vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 6 χρήστες
Doubt, Olga68, Milarepa, yorgoss, bloodlessz, manoslykos

Twitter

ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ

Αποσυνδεδεμένος SmartSmoke

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape Responsibly
    • Smartsmoke.gr
Επιτρέψτε μου να αναφέρω και εγώ τη δική μου εμπειρία όσον αφορά ταχυκαρδίες, αρυθμίες, "φτερουγίσματα" και σφάχτες διάρκειας μερικών δευτερολέπτων.
Τα τελευταία 5 χρόνια (τα 3,5 καπνιστής τον τελευταίο 1,5 ατμιστής) με έπιαναν σε καθημερινή βάση όλα τα παραπάνω.
Εξετάσεις, κόντρα εξετάσεις, η διάγνωση, όλα φυσιολογικά, τιποτα ανησυχητικό.
Τόσο που είχα αρχίσει να αμφιβάλλω για τις γνώσεις των γιατρών που πήγαινα!
Ωσπου μια μέρα έκανα την απλή σκέψη, μπας και με πειράζει η καφεινη στον φραπέ?
Σημειωτέον ότι έπινα 2-3 την ημέρα.
Πήγα στην λύση του ντεκαφεινέ.
Και απο τότε, όλα διορθώθηκαν.
Με πιάνει βέβαια μερικές φορές πάλι, πολύ λιγοτερο τώρα με το άτμισμα, άλλα και αυτό όταν το παρακάνω με τα ml μου. Σε νορμάλ συνθήκες είμαι στα 4-5 ml / μέρα στα 18 & στα 12mg. Αν καμια μέρα κάνω μόνο στα 18 ή 6-7 ml τότε με πιάνει...
Οσον αφορά την γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, έχει να με επισκευθεί απο τη μέρα που έκοψα το τσιγάρο...

Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #166 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 18:02 »
Καλησπέρα,
Εντελώς καινούργιο στο ΗΤ. Το ξεκίνησα χτες και δεν μου έχει περάσει από το μυαλό το ΚΤ. Ξεκίνησα με υγρό 11mg νικοτίνης και από την αρχή μου έπεσα βαριά. Ακριβώς όπως τα λέτε. Ζαλάδα, ανακάτεμα. Ξεκίνησα με το Nobacco Giant-S και ενώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την ποσότητα καπνού, χτύπημα κτλ ο τρόπος γεμίσματος με προβληματίζει με το σφουγγαράκι. Ο λόγος είναι ότι όταν γεμίσει (δηλ δω ότι στάζει από κάτω) οι πρώτες τζούρες είναι γεμάτες υγρό. Μήπως με το υγρό αυτό πέρνω περισσότερη νικοτίνη; Χτες έκανα συνολικά 4ml με 12mg που από τον αρχικό πίνακα είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι σήμερα μου άρχισε ένας πόνος στο λαιμό λες και κρύωσα. Στις παρενέργειες τις νικοτίνης δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Μήπως σαν καινούργιος ατμιστής "ξαφνιάστικε" ο λαιμός;

συγχώνευση συνεχομενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 20:52 από petra »

Αποσυνδεδεμένος tasosvaps

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
  • ntoumanii
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #167 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 18:05 »
και το ητ  ειναι οπως οταν αλαζαμε μαρκα στα κτ  απο κει πιστευω ειναι ο πονολαιμος :thumpup: :thumpup:

Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #168 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 19:13 »
Μπορεί τα υγρά που ατμίζεις να έχουν πολύ PG παίζει και αυτό.

Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #169 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 21:42 »
Μπορεί τα υγρά που ατμίζεις να έχουν πολύ PG παίζει και αυτό.

Nobacco Turkish Blend (11mg)
Σε αυτά του εμπορίου δεν περιγράφουν τη σύνθεση;

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #170 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 22:09 »
εγω παλι βγαζω σπυρακια,προσεξτε ομως,οχι παντου αλλα μονο απο την δεξια πλευρα του προσωπου μου και απο το μαγουλο και κατω,εκει δλδ που ακουμπω το πιπακι για να ατμισω :confused1: αυτη τη στιγμη κανω της f.a υγρα με νικοτινη 18 και γυρω στα 2,5 ml την μερα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #171 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 22:42 »
Ξέχασα να αναφέρω ότι σήμερα μου άρχισε ένας πόνος στο λαιμό λες και κρύωσα. Στις παρενέργειες τις νικοτίνης δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Μήπως σαν καινούργιος ατμιστής "ξαφνιάστικε" ο λαιμός;


Για τον πονολαιμο μην αγχωνεσαι, δεν ειναι παρενεργεια της νικοτινης. Ειναι απο τη μεταβαση απο το κ.τ στο ηλεκτρονικο.
Εμενα ειχε κρατησει περιπου 3 βδομαδες αυτο, αλλους κρατει λιγοτερο, αλλα μετα ολα καλα.
Τωρα  μπορει να νιωθω μια μικρη παροδικη ενοχληση οταν αλλαζω/δοκιμαζω πολλα διαφορετικα υγρα σε μια μερα.

Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #172 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 22:55 »

Nobacco Turkish Blend (11mg)
Σε αυτά του εμπορίου δεν περιγράφουν τη σύνθεση;
Συμπτωματικά είχα το ίδιο σύμπτωμα με το Turkish άλλης εταιρείας που χρησιμοποιεί πολύ PG. Νόμιζα πως ήμουνα στα πρόθυρα κρυώματος. Επειδή όμως ξέρω την κατάσταση του λαιμού μου πλέον, σταμάτησα μόνο για μια μέρα το συγκεκριμένο υγρό συνεχίζοντας το άτμισμα με δικά μου υγρά 50-50 VG-PG και αμέσως έφτιαξε η κατάσταση και ξαναέπιασα το αγαπημένο μου Turkish πάλι αλλά με πιο μέτρο... ;)
Η PG κάποιους τους χαλάει τελείως το λαιμό κάποιοι δεν παίρνουν χαμπάρι. :)

Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #173 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 07:14 »
εγω παλι βγαζω σπυρακια,προσεξτε ομως,οχι παντου αλλα μονο απο την δεξια πλευρα του προσωπου μου και απο το μαγουλο και κατω,εκει δλδ που ακουμπω το πιπακι για να ατμισω :confused1: αυτη τη στιγμη κανω της f.a υγρα με νικοτινη 18 και γυρω στα 2,5 ml την μερα.
Να προσπαθείς να απολυμάνεις όλα τα drips όσο πιο τακτικά μπορείς.
Πάντως αυτό σίγουρα δεν είναι από τη νικοτίνη μιας και τα drips σε επαφή με τα χείλη δημιουργούν σαν "άφθες" οι οποίες μετά από λίγες μέρες αποχωρούν μαζί με τα πρηξίματα τυχόν που έχουν δημιουργηθεί.

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #174 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 07:21 »
Συμπτωματικά είχα το ίδιο σύμπτωμα με το Turkish άλλης εταιρείας που χρησιμοποιεί πολύ PG. Νόμιζα πως ήμουνα στα πρόθυρα κρυώματος. Επειδή όμως ξέρω την κατάσταση του λαιμού μου πλέον, σταμάτησα μόνο για μια μέρα το συγκεκριμένο υγρό συνεχίζοντας το άτμισμα με δικά μου υγρά 50-50 VG-PG και αμέσως έφτιαξε η κατάσταση και ξαναέπιασα το αγαπημένο μου Turkish πάλι αλλά με πιο μέτρο... ;)
Η PG κάποιους τους χαλάει τελείως το λαιμό κάποιοι δεν παίρνουν χαμπάρι. :)
το συγκεκριμενο υγρο και εμενα σαν να μου πειραζει το λαιμο αλλα δεν πιστευω πως φταιει η pg αλλα το υπερβολικο αρωμα ειναι αρκετα εντονο για αυτο.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #175 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 13:44 »
Να προσπαθείς να απολυμάνεις όλα τα drips όσο πιο τακτικά μπορείς.
Πάντως αυτό σίγουρα δεν είναι από τη νικοτίνη μιας και τα drips σε επαφή με τα χείλη δημιουργούν σαν "άφθες" οι οποίες μετά από λίγες μέρες αποχωρούν μαζί με τα πρηξίματα τυχόν που έχουν δημιουργηθεί.
δεν μιλαω για αφθες,που και απο αυτες βγαζω, βασικα  :( αλλα για σπυρακια στο δερμα και εφοσον βγαινουν μονο απο κεινη τη πλευρα που ατμιζω, αρα κατι παιζει,δεν εξηγειται αλλιως :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #176 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 14:07 »
Συνηθως οταν ατμιζουμε δεν το κραταμε και συνεχεια στο χερι .. το αφηνουμε κατω και το επιστομιο θελει τρομερη καποιες φορες ΥΓΙΕΙΝΗ !!!!

αλλα με τα σπυρακια συνηθως τα βγαζουμε οταν ερθει σε επαφη το υγρο που εχει pg  με το δερμα  τουλαχιστον σε μενα .. αλλα τωρα που μετα απο την αλεργεια που εχω με αυτη σταματησα εδω και καιρο  και τωρα μονο VG και δεν ξαναεβγαλα σπυρακια .,.αλλα ουτε και βαρος στο στηθος και καψιμο στο λαιμο αντιμετωπιζω οπως πριν

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #177 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 14:26 »
δεν μιλαω για αφθες,που και απο αυτες βγαζω, βασικα  :( αλλα για σπυρακια στο δερμα και εφοσον βγαινουν μονο απο κεινη τη πλευρα που ατμιζω, αρα κατι παιζει,δεν εξηγειται αλλιως :confused1:

εχεις δοκιμασει με αλλα drip tips?
εννοω αλλο υλικο, πχ μεταλλικα, ατσαλινα, κεραμικα, ξυλινα, πλαστικα, πυρεξ κοκ
υπαρχει περιπτωση αλεργιας στο υλικο το drip tip?
αν οχι τοτε απολυμανση ή παρε καινουργιο drip (αν ηταν το υγρο το θεμα φανταζομαι δεν θα επηρεαζε μονο εκεινη την πλευρα που ακουμπα το επιστομιο αρα εστιαζεις στο drip)

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #178 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 14:47 »
αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω πλαστικο και ατσαλινο. θα κανω πιο συχνη την απολυμανση τοτε με οινοπνευμα!

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #179 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2012, 10:14 »
Σαν νέος ατμιστής να ρωτήσω κι εγώ: Εχω φτιάξει υγρά μόνος μου,  <= 5mg νικοτίνης. Ατμίζω 8-9 ml ημερησίως (μου αρέσει τρομερά, τι να κάνω).

Να φροντίσω σιγά σιγά να χαμηλώνω την περιεκτικότητα ?

Σκέφτομαι να πάω σιγά σιγά στα 2mg, μέχρι να αποφασίσω να την καταργήσω και να μείνω με τις όμορφες γεύσεις και μόνο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός παρασκευής υγρών ατμίσματος (D.I.Y.) Ιδιοκατασκευές υγρών 40 38041 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από Jamesvep
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem