vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

107 επισκέπτες, 10 χρήστες
Jorge, Buliwyf, dvelev, tibolaso, vasim, maprix, I.P, manoslykos, Milarepa, yorgoss

Twitter

ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 25, 2015, 22:10 »
Αν και κάπνιζα με το αριστερό, τώρα έχω το μοντάκι στο δεξί, βραχίονας στον τεμπέλη και κρατάω και λεβιέ (αυτήν την κακή συνήθεια την απέκτησα μεαζί με το αυτοκίνητο με τεμπέλη. Έως τότε οδηγούσα σχεδόν παντα και με τα δύο χέρια στο τιμόνι - off topic).


Πέρα από το πολύ εύστοχο σχόλιο για τον αερόσακο που διάβασα, κάτι άλλο που καθιστά το άτμισμα επικίνδυνο είναι η τεράστια παραγωγή ατμού! Με 0.5 αντίσταση (σπανίως τη χρησιμοποιώ) και κατα λάθος φυσάω το ντουμάνι προς τα μπρος... για 2" δεν έβλεπα τίποτα!!! Ακούγεται αστείο αλλά είναι πολύ σοβαρό. Ευτυχώς έμαθα χωρίς να πάθω και δεν ξαναφυσάω μπροστά.


Από συνήθεια που μου έμεινε είναι να σκάω λίγο το παράθυρο ακόμη και χειμώνα. Φυσικά ποτέ το τσιγάρο απ' έξω. Γενικώς δεν κρεμάω χέρια εκτός παραθύρου, είτε κρατάω είτε δεν κρατάω τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 25, 2015, 22:22 »
Δεν ατμιζω οταν οδηγω για τον απλουστατο λογο οτι εχω ταξι οποτε αποφευγω


για ευνοητους λογους οταν εχω επιβατη .Οταν ειμαι μονος καιγεται το πελεκουδι ...... :)) :)) :)) :))


του δινω και καταλαβαινει  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:







Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 25, 2015, 22:25 »
[1] Πού αφήνετε το ΗΤ, αφού δεν μπορεί να στηριχθεί στο στόμα;
Ανάμεσα στα πόδια ή στην εσωτερική τσέπη του σακακιού-μπουφάν.

[2] Ατμίζετε στο αυτοκίνητο όταν είναι πίσω τα παιδιά ή δίπλα/πίσω κάποιος άλλος;
Παιδιά? what is this ?

[3] Έφυγε η τσιγαρίλα και εμφανίστηκε κάτι άλλο;
H τσιγαρίλα έφυγε αλλά μερικά μεσημέρια υπάρχει αποπνικτική υγρασιά στο αυτοκίνητο. Μετά θυμάμαι ότι άτμιζα πριν παρκάρω με κλειστά τα παράθυρα  :hmmm:


[4] Έχετε το ΗΤ έξω από το παράθυρο, όπως πολλοί το έκαναν καπνίζοντας;
Ποτέ. Καγκουριά..


[5] Νομίζετε ότι είναι επικίνδυνο;
Ναι. Κυριώς όταν θέλεις να ανεβοκατεβάσεις W ή κοιτάς πόση μπαταρία έχεις....Είναι σα να κοιτάς το κινητό ένα πράγμα.


[6] Αποσπά την προσοχή σας;
Καμιά φορά ναι...Μου αρέσει να παρατηρώ και τον ατμό κατά την εκπνοή οπότε......

[7] Τι σχετικό κάνετε σε φανάρι που ξέρετε ότι κρατά αρκετή ώρα;
Υπομονή  :))


[8] Πώς σας αντιμετωπίζουν οι οδηγοί και οι πεζοί που σας βλέπουν;
Ψιλοκοιτάνε αλλά πλέον μου έχει γίνει συνήθεια....Εξάλλου εάν δεν δείχνεις άβολος, δεν επιμένουν στο κοίταγμα.

[9] Με ποιο χέρι κρατάτε το ΗΤ;
Με το αριστερό συνήθως.


[10] Πώς αλλάζετε ταχύτητα;
Προτιμώ να μην το κρατώ στις αλλαγές. Το μοντάκι μπαίνει στη τσέπη..


[11] Συνήθειες που αποκτήσατε με τιμόνι, λεβιέ και ΗΤ ανά χείρας;
Τίποτα καινούριο...

[12] Συνήθειες που έμειναν από το ΚΤ;
Τζούρα όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο, τζούρα πριν βγω..


[13] Τι γίνεται στα δίτροχα;
Αν και κυρίως μετακινούμαι με μηχανή, ποτέ δεν ατμίζω κατά την οδήγηση. Όταν φτάσω στον προορισμό μου έχει ανελέητο chain vaping και η γεύση είναι ωραιότερη απόταν την άφησα  (κυρίως όταν η διαδρομή είναι μεγάλη)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 27, 2015, 12:38 »
Δεν ξέρω κατά πόσο στις τάξεις του φόρουμ έχουμε μέλη της Τροχαίας, αλλά έχω να ρωτήσω το εξής:

Έχω το GOD180, αρκετά μεγαλύτερο από το κινητό μου, και με ατμοποιητή πάνω, μοιάζει με CB. Διαθέτει και οθόνη. Αν με σταματήσει τροχαία για χρήση εν ώρα οδήγησης, με γράφει?
Αν ναι, για χρήση ηλεκτρονικής συσκευής, ή για κάπνισμα?

Τοπικό τροχονόμο που ρώτησα, είπε ότι με γράφουν για κάπνισμα πάντως.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 27, 2015, 12:45 »
Σε γράφουν για όλα τα παραπάνω plus για 774/1978  ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 27, 2015, 18:04 »
Εντάξει, για τον 774 δεν ανησυχώ, τη γλιτώνω με βραχιολάκι! Εκτός αν του φοράω πάνω κανέναν tugboat με διπλή στο μισό ώμ οπότε δεν τη γλιτώνω ούτε με Μακρόνησο...

Τεκμηριωμένο πάντως το ότι με γράφουν, ή από προσωπική εμπειρία?

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 27, 2015, 18:11 »
Χαχα... Δεν νομιζω παντως οτι σε γραφουν. Ο Νομοθετης δεν εχει ακομη ασχοληθει με το θεμα...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 27, 2015, 23:02 »
Δεν ξέρω κατά πόσο στις τάξεις του φόρουμ έχουμε μέλη της Τροχαίας, αλλά έχω να ρωτήσω το εξής:
Έχω το GOD180, αρκετά μεγαλύτερο από το κινητό μου, και με ατμοποιητή πάνω, μοιάζει με CB. Διαθέτει και οθόνη. Αν με σταματήσει τροχαία για χρήση εν ώρα οδήγησης, με γράφει?
Αν ναι, για χρήση ηλεκτρονικής συσκευής, ή για κάπνισμα?
Τοπικό τροχονόμο που ρώτησα, είπε ότι με γράφουν για κάπνισμα πάντως.
Για κάπνισμα σε γράφουν μόνο αν υπάρχουν μικρά παιδιά εντός του ΙΧ (σχετικά πρόσφατα ισχύει αυτό)

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 27, 2015, 23:56 »
[1] Πού αφήνετε το ΗΤ, αφού δεν μπορεί να στηριχθεί στο στόμα;
Τσέπη μπουφάν, ανάμεσα στα πόδια, κάθισμα συνοδηγού, ανάλογα με το τι έχω εύκαιρο!

[2] Ατμίζετε στο αυτοκίνητο όταν είναι πίσω τα παιδιά ή δίπλα/πίσω κάποιος άλλος;
Με την κοπελιά ή με άλλους (συν)επιβάτες ναι, με παιδιά όχι. Ίσως ατμίσω κάποια στιγμή με παιδιά (πάνω από κάποια ηλικία) αλλά μόνο έξω από το παράθυρο και με μηδενική.

[3] Έφυγε η τσιγαρίλα και εμφανίστηκε κάτι άλλο;
Καμία σχέση με πριν, αν εξαιρέσω τα ντουμάνια  :D

[4] Έχετε το ΗΤ έξω από το παράθυρο, όπως πολλοί το έκαναν καπνίζοντας;
Με iStick και subtank mini αυτό είναι σχεδόν αδύνατο. Μετά το κολτάκι θα πρέπει να πάει για ζυγοστάθμιση :))

[5] Νομίζετε ότι είναι επικίνδυνο;
Η επικινδυνότητα εδώ εξαρτάται από τη χρήση, όχι από το μέσο  ;)  Σε γενικές γραμμές λιγότερο επικίνδυνο είναι το τσιγάρο και, κατά περίπτωση, για όσους βγάζουν ντουμάνια, καλό θα είναι να σημαδεύουν έξω από το παράθυρο!

[6] Αποσπά την προσοχή σας;
Λιγότερο από το συμβατικό. Εκεί που είχα να κάνω με το άναμα, το τίναγμα της στάχτης και τα λοιπά (για να μη μιλήσω πως είχα μια κάφτρα δίπλα στο πρόσωπο μου), με το ΗΤ μπορεί να με αποσπάσει όταν χρειαστεί να τσεκάρω ή να ανεβοκατεβάσω βατ/βολτ, να γεμίσω κ.λπ. Για όλα αυτά περιμένω ευκαιρία για στάση (φανάρι, κίνηση, γρήγορο παρκάρισμα κάπου) κάτι που στο ΚΤ ίσως δε μπορούσα πάντα να κάνω (αν έφευγε καμιά κάφτρα ανάμεσα στα πόδια π.χ.).

[7] Τι σχετικό κάνετε σε φανάρι που ξέρετε ότι κρατά αρκετή ώρα;
Ντουμανιάζω το σύμπαν σαν attention whore που είμαι  :))

[8] Πώς σας αντιμετωπίζουν οι οδηγοί και οι πεζοί που σας βλέπουν;
Δεν έχω προσέξει περίεργες αντίδρασεις γενικά, με εξαίρεση μια φορά που κάποιος από πίσω μου σε φανάρι είχε κολλήσει το κεφάλι στο τζάμι προσπαθώντας να καταλάβει αν πήρε φωτιά η καμπίνα  :))

[9] Με ποιο χέρι κρατάτε το ΗΤ;
Με το δεξί  8)

[10] Πώς αλλάζετε ταχύτητα;
Με το δεξί, κρατώντας το iStick με αντίχειρα και δείκτη  ;)

[11] Συνήθειες που αποκτήσατε με τιμόνι, λεβιέ και ΗΤ ανά χείρας;
Τίποτα ιδιαίτερο.

[12] Συνήθειες που έμειναν από το ΚΤ;

Μου πήρε λίγο καιρό να ξε-συνηθίσω το... τίναγμα στο τασάκι :))

[13] Τι γίνεται στα δίτροχα;
Φαντάζομαι ότι εκεί η χρήση ΗΤ θα είναι απαγορευτική  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2015, 00:00 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 15, 2015, 00:53 »
Σκέφτομαι να πάρω κανένα μαλακό ειπιστόμιο. Πολλές λακούβες, ρε παιδάκι μου!!!   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος seliniasmenos

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 16, 2015, 00:06 »
Δεν κάπνιζα μέσα στο αυτοκίνητο, και δεν ατμίζω. Με ελάχιστες εξαιρέσεις αν το θέλω πάρα πολύ και με πιάσει φανάρι, οπότε άντε να πάρω μια ρουφιξιά. Το αφήνω στην θέση του ποτηριού.

Αποσυνδεδεμένος ralloss

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #56 στις: Ιουλίου 29, 2015, 12:46 »
Πολλες φορες απλα το κραταω, συνηθως με το δεξι χερι που ειναι σχεδον παντα στο λεβιε.
Το τσιγαρο το κρατουσα παντα με τ αριστερο.


Ατμιζω κανονικα . εχω το συνηθειο ομως ,οπως εκανα και οταν καπνιζα,
να φυσαω παντα τον ατμο/καπνο εξω απ το παραθυρο.. Ισως ηταν και ενας λογος αυτος που δεν πολυβρωμουσε τσιγαριλα το αμαξι.



Οταν καπνιζα δεν εβγαζα εξω το τσιγαρο,αλλα ο καπνος εβγαινε εξω μιας και το κρατουσα με το αριστερο οπου κρατουσα και το τιμονι..

Δε νομιζω οτι ειναι επικινδυνο ουτε αποσπαει την προσοχη.Βασικα ουτε το τσιγαρο ηταν τοσο.. Το πιο επικινδυνο περιστατικο που μου χει
 με το τσιγαρο αλλα σπανια βεβαια,
ηταν να πεσει η καφτρα..

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #57 στις: Ιουλίου 29, 2015, 12:56 »
Istick 30 με κρεμαστη θηκη στο λαιμο κ προβλημα κανενα...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #58 στις: Ιουλίου 29, 2015, 13:19 »
Με το Ego ONE είναι σχεδόν το ίδιο με το κ.τ.  Ο μόνος φόβος μου είναι μην τύχει και ανοίξει ο αερόσακος την ώρα που κάνω τζούρα...

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ και ΟΔΗΓΗΣΗ
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 11, 2015, 21:08 »
Istick 30 με κρεμαστη θηκη στο λαιμο κ προβλημα κανενα...

Η κρεμαστή θήκη είναι καλή λύση για το αυτοκίνητο. Το ίδιο έχω κι εγώ σε 50αρι istick. Γενικά στο αυτοκίνητο ποτέ δεν κάπνιζα, ούτε κανονικό τσιγάρο διότι δεν αντέχω το πνίξιμο από τον καπνό. Και τώρα με το Η.Τ αν πρόκειται για διαδρομές της μιας ώρας δεν κρεμάω καν. Αν πρόκειται για κανα 2ωρο-3ωρο τότε μόνο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix