vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 8 χρήστες
tony1976, johnath, manoslykos, bloodlessz, Ribot, tasos1976, tsiv, stamatisgr

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #960 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 17:55 »
Five pawns?

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #961 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 19:11 »
Η tank version διαφερει σε κατι απο την dripping? Το deck δηλαδη εχει καποια διαφορα?

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #962 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 19:16 »
Ιδιο deck εχουν

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #963 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 20:29 »
Αυτές τις μέρες πάλι ψάχνομαι στην εγχώρια αγορά, μεταξύ Eviva, φαινόμενου και Τηλέμαχου στρέφεται περισσότερο βλέμμα.. είμαι υπό σκέψη όμως ακόμα αφού ο cloud με καλύπτει και με το παραπάνω. Απλά σκέφτομαι για άλλον ένα να αλλάζω τις γεύσεις μέσα στη μέρα, ο καϋφουνάκος αρχίζει να φλερτάρει με το ράφι των κομματιών που θα κρατηθούν στην προσωπική μου συλλογή..

Δεν θέλω να γίνει συγκριτικό, απλώς δύο ερωτήσεις για τον συγκεκριμένο προς το παρόν αφού θα φροντίσω να διαβάσω όσα περισσότερα γίνεται απ'το νήμα. Για τους άλλους δυο το έχω ήδη κάνει, ο Eviva προστέθηκε μόλις όμως στη λίστα και θέλω να δω αν θα με βολέψει ώστε να αρχίσω να ενημερώνομαι πλήρως διαβάζοντας εδώ. ;)

Πάμε λοιπόν:
- Βάζοντάς τον σε παραγγελία έρχεται μαζί με drip tip ή επιλέγω κάποιο που θέλω εγώ;
- Το πλαστικό τανκ το προσθέτω σαν έξτρα σωστά;
- Μπορεί να στηθεί και με κεραμικό αλλά και χωρίς, κατάλαβα καλά; Στη θέση του κεραμικού τοποθετείται μια μεταλλική "βάση" για το coil αν κατάλαβα σωστά αυτό που είδα στο βίντεο της παρουσίασής του, αυτή η βάση έρχεται μαζί με τον ατμοποιητή ή μπαίνει στα έξτρα;
- Κεραμικά. Κάθε πότε αλλάζουν, πλένονται κανονικά; Ανταλλακτικά βρίσκουμε στη σελίδα της Atmistique;
- Το κλασικό πια, "σε σύγκριση με τον kfl+ πόσο αεράτη τζούρα δίνει;"
Βασικά θέλω κάτι ανάμεσα σε kayfun V4 και cloud one για όσους είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν. Αν βρίσκεται κάπου εκεί παίζουν τεράστιες πιθανότητες να τα βρούμε σε όλα μετά με αυτόν.. ;)

Τα υπόλοιπα εν καιρώ, διαβάζω πολύ θετικά σχόλια και μάλλον θα μπορούσαμε να τα βρούμε μαζί, αρκεί να μην είναι σφιχτός όσο ένας lite plus γιατί εκεί θα είχα πρόβλημα μιας και θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με τον πρώτο χωρίς να μπαίνω σε έξτρα έξοδα κι ας χάνω λίγο σε απόδοση γεύσης..

Προκαταβολική συγνώμη για ερωτήσεις που μάλλον θα έχουν ήδη απαντηθεί, είναι μεγάλο το νήμα για να τα ψάξω ένα ένα όλα αυτά.
Και προκαταβολικό ευχαριστώ για όσους μπουν στον κόπο φυσικά.! :)

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #964 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 20:48 »
Μακη εγω θα σου πω μονο για τη τζουρα, εμενα μου φανηκε λιγο πιο αερατος απο τον kfl+ μου. Με της δυο τρυπες ανοικτες ετσι, λιγο ομως μη φανταστεις μεγαλη διαφορα.
Δυο φορες την δοκιμασα, η μια ηταν η δικια μου εβιβα! Αλλα μετα απο την αγορα ξεστηθηκε πλυθηκε και ειναι ακομη στο πουγκι της! (!) 4-5 ημερες τωρα μιας και παλευω να μαθω λιγο το φαινομενο που και αυτο σχετικα κοντα με την εβιβα το πηρα να μη τα μπλεκω.
Επιστομιο δεν εχει, δεν παει μαζι.
Το μεταλλικο αντι κεραμικου ουτε και αυτο παει μαζι. Δεν το πηρα.
Πηρα ομως το τανκ του dripper  ;D
Και το πλαστικο διαφανο τανκ.
Τα υπολοιπα οι καντεχοντες που εχουν κανει εβιβοδιατριβη.
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #965 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 20:57 »
κανονικά κάποιες ερωτήσεις πρέπει να τις κάνεις στο νήμα του καταστήματος.
ξέρω ότι ο εβίβα έρχεται χωρίς ντριπ τιπ και τανκ πλαστικό, όπως επίσης και χωρίς το κάτω δαχτυλίδι 23 σε 22. Εχει το δικο του 23ρι δαχτυλίδι. Για το ss replacement θα σου πω ότι μάλλον δεν περιλαμβάνεται, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Καλύτερα ρώτα στο κατάστημα, για να είναι και 100% ακριβής η γνώση που θα πάρεις.
Στη σελίδα του καταστήματος έχει επίσης τιμοκατάλογο.

Ναι, βγάζεις το κεραμικό τραβώντας το και βάζεις το ss replavement, που είναι σαν "ποτηράκι" στο μέγεθος του κεραμικού.
Κεραμικά έχει ανταλλακτικά το atmistique, και γενικά έχουν και όσοι πουλάνε σοφίες και ντρίπερ του λεο.
Κεραμικό έχω αλλάξει στον ένα χρόνο ένα κι αυτό επειδή μαύρισε και δε μου αρέσει να τα καίω. Δεν σπάζουν, διότι δεν καταπονούνται με βάλε βγάλε όπως στη σοφία και τον ντρίπερ. Τα πλένω μόνο.

Η τζούρα του είναι λίγο πιο αεράτη από του ΚΛ+ και λίγο πιο σφιχτή από του φαινόμενον.

Αν τον θέλεις για δεύτερο ατμοποιητή, νομίζω ότι ο φαινόμενον είναι σε φιλοσοφία και στιλ πολύ κοντά σ΄αυτό που ήδη έχεις, οπότε θα βρεθείς με δυο ίδιου στιλ ατμοποιητές. Τώρα αν έχουν όντως παρόμοιο άτμισμα ή διαφορετικό, δεν μπορώ να σου πω βασισμένη σε γεγονότα, μόνο να πιθανολογήσω πως ναι. Ο εβίβα είναι διαφορετικός και ίσως καλύτερος για τη δουλειά που τον θέλεις, διότι δίνει σίγουρα διαφορετικό άτμισμα. Τηλέμαχο όχι μόνο δεν έχω, αλλά και δεν τον γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι. 

Τον καυφουνάκο όμως μην τον "συρταρωσεις" Πούλα τον, να κάνεις ευτυχισμένο κάποιον ατμιστή.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Eviva
« Απάντηση #966 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 21:06 »
Οταν λεμε πιο αερατη απο του kl+ εννοούμε με τερμα ανοικτό το airflow;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #967 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 21:13 »
Ναι φυσικά, sorry που δεν το διευκρίνισα κιόλας. Ο Φαινόμενος (lite) που δοκίμασα μου άρεσε πολύ στην εισαγωγή αέρα που διέθετε, φαντάζομαι ότι ο Eviva είναι πιο "σφιχτός" σωστά; :)

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #968 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 21:38 »
Ελαχιστα πιο σφιχτος θα ελεγα.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #969 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 22:15 »
Πάμε λοιπόν:
- Βάζοντάς τον σε παραγγελία έρχεται μαζί με drip tip ή επιλέγω κάποιο που θέλω εγώ;
- Το πλαστικό τανκ το προσθέτω σαν έξτρα σωστά;
- Μπορεί να στηθεί και με κεραμικό αλλά και χωρίς, κατάλαβα καλά; Στη θέση του κεραμικού τοποθετείται μια μεταλλική "βάση" για το coil αν κατάλαβα σωστά αυτό που είδα στο βίντεο της παρουσίασής του, αυτή η βάση έρχεται μαζί με τον ατμοποιητή ή μπαίνει στα έξτρα;
- Κεραμικά. Κάθε πότε αλλάζουν, πλένονται κανονικά; Ανταλλακτικά βρίσκουμε στη σελίδα της Atmistique;
- Το κλασικό πια, "σε σύγκριση με τον kfl+ πόσο αεράτη τζούρα δίνει;"
 
Πάμε  :))
Drip tip = extra
Clear tank = extra
SS replacement (μεταλλική βάση) = extra
Κεραμικά : αν δεν το σπάσεις (δύσκολα σπάει) = για μια ζωή. Καθαρίζουν και γίνονται κάτασπρα αν τα κάψεις 10 sec μέχρι να πυρώσουν.
Έχει μαζί του άλλα 2. Ανταλλακτικά βρίσκεις και στα περίπτερα.
Τζούρα : αν θες αεράτη πάρε subtank.  :laugh1:   Δίνει πιο αεράτη και πιο μεστή (υγρή τζούρα) από τον Klp).
ΟΛΑ τα λεφτά είναι στην γεύση.






 υ.γ. Κωνσταντίνε !!!!!! θέλω ποσοστά  :lotpot: :lotpot: :lotpot:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2016, 22:31 από netsplit »

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #970 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 22:35 »
Θα συμφωνησω με την petra οτι cloud και pheno ειναι παρομοιας κατασκευαστικης λογικης,το κατι διαφορετικο θα στο δωσει ο eviva και στο στησιμο και στο ατμισμα λογω κεραμικου.
Εγω ειμουν αναμεσα σε cloud και pheno,λογω οτι για καιρο ο cloud ειναι δυσευρετος προτιμηθηκε ο eviva και δεν μετανιωνω δευτερολεπτο που τον πηρα.
Στη μια τρυπα που τους ατμιζω ο eviva ειναι πιο σφιχτος.

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #971 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 06:59 »
Το καλύτερο που έχεις να κανεις και το πιο απλο ειναι να πας απο το καταστημα, στην Πανορμου ειναι στους Αμπελοκηπους.
Τα παιδια θα σου εξηγησουν, θα δεις στησιμο, θα δοκιμασεις γευση, θα φυγεις για να το σκεφτεις και δεν θα εισπραξεις ουτε μουτρα ουτε γκρινια που δεν αγορασες.
Είναι πολυ ενταξει παιδια, πρεπει να τα γνωρισεις αλλα και να δεις και να δοκιμασεις τον Εβιβα απο κοντα.
Οτι και να σου πουμε εμεις ειναι υποκειμενικο.
Αντε και καλοατμιστος!!!!!
Χα χα χα!!!!
Λίγοι ειναι αυτοι που τον ειδαν, τον δοκιμασαν και δεν τον αγορασαν κι αυτοι το εχουν μετανοιωσει κιολας!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #972 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 09:02 »
Το πιστεύω ότι πρόκειται για πολύ καλό ατμοποιητή, δεν είναι τυχαία η επιτυχία που έχει κάνει στον ατμιστικό κόσμο! Δυστυχώς όμως το να μένεις επαρχία (Ηράκλειο Κρήτης βρίσκομαι ) δεν σου δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσεις κι αυτό δημιουργεί ερωτηματικά σε συμφορουμίτες κατόχους. Βασικά τα μισά μου ερωτήματα ήταν απλά επιβεβαίωσης για το τι θα χρειαστεί να παραγγείλω σε περίπτωση που αποφασίσω να προχωρήσω σε παραγγελία του, τα υπόλοιπα ήταν για το πως φέρεται λειτουργικά το κομμάτι ώστε να πάρω μια ιδέα για το αν θα καλύψει αυτό το "κενό" που θέλω να γεμίσω.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ κεραμικό σε επισκευάσιμο αλλά τα συνάντησα παλιότερα σε κάτι κεφαλές που ούτε κι εγώ θυμάμαι σε ποιους ατμοποιητές τα βρήκα, μιλάμε για το '10-'11 αν θυμάμαι καλά.. ήθελα να δω την αντοχή και συντήρησή του αλλά όπως φαίνεται δεν είναι και κάτι που απασχολεί ιδιαίτερα οπότε δεν θα εφιστά και την προσοχή μου συνεχώς, θα προσφέρει παράλληλα και την ενίσχυση της γεύσης που όλοι ζητάμε όταν επενδύουμε σε ένα τέτοιο κομμάτι, τέλεια! Το μόνο που έμεινε λοιπόν είναι το πόσο αεράτη είναι η τζούρα του γιατί όντως, αν έρθει θα έρθει για να αντικαταστήσει τον kfl+ μου που αγαπώ μήνες τώρα (Πέτρα σκότωσε με τον kfl δεν τον πουλΏ! :laugh1: ) γιατί απλούστατα αισθάνομαι ότι δεν με καλύπτει πια στην ένταση της γεύσης που μεταδίδει αλλά και στην ποσότητα αέρα που αφήνει να διαπεράσει το "κανάλι" του. Θέλω λίγο πιο αεράτο ατμοποιητή και όχι των πνευμονικών φυσικά, στον cloud one που κρατάω τώρα αλλά και σε έναν φαινόμενο που δοκίμασα κάποια στιγμή βρήκα το τέλειο για μένα για να πάρετε μια ιδέα. Αν ο Eviva είναι λίγο πιο σφιχτός από αυτούς δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας φυσικά, δεν θα τον ήθελα όμως αν έφτανε στα επίπεδα του kfl+ (φουλ αέρα πάντα ) ούτε και αν ήταν πιο αεράτος απ'τον cloud - που το τελευταίο είμαι σίγουρος ότι δεν ισχύει.

Αν έμενα Αθήνα θα τον είχα ήδη δει να είστε βέβαιοι, και τα γραφόμενά σας πάντως κατατοπιζουν αρκετά! Να είστε καλά ρε παιδιά. :)

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #973 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 10:01 »
Για να σου φύγει και αυτή η απορία λοιπόν..... Στον δικό μου kfl+ έχω ανοίξει την τρύπα εισαγωγής αέρα με 2mm τρυπανάκι και παρόλα αυτά η τζούρα του ειναι πιο σφιχτή από οτι η τζούρα του εβίβα με ανοιχτές και τις δύο εισαγωγές αέρα του


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #974 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 11:47 »
Εξαρταται και απο το μεγεθος του coil που θα κατασκευασεις, το drip tip κοκ...

Γενικα με τις δυο τρυπες ανοιχτες(no pun intended) ειναι ελαχιστα πιο αερατος απο το kl+

Προσωπικα με εχει βολεψει με την μια τρυπουλα ανοιχτη

Σε γευση δεν θα τον συγκρινω γιατι δεν εχει νοημα  :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix