vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, mathimatikos1966, manoslykos, camber

Twitter

Joyetech eGo ONE

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 18:49 »
μηπωσ εισαι λιγο γκαντέμης και εχει πεσει σε προβληματική παρτίδα ?δεσ στο κεντρο τησ αντίστασης αμα βγαίνει καμιά σπθρα πιο εξω μου το εκανε και εμενα μια φορα που το έσφιξα πολυ και την ίσιωσα με ενα συνδετήρα και μετα ηταν οκ

Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 19:22 »
Πάντως αν είναι γραμμένο να είναι κανείς άτυχος θα τύχει και σε ego μπαταρία. Ακόμα και σε delta όπως έτυχε σε κάποιον που το είχε ποστάρει αλλα δεν θυμάμαι τώρα. Τελικά δεν είναι ολα τα προϊόντα ταιριαστά σε ολους μας. Εμένα δεν μου έκατσε ποτέ το eroll με τις μπαταρίες του, μέχρι που κατάλαβα πως είναι για light χρήση, σαν διάλειμμα του supreme ένα πράγμα!

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 01:06 »
4 στα 4? Τοσο γκαντεμης  :-\
Απο το ιδιο καταστημα ηταν ολα. Να δοκιμασω και απο αλλου?


Η μονη φορα που δεν ειχα προβλημα ηταν οταν την ανοιξα και την εφτιαξα μονος μου με βαμβακι. Αλλα μαλλον κατι εκανα γιατι μετα ο ατμος δεν ανεβαινε τοσο ζεστος οσο με τις original και υστερουσε λιγο σε γευση. Ταυτοχρονα, επειδη δεν εκαιγε τοσο και τραβουσα πιο μεγαλες τζουρες κατεβαινε και πολυ γρηγορα η σταθμη του υγρου. Δυστηχως δεν εχω ακομα μετρητη αντιστασεων να δω στα ποσα ohm μου βγηκε το rebuild

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 15:13 »
Για όσους έχουν προβλήματα με το ξαναφτιάξουν την κεφαλή, μετά από δύο ημέρες συνεχών δοκιμών, "σταντάρισα" την κεφαλή του 1ohm στα εξής:

- Βαμβάκι Koh Gen Do: ξεκολήστε και χωρίστε το pad στα δύο ώστε να γίνει πιο λεπτό, κόψτε μια λωρίδα 45mm x 5mm κατά μήκος των ινών του βαμβακιού. Πατήστε τη στο τραπέζι για να λεπτύνει ακόμα περισσότερο - δεδομένου ότι θα τυλίξετε το σπείραμα, δεν χρειάζεται να είναι χνωδουτή.

- Ιδιαίτερη προσοχή στη γεωμετρία του σπειράματος όταν το βγάζετε από την κεφαλή. Αν το χαλάσετε, είναι σημαντικό να το επαναφέρετε στην αρχική όσο το δυνατόν καλύτερα.

- Αφού καθαρίσετε το σπείραμα, βεβαιωθείτε ότι υπάρχει απόσταση μεταξύ της τελευταίας σπείρας στο σημείο συγκόλησης του NR και από τις δύο μεριές του σπειράματος - αν αυτό το σημείο "ακουμπάει" στην αμέσως επόμενη σπείρα πιθανόν να έχετε βραχυκυκλώματα.

- Αφού τυλίξετε το σπείραμα με το βαμβάκι και το βάλετε στην κεφαλή, απαλά μαζέψτε το βαμβάκι ώστε να φαίνεται η πρώτη σπείρα από κάθε μεριά.

- Σφηνώστε πρώτα το στεφάνι που πιάνει τον αρντικό πόλο του σπειράματος στην κεφαλή - είναι αυτό που καθορίζει τη θέση του σπειράματος μέσα στη κεφαλή, αν δείτε ότι αφού το σφηνώσετε το σπείραμα δεν είναι "κεντραρισμένο", ή δεν το έχετε σφηνώσει σωστά, ή πρέπει να διορθώσετε την γεωμετρία του σπειράματος.

- Με το "επάνω" στεφάνι στη θέση του, ελέγξτε την κάτω μεριά, αν όλα είναι κεντραρισμένα και φαίνεται και η τελευταία σπείρα (δεν έχει καλυφθεί από βαβμάκι δλδ), είστε έτοιμοι, βάλτε το μονωτικό κύλινδρο.

- Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να βάλω το καρφάκι μέσα στο μονωτικό χωρίς να σπρώξω το άκρο του σπειράματος προς τα μέσα είναι να τον κρατάω από την άκρη με μια αιμοστατική λαβίδα mosquito. "Δυστυχώς" γιατί δεν ξέρω πόσοι μπορεί να έχετε πρόχειρο το... χειρουργικό σας σετάκι. Εναλλακτικά θα προσπαθούσα να το σφηνώσω με το νύχι στο μονωτικό καθώς θα έβαζα το καρφάκι. Προσοχή όμως μην το λύγίσετε και προεξέχει από τα όρια της κεφαλής αφού βάλετε το καρφί, εάν γίνει αυτό συμμαζέψτε το.

Με το αυτό το rebuild δεν έχω καθόλου καμένη γεύση ακόμα και μετά από παρατεταμένες τζούρες και πολύ καλή παραγωγή ατμού. Μπορώ να πω ότι "φυτιλιάζει" καλύτερα από την μανίσια κεφαλή γιατί βλέπω "μπουρμπουλήθρες" μέτα από σχεδόν κάθε τζούρα και η γεύση είναι ακόμα καλύτερη. Μέχρι στιγμής δοκίμασα μόνο 50/50 υγρά, αλλά δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα ακόμα και με 70/30.

Κρίμα που η Joyetech δεν πρόσεξε αρκετά τις κεφαλές - αυτό το παράξενο υλικό γύρω από το σπείραμα και η λωρίδα του βαμβακιού κάνουν δουλειά, αλλά κατά τα φαινόμενα θα μπορούσαν να είναι ακόμα καλύτερες.

Κατά τα άλλα, είναι εξαιρετική συσκευή - ίσως όχι για subohming, αλλά με την 1ohm κεφαλή αποδίδει τόσο καλά και αξιόπιστα που πραγματικά δεν νιώθω την ανάγκη για κάτι παραπάνω. Τα παραθυράκια στο tank να ήταν λίγο μεγαλύτερα και θα ήταν αχτύπητη kit ακόμα και για πολύ απαιτητικούς.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 01, 2015, 14:27 »
Δεν μου φάνηκε τόσο δύσκολο όταν την έκανα rebuild χτες το βράδυ. Είδα το βίντεο της προηγούμενης σελίδας και έτσι κινήθηκα. Όλα καλά και εύκολα, το μόνο θέμα ότι δεν παίρνω γεύση από το kgd. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ξανά, το έχω πάρει σε αναμονή επισκευάσιμου. Το είχα βρέξει με μηδενική βάση για να το χειρίζομαι καλύτερα και να τυλιχτεί εύκολα στο coil και όταν τελείωσα έβαλα στον άτμο υγρό φράουλα. Από χτες γεύση φράουλα δεν έχω πάρει, δεν το έχω κάνει και πολύ βέβαια, κάτω από ml σίγουρα. Έτσι είναι με το βαμβάκι; Θέλει τόσο πολύ για να πάρει τη γεύση; Άτμο βγάζει μπόλικο και δεν έχω γεύση καμμένου ή πρόβλημα τροφοδοσίας. Απλά αναρωτιέμαι αν πήγε κάτι λάθος στην ανακατασκευή...

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 03, 2015, 02:21 »
θελει λιγο εξασκηση. Με KGD παιρνω πληρη γευση, μου φαινεται και ελαφρως καλυτερη απο τις εργοστασιακες.

Παρεπιπτοντος, δεν υπαρχει ιχνος ιαπωνεζικου βαμβακιου στις κεφαλες του ego one και του delta II. Η joyetech αφαιρεσε και την προταση απο το σιτε της, οσοι το ειδατε, το ειδατε.

Το "βαμβακι" ειναι τεχνητο, συνθετικο, 100% φτιαγμενο στο εργαστηριο. Οι "κεραμικες" ινες δεν εινα κεραμικες αλλα man made mineral fibers, σαν τριμμενη silica ή μονοτικο ταρατσας. Φυσικα το γιαπωνεζικο οργανικο βαμβακι ηταν για την beta test περιοδο και φυσικα τα υλικα της αγορας ειναι απολυτως ασφαλη, αφου τα χρησιμοποιουν  "ολοι" μωρε

Εμπιστη εταιρια. Αξιοποιστοι reviewers. Ολα τα προϊοντα ειναι γ@ματα και δεν υπαρχει λογος να αμφιβαλουμε. Οτι πουν οι εταιριες και οι καλοι reviewers. Εξαλου ειναι αμερολυπτοι και δεν τιθεται θεμα συμφεροντος. Μονο το καλο της κοινωτητας.

Γελιοτητα

Καλο rewicking και παντα με υγεια

ref1, ref2
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2015, 02:28 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #66 στις: Μαρτίου 03, 2015, 02:35 »
Tουλάχιστον ένας reviewer(pbusardo) έκανε σωστή δουλειά.
Αρχικά στο βίντεο του έβγαλε την αντίσταση από την κεφαλή και έδειξε  τί περιείχε μέσα, ενώ στην συνέχεια απευθύνθηκε στην εταιρεία και πήρε απαντήσεις.
http://http://www.tasteyourjuice.com/wordpress/2015/02/17/more-information-on-the-delta-ii-wicking-materials/

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 03, 2015, 13:25 »
Δεν μου φάνηκε τόσο δύσκολο όταν την έκανα rebuild χτες το βράδυ. Είδα το βίντεο της προηγούμενης σελίδας και έτσι κινήθηκα. Όλα καλά και εύκολα, το μόνο θέμα ότι δεν παίρνω γεύση από το kgd. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ξανά, το έχω πάρει σε αναμονή επισκευάσιμου. Το είχα βρέξει με μηδενική βάση για να το χειρίζομαι καλύτερα και να τυλιχτεί εύκολα στο coil και όταν τελείωσα έβαλα στον άτμο υγρό φράουλα. Από χτες γεύση φράουλα δεν έχω πάρει, δεν το έχω κάνει και πολύ βέβαια, κάτω από ml σίγουρα. Έτσι είναι με το βαμβάκι; Θέλει τόσο πολύ για να πάρει τη γεύση; Άτμο βγάζει μπόλικο και δεν έχω γεύση καμμένου ή πρόβλημα τροφοδοσίας. Απλά αναρωτιέμαι αν πήγε κάτι λάθος στην ανακατασκευή...

Το βαμβάκι κρατάει πάρα πολύ υγρο, από όσο έχω μετρήσει τουλάχιστον 5-6 γερές ρουφηξιές (στα όρια της αντοχής μου) οπότε μπορεί να φταίει αυτό. Επίσης θέλει λίγο προσοχή στην αλλαγή γεύσεων, γιατί από όσο έχω καταλάβει δεν "αντικαθίσταται" το υγρό που έχει ήδη το βαμβάκι με το καινούριο, δεν "σπρώχνει" δλδ το καινούριο υγρό το παλιό προς την αντίσταση.

Στην ουσία γίνεται ενός είδους ανάμειξη για αρκετό χρόνο αφού αλλάξει το υγρό στη δεξαμενή. Πχ, στην 1η, 2η, 3η, ρουφηξιά παίρνεις 100% παλιά γεύση, 0% καινούρια, στη 4η 95%-5%, στη 5η 90%-10%, στην 6η 85%-15% και πάει λέγοντας. Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε άλλους ατμοποιητές. Για αρκετή ώρα αφού αλλάξω γεύση έχω μια ανάμειξη των δύο γεύσεων - για αυτό φροντίζω όσο το δυνατόν να ταιριάζουν αν γίνεται. Δεδομένου ότι είχες εντελώς άγευστο υγρό μέσα, μπορεί να σου "αδυνατίσει" το καινούριο για αρκετό διάστημα.

Ένα "κόλπο" που κάνω για να το αποφύγω αυτό όταν αλλάζω γεύση είναι να γεμίζω την δεξαμενή με την καινούριο υγρό, να κλείνω εντελώς την παροχή αέρα, να παίρνω 3-4 γερές ρουφηξιές για να την "πλημμυρίσω"  με το καινούριο υγρό. Θέλει άμεσα άνοιγμα και καθάρισμα ξανά βέβαια πριν μπορέσει να ατμίσει, αλλά βρήκα ότι τουλάχιστον έτσι απωθώ το παλιό υγρό πολύ γρηγορότερα.

Το μόνο άλλο πρόβλημα που μπορώ να φανταστώ είναι μήπως κατά την ανακατασκευή κάτι ακουμπάει κάπου που δεν πρέπει και σου έχει ανέβει η αντίσταση - βέβαια αυτό θα επηρέαζε και την ποσότητα ατμού. Την μέτρησες μετά να δεις ότι είναι ακόμα στο 1 ohm;

θελει λιγο εξασκηση. Με KGD παιρνω πληρη γευση, μου φαινεται και ελαφρως καλυτερη απο τις εργοστασιακες.

Παρεπιπτοντος, δεν υπαρχει ιχνος ιαπωνεζικου βαμβακιου στις κεφαλες του ego one και του delta II. Η joyetech αφαιρεσε και την προταση απο το σιτε της, οσοι το ειδατε, το ειδατε.

Το "βαμβακι" ειναι τεχνητο, συνθετικο, 100% φτιαγμενο στο εργαστηριο. Οι "κεραμικες" ινες δεν εινα κεραμικες αλλα man made mineral fibers, σαν τριμμενη silica ή μονοτικο ταρατσας. Φυσικα το γιαπωνεζικο οργανικο βαμβακι ηταν για την beta test περιοδο και φυσικα τα υλικα της αγορας ειναι απολυτως ασφαλη, αφου τα χρησιμοποιουν  "ολοι" μωρε

Εμπιστη εταιρια. Αξιοποιστοι reviewers. Ολα τα προϊοντα ειναι γ@ματα και δεν υπαρχει λογος να αμφιβαλουμε. Οτι πουν οι εταιριες και οι καλοι reviewers. Εξαλου ειναι αμερολυπτοι και δεν τιθεται θεμα συμφεροντος. Μονο το καλο της κοινωτητας.

Γελιοτητα

Καλο rewicking και παντα με υγεια

ref1, ref2

Δεν χρειάζεται να είμαστε καχύποπτοι. Εμπιστεύομαι το Koh Gen Do όσο και το βαμβάκι του φαρμακείου - αν το ψάξεις, το ότι είναι οργανικό (όχι μόνο το βαμβάκι, αλλά οτιδήποτε) δεν σου εξασφαλίζει και κάτι ιδιαίτερο σε θέματα υγείας. Με την ίδια λογική, δεν σημαίνει ότι ντε και καλά το "man made mineral fibers" είναι και επικίνδυνο και ενδεχομένως αυτή η βαμβακερή ταινία που έχουν να είναι φτιαγμένη από... οργανικό βαμβάκι ;-)

Το κύριο μου πρόβλημα είναι ότι οι κεφαλές που φτιάχνω με Koh Gen Do δουλεύουν καλύτερα από τις εργοστασιακές. Και δεν καταλαβαίνω γιατί η Joyetech δεν τις έφτιαξε έτσι από την αρχή - θα ήταν προς όφελος της στο κάτω κάτω, καθώς πολύ πιο έυκολα θα αγόραζα δικές της για ανταλλακτικές αντί να κάθομαι κάθε Κυριακή να την ξαναφτιάχνω. Ίσως δεν μπορούσαν να στήσουν την γραμμή παραγωγής με Koh Gen Do.

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 03, 2015, 13:39 »
Τελικα αξιζει η αγορα αυτου του σετ η θα ηταν πιο συμφερον ενα istick 30αρι με καποιον ατμοποιητη?Το istick με τον ατμοποιητη του ego one το εχει δοκιμασει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 03, 2015, 14:18 »
Eίναι καθαρά θέμα επιλογής. Σαφώς και είναι μια καλή επιλογή η χρήση του eGo ONE ατμοποιητή με το istick. To eGo ONE σαν σύνολο είναι μικρότερο (ειδικά στην περίπτωση της μικρής μπαταρίας) και πολύ απλό. Αποδίδει καλά μέχρι το τέλος της μπαταρίας χωρίς να χρειάζεται κάποια ρύθμιση. Ιδανικό θα ήταν να δείς από κοντά όλες τις πιθανές επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 03, 2015, 14:32 »
Το βαμβάκι κρατάει πάρα πολύ υγρο, από όσο έχω μετρήσει τουλάχιστον 5-6 γερές ρουφηξιές (στα όρια της αντοχής μου) οπότε μπορεί να φταίει αυτό. Επίσης θέλει λίγο προσοχή στην αλλαγή γεύσεων, γιατί από όσο έχω καταλάβει δεν "αντικαθίσταται" το υγρό που έχει ήδη το βαμβάκι με το καινούριο, δεν "σπρώχνει" δλδ το καινούριο υγρό το παλιό προς την αντίσταση.

Στην ουσία γίνεται ενός είδους ανάμειξη για αρκετό χρόνο αφού αλλάξει το υγρό στη δεξαμενή. Πχ, στην 1η, 2η, 3η, ρουφηξιά παίρνεις 100% παλιά γεύση, 0% καινούρια, στη 4η 95%-5%, στη 5η 90%-10%, στην 6η 85%-15% και πάει λέγοντας. Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε άλλους ατμοποιητές. Για αρκετή ώρα αφού αλλάξω γεύση έχω μια ανάμειξη των δύο γεύσεων - για αυτό φροντίζω όσο το δυνατόν να ταιριάζουν αν γίνεται. Δεδομένου ότι είχες εντελώς άγευστο υγρό μέσα, μπορεί να σου "αδυνατίσει" το καινούριο για αρκετό διάστημα.

Ένα "κόλπο" που κάνω για να το αποφύγω αυτό όταν αλλάζω γεύση είναι να γεμίζω την δεξαμενή με την καινούριο υγρό, να κλείνω εντελώς την παροχή αέρα, να παίρνω 3-4 γερές ρουφηξιές για να την "πλημμυρίσω"  με το καινούριο υγρό. Θέλει άμεσα άνοιγμα και καθάρισμα ξανά βέβαια πριν μπορέσει να ατμίσει, αλλά βρήκα ότι τουλάχιστον έτσι απωθώ το παλιό υγρό πολύ γρηγορότερα.

Το μόνο άλλο πρόβλημα που μπορώ να φανταστώ είναι μήπως κατά την ανακατασκευή κάτι ακουμπάει κάπου που δεν πρέπει και σου έχει ανέβει η αντίσταση - βέβαια αυτό θα επηρέαζε και την ποσότητα ατμού. Την μέτρησες μετά να δεις ότι είναι ακόμα στο 1 ohm;

Δεν χρειάζεται να είμαστε καχύποπτοι. Εμπιστεύομαι το Koh Gen Do όσο και το βαμβάκι του φαρμακείου - αν το ψάξεις, το ότι είναι οργανικό (όχι μόνο το βαμβάκι, αλλά οτιδήποτε) δεν σου εξασφαλίζει και κάτι ιδιαίτερο σε θέματα υγείας. Με την ίδια λογική, δεν σημαίνει ότι ντε και καλά το "man made mineral fibers" είναι και επικίνδυνο και ενδεχομένως αυτή η βαμβακερή ταινία που έχουν να είναι φτιαγμένη από... οργανικό βαμβάκι ;-)

Το κύριο μου πρόβλημα είναι ότι οι κεφαλές που φτιάχνω με Koh Gen Do δουλεύουν καλύτερα από τις εργοστασιακές. Και δεν καταλαβαίνω γιατί η Joyetech δεν τις έφτιαξε έτσι από την αρχή - θα ήταν προς όφελος της στο κάτω κάτω, καθώς πολύ πιο έυκολα θα αγόραζα δικές της για ανταλλακτικές αντί να κάθομαι κάθε Κυριακή να την ξαναφτιάχνω. Ίσως δεν μπορούσαν να στήσουν την γραμμή παραγωγής με Koh Gen Do.

Σε κάποια φάση πήγε να δώσει την καινούργια γεύση αλλά αδύναμα. Μάλλον κρατάει πολύ υγρό και είχα βρέξει το βαμβάκι πριν το βάλω οπότε ήθελε ώρα, γιατί είχα βάλει και μπόλικο. Την άνοιξα πάλι και ήταν πολύ καλά υγρό το βαμβάκι και μύριζε φράουλα. Λογικά σύντομα θα άρχιζε να δίνει γεύση. Έκανα και ένα δεύτερο rebuild με πολύ πιο λεπτό ρολό βαμβάκι αλλά είχα λίγο πλημμύρα από την εισαγωγή αέρα και το άφησα για λίγο. Η αντίσταση ήταν μια χαρά 1.1 έδειχνε στο istick 20 όπως και πριν. Δυστυχώς η δεύτερη έδειχνε 1Ω αλλά μετά από μια τζούρα πήγαινε 0.9Ω οπότε το istick 20 δεν δούλευε. Έβαλα άλλη και παίζει στα 1-1.1Ω οπότε μια χαρά. Σύντομα θα αλλάξω και το 20άρι με το 30άρι istick οπότε δεν θα έχω προβλήματα όταν οι κεφαλές την ακούν sub-ohm... :)

Πάντως δεν με βλέπω να αγοράζω περισσότερες κεφαλές από την πεντάδα που πήρα ήδη. Ήταν το πρώτο μου rebuild και μου πήρε ούτε 10 λεπτά, με 5 κεφαλές rotation θα ασχολούμαι 1 ώρα κάθε 2 βδομάδες και θα είμαι ΟΚ για αρκετό καιρό.

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 03, 2015, 14:57 »
Με την aspire 1600vv που εχω θα δουλευει καλα με την 1Ω αντισταση μεχρι να παρω το istick η θα εχω θεμα?Ποσα volt θα ηταν τα ιδανικα?Εχω απογοητευτει με το ναυτιλο το μινι κ ψαχνω να δω τι θα κανω!Οποιαδηποτε προταση για ατμοποιητη της προκοπης δεκτη,ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 03, 2015, 15:19 »
Τελικα αξιζει η αγορα αυτου του σετ η θα ηταν πιο συμφερον ενα istick 30αρι με καποιον ατμοποιητη?Το istick με τον ατμοποιητη του ego one το εχει δοκιμασει κανεις?

Το iStick είναι VW οπότε κατά τη γνώμη μου είναι σε άλλη κατηγορία από το eGo One.

Δεδομένου ότι είναι στα 30W βέβαια, δεν θα το χρησιμοποιήσεις και πολύ διαφορετικά από το eGo One, με την έννοια ότι τις subohm κεφαλές θα τις πήγαινες γύρω στα 20-30W και τις 1+ ohm θα τις πήγαινες στα 10-17W, δλδ όπως πάνε από μόνες (πάνω κάτω) τους στο eGo One. Μπορεί να κάνω και λάθος καθώς δεν είμαι και πολύ έμπειρος αλλά έτσι το σκέφτηκα.

Το eGo One το πήρα κυρίως για αυτό το λόγο. Δεν χρησιμοποιώ drippers, ούτε κάτι εξεζητημένο, και ξέρω ότι από άποψη ohm και watt θα κινηθώ σε αυτά τα πλαίσια. Οπότε επέλεξα την αισθητική και την ευκολία του eGo Οne αντί για την ευεληξία ενός VW mod. Αυτό που φοβόμουν ότι στο τελευταίο τρίτο της μπαταρίας θα έπεφτε αισθητά η απόδοση της τελικά δεν ισχύει - υπάρχει διαφορά, αλλά δεν με ενοχλεί, και στο κάτω κάτω σου το δείχνει και αν θέλεις το βάζεις για φόρτιση. Την 0.5 ohm κεφαλή την χρησιμοποιώ μόνο για πλάκα βέβαια, δουλεύει καλά (επίσης ξαναφτιάχνεται και μάλιστα ευκολότερη στο τύλιγμα) αλλά για μένα είναι υπερβολική - οπότε αν σε ενδιαφέρει μόνο το subohm, αγνόησε όλα αυτά που είπα.

Δύο εβδομάδες τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και για να είμαι ειλικρινής μόλις παρήγγειλα και το δεύτερο σετ (της Ovale αυτή τη φορά, οπότε αν θέλετε σας κάνω και την σύγκριση).

Για το αν θα χρησιμοποιούσα την κεφαλή του eGo One μόνη της με άλλο mod... δεν νομίζω. Γίνεται να την ξαναφτιάξεις μόνος και δεν είναι και δύσκολο, αλλά του kanger subtank είναι ακόμα πιο εύκολο - αυτήν δεν την έχω δοκιμάσει από άποψης γεύσης αλλά τουλάχιστον όλα τα reviews λένε ότι είναι αξιοπρεπής.


Σε κάποια φάση πήγε να δώσει την καινούργια γεύση αλλά αδύναμα. Μάλλον κρατάει πολύ υγρό και είχα βρέξει το βαμβάκι πριν το βάλω οπότε ήθελε ώρα, γιατί είχα βάλει και μπόλικο. Την άνοιξα πάλι και ήταν πολύ καλά υγρό το βαμβάκι και μύριζε φράουλα. Λογικά σύντομα θα άρχιζε να δίνει γεύση. Έκανα και ένα δεύτερο rebuild με πολύ πιο λεπτό ρολό βαμβάκι αλλά είχα λίγο πλημμύρα από την εισαγωγή αέρα και το άφησα για λίγο. Η αντίσταση ήταν μια χαρά 1.1 έδειχνε στο istick 20 όπως και πριν. Δυστυχώς η δεύτερη έδειχνε 1Ω αλλά μετά από μια τζούρα πήγαινε 0.9Ω οπότε το istick 20 δεν δούλευε. Έβαλα άλλη και παίζει στα 1-1.1Ω οπότε μια χαρά. Σύντομα θα αλλάξω και το 20άρι με το 30άρι istick οπότε δεν θα έχω προβλήματα όταν οι κεφαλές την ακούν sub-ohm... :)

Πάντως δεν με βλέπω να αγοράζω περισσότερες κεφαλές από την πεντάδα που πήρα ήδη. Ήταν το πρώτο μου rebuild και μου πήρε ούτε 10 λεπτά, με 5 κεφαλές rotation θα ασχολούμαι 1 ώρα κάθε 2 βδομάδες και θα είμαι ΟΚ για αρκετό καιρό.

Ναι, αν βάλεις πολύ βαμβάκι ή δεν "ρουφάει" καλά ή έχει τόση ποσότητα υγρού γύρω από το σπείραμα που ενώ δεν πλημμυρίζει, απλά δεν μπορεί να το εξατμίσει σωστά. Για μένα η κατάλληλη ποσότητα βαμβακιού είναι ένα pad Koh Gen Do ανοιγμένο στη μέση (μισό πάχος δλδ) και κομμένο σε ταινία 4,5cm x 0,5cm.

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #73 στις: Μαρτίου 03, 2015, 16:16 »
Θα δουλευει ο ego one ατμοποιητης με την 1Ω αντισταση σε vv aspire παιδια?

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #74 στις: Μαρτίου 04, 2015, 04:11 »
Δεν χρειάζεται να είμαστε καχύποπτοι. Εμπιστεύομαι το Koh Gen Do όσο και το βαμβάκι του φαρμακείου - αν το ψάξεις, το ότι είναι οργανικό (όχι μόνο το βαμβάκι, αλλά οτιδήποτε) δεν σου εξασφαλίζει και κάτι ιδιαίτερο σε θέματα υγείας. Με την ίδια λογική, δεν σημαίνει ότι ντε και καλά το "man made mineral fibers" είναι και επικίνδυνο και ενδεχομένως αυτή η βαμβακερή ταινία που έχουν να είναι φτιαγμένη από... οργανικό βαμβάκι ;-)
Φυσικα το "οργανικο" δεν μου λεει και πολλα. Δεν εμπιστευομαι το kgd περισοτερο απο το οδοντιατρικο βαμβακι ή το συνθετικο βαμβακι των εργοστασιακων κεφαλων. Ειναι αντιστοιχα υλικα. Βολευει βεβαια για τις κεφαλες αυτες γιατι ερχεται σε pads.

Και τα τρια αυτα  βαμβακια εχουν τεραστια διαφορα  απο το απλο φαρμακειου γιατι ειναι ουδετερα στη γευση και αρα χωρις χημικα καταλοιπα. Οσο λοιπον δεν τα καις φανταζομαι ειναι απο τα ασφαλεστερα υλικα, με βαση τις ως τωρα γνωσεις  μας.

Το συνθετικο βαμβακι τους μαλιστα το θεωρο ισως ασφαλεστερο απο τα φυσικα βαμβακια γιατι δεν εχει φυτοφαρμακα η χημικη επεξεργασια λευκανσης, για παραδειγμα, μιας και ειναι φτιαγμενο στο εργαστιριο. Δεν ειναι αυτο το προβλημα μου.

Το προβλημα μου ειναι η ανειλικρινια. Τα man made  mineral fibers ειναι επιβλαβη, καρκινογονα σε πολλες μορφες τους. Η joyetech υσχιριστικε οτι εχουν οργανικο βαμβακι. Εχουν συνθετικο που ειναι οσο οργανικο ειναι και το κατουρο μου. Επισεις "ξεχασαν" τα mmmf. Τωρα ισχυριζονται οτι τα mmmf τους ειναι σε μη καρκινογονα μορφη και ασφαλη.

Πολλα λαθη, πολλες ανακριβιες για να μην ειμαι καχυποπτος. Τις ιδιες καφριλες εκανε και η aspire.

Περα απο αυτο, τα mmmf υπαρχουν για να μην καψεις το βαμβακι και παρεις dry burn. Αλλα απο την εμπειρια μου ως στιγμης αυτο δεν δουλευει τοσο καλα. Οποτε και εγω απορω γιατι δεν χρησιμοποιησαν σκετο  βαμβακι σε καλυτερη σχεδιασμενες κεφαλες. Θα πετυχαιναν πραγματι το απολυτο εργοστασιακο μηχανιμα τοτε.


Για να φυγω απο αυτο τωρα και να συμπληρωσω τις συμβουλες του φιλου demuder και να βοηθησω σε καποιες απορειες ...

Οι κεφαλες ειναι απο επικαλυμμενο μπρουτζο. Θα συνηστουσα να παρεμβαλετε κατι μεταξυ της κεφαλης και του μυτοτσιμπιδου για να μην τραυματισετε την επιστρωση

Ο ατμοποιητης του με την 1oμ κεφαλη δουλευει καλα με το istick 20. Δεν εχω βρει το sweet spot του οποτε με γεματη την μπαταρια του one περνω καλυτερη αποδωση απο το istick. Εαν θελετε ενα vw mod ομως αντι για κατι σαν "semi-mechanic" ειναι ενας εφηκτος και αξιοπρεπης συνδιασμος. Δεν γνωριζω την aspire vv αλλα φανταζομαι και με αυτη θα παιξει.

Η μπαταρια του one για εμενα ειναι μια σε μια δικη της κλαση. Για εμενα αξιζει η αγορα της ασχετος ατμοποιτη. Την ευχαριστιεμαι και με τον gs16s οσο περιμενω τους επισκευασιμους να τη γωνατισω.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Για οσους εχουν προβληματα πλημμυρισματος...


Παρατηρησα οτι ο ατμοποιητης συνηθως μου πλημμυριζει οταν τον εχω στην τσεπη του μπουφαν ή οταν τον εχω παρατησει σε οριζοντια θεση στο γραφειο.


Και ξαφνικα μου ηρθε επιφωτιση!


Την παρατηρισα μερικες μερες ακομα και ειδα οτι οταν πλημμυριζει συχνα βλεπω υγρο και στο μεταλικο πλεγμα. Σε τετοιες φασεις μου εχει κανει ακομα και ψιλοεγκαυματα στη γλωσσα απο υγρο που ανεβαινε πανω καθως τραβουσα τζουρα.


Καταληγω λοιπον στο συμπερασμα οτι το o-ring στο πανω μερος της κεφαλης δεν εχει το ιδανικο παχος και εχει διαρροη υγρου απο εκει!


Δεν εχω o-rings σε αυτη τη διασταση διαθεσημα να επιβεβαιωσω τη θεωρια μου αλλα βιαζομουν να το μοιραστω μαζι σας μπας και καποιος εχει να το δοκιμασει
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2015, 18:02 από 314 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix