vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

63 επισκέπτες, 7 χρήστες
lounik, Mimhsdr, ThioVag, myiorgos, Sergios, Jorge, Buliwyf

Twitter

Aspire Nautilus

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #210 στις: Ιουνίου 23, 2014, 18:31 »
Για να έχεις καμένο στα 6W και μάλιστα "να μην φεύγει με τπτ" όπως λες.. σημαίνει οτι δεν είναι απο υπερθέρμανση...
Επομένως έχει "αρπάξει" το εσωτερικό περίβλημα της κεφαλής, που προφανώς δεν πότισε καλά πριν χρησιμοποιηθεί.
Ψάξε εκεί τι δεν κάνεις καλά.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #211 στις: Ιουνίου 23, 2014, 18:56 »
Πάντα όλες τις κεφαλές τις πότιζα με δύο σταγόνες και τις άφηνα σε όρθια θέση για τουλάχιστον μισή ώρα.
Οι άλλες δύο από την πεντάδα δουλεψανε άψογα.

Sent from LG G2


Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #212 στις: Ιουνίου 23, 2014, 19:07 »
Τι να πω; ας το πάρουμε λογικά.. δεν θέλει καμία μαθηματική εξίσωση..
Γιατι να μας δίνει καμένο μια κεφαλή αν δεν την έχουμε κάψει με υψηλά ρεύματα ή πριν ποτίσει καλά;
Η κακοτεχνία μιας κεφαλής το πολύ πολύ να ευθύνεται για υπερτροφοδοσία ή υποτροφοδοσία.
Με τι υγρό το δουλεύεις σε αναλογία VG/PG ?
Rms ή Mean τα 6W ?


Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #213 στις: Ιουνίου 23, 2014, 19:50 »
RMS  πάνω σε  Vamo και με αναλογία  PG/VG 60/40 ή 50/50.
Τρία διαφορετικά υγρά δοκίμασα, δλδ τι παραπάνω να κάνω ;
Έχω δοκιμάσει παμπολες κεφαλές  Aspire BDC 1.8Ω σε  Davide  και της  Kanger  2.0Ω σε  mini Protank III χωρίς κανένα θέμα.

Sent from LG G2
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2014, 19:57 από knight77 »

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #214 στις: Ιουνίου 23, 2014, 19:59 »
Τι να σου πω; κι εγώ πάνω σε Vamo με 8.5W Rms.. είτε 1.6 είτε 1.8 κανένα θέμα μέχρι σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #215 στις: Ιουνίου 27, 2014, 14:42 »
Μετά από σχεδόν 3 εβδομάδες αποκλειστικής χρήσης του ναυτίλου, επανέρχομαι με τα νέα δεδομένα...


Το setup μου έχει ως εξής: 1,8Ω , vamo v5 4,2V RMS, βάση 70/30 VG/PG 8mg με ελάχιστο άρωμα καφέ και μπισκότου.


Απολαμβάνω ντουμάνι και γεύση.


Η κεφαλή μου βγάζει άνετα 25-30ml.


Έχω την εντύπωση ότι έχει κάποιες "παιδικές ασθένειες" οι οποίες αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα.


Τα περισσότερα προβλήματα μου τα έδωσαν οι αντιστάσεις των 1,6Ω. Συχνά καμένο και πολλές μπουρμπουλήθρες στη βάση. Τη δούλεψα πάνω από τα 4V μετά από σχεδόν 10ml υγρού.


Με τις 1,8Ω από την πρώτη στιγμή ντουμάνι και γεύση σταθερά στα 4,2V. Αν ανέβω πιο ψηλά παίρνω καμένο. Επίσης παρατήρησα ότι θέλει αργόσυρτη χαλαρή τζούρα και όχι πολλές απανωτές. Σε "πιπίλα" βγάζει πιο συχνά καμένο, αλλά ευτυχώς ρυθμίζεται εύκολα με το δαχτυλίδι του αέρα (πιο μικρή τρύπα για πιο σφιχτή τζούρα για λίγο, μαζί με τζούφιες για να τραβήξουμε υγρό).


Ότι και να κάνεις μαζεύει αρκετό υγρό στο σημείο που είναι το ελατήριο, οπότε κατά τη χρήση μόλις πάρουμε μπουρμπουλήθρες βάζουμε μία θέση πιο πάνω τον ρυθμιστή αέρα, τραβάμε 2-3 τζούφιες τζούρες και φυσάμε χαλαρά 2-3 φορές για να φύγουν τα υγρά από τον πόλο της αντίστασης. Αν φυσήξουμε δυνατά καλό είναι να έχουμε και ένα χαρτί μπροστά από την τρύπα για να μη γεμίσουμε τον τόπο.


Σε κάθε γέμισμα θέλει ένα καλό πλύσιμο με ζεστό νερό και καλό στέγνωμα ειδικά της βάσης. Επίσης το να βρέχουμε τις αντιστάσεις με 3-4 σταγόνες υγρό βοηθάει να ποτίσει καλύτερα.


Με ego δουλεύει καλά όσο είναι καλά φορτισμένη. Μετά έχουμε μπουρμπουλήθρες. Με spinner η απόδοση βελτιώνεται μέχρι το σημείο που η μπαταρία μπορεί να δώσει σταθερά 3,8 V.


Για να δουλέψει σωστά θέλει ηλεκτρονικό μοντάκι με σταθερά ρεύματα. Μέχρι 4,2V RMS δεν μου έχει δώσει καμένο. Από κει και πάνω ξεκινάει το καμένο οπότε προσοχή. Επίσης σε καινούρια αντίσταση ξεκινήστε από τα 3,8V και ανεβείτε σταδιακά.


Το pyrex είναι εκτεθειμένο και θέλει προσοχή στα χτυπήματα. Περιμένω να δοκιμάσω το "κλουβί" http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22430.msg744882.html#msg744882 που κυκλοφόρησε διαφορετικά για τους ατζαμίδες η λύση είναι η ατσάλινη καμπάνα.


Κατά τη γνώμη μου από τους κορυφαίους εργοστασιακούς αυτή τη στιγμή.


Και να θυμάστε... δουλεύει άψογα αν τον δουλεύεις ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑΑ.....

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #216 στις: Ιουλίου 02, 2014, 00:16 »





 :idiot1:
Ok,δεν ατμίζεται αυτό το πράγμα.Στη 2 τζούρα απλά παίρνει φωτιά ο Ναυτίλος.Πραγματικά απορώ με αυτούς που τον φτάνουν στο 1ohm..

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #217 στις: Ιουλίου 02, 2014, 11:04 »
Πήρα κι εγώ τον Ναυτίλο με το ανταλλακτικό τανκ (με το προστατευτικό ατσάλινο πλέγμα), από τη μαμά εταιρεία. Σαν σύνολο δένει πολύ καλά με τον Vamo.

Είναι σχετικά αθόρυβος. Με την αντίσταση που φορούσε πάνω του (1,6Ω) το άτμισμα ήταν γενικά υποτονικό και σε σχέση με τον Vivi Nova που είχα πριν πάνω στον Vamo, θα μπορούσα να το πω υποδεέστερο. Με λίγα λόγια δεν έμεινα ικανοποιημένος. Αλλάζοντας την αντίσταση και βάζοντας την ανταλλακτική (1,8Ω) μπορώ να πω ότι ήρθε στα ίσια του, αν και αναγκάστηκα να σηκώσω τα Watt στα 9-10 (από 7 που το είχα πριν με Vivi Nova)

Και με τις δυο αντιστάσεις δεν πήρα καμένο, ούτε είχα μπουρμπουλήθρες και αλλοίωση γεύσης. Βέβαια, από υγρό καταναλώνει τη μάνα του και τον πατέρα του.

Σε σύγκριση με τον Vivi Nova, δεν μπορώ να πω ότι είδα σημαντική διαφορά στο ντουμάνι. Είδα όμως στη γεύση. Στον Ναυτίλο η γεύση είναι σταθερή, όσες απανωτές τζούρες κι αν κάνω.

Παρεμπιπτόντως, είδα ότι έχει βγει και ο μίνι Ναυτίλος με χωρητικότητα 2ml.

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #218 στις: Ιουλίου 04, 2014, 09:52 »
Πριν από κανά 2 μέρες ο ναυτίλος πέρασε ένα καλό τεστ στα χέρια έμπειρων ατμιστών.


Setup 1,8Ω στρωμένη αντίσταση (15+ml), Vamo v5 και υγρό 70 VG 30 PG 8mg. Όσο και να προσπάθησαν να πάρουν καμένο δεν το κατάφεραν. Δοκίμασαν από χαμηλά volts μέχρι και τα φουλ 6V του Vamo σε RMS και MEAN.


Όλοι ξετρελάθηκαν με την γεύση και το ντουμάνι. Πραγματικά δεν πίστευα ότι θα το έβλεπα αυτό αλλά τον δουλέψανε για πάνω από μισή ώρα στα 6V χωρίς κανένα πρόβλημα, ενώ το δωμάτιο έγινε τοπίο στην ομίχλη. Το καθημερινό μου άτμισμα είναι στα 4,2V συνήθως.


Οπότε για μία ακόμη φορά λέω ότι πρέπει απλά να τα βρεις μαζί του και να ξαναμάθεις πως τραβάς τζούρα. Σε νέα αντίσταση την ποτίζεις καλά και την ξεκινάς χαμηλά από 3,8V και ανεβαίνεις σταδιακά όσο την στρώνεις. Σε κάθε γέμισμα ο καλός καθαρισμός και ένα μπανάκι με χλιαρό νερό βοηθούν. Στα 10ml οπωσδήποτε καλό καθάρισμα και συνεχίζεις. Αλλαγή αντίστασης από τα 25-30 ml και πάνω ανάλογα με το υγρό που κάνει ο καθένας. Κατανάλωση κάπως αυξημένη στα ψηλά Volts-Watts.


Είναι από τους ατμοποιητές που θέλουν φροντίδα, αγάπη και χαλαρές βαθιές τζούρες.

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #219 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:19 »
Την καλησπερα μου κι απο μενα.

Καινουριος εδω μεν, σχετικα παλιος ατμιστης δε (καπου 2 χρονια περιπου).

Χθες το μεσημερακι αγορασα κι εγω τον Ναυτιλο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ γευση, χτυπημα οχι και τοσο δυνατο (αλλα δε με πειραζει), ομορφο στυλακι και... "μπαμπατσικος" σε βαρος και ογκο. Κι εγω θα βαλω στα μειον του μονο το γυαλι (η αληθεια ειναι οτι θελει προσοχη). Ξερω οτι ειναι ποοοοολυ νωρις για συμπερασματα αλλα σαν πρωτη εντυπωση του βαζω ΑΡΙΣΤΑ!

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #220 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:37 »
Μετά από τα προβλήματα που αντιμετώπιζα με τις κεφαλές του Ναυτίλου, αποφάσισα τη περασμένη εβδομάδα να στείλω e-mail στην Aspire.
Μου απαντήσανε πριν λίγο, και το κείμενο είναι το κάτωθι:


We are very sorry for knowing about the problem and delaying your email.
Can you please tell us the security code for our reference?


The coils are the consumables, the use frequency, battery voltage, the PG:VG proportion of e-liquid all can impact the coils' life.
Many users use the product without reading our manual, the coils are not screw into the hardware tightly, it will burn fast...
And the BDC using the dual coils, which is strict on wicks, so it is really easy to burn, so we developed the BVC coils,  these coils are without wick inside, the technology has upgraded the structure and function, so these coils will work till 2 weeks.
We generally receommend our customers to ask the shop where they bought from to exchange or repair, but if it is convenient for you, you can use below warranty code to get the BVC coils with a big discount from our online store(www.aspirecigonline.com)

If the BVC coils have any problem, you can contact our online store, we will refund you immediately, thanks."

Ουσιαστικά αναγνωρίζουν το πρόβλημα και με προτρέπουν να αγοράσω τις καινούριες κεφαλές BVC με έκπτωση από το e-shop τους.

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #221 στις: Ιουλίου 18, 2014, 18:26 »
Και μαλιστα με "μεγαλη εκπτωση", οπως αναφερεται χαρακτηριστηκα, η ακομα και να σε επιστρεψουν τα λεφτα πισω εαν εχουν προβλημα και οι καινουριοι. Καλο αυτο. Αλλοι δεν θα απαντουσαν καν, ή θα λεγανε αλλα ντ' αλλων...

Στάλθηκε απο το Lg D320N

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #222 στις: Ιουλίου 19, 2014, 00:20 »
Η Aspire έχει πολύ καλή υποστήριξη. Πρόσφατα αγόρασα μια βάση για τον Ναυτίλο, η οποία διαπίστωσα ότι είχε στραβό σπείρωμα. Τους ανέφερα το πρόβλημα, και χωρίς πολλά πολλά, αφού ζήτησαν συγγνώμη, μου είπαν στείλε μια φωτογραφία να τη δούμε και σου στέλνουμε καινούργια. Όπως και έγινε. Αξίζει να αναφερθεί πιστεύω, ότι πέρα από τις καλές τιμές που έχεις όταν αγοράζεις απευθείας από εκεί, στα συν είναι ότι η αποστολή γίνεται δωρεάν και με DHL. Μέσα σε 5 εργάσιμες περίπου, η παραγγελία βρίσκεται σπίτι σου.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #223 στις: Ιουλίου 20, 2014, 00:07 »
Γράφω κι εγώ δώ, καθότι α) πήρα εναν ΝαΦτύλω, (όχι για μενα αλλα για τη συμβία που υποφέρει με τους Τζέμινι καθότι δεν εχω βρει εναν αντάπτορα σε 510 που να πατάει ορθώς), και β) Τον δοκίμασα και έμεινα με το ρουθούνι ανοιχτό, και γ) να φτάσω αρκετά μηνυματα για να βλεπω τις αγγελίες.


Νομίζω αν μου δίνανε εναν επισκευάσιμο και ήμουν νέος ατμιστής, με ότι υποτιθέμενη φασαρία ενεχει, (το να φτιαχνεις δικες σου αντιστάσεις) και δοκίμαζα και τον ΝαΦτύλω απεδίπλα, που με ενα τσάκ και με γεματο τανκ ακομα και αλλαξες ανταλλακτικο, δεν θα υπήρχε περιπτωση να παω σε επισκευάσιμο. ΠΑΡΑ πολύ καλή απόδοση. Αναμένω τη Συμβία να καταστρέπσει αντίσταση καθότι αποκλειστική bebecaς, να δω ποσο κρατεί. Επίσης θελω να δω τι αντοχή εχει σε πτώσεις το πυρέκσ νγκλάσς. (δεν κρατάω και την αναπνοη μου. πηρα απο την αρχή μεταλλικο)

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #224 στις: Ιουλίου 20, 2014, 00:37 »
Οι Ναutlus style Glass BDC, όπως δειχνουν  οι φωτο ,δεν φαίνονται να εχουν διαφορά.Το site λέι ότι απλώς είναι φτιαγμένοι από άλλο εργοστασιο. Είναι ετσι? Τους εχει δοκιμάσει κάποιος?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 191301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1105851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 23311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro