vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 6 χρήστες
Mantis039, Milarepa, djfloor, Ηρακλης, Giannis.B, kon95

Twitter

Φοβίες για το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 04:18 »
Πέρα από κλασικές φοβίες τύπου ποιότητα κατασκευής, ποιότητα υγρών, λειτουργία μπαταρίας κλπ (που είναι σημαντικά θέματα σαφώς) νομίζω οτι υπάρχει κι ένας φόβος που έχει να κάνει με εμάς τους ίδιους που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο εμπλεκόμαστε στην υπόθεση η.τ.

Από ένα σημείο και πέρα έχω την εντύπωση οτι ψιλορισκάρουμε και περνάμε στο άλλο άκρο.

1) Από τη μία ανησυχούμε για την ποιότητα των παρασκευασμένων υγρών (και καλά κάνουμε) κι από την άλλη αυτοσχεδιάζουμε με ο,τι βρούμε μπροστά μας (κάποιος μου έλεγε οτι βάζει στα diy υγρά και φυσικούς χυμούς πχ). Δεν λέω, μαγειρικά προϊόντα είναι, αλλά παρασκευασμένα για βρώση, όχι για ατμοποιήση.

2) ΟΚ το η.τ. και η ιδιοκατασκευή μπήκαν στο σπίτι μας και τη καθημερινότητά μας. Αυτό σημαίνει οτι δεν παίρνω κανα-δυο βασικά μέτρα αυτοπροστασίας (πχ. χαρτί, γάντι, πλυμένα μπουκαλάκια κλπ);

3) Είπαμε οτι το η.τ. είναι σαφώς μακράν λιγότερο βλαβερό από το κανονικό. Άρα ατμίζω 10ml τη μέρα (τυχαίο το νούμερο); Λες και θα καθόσουν ποτέ με τις ώρες μέσα στον ατμό;

4) Όσο ελεγχόμενα κι είναι τα πράγματα, οι περισσότεροι όσα δεν μάθαμε για τον ηλεκτρισμό στο σχολείο τόσα χρόνια το μαθαίνουμε τώρα με το η.τ. Sub Ohm, αυξημένα watt κλπ είναι ένα θέμα από μόνα τους. (και ο κόσμος ψωφάει για τέτοια - πατήστε φωτογραφίες exploding ecig battery στο google για μια μικρή εικόνα που έχει ο κόσμος για το η.τ.).

Όλα τα παραπάνω μπορεί να φαίνονται off topic. Αλλά θέλω να καταλήξω στο οτι το η.τ., ενώ έχει κάνει άλματα μπροστά, σε μια φάση που ενσωματώνει όλο και περισσότερο κόσμο κινείται συχνά στα άκρα και μάλιστα στα τυφλά. Η φοβία λοιπόν δεν είναι οι εταιρίες-κολοσσοί του κ.τ., το κακό κράτος που πολεμάει το η.τ. κλπ. Τόσα χρόνια καπνίζαμε οτι πουλούσε το περίπτερο. Τώρα θέλουμε να τα καταφέρουμε όλα μονομιάς.

Πρώτα από όλα πρέπει οι ίδιοι να διαφυλάξουμε το προϊόν που αγαπάμε. Οι περισσότεροι δεν είμαστε χημικοί, ηλεκτρολόγοι ή οτιδήποτε άλλο. Οπότε ένας από τους φόβους πρέπει να είναι το η.τ. να μην εγκλωβιστεί σε αδιέξοδα και δυσλειτουργίες από τους ίδιους του τους χρήστες. Στη γωνία περιμένουν οι καλοθελητές...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 08:54 »
Δύο φόβους έχω: 1) τη βιομηχανοποιησή του η.τ. σε βαθμό που να μην μπορώ να διαλέξω γεύσεις ή ακόμη και να βρω σκέτη βάση και οι τιμές να ανεβαίνουν στα ύψη και 2) παρόλο που είμαι πεπεισμένη ότι είναι καλύτερο του κ.τ. μήπως αποδειχτεί στο μέλλον χειρότερο και αναγκαστώ να το κόψω.... :(
 
Όσον αφορά τον κίδυνο να ξεμείνω από ... αναλώσιμα, φροντίζω ό, τι χρησιμοποιώ να είναι σχετικά απλό στη λειτουργία του και να έχω πάντα ένα εναλλακτικό σετ. :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 10:36 »
Αν ήταν χειρότερο, λογικά θα είχε όπως και το κτ άμεσες, μεσοπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες επιπτώσεις.
Τουλάχιστον στις άμεσες άντε και μεσοπρόθεσμες, δεν έχει βρεθεί ακόμα κάτι αρνητικό. Αν είχε, σίγουρα θα το έκαναν βούκινο οι καπνοβιομηχανίες.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2014, 13:23 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 11:17 »
Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι κάποια στιγμή θα μπούνε στο χορό οι πολυεθνικές απαγορεύοντας τα πολλά-πολλά με αποτέλεσμα να υπάρχουν μόνο εργοστασιακές συσκευές και μόνο συσκευασμένα υγρά και η τιμή τους θα αυξάνεται συνεχώς όποτε θέλουν να τα φορολογήσουν, βλέπε τσιγάρα και ποτά!
Αν λέμε τώρα ΑΝ γίνει αυτό που λές πιστεύεις πώς δεν θα υπάρχουν "αφορολόγητα"? βλέπε αφορολόγητα κ.τ..

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 11:19 »
Σύμφωνοι, αλλά δεν είναι κατάντια να ψάχνεις σαν τον παράνομο και τον περιθωριακό να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι?

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 11:25 »
Δεν αντιλέγω αλλά όταν εμείς όλοι που ατμίζουμε (όχι μόνο στην ελλάδα)δεν έχουμε κάποιον οργανισμό με κάκαλα να σώσει το άτμισμα και επτρέπει τις καπνό-φαρμακό βιομηχανίες να κόβουν και να ράβουν όπως θέλουν δεν θα υπάρχει άλλη λύση εκτός απο αυτήν... :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 12:41 »
@kwnstantinos10

Θα υπάρχουν αφορολόγητα και πιθανότατα να υπάρχουν και οι αγορές από εξωτερικό, απλά σκέφτομαι ότι θα θέλουν να βάλουν χέρι και σε αυτό το προϊόν τυποποιώντας συσκευές, υγρά, περιεκτικότητες και βέβαια απόλυτο έλεγχο το τιμών κατά πως βολεύει αυτούς.
Με λίγα λόγια θα πάρουν χαμπάρι ότι υπάρχει χρήμα εκεί έξω το οποίο δεν περνάει απ τα χέρια τους αυτή τη στιγμή, θα το αφήσουν έτσι ή θα μπουν στη μέση τα μονοπώλια;;;

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 13:35 »
Την απαντηση την ξερεις δυστυχως!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 14:25 »
οπως ειπε και ο vag21 ""να αποδειχτει με πραγματικη επιστημονικη μελετη ,οτι ειναι πιο βλαβερο απο το τσιγαρο"" και δευτερον να κανω μια ακριβη αγορα και να βγει μουφα η να παραδωσει πνευμα

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 13:45 »
Έχουν χιλιοειπωθεί, αλλά για μένα παραμένουν -αν όχι φοβίες- ζητήματα άξια προσοχής:

1.Είμαι, δυνητικά και οικειοθελώς, πειραματόζωο.

2.Οι μπαταρίες μου θέλουν σωστή και ειδική μεταχείριση.

3.Ο άγραφος "Νόμος Του Μείον Ένα (-1)", που στοιχειώνει νέους και παλιούς στο η.τ. και αφορά κυρίως τις συσκευές/μπαταρίες/ατμοποιητές κτλ.κτλ. (εξ ου και το "ένα ίσον κανένα")

4.Ο "Νόμος του Μέρφυ"  :eyesplash: ;D

5.Να μη μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι, μα τον Τουτάτη. Αλλά αυτό δεν είναι αντικείμενο γι αυτό το χωριό, εεε σόρυ, φόρουμ, άρα προσπεράστε το... ::)

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 13:52 »
2 πράγματα θα έλεγα ότι με φοβίζουν... ειπωμένα βέβαια από προηγούμενους:
1. Μήπως αποδειχτεί το Η.Τ. περισσότερο επιβλαβές
2. Μήπως βγουν νόμοι που μου χαλάσουν αυτό που έχω βρει σήμερα...


Τα υπόλοιπα έχουν γίνει καθημερινότητα πλέον. Το ένα ίσον κανένα γίνεται εύκολα τίποτα δεν είναι αρκετό.. Μόλις το πάρεις χαμπάρι κάνεις μια ρεαλιστική οργάνωση και είσαι μια χαρά και με καβάντζα

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 28, 2014, 22:22 »
Oσο το σωμα μου "μιλαει" απο μονο του και οσο οι εξετασεις μου δειχνουν βελτιωση σε ολα δε νομιζω να εχω κατι να φοβηθω.


Το μονο που φοβαμαι ειναι να κανω κακη χρηση του η.τ εγω ο ιδιος.
Παραδειγμα να μη πλενω καλα τον ατμο και βγαζω στο στομα βλακεις,η να πρεπει να προσεχω τα υγρα μου να μη πεσουν πανω μου,
μια φορα μου ειχε μπει στο ματι υγρο και ευτυχως ειχε χαμηλη νικοτινη και ημουν και σπιτι και το προλαβα.


Η μπορει αντι να ατμιζω το υγρο να το πινω μεσο του ατμοποιητη και πολλες αλλες κακες χρησεις που μπορει να εχουν κανει καποιοι.
Ακομα και υγρο να πιασω και μετα να παω να φαω βλακεια δικια μου θα ειναι.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2014, 22:30 από TakisStam »

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 05, 2014, 14:26 »
Να μη μείνω απο υγρά και μπαταρίες. Τα υγρά πανε κ έρχονται μιας και βλεπω σε τι επίπεδα παίζω, στις μπαταρίες ομως.... Γιαυτό έχω πλέον τρεις μπαταρίες.

Σκεφτόμαι μήπως κάνω πατέντα με καμιά μπαταρία απο laptop 6600mAh να είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξεμείνω :P

Αποσυνδεδεμένος BadWolf

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 21:13 »
Ξανανοιγω ενα νεκρο θεμα για μια ερωτηση
Πως διασφαλιζεται η μη ενεργοποίηση της αντίδραση μετατροπης της γλυκερινης σε προπεναλη?
Η αντιδραση συμβαίνει στους 280 βαθμους κελσίου
Η προπεναλη ειναι βιοκτόνο - ζιζανιοκτονο
Πιστευω οτι ατμιζοντας στους 200-230 και σε σημεία στενωσης λόγω φθορας ή μη σωστης κατασκευης ενός συρματος coil μπορει να αναπτυχθει αυτη η θερμοκρασία ισως ακόμη και εαν εχεις TC mode

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φοβίες για το η.τ.
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 21:24 »
Δεν διασφαλίζεται σε απόλυτο βαθμό. Τέτοιες ουσίες υπάρχουν και στον ατμό αλλά έχουν μετρηθεί σε πολύ μικρότερες ποσότητες (200-500 φορές αν δεν κάνω λάθος) σε σύγκριση με τον καπνό. Το να ατμίζουμε σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη ισχύ ή θερμοκρασία είναι ένας τρόπος να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο, αλλά πιστεύω ότι είναι ανέφικτο να τον εξαλείψουμε τελείως ακόμα και με τον έλεγχο θερμοκρασίας.  Αυτά βέβαια με την επιφύλαξη του μη ειδικού....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12189 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos