vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αγοραμανία

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αγοραμανία
« στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 15:02 »
Ανοίγω αυτό το θέμα, αλλά ίσως ο τίτλος να είναι λίγο υπερβολικός.
Για να εξηγήσω, παρατηρώ ότι με διάφορα χομπυ ή ενασχολήσεις όπως για παράδειγμα το η.τ. υπάρχει ο κίνδυνος να πέσουμε σε ένα τριπάκι να αγοράζουμε οτι βλέπουμε σε sites, στα χέρια φίλων, σε reviews κτλ. Συνήθως αυτό είναι μια φάση που διαρκεί λίγο ή περισσότερο χρόνο και μετά παρέρχεται. Κάποιες φορές, είναι μια αέναη αναζήτηση χωρίς τέλος.


Εγώ για παράδειγμα, για ένα περίπου δίμηνο αγόραζα ατμοποιητές, κλώνους βέβαια των 10-20 ευρώ, αλλά έχω μαζέψει 5 ντρίπερ και 3 τανκάτους. Θα μου πείς, είναι πολλοί? Ίσως όχι, αλλά έχω κάνει μια αρχή.
Από μποξάκια ομοίως έχω 3-4 και ένα μηχανικό μοντ σωλήνα.
Εκεί όμως που έχω αρχίσει να "ξεφεύγω" είναι στα υγρά. Ενώ 7-8 μήνες έφτιαχνα και άτμιζα κυρίως 1-2 δικά μου diy, εδώ και κανένα μήνα έχω αρχίσει να παραγγέλνω διάφορα υγρά γιατί με έχει πιάσει μια μανία δοκιμής γεύσεων. Μη τύχει και πάρει το μάτι μου νέο υγρό, με τρώει να το δοκιμάσω.
Αρκετά από αυτά που βλέπω, τελικά τα παραγγέλνω.
Επίσης αγοράζω αρώματα για diy, περισσότερο απ' ότι έπαιρνα πριν.


θα ήθελα να μοιραστούμε αντίστοιχες εμπειρίες μας σε αυτό το θέμα, να δούμε αν είναι γενικότερο φαινόμενο, πώς το βλέπει ο καθένας και αν/πώς μπορούμε να το "ελέγξουμε".




Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 15:10 »
Gear Acquisition Syndrome ή αλλιώς G.A.S.

http://www.musicradar.com/news/guitars/7-stages-of-gear-acquisition-syndrome-585947/

http://www.stevehuffphoto.com/2012/12/19/gear-acquisition-syndrome-fighting-the-addiction-by-emil-cobarrubia/


Από άλλους χώρους εκτός ητ, αλλά η  λειτουργία είναι ίδια.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 15:14 »
Δεν είναι τυχαία η ξένη λέξη "shopping-therapy". Δεν είναι και απαραίτητα κακό. Από την στιγμή που έχεις σταματήσει το κ.τ., άρα εξοικονομείς χρήματα, μπορείς να κάνεις που και που ένα δωράκι στον εαυτό σου, θα σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα, αρκεί να μην ξεφεύγεις. Αυτό σαν γενική αρχή.

Προσωπικά, εδώ και αρκετούς μήνες έχω καταλήξει σε ατμοποιητή, και πρόσφατα σε μοντάκια. Δεν νοιώθω την ανάγκη να συνεχίσω την αναζήτηση όσονα αφορά το hardware. Από υγρά ατμίζω πια μόνο τα δικά μου. Αρα μου μένει σαν δωράκι στον εαυτό μου να κάνω δοκιμές σε επόμενα υγρά, να διευρύνω την γευστική απόλαυση. Αλλωστε το η.τ. μας ανοίγει τέτοιους δρόμους από την φύση του.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 15:31 »
το κακό ειναι οταν αυτή σε αφήνει πίσω απο την πρώτη γραμμή. Αν η πρώτη γραμμή λέει πως έχουμε 100 διαφορετικους παραγωγους μερικών χιλιάδων υγρών κι εσύ μένεις με εναν και προσπαθεις να του βγάλεις ξύγκι , τότε να το κοιτάξεις!
 :))

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

εχμ και γκουχου οι περισσότεροι το περνάμε, κυρίως λόγω ασυδοσίας της αγοράς, μετά η ποιότητα και το ιδανικό είναι τόσο σύνθετα και που ουτως ή άλλως θέλουν χρόνο και χρήμα. Ιδανικά για έναν πλούσιο εργένη συνταξιουχο δηλαδή ή τυχερό του λοτο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2015, 15:52 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 15:48 »
Μου έχει συμβεί στο παρελθόν, συμβαίνει κάποιες στιγμές και τώρα....η δική μου αποκωδικοποίηση στο όλο θέμα είναι πώς ή με έχει κουράσει κάποιο προιόν και θέλω κάτι απλούστερο (και φυσικά προς το καλύτερο) ή το οτι δέν είμαι πραγματικά ικανοποιημένος με αυτά που ήδη έχω....καθώς επίσης και μία περίοδο είχα φάει φλασιά στο να πετάξω τα modάκια μου και να το γυρίσω ξανα στο κλασικό τύπου eGo Η.Τ. ....γενικότερα αυτό που θέλω να πώ είναι πως περνάμε διάφορες φάσεις κατά περιόδους.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 16:04 »
@ thenetpoet : Αν κρίνω εξ ιδίων, θα σου έλεγα: Μπόρα είναι θα περάσει.  8)
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ατμιστικής ικανοποίησης πια όσο ικανοποίησης της περιέργειας, γιατί και οι ατμοποιητές και οι μπαταρίες - μπαταριοθήκες έχουν φτάσει σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό στην εμπειρία του ατμίσματος.
Κατά καιρούς αγοράζω κι εγώ ό,τι βρω ενδιαφέρον και άλλες φορές πάλι μένω τόσο στάσιμος που μένω πίσω στις εξελίξεις.  :tongue_smilie:
Όλα σχετικά είναι. Πιστεύω όμως ότι κάποια στιγμή επέρχεται ο κορεσμός και μένεις χωρίς shoping therapy για αρκετό διάστημα. Μετά φτου κι απ την αρχή για κάνα 2- 3 μήνες. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 16:22 »
αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιος που να έχει πιάσει ego στο χέρι του μετά απο καιρό με Μods και να μην ευχαριστήθηκε την απλότητα και ελαφρότητά του. Μέχρι να χαρμανιάσει πάλι ... :)) Αυτό αποδεικνύει πολλά όμως
και η περιέργεια και ο κορεσμός μεσα ειναι βεβαια

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 16:36 »
@ thenetpoet : Αν κρίνω εξ ιδίων, θα σου έλεγα: Μπόρα είναι θα περάσει.  8)


Εγώ πάλι αν κρίνω εξ ιδίων... Δεν υπάρχει ελπίδα καμία... 

Αλλά ευτυχώς για την ανθρωπότητα, η δική μου περίπτωση είναι σπάνια.

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 16:41 »
Προτιμώ πλέον (τονίζω το πλέον) να ξοδεύω το budget που έχω για το η.τ. σε υγρά. Συγκεκριμένα σε αρώματα για DIY υγρά.


Νομίζω πως η ανάγκη για hardware, κάποια στιγμή τελειώνει (ιδίως όταν έχεις μαζέψει προίκα ατμοποιητών και μοντακίων) και καταλαβαίνεις πως το σημαντικό μέρος του η.τ. είναι το υγρό.


Γιατί ένας μέτριος ατμοποιητής θα αποδώσει ένα καλό υγρό σε ανεκτό τουλάχιστον επίπεδο.
Ενώ ένας εξαιρετικός ατμοποιητής δεν μπορεί να σώσει ένα μάπα υγρό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 16:49 »
αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιος που να έχει πιάσει ego στο χέρι του μετά απο καιρό με Μods και να μην ευχαριστήθηκε την απλότητα και ελαφρότητά του. Μέχρι να χαρμανιάσει πάλι ... :)) Αυτό αποδεικνύει πολλά όμως
και η περιέργεια και ο κορεσμός μεσα ειναι βεβαια




Σε πληροφορώ φιλε μου  οτι ενας απο τους παλαιωτερους ατμιστες {ο Atmos ξερει για ποιον μιλαω (Τολης)}, αυτη τη στιγμη ατμιζει με Gemini και Ego.  Αντε να βαλει τον Gemini πανω στο Lava σε extrim καταστασεις  ;D ;D ;D
Ο ανθρωπος αυτος ειναι απο τους πρωτους που επιασαν επισ/μο ατμ/τη στα χερια τους και τωρα ατμιζει με εργοστασιακους και μαλιστα ουτε καν τελευταιας γενιας....

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 16:54 »
Να πω την αληθεια μετα απο ενα ταρακουνημα που εφαγα με το τσιγαρο το κανονικο, μπορω να πω οτι με επιασε μια τρελα για αγορα, και φυσικα μεσα σε 1 εβδομαδα αγορα 3 ατμοποιητες και 1 mod 12 υγρα διαφορων γευσεων και εχω φτασει τωρα να εχω 2 mod 1 box 3 ατμοποιητες και 12 υγρα ασχετος αμα με εχει πιασει τρελα να φτιαχνω δικα μου.
Μπορω να πω οτι με χαλαρωνει η αγορα για το η.τ. σε οτιδιποτε μορφη :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 17:06 »
Aν υπολογησεις τα εξοδα του η.τ. και τα εξοδα του κ.τ. , τοτε θα δεις μια διαφορα που δε θα το πιστευεις.
Ετσι κι αλλιως τα εξοδα της καθε ημερας με το κ.τ. δεν προκειτε να τα πλησιασουμε ποτε.  Ο καθενας βεβαια αναλογα και το ποσα ξοδευε για τσιγαρα.


Μετα απο λιγο καιρο ομως , ολοι μας καταλαβαινουμε / βρησκουμε / κατασταλαζουμε καπου και απο 'κει και περα οι αγορες ειναι παντα μετρημένες και ξερουμε ακριβως τι ειναι αυτο που αγοραζουμε , ακομη κι αν δεν το εχουμε πιασει ποτε στα χερια μας....


Πρωτα ομως πρεπει να <<πληρωσεις >> για να μαθεις..... ;D ;D ;D     


Τι να κανουμε,καποιοι ετσι εμαθαν......


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 17:09 »
shadockan  σου χρεώνω το ταξίδι μου αυτό στην 4η διάσταση!  :) :)) :))

πάντως to shopping therapy δεν εχει νόημα να το εξηγήσουμε, κι αλλος έχει μανία με τα σπόρια και τον χαλαρώνει να ψωνίζει σπόρια, αλλον τον χαλαρώνει να ψωνίζει μερτσέντε απο την άλλη. Για τα σπόρια δεν ξέρω, αλλα για τι μερτσέντε ξέρω πως μεγαλώνει την ανισότητα των ισοζυγίων.
Και λέω οτι θέλω για να καταλήξω πως πρόσφατα μας έχουν τσακίσει στα άρθρα περί μόλυνσης στη Κίνα.
http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2015/02/02/say-hello-to-chinas-new-most-polluted-city-baoding/
http://www.theguardian.com/cities/2014/dec/16/beijing-airpocalypse-city-almost-uninhabitable-pollution-china
και άλλα πολλά
Ειναι το τίμημα, των μοναδικών διεξόδων που έχουν οι κινέζοι και των περισσότερων που έχουμε εμεις. Αν κι εμεις ειμαστε σε αβέβαιη θέση ακόμα. :angry_red:

Βέβαια με τα παραπάνω δεν έβαλα τον ποιητή να ξαπλώσει και δεν του λύνω το πρόβλημα αλλα λέμε και καμια χαζομάρα να περνά η ώρα

edit: τα μισά να ειναι αλήθεια, καθώς υπάρχουν και συμφέροντα, πάλι πολύ ειναι αυτό που συμβαίνει και πέρα

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 17:15 »
Ευτυχώς δεν το έχω πάθει, το βλέπω όμως σε συνάδελφο ο οποίος στις 20 πρώτες μέρες ατμίσματος έχει ξοδέψει περίπου 200 ευρώ σε αγορές απο Ελλάδα, και έχει κάνει και παραγγελία αλλα 170 απο fasttech, τα περισσότερα για αγορά εξοπλισμού, και μη φανταστείτε provari κλπ, ότι βλέπει και του γυαλίζει το αγοράζει. Έχω αρχίσει και στεναχωριέμαι με την κατάσταση γιατι εγώ του σύστησα να αντικαταστήσει το κ.τ με η.τ.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 17:24 »
κι εγώ χρησιμοποιώ αυτή την συνταγή που αναφέρει ο Shado, του trial and error, Προσπαθώντας βέβαια να αποφύγω το error , αλλα πάλι τα χώνω κάτι ψιλά, πώς αλλιώς δηλαδή;
ι
τελικά τα κόκκινα ή τα μπλέ χάπια;
  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123578 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos