vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 6 χρήστες
nightdream, angelosdes, vlasismiriagos, Doubt, Mimhsdr, bloodlessz

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Eviva
« Απάντηση #1035 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 12:25 »
Με πυρηνα 2 mm και ενα μικρο κομματι της αντιστασης να ξεπερναει το υψος του κεραμικου θα παρεις καπως πιο δροσερο ατμο και ισως αντιληφθεις καλυτερα γευση!Επισης δοκιμασε απο χαμηλα τα watt σου!Ιδανικο για eviva θεωρω to 0.28 kanthal a1!

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1036 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 12:39 »
Ο eviva βγάζει καλύτερη γεύση με ni200 η  kanthal?  Για αντίσταση με το κεραμικο πάντα.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #1037 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 12:48 »
ni200

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1038 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 14:07 »
Τίποτα. Παίζει να έχει θέμα το κεραμμεικό να το αλλάξω;

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1039 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 14:08 »
2.5mm αντίσταση με 0.35 ni200 χωράει το κεραμικό?

επίσης στο αρχικό πακέτο έχει μέσα ένα κεραμικό?

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Eviva
« Απάντηση #1040 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 14:19 »
Τίποτα. Παίζει να έχει θέμα το κεραμμεικό να το αλλάξω;
Δοκιμασε με πιο χοντρα συρματα 0,28-0,30 kan. και παραπανω σπειρες 6-7 και το βαμβακι να περναει χαλαρα!
Το κεραμικο δεν φανταζομαι οτι εχει θεμα περαν εμφανισης π.χ μαυριλα κτλ!
Επισης δοκιμασε και αλλο υγρο!

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1041 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 14:20 »
ni200


δοκίμασε κορίτσι NiFe30 dicodes από εδώ (όταν φέρει)και θα σε χρειαστώ για τα βερνίκια νυχιών που έλεγες.. :) :))
...παίξε με TC -60C +/- 10% από ότι παίζεις και θα γίνει το αγαπημένο σου πιστεύω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2016, 15:41 από kk »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #1042 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 16:28 »
Εχω νικέλιο, τιτάνιο, SS, kanthal... δε νομίζω ότι αντέχω κι αυτό, αν και το έχω προσέξει.
Προβλέπω όμως σύντομα να τα παρατάω όλα και να μένω με σκέτο κάνθαλ, διότι έχει αρχίσει να γίνεται σπαστικό να θυμάμαι ποιος ατμοποιητής ταιριάζει με ποιο μοντ, ανάλογα με το στήσιμό του. Ή να ψάχνομαι συνέχεια αν είναι το μοντ στη σωστή ρύθμιση για τον ατμοποιητή που θα βάλω. .
Δε σκοπεύω να γεμίσω με νέας τεχνολογίας τεράστια μοντ, για να είμαι update σε οποιοδήποτε σύρμα.
Εχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλά, τα περισσότερα εκ των οποίων δεν τα κράτησα ή δεν τα χρησιμοποιώ, ακριβώς διότι ήταν ογκώδη, δύσχρηστα ή και τα δυο. Θεωρώ το 30ρι istick ως το πιο βολικό καθημερινό μου μοντ κι ας μην έχει τα καλύτερα ρεύματα.
Στην τελική, τι περισσότερο χρειάζεται ένας εβίβα για να παίξει καλά; (αντε, ένα κόκκινο αυτοκολλητάκι ή θηκούλα σιλικόνης στο στικάκι και λίγο κόκκινο βερνίκι νυχιών στο τανκάκι



Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Eviva
« Απάντηση #1043 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 17:04 »
Πολύ καλά τα λες. Με τον καιρό θα απομυθοποιηθούν πολλά στο χώρο του η.τ.
Προς το παρόν ζούμε την έξαρση της εξέλιξης(?) :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #1044 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 17:35 »
Ισως δεν απομυθοποιηθούν, αλλά απλά οι παλιοί βαρεθούν το πολύ τζιβιτζιλίκι και παρασύρουν και τους νεότερους σε πιο κλασικές επιλογές, λόγω έλλειψης ενθουσιασμού.
Λόγω παρουσιάσεων έχω την τύχη να πιάνω πολλά ατμοκαλούδια στα χέρια μου. Ή λοιπόν εγώ είμαι συντηρητική, ή δεν είναι τυχαίο ότι τα περισσότερα αστραφτερά ατμοκαλούδια παροπλίζονται άμεσα μετά την παρουσίαση και μένω με κλασσικά κομμάτια για καθημερινή χρήση.
Τόσο σε μοντάκια, όσο και σε ατμοποιητές.
Καλό το τέλειο ρεύμα σε 18 διαφορετικά είδη συρμάτων, αλλά παντρεμένες μπαταρίες και περίπλοκα μενού είναι μπελάς.
Τα περίτεχνα στησίματα θέλουν χρόνο, υπομονή και στο τέλος τα βαριέσαι, διότι δεν αξίζει τον κόπο η διαφορά.
Ατμοποιητές της νοοτροπίας προσαρμόσου εσύ στα χούγια μου, διότι αρνούμαι να λειτουργήσω φυσιολογικά, έχουν πολλή ... προσωπικότητα για τα γούστα μου.
Κάποια εξωτικά υλικά επίσης δεν μου κάνουν κλικ.
Στο τέλος έμεινα με 2 στικάκια, το παμπάλαιο dna και ένα ακόμη σχετικά φτηνό μοντάκι με αποσπώμενη μπαταρία και οι 3 ατμοποιητές που πάντα κουβαλάω είναι ο εβίβα, ο ΚΛ+ και ο ερλπρινζ. Τρομερά update εξοπλισμός δλδ, αλλά απίστευτα αξιόπιστος και λειτουργικός. Πήρα αρκετές μπαταρίες 30Α για τα τεστ με τα μοντ των πολλών βατ, αλλά αισθάνομαι μια χαρά σιγουριά όταν βάζω πάνω στο παλιό dna τον εβίβα στα 12 βατ, με τις 2.5 ετών αθάνατες panasonic cgr των 10Α


Πολύ θα ήθελα να υπάρχουν περισσότερες επιλογές σε μικρά, αλλά λειτουργικά μοντ κι ας μην υπερβαίνουν τα 30 βατ. Σήμερα τα περισσότερα μικρού μεγέθους μοντ είναι από άγνωστες εταιρίες και αμφιβόλου ποιότητας.
Πολύ θα ήθελα να υπάρχουν περισσότεροι κλασσικοί ατμοποιητές για Mouth to lung με έμφαση στο μικρό μέγεθος και την καλή τιμή, έστω κι αν τα υλικά τους δεν ήταν ΑΑΑ, αλλά ΑΑ.
Στην τελική, οι κλώνοι που όλοι λίγο πολύ ατμίζουμε, είναι από ατσάλι που ονομαστικά είναι 304 ή 316, αλλά όχι το ατσάλι που χρησιμοποιούν οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές. Κάτι σε πιο ελαφρύ, κάτι σε ... κάπως άλλο.


Ο erl έκανε με τον erlprinz ένα πολύ καλό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Ενας πολυ καλός ατμοποιητής με φτηνό κοστολόγιο για όλους κι ας ήταν το ατσάλι του λιγότερο εξωτικό, λιγότερο φαντεζί. Ο svoe μισοακολούθησε με την πτώση τιμής του KL+


Θα καλοδεχόμουν οποιονδήποτε κορυφαίο ευρωπαικό ατμοποιητή στην οικονομική του βερσιόν, χωρίς ακριβό τανκάκι (πχ SS) χωρίς να λύνεται σε 20 κομμάτια, αλλά μόνο σε 3-4 βασικά, χωρίς τόσο ακριβό ατσάλι, χωρίς το τέλειο γυάλισμα. Με γέμισμα από πάνω και αξιόπιστη λειτουργία.


Φανταστείτε τους δικούς μας κατασκευαστές, να βγάλουν lite (ή light) βερσιόν των δικών τους πετυχημένων μοντέλων. Χωρίς γκρίνιες όμως επειδή φαίνονται πχ βουρτσιές στην καμπάνα. Η ουσία θα παραμένει: ότι θα ατμίζουν καλά.


Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1045 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 19:00 »
Εχω νικέλιο, τιτάνιο, SS, kanthal... δε νομίζω ότι αντέχω κι αυτό, αν και το έχω προσέξει.
Προβλέπω όμως σύντομα να τα παρατάω όλα και να μένω με σκέτο κάνθαλ, διότι έχει αρχίσει να γίνεται σπαστικό να θυμάμαι ποιος ατμοποιητής ταιριάζει με ποιο μοντ, ανάλογα με το στήσιμό του. Ή να ψάχνομαι συνέχεια αν είναι το μοντ στη σωστή ρύθμιση για τον ατμοποιητή που θα βάλω. .
Δε σκοπεύω να γεμίσω με νέας τεχνολογίας τεράστια μοντ, για να είμαι update σε οποιοδήποτε σύρμα.
Εχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλά, τα περισσότερα εκ των οποίων δεν τα κράτησα ή δεν τα χρησιμοποιώ, ακριβώς διότι ήταν ογκώδη, δύσχρηστα ή και τα δυο. Θεωρώ το 30ρι istick ως το πιο βολικό καθημερινό μου μοντ κι ας μην έχει τα καλύτερα ρεύματα.
Στην τελική, τι περισσότερο χρειάζεται ένας εβίβα για να παίξει καλά; (αντε, ένα κόκκινο αυτοκολλητάκι ή θηκούλα σιλικόνης στο στικάκι και λίγο κόκκινο βερνίκι νυχιών στο τανκάκι


Μου τα χαλάς κορίτσι .... :)


....με kanthal δεν παίρνεις γεύση παίρνεις ότι να ναι και όσο πατάς fire....


δοκίμασε το και θα τα πετάξεις όλα.....σταθερή απόδοση στην θερμοκρασία που θα επιλέξεις για τα γουστα σου..


Πέραν των όποιων στησιμάτων και ατμοποιητών το σύρμα και η απόδοση του είναι από τα σημαντικότερα για τον ατμιστή, μιας και πρέπει να έχουμε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία(ένα εύρος) ώστε να απολαύσουμε το άρωμα μας με τις λιγότερες συνέπειες στον οργανισμό μας λόγο λάθους θερμοκρασίας...




Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1046 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 19:17 »
................και μετα απο ολα αυτα , βαζω τον Eviva επανω στον Αtermon με Kanthal ή NiCrome στα 0.8Ωμ και μαλιστα με μια μπαταρια απο το '12 , την αθανατη Panasonic CGR18650CH  και πραγματικα η απολαυση απο το καλο/ηρεμο αλλα γεματο ρευμα του Atermon , μου δινει ακομα και σημερα κοντρα στους ελεγχους της θερμοκρασιας , τα Ni-Ti-SS , εκεινη τη γευση που κανενα VV/VW με ελεγχο ή οχι , δεν καταφερε ακομα να μου δωσει.




Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1047 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 19:20 »
Στην τελική, τι περισσότερο χρειάζεται ένας εβίβα για να παίξει καλά; (αντε, ένα κόκκινο αυτοκολλητάκι ή θηκούλα σιλικόνης στο στικάκι και λίγο κόκκινο βερνίκι νυχιών στο τανκάκι


  Άντε, το πολύ πολύ ένα βαμμένο ασορτί χειλάκι  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2016, 19:25 από netsplit »

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1048 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 19:21 »
είναι ένας κύκλος που λίγο πολύ γίνετε με πολλά αντικείμενα στην καθημερινότητα μας 
πάντα θέλουμε ενα δεύτερο κάπου θα δούμε ένα ομορφότερο θα ακούσουμε για ένα άλλο οτι κάνει κάτι παραπάνω
και στο τέλος βρισκόμαστε με μια μεγαλη συλλογή (όχι απαραίτητα κακό αυτό ;) )
και χρησιμοποιούμε το απλότερο

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Eviva
« Απάντηση #1049 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 19:51 »
Σιγουρα το NiFe ισως και λογο οτι το εφτιαξε εταιρεια που φτιαχνει και μοντ να ειναι αξιοπροσεχτο συρμα για τον ατμιστη
και ειδικα αν παιζει πανω στα dano box και extreme.

Αλλα μεχρι στιγμης συμφωνω και εγω με τους ανωθεν ατμιστες οτι με ss,Ti,Ni που δοκιμασα,δεν πηρα τη γευστικη ικανοποιηση που μου δινει το κανθαλακι και ειδικα το ribbon σε καμια περιπτωση.

Ειδικα το θεμα κλειδωνε-ξεκλειδωνεσε κρυα μοντ και ατμο,αυξομοιωσε βατ και βαθμους ,τι σοι tcr να εχει το UD και το καθε ud και παει λεγοντας...
δεν μου φαινεται αυτη η νεα ιδεα ατμισματος ετοιμη απο θεμα συρματων και μοντ να παιξει ιδανικα
οπως και τα υπερμεγεθη μοντ με μια τσαντα μπαταριες  και θηκη lpatop για να ατμισεις στα 100+βατ,με ατμοποιητες σε σχεδιασμο πυραυλου βγαλμενο απο πρωτοτυπα σχεδια sci fi του 70' και εισαγωγες αερα σε κλιμακα μπαλκονοπορτας.

ισως αυτος να ειναι τροπος ατμισματος για καποιον που ατμιζει μηδενικη vg και θελει να προσομοιωσει τον ναργιλε στο η.τ.
οχι για μενα που θελω να απολαυσω την διακοπη του καπνισματος με εναν απολαυστικο τροπο ατμισματος.
αν και το θεμα απολαυση ειναι υποκειμενικη υποθεση παντα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός παρασκευής υγρών ατμίσματος (D.I.Y.) Ιδιοκατασκευές υγρών 40 38025 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από Jamesvep
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem