vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!

ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« στις: Αυγούστου 28, 2010, 20:15 »
Στις 2 Σεπτέμβρη κλείνω 18 μήνες (1,5 χρόνια) ακάπνιστος. Ούτε τζούρα τσιγάρου! Νιώθω απίστευτα ικανοποιημένος με τον εαυτό μου που το κατάφερα, ενώ κάποτε νόμιζα ότι δεν θα μπορούσα να το κόψω ποτέ. Για να είμαι πιο ακριβής, στο σταμάτημα του καπνίσματος δεν με βοήθησε το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το είχα πάρει απόφαση μετά από 1 χρόνο σκέψης. Είχα ήδη αρχίσει να μπουχτίζω το κάπνισμα και βαρεθεί τη δέσμευση να κουβαλάω πάντα τσιγάρα και αναπτίρα μαζί μου. Η απόφαση ήταν εντελώς συνειδητοποιημένη και μάλιστα χωρίς προηγούμενη διακοπή τσιγάρου στα 23,5 χρόνια που κάπνιζα ασταμάτητα. ( από τα 15 και είμαι 40 κάπνιζα 1 - 1,5 πακέτο σταθερά). Το ΗΤ με βοήθησε μετά τη δεύτερη εβδομάδα μη καπνίσματος όπου είχα τα πρώτα συμπτώματα στέρησης. Είχα πάντα το ΗΤ stundby, έκανα 2-3 τζούρες και μέσα σε 5 λεπτά μου έφευγε η διάθεση καπνίσματος. Συνολικά στους 16 μήνες έχω ατμίσει 4 κουτάκια (4χ5=20 φιλτράκια) και έχω ανοιχτό το 5ο. Εν κατακλείδι, συμπέρανα ότι η οριστική διακοπή του καπνίσματος είναι καθαρά θέμα απόφασης ότι θέλω να το σταματήσω και όχι επιπόλαιης προσπάθειας προσωρινής διακοπής ή ελάττωσης και βλέπουμε όπως άκουγα συνήθως.


Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 28, 2010, 22:49 »
ουσιαστικα δηλαδη ουτε ατμιζεις,μπραβο σου

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 29, 2010, 13:51 »
Παράθεση
Είχα πάντα το ΗΤ stundby, έκανα 2-3 τζούρες και μέσα σε 5 λεπτά μου έφευγε η διάθεση καπνίσματος. Συνολικά στους 16 μήνες έχω ατμίσει 4 κουτάκια (4χ5=20 φιλτράκια) και έχω ανοιχτό το 5ο. Εν κατακλείδι, συμπέρανα ότι η οριστική διακοπή του καπνίσματος είναι καθαρά θέμα απόφασης ότι θέλω να το σταματήσω και όχι επιπόλαιης προσπάθειας προσωρινής διακοπής ή ελάττωσης και βλέπουμε όπως άκουγα συνήθως.
petermeli, κατ αρχήν συγχαρητήρια!
Πολύ χρήσιμη η εμπειρία σου , θα βοηθήσει κι άλλους πιστεύω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 29, 2010, 16:29 »
Μπράβο petermeli για την εντυπωσιακή ομολογουμένως επιτυχία σου!

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 29, 2010, 19:07 »
Μπράβο φίλε!
Αλλά, Σεπτεμβρίου βρε μεγάλε - συγνώμη Ατμέ!!

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 30, 2010, 00:45 »
Καταρχήν μπράβο και απο εμένα ...18 μήνες δεν είναι και λίγο .
Το σίγουρο είναι οτι όλα μεσα στο μυαλό μας είναι...Τι γίνεται όμως εαν ξέρεις πως πρέπει να το κόψεις αλλά ΔΕΝ θέλεις να το κάνεις επειδή σαρέσει;επειδή το θες με τον καφέ,με τον υπολογιστή,με το ποτό,με την οδήγηση αλλά και μετά το φαγητό ; Πάντα για ητ μιλάω ...το κανονικό αποτελεί παρελθόν για μένα :)

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 30, 2010, 12:16 »
Καταρχήν μπράβο και απο εμένα ...18 μήνες δεν είναι και λίγο .
Το σίγουρο είναι οτι όλα μεσα στο μυαλό μας είναι...Τι γίνεται όμως εαν ξέρεις πως πρέπει να το κόψεις αλλά ΔΕΝ θέλεις να το κάνεις επειδή σαρέσει;επειδή το θες με τον καφέ,με τον υπολογιστή,με το ποτό,με την οδήγηση αλλά και μετά το φαγητό ; Πάντα για ητ μιλάω ...το κανονικό αποτελεί παρελθόν για μένα :)

Δεν το κοβεις τοτε, απλα προσπαθεις να μειωσεις τη νικοτινη σταδιακα,ωστε να φτασεις σε none. Ισως τωρα που εφτιαξαν και υγρο που δινει χτυπημα χωρις νικοτινη,να ειναι ακομα πιο ευκολο να απεξαρτηθουμε απο αυτη..

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 30, 2010, 15:54 »
Συγχαρητήρια και από μένα.  :thumpup:

Ισως τωρα που εφτιαξαν και υγρο που δινει χτυπημα χωρις νικοτινη,να ειναι ακομα πιο ευκολο να απεξαρτηθουμε απο αυτη..
Ποιο είναι αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 30, 2010, 16:10 »
http://www.flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=products.view&product_id=197
Εάν θυμάμαι καλά κάποιος το αγόρασε δοκιμαστικά στο γερμανικό φόρουμ και ανέφερε ότι το "χτύπημα" ήταν κάπως διαφορετικό από αυτό που γνωρίζουμε και ότι μετά από λίγες μέρες σχεδόν εξαφανίστηκε.

Η δικιά σου εμπειρία πως είναι?

Μου φαίνεται παράξενο πως να χτυπάει χωρίς νικοτίνη και με κάνει κάπως σκεπτικό ως προς το τι εμπεριέχει.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 30, 2010, 16:18 »
Δεν το χω δοκιμασει φιλε Κωστα ακομα αυτο. Και μενα με προβληματιζει λιγακι,γιατι ως γνωστον το χτυπημα στο λαιμο απ τη  νικοτινη προκαλειται οταν το σωμα μας νιωθει πως το συγκεκριμενο συστατικο δεν θα ηταν κατι που θα εισεπνεε υπο νορμαλ συνθηκες,οποτε και δινει σημα οτι κατι συμβαινει.. Δε θυμαμαι που το χα διαβασει αυτο. Ισως ομως και να ανακαλυψαν κανα βοτανο που να προκαλει το ιδιο αισθημα,οποτε να μην υπαρχει προβλημα.

Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 30, 2010, 20:23 »
Για ενημερώστεμε λιγάκι ! Τι είναι το "χτύπημα" ?

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 30, 2010, 20:25 »
ΟΤΑΝ καπνιζεις,φτου φτου μακρυα απο μας με κανεις και κανω βρωμικες σκεψεις,νιωθεις στο λαιμο σου ενα καψιμο,μια ξεραειλα.αυτο ειναι το χτυπημα.

Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 30, 2010, 20:34 »
Καταρχήν μπράβο και απο εμένα ...18 μήνες δεν είναι και λίγο .
Το σίγουρο είναι οτι όλα μεσα στο μυαλό μας είναι...Τι γίνεται όμως εαν ξέρεις πως πρέπει να το κόψεις αλλά ΔΕΝ θέλεις να το κάνεις επειδή σαρέσει;επειδή το θες με τον καφέ,με τον υπολογιστή,με το ποτό,με την οδήγηση αλλά και μετά το φαγητό ; Πάντα για ητ μιλάω ...το κανονικό αποτελεί παρελθόν για μένα :)

Αν "πρέπει να το κόψεις" για ιατρικούς λόγους, τότε το κόβεις μαχαίρι χωρίς δεύτερη κουβέντα. Αν "πρέπει να το κόψεις" γιατί βλέπεις ότι έφτασε η ώρα να το κόψεις, τότε έχεις να κάνεις διάφορα, π.χ. ελαττώνεις τον καφέ, ελαττώνεις το ποτό (και τα δύο είναι καλά για την υγεία σου), στην οδήγηση ούτος ή άλλως είναι επικίνδυνο να καπνίζεις (και να μηλάς στο κινητό), μετά το φαγητό είναι κακό για την πέψη. Κάνε ένα τσιγαράκι στον υπολογιστή, αλλά κι εκεί είναι απασχολημένα τα χέρια σου (στο πληκτρολόγιο εννοώ). Οπότε, έχεις πάρα πολλούς λόγους για να το ελαττώσεις έως ότου το κόψεις.




Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΣΤΙΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΚΑΠΝΟΣ !!!
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 31, 2010, 00:55 »
Παράθεση
Μου φαίνεται παράξενο πως να χτυπάει χωρίς νικοτίνη και με κάνει κάπως σκεπτικό ως προς το τι εμπεριέχει.
Λέει ότι περιέχει μόνο φυτικό άρωμα, τι άρωμα ακριβώς δε λέει . Φυτικό άρωμα βέβαια είναι και η νικοτίνη, κάτι μυστήρια μανητάρια, κάτι χόρτα που αν τα μπερδέψεις με τα ραδίκια θα δεις τα τελευταία ανάποδα  και άλλα πολλά  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310478 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123871 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias