vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

427 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, zamploutos

Twitter

Πέρα από την εμφάνιση και νοσταλγία έχουν πλέον νόημα τα μηχανικά;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Που να δεις άμα σου πέσει εμπρός σε κινούμενο οδοστρωτήρα  :))

Δεν είναι το ίδιο ρε [member=13664]Ribot[/member]. Το ηλεκτρονικό, μετά από λίγα υγρά αρχίζει και τα παίζει. Το έχουμε διαβάσει άπειρες φορές εδώ μέσα. Βέβαια, εξαρτάται και από τα λεφτά που δίνεις, αλλά όχι απαραίτητα. Το Therion BF μου οδεύει προς το service και αυτό επειδή πέρναγε υγρό μέσα από τον πόλο του. Όχι από υπαιτιότητά μου, αλλά επειδή έκανα αυτό για το οποίο έχει σχεδιαστεί. Squonking. 

Το άλλο που λες για τις γρατζουνιές είναι αισθητικό, όχι λειτουργικό θέμα, αλλά έχεις απολύτως δίκιο. Μόνο οι ατσάλινοι σωλήνες δεν παθαίνουν τίποτα από αυτής της απόψεως. Εκτός, βέβαια, και αν πάθουν αυτό με τον οδοστρωτήρα :P

Πάντως, ναι, και σε αυτό έχεις δίκιο. Λίγος χρόνος από δω, λίγο από εκεί, βράστα... 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
A)Πες τα στο ghost μου αυτά  :laugh1:
B)  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: ότι είναι άψυχο το λέμε και smooth,ξέρω ξέρω...
Γιατί, τι έπαθε το ghost σου, γρατζουνίστηκε? Χάλασε το πλαστικό? :dontknow: Το δικό μου εδώ και 2 χρόνια πάντως είναι σαν να βγήκε από το κουτί και το μεταφέρω χύμα σε τσάντες και τσέπες και οτιδήποτε βάλω δίπλα του, βγαίνει σημαδεμένο από την επαφή του με το radius.
Το Β δεν έχει νόημα, πολλοί θα υποστηρίξουν με θέρμη αυτό το smooth, άλλοι τόσοι θα παραταχθούν δίπλα στην αγριάδα της yihi, που εμένα δεν μου αρέσει, πολλοί επίσης θα μιλήσουν για την εξελιγμένη τεχνολογία της dna και την παραμετροποίησή της, ασχέτως αν το 5% των κατόχων έχουν ασχοληθεί με αυτή τη δυνατότητα και άλλοι θα σου πουν, καλό το provari αλλά πλέον υπάρχει η dicodes. Ότι θέλει ο καθένας λοιπόν ή ότι νομίζει. Άλλωστε οι ατμιστές συναγωνίζονται στην παρλαπίπα τους κυνηγούς και τους ψαράδες, αυτό είναι το μόνο βέβαιο!
[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]
Το πρόβλημα του Therion όμως Κώστα μου, εγώ το αντιλαμβάνομαι ως κακή ποιότητα κατασκευής. Προσωπικά δεν μου έχει χαλάει ποτέ κανένα μοντάκι, ούτε ηλεκτρονικό, ούτε μηχανικό και δεν έχω σχετική βιωματική γνώση.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Άλλωστε οι ατμιστές συναγωνίζονται στην παρλαπίπα τους κυνηγούς και τους ψαράδες, αυτό είναι το μόνο βέβαιο!

:respect: :respect: :respect:

Επί του θέματος δεν έχω να πω τίποτα απολύτως, άλλωστε τα έχω ζήσει ξανά πριν από κάποια χρόνια με το
provari vs GGTS!!! :))

Τότε τουλάχιστον υπήρχαν μόνο αυτά και ακριβώς τα ίδια λεγόντουσαν :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2018, 12:12 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Προφανώς, Γιώργη, κάποιο λάκκο έχει η φάβα, όμως είναι γεγονός ότι θα πάει για επισκευή εξαιτίας υγρών. Ζει ακόμα, αλλά κάνει νερά. 

Και μένα το πρώτο είναι που μου κάνει τέτοια νερά. Τεσπα, απλά το λέω και εγώ για να ξεσκάσω :) 

Σου έχω πει για τότε που με ένα βόλι κατέβασα 20 τσίχλες;  :))

Τέτοιες βρε, μην ψαρώνεις 


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]
Επειδή χρησιμοποιώ το Therion bf εδώ και 3 tank, πότε σου έκανε διαρροή; Υποθέτω ότι το γέμιζες από πάνω με τον αέρα του μπουκαλιού ανοικτό και όχι κατευθείαν λύνοντας το μπουκαλάκι από τον σωλήνα. Πες λεπτομέρειες γιατί αγριεύτηκα! Πάντως μια δυσκολία για ν' αλλάξεις την μπαταρία την έχει...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Γιατί, τι έπαθε το ghost σου, γρατζουνίστηκε? Χάλασε το πλαστικό? :dontknow: Το δικό μου εδώ και 2 χρόνια πάντως είναι σαν να βγήκε από το κουτί και το μεταφέρω χύμα σε τσάντες και τσέπες και οτιδήποτε βάλω δίπλα του, βγαίνει σημαδεμένο από την επαφή του με το radius.
Kαι χρωματίστηκε και μάδησε το χρυσό κάτω(4 μήνες mod που το πρόσεχα πάρα πολύ)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
[member=20409]redortho[/member]

Όχι, έβγαζα το μπουκάλι και το γέμιζα χειροκίνητα. 

Δεν εμφάνισε ποτέ διαρροή. Απλώς, μετά από κάποια μπουκάλια εμφάνισε υγρασία στο σώμα του πόλου κάτω από τον ατμοποιητή. Εδώ που δείχνω.



Πλέον, όταν σκουονκάρω υπάρχει μια πιθανότητα να σβήσει το μόντ και να απαιτεί να του βγάλω την μπαταρία για να ανάψει πάλι. Δεν έχει καν αν σκουονκάρω υγρό ή σκέτο αέρα. Μόλις δοθεί πίεση μπορεί να σβήσει.

Όταν το έχω RTA πάνω, παίζει κανονικά. 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Επί του θέματος δεν έχω να πω τίποτα απολύτως, άλλωστε τα έχω ζήσει ξανά πριν από κάποια χρόνια με το
provari vs GGTS!!! :))

Τότε τουλάχιστον υπήρχαν μόνο αυτά και ακριβώς τα ίδια λεγόντουσαν :yes:
Τις προάλλες Γιώργο έπαιζα με ένα GGTS και τον IATTY από πάνω, δυστυχώς δανεικά και όχι δικά μου και πραγματικά πέρασα κάποιες διαφορετικές από τις τρέχουσες, αλλά απολαυστικές ατμιστικές μέρες. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

[member=17746]paloukaros[/member]
Και άσπρο και χρυσό! :hapy_crazy: Δε σε λυπάμαι καθόλου, σου έχω πει, μετά από μαραθώνιες ατμοσυναντήσεις δεν αγοράζουμε εξοπλισμό.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Συμφωνώ απόλυτα πλέον Γιώργαρε.Αν δεν πλερώσεις δεν μαθαίνεις  :wall:
Κοκκινάκια μόνο πλέον,άντε  και κανένα μαύρο  8)

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
[member=5096]apva[/member] sorry τον [member=21341]karamonde[/member] ηθελα να κανω tag.
Δεν μιλουσα για την τεχνολογια στα ηλεκτρονικα modakia, μιλουσα για το πως κοστολογεις εσυ ενα mod. 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Δεν βρήκα ποτέ τον λόγο να αγοράσω μηχανικό. 
Μπήκα κάποτε στον πειρασμό, διαβάζοντας τα νήματα περί καλών ρευμάτων, πήρα ένα gus για να δοκιμάσω, η εμπειρία ήταν απόγοητευτική και το πούλησα.
Η λογική και η πρακτική των ηλεκτρονικών με βολεύει. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Η ομορφιά των μηχανικών είναι υποκειμενική: εγώ τα αγαπάω, άλλους τους αφήνουν αδιάφορους.
Ο βαθμός τεχνολογικής εξέλιξης είναι άσχετος, σα να συγκρίνεις τη σπορ οδήγηση αμαξιών βασιζόμενος στο... μήκος τους. Το ατμιστικό αποτέλεσμα δεν χρειάζεται απαραιτήτως κάποια συγκεκριμένη τεχνολογία, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να φτάσεις εκεί που θέλεις.
[Η ασφάλεια, βέβαια, είναι κάτι που βοηθιέται πολύ από την τεχνολογία]

Τα συγχρόνα ατμιστικά δεδομένα;  :laugh1:
Ρε παιδιά... ακόμα έμπειροι ατμιστές το συζητάμε αυτό;
Δεν είναι "δεδομένο" για κανέναν πως οφείλει να είναι στα 0,3 ή στα 0,1Ω. Ούτε είναι οι περισσότεροι. Κάποτε έγινε της μόδας να το μετράμε ανάλογα με το πόσο χαμηλότερα ατμίζαμε, δημιουργήθηκαν προϊόντα να αποδίδουν καλύτερα πάνω σε αυτή τη λογική και θεωρήθηκε δεδομένο κάτι που μόνο δεδομένο δεν είναι. Το μεγάλο ποσοστό ατμιστών απολαμβάνει με σαφώς μεγαλύτερες αντιστάσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως όταν "επισκεπτόμαστε" παλιότερα στησίματα. μοντ και ατμοποιητές, βλέπεις χαμόγελα και "ρε συ! πολύ καλό είναι!".
Κάποτε τα παντελόνια είναι καμπάνες, άλλοτε ίσια, άλλοτε στενά, αυτό δεν μετράει πόσο καλά είναι τα παντελόνια, απλά δείχνει το πώς δημιουργούνται τάσεις.

Το μόνο αντικειμενικό που βρίσκω είναι μια διαφορά στην αίσθηση (που αν σου αρέσει, σου αρέσει ότι επιχείρημα και να ακούσεις, και το αντίθετο) και η ανθεκτικότητα. Πτώσεις, νερά, φθορές, συνήθως δεν καταστρέφουν ένα μηχανικό. Δεν είναι αθάνατα αλλά αντέχουν πολύ περισσότερη ταλαιπωρία συνήθως.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Δεν χρειάζομαι προσωπικά κανένα μηχάνημα για να καταλάβω την διαφορά bypass λειτουργίας με καθαρό γραμμικό ρεύμα ενός μηχανικού,μου αρκεί ένας dripper  :thumpup:
Μπορεί σ' εμένα να αρέσει το Castle Long κι εσύ να το σιχαίνεσαι. Δεκτό, οι γεύσεις είναι υποκειμενικές.
Αν όμως μετρήσω κάτι με το χάρακα και μου δείξει 10 πόντους είναι κάτι αντικειμενικό. Δεν μπορείς να μου πεις ότι δεν είναι γιατί το δικό σου μάτι το μετρά 15 πόντους.
Το ίδιο ισχύει και για τα ρεύματα. Δεν μπορεί ο παλμογράφος να τα βγάζει ίδια κι εσύ να μου λες ότι καταλαβαίνεις διαφορά. Κάνε reset. Σε λίγο θα μου πεις ότι βρίσκεις διαφορά στο ρεύμα που δίνει η 30Q, HG2 και VTC6 και προτιμάς της HG2 γιατί είναι πιο ομαλό.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
To θέμα είναι τι μετρά ο χαρακάς σου όμως...
Και μιας και ανέφερες τις 3 μπαταρίες που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι εδω μέσα...
Στις μετρήσεις σου βγαίνουν καλύτερες οι sony vtc6.Στην χρήση όμως μέσα σε σωλήνα και σε παράλληλα μηχανικά ή 3μπάταρα DNA έχουν μακράν της 2ης την  χειρότερη αντοχή και επιδόσεις απο τις άλλες 2 με την LG να έχει την καλύτερη μακράν .Και αυτό  δεν το λέω μόνο εγώ...αρκετοί μπαταριοσκίστες σαν εμένα το λένε  :yes:
Άλλο η χρήση και άλλο η θεωρία...
Μπουρού μπουρού και έργα κάκαλα βλέπω...
Περιμένω να δω πως θα μετρήσεις το unregulated ρεύμα της πλακέτας που βγαίνει όπως λες σαν bypass και είναι τελείως γραμμικό  :))

Αποσυνδεδεμένος panagiotis_a

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Σωλήνας, 100% χαλκός με επάργυρες επαφές. Υβριδικό. Απόδοση? Σαν να έχεις την αντίσταση επάνω στην μπαταρία. Συντήρηση? Καθάρισμα μια φορά την εβδομάδα ή στις δύο εβδομάδες. Δε σπάει δε χαλάει και είναι διαχρονικό. Η τεχνολογία σομπας που λες εσύ άλλοι τη λένε απλότητα. Το ρεύμα περνάει μόνο από εκεί που πρέπει χωρίς περιττά εμπόδια. Το μηχανικό είναι τρόπος ζωής. Μόνο όσοι το έχουν κατακτήσει μπορούν να κατανοήσουν καλά την αξία του. Έχω φίλους που έχουν μόνο μηχανικό και το χρησιμοποιούν όλη μέρα. Ακριβώς γιατί είναι απροβληματιστα. Τέλος στο μηχανικό δεν έχεις το φόβο να "παλιώσει" σαν τεχνολογία. Είναι πάντα η ίδια οπότε παίρνεις ένα για πάντα

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364