στον πρώτο δίνουν 60 ημέρες warranty !!!! στον δεύτερο δίνουν 24ώρες waranty χαχα !
η
Εύχομαι λοιπόν να μπορεί να διαρκέσει τόσο ... αλλιώς δεν θα δίναν τόση εγγύηση ...
Περιμένω να έρθουν και ανταλλακτικά όπως άκουσα (αυτή τη βδομάδα) και θα προμηθευτώ για κάθε περίπτωση να δούμε και τι τιμές θα έχουν.

Γενικά κανένα πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής αν και κάποιος θα μπορούσε να πει ότι είναι νωρίς (μόλις 1 βδομάδα) θα κάνω όμως post για ότι νεότερο.

Πέτρος

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #191 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 16:01 »
περιμενω να το παραλαβω την Πεμπτη οποτε θα το δοκιμασω και θα γραψω τις εντυπωσεις μου :D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #192 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 16:54 »
Eπειδή αναφέρθηκε παραπάνω θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι οι φθηνότεροι ατμοποιητές (TAWA) είναι ίδιοι ακριβώς με τους κανονικούς. Απλά διαφοροποιούνται στο θέμα της εγγύησης. Οι κανονικοί έχουν εγγύηση 30 ή 60 ημερών (ανάλογα με τη χώρα διάθεσης). Οι TAWA ουσιαστικά δεν έχουν εγγύηση, έχουν εγγύηση 24 ωρών ή έχουν εγγύηση D.O.A.

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #193 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 18:27 »
γεια σας και πάλι, παρέλαβα εχθές το elipse και θέλω να σας πω τις εντυπώσεις μου αν και νωρίς
-χτύπημα πολύ καλό. Δεν είναι ιδέα μου και το κατάλαβα ως εξής: το παλιό μου η.τ. είναι ένα nobacco hybrid. Έβαλα λοιπόν το ίδιο υγρό και στα δύο. Ατμίζω λοιπόν λίγο από το elipse και το χτύπημα ήταν καλό. Μετά άτμισα από το hybrid και σαν να είχε νικοτίνη 0-5 ή για να το πω σε απλά τσιγαριακά, σαν να κάπνιζα light. Επίσης και ένας συνάδελφος στη δουλειά που μου κάνει τράκα ατμό τακτικά...άτμισε από το elipse το πρωί και τον έπιασε βήχας σα να κάπνισε το πρώτο του τσιγάρο. 
-ο καπνός-ατμός φυσιολογικός....ούτε ντουμάνια φοβερά ούτε και ελάχιστο
μενει να δούμε και διάρκειες ατμοποιητών κλπ.
p.s. ένα μειονέκτημα πιστεύω είναι το σχήμα στήν άκρη. Θα μπορούσαν να βγάλουν (σαν ανταλλακτικό έστω) ένα καπάκι με πιο τσιγαροειδή άκρη χωρίς να χρειάζεται να έχεις στόμα βατράχου. Μπορεί και να το κάνει η ovale αργότερα.
Αυτά τα λίγα προς το παρόν. Θα επανέλθω για ότι νεώτερο

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #194 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 20:36 »
απο 10 Οκτομβριου ελεγαν θα αρχισει παλι η διαθεση του elips καθως και τα αναλωσιμα του, εχει κανενα νεο κανεις? :confused1:

Μόλις έμαθα από φίλο, ότι θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τέλους του μήνα και να δούμε με τις απεργίες των τελωνιακών.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2011, 23:43 από Charas60 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9387 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364