vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

190 επισκέπτες, 10 χρήστες
kkoumas, Xxristos, camber, dkostas, bloodlessz, antre, Milarepa, djfloor, Jorge, th3ofilos

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V5

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1380 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 17:30 »
παιδια οσο ανοιγουμε την ρυθμιση ροης υγρου τοσο πιο πολυ γευση παιρνουμε?
Aυτή είναι η μισή αλήθεια  Η άλλη μισή, είναι ότι αν την ανοίξεις υπερβολικά, θα πάρεις υπερτροφοδοσία έως και διαρροή, αν τα υγρά σου είναι λεπτόρρευστα.   

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1381 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 17:45 »
Εγώ τα δοκίμασα όλα και γιατρειά δεν είδα. Αργά ή γρήγορα θα δακρύσει από το airflow, ειδικά όταν τον έχω ξάπλα. Μάλλον κάνω κάτι λάθος στην τοποθέτηση του βαμβακιού. Θα ποστάρω φώτο στην επόμενη αλλαγη.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως στην αρχή είχα διαρροές ΚΑΙ στη βάση, μέχρι που έσφιξα το παξιμάδι και σταμάτησαν. Όταν άλλαξα το oring του center pin (νο 5) με αυθεντικό, ξανάρχισαν. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό και για τις διαρροές του airflow;
Για αυτό που γράφεις δε μπορώ να σου απαντήσω, να ξες πάντως και γω αν τον αφήσω ξαπλωμένο, μετά από λίγη ώρα αφήνει από
ελάχιστο υγρό ως μια μικρή κυλίδα (όχι πάντα). Από αυτό δεν βρήκα τρόπο να απαλλαχτώ. Πιστεύω εν μέρη οφείλεται και στον τύπο
τζούρας του καθενός και γι' αυτό παίζει να συμβαίνει (πχ κάποιοι παίζει να παίρνουν πιο δυνατές τζούρες και όχι συχνά, ίσως τραβάν
και λίγο αφού έχουν αφήσει τo κουμπί, οπότε ο ατμοποιητής δεν "δουλεύει" έπειτα, άρα δε συγκρατεί και υγρό στη βάση που δεν έχει
ατμιστεί... πιθανολογώ).

Αποσυνδεδεμένος microcens

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1382 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 17:54 »
εγω μολις ξεβιδωσα την βιδα και εβγαλα το δαχτυλιδι του airflow. ειχε μεσα υγρο.....
τι φταιει?? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1383 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 21:22 »
Θέλω να βάλω 2 SXK που μου 'ρθαν για πλύσιμο σε υπερήχους, αλλά ποιός κάθετε να τους λύσει τελείως (μην φουσκώσουν τα o-rings)...
Ά ρε SvoeMesto, μια μέρα άδεια έχουμε, πρέπει να ασχολούμαστε με τις "ιδιαιτερότητές" σου...

Κατά τα τ' άλλα, με πολύ αργά, αλλά σταθερά βήματα, έχω λύσει πολλά θέματα που είχα στην αρχή. Πλέον μπορώ να το στήσω και να παράγει όσο
λιγότερο θόρυβο γίνεται, τα βαμβάκια μπορώ να τα περνάω σωστά ακόμη και με τα δάχτυλα, με τη γεύση είμαι σε καλό δρόμο, με το που πιάσω
V5 καταλαβαίνω με τη μία αν και ποιά o-rings θέλουν άλλαγμα, διαρροές -ας πούμε- δεν παίζουν, έχω βρει drip tip που τον απογειώνει, υγρά που
του ταιριάζουν και γενικά έχει επαναπροσδιοριστεί τελείως η σχέση μου μαζί του. Τον γουστάρω πάρα πολύ και ας μην είναι flavor-beast.

Αυτό που έμεινε τώρα να τεστάρω είναι αν τα τανκάκια από 3FV για τους SMJY όντως ταιριάζουν στους... SMJY (γιατί τα άλλα από FT ταιριάζουν μόνο
σε SXK). Θα το ξέρω αυτό σύντομα μιας που μου έχουν έρθει, καθώς και αν τα ανταλλακτικά pins και λοιπά ψιψιψόνια ταιριάζουν πουθενά ή αν μας
την έκαναν τι κουτσουκιέλα οι σχιστομάτες "φίλοι" μας.

Όλα αυτά, μήπως και καταλήξω αν θα κρατήσω 3άδα SMJY ή SXK για προσωπική χρήση, και πια 3άδα θα φάει πούλημα.

Κατά τα τ' άλλα, θυμάστε τον 1ο κλώνο που έβγαλε η FT και τον πλάσαρε ως SXK και τελικά ήρθε χωρίς λογότυπα, αλλά συνέχιζαν να υποστηρίζουν
πως είναι SXK, απλά χωρίς λογότυπα; Π@Π@ΡΙ@ SXK είναι. Τους έχω δίπλα δίπλα, είναι πιο κοντός, δεν είναι ίδιος. Άλλο που πάω να τον ατμίσω
και σε σχέση με SMJY η 4η του τρύπα είναι παρόμοια με την 3η του SMJY. Ότιναναι... σύντομα θα ξέρω και κατά πόσο έχει σχέση με τους SXK από
3FV, καθώς και κατά πόσο έχουν σχέση στο άτμισμα οι SXK (από 3FV) με SJMY (από 3FV). Είχα και άλλους 2 SXK (από 3FV) αλλά μου τους έχουν
καβατζώσει φίλοι εδώ και καιρό, οπότε δεν θυμάμαι πως άτμιζαν, πάντως από το πως ατμίζουν οι SMJY έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Ποιος είναι πιο κοντά στον αυθεντικό, δεν έχω ιδέα.

Όλα αυτά, ψιλοσκόρπιες σκέψεις. Απλά τώρα ανακαλύπτω κάποια πράματα, τώρα τα μοιράζομαι μαζί σας. =)

ΤΑ TEST -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ- ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ.
1 SJMY: 3FV Πρώτη Παρτίδα
2 SJMY: 3FV Επόμενες Παρτίδες
3 SXK: 3FV Διάφορες Παρτίδες
1 ΚΑΙ ΚΑΛΑ SXK από FT χωρίς λογότυπα

1. Αυτά τα ανταλλακτικά τανκάκια https://www.fasttech.com/p/5037400 μπαίνουν μόνο στους SXK
2. Αυτά τα ανταλλακτικά τανκάκια από 3FV το link μπαίνουν σε SJMY (σε SXK δεν δοκίμασα)
3. Αυτά τα base post https://www.fasttech.com/p/5274800 μπαίνουν και στους 2 (δεν ξέρω αν λειτουργούν μετά - μισές δουλειές)

Κατά τ' άλλα, δεν ατμίζουν το ίδιο. Ο SJMY στην τρίτη μεγαλύτερη τρύπα για μένα έχει την ιδανική αεράτη τζούρα. Τον SXK στην ίδια ρύθμιση, δεν
μπορώ να τον ατμίσω. Πρέπει να τον βάλω στην 4η τρύπα η οποία είναι κάπως πιο αεράτη απ'ότι η 3η του SJMY. Κατά συνέπεια, η 4η του SJMY είναι
πιο αεράτη από την 4η του SXK. Δεν άτμισα όλα μα όλα τα μοντέλα που έχω, πάντως καθημερινά χρησιμοποιώ τους 3 SJMY εδώ και πολύ καιρό και
είμαι comple, δεν νιώθω πως κάτι πάει στραβά (για μένα), κάτι που το ένιωσα με το που έβαλα στο στόμα μου τον SXK. Όποιος λοιπόν γουστάρει πιο
σφιχτές καταστάσεις, ας κοιτάξει για τον SXK, εγώ τη "χαρά" μου τη βρήκα με τον SJMY. Τέλος, όπως έχω ξαναγράψει, δεν έχω ιδέα ποιος είναι πιο
κοντά στον ogirinal.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2017, 21:29 από FML »

Αποσυνδεδεμένος george0310

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1384 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 16:26 »
χρονια πολλα και καλη χρονια ! να ενημερωσω οτι εχω στην κατοχη μου τον κλωνο COPPERVAPE  KF V5 απο το gearbest , δουλευει μια χαρα,  αλλα η εσωτερικη διαμετρος του αερα στο deck ειναι 2.45mm και οχι 3.2mm οπως του original  αλλα στο εμποριο ,  ebay υπαρχει 2.4mm -2.5mm εξωτερικη διαμετρο PTFE pure με εσωτερικη 1.5- 1.7mm ωστε να γινει ποιο MTL  και η τιμη του ειναι πολυ χαμηλη  επισης να ενημερωσω οτι ειχε καταλοιπα λαδιου τα οποια εφυγαν με ζεστο μπανακι και σαπουνι το ιδιο και στον ΚΑ6 ATOMIZER κλωνο (ΒΥ-ΚΑ V6) απο gearbest  o οποιος ειναι   (2 mm στο deck αερα ) και ειχε καταλοιπα λαδιου
να ενημερωσω οτι απο λαθος ειχα ποσταρει οτι ο by-ka v6 clone απο gearbest ειναι 1-1 οπως ο original (2.4mm) δεν ειναι!!!!!!!! ειναι 2mm   

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1385 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 23:49 »
Πρόσφατα και εγώ κάτοχος.  Τα θετικά:
Καμια διαρροή τζουρα αθόρυβη, ομορφο στυλ ( υποκειμενικό).

Τα αρνητικα

Πολύ μεγάλη κατανάλωση και το κυριότερο...
Που είναι η γεύση οεο; Έχω βάλει πανω το αγαπημένο μου Yoda και τίποτα.Είπα οτι φταίει ο ενδεχόμενος κορεσμός,μετα απο 4ml βαση επανήλθα με το επίσεις πολύ αγαπημένο Eden.  Τίποτα λες και ατμιζω σκέτη βαση.
Το στήσιμο μου είναι με 28 ρι 7 σπείρες 1.3 Ω με μπόλικο βαμβάκι που ίσα να ακουμπάει κάτω.Μέχρι στιγμής καμια σχέση με το v3 πολύ υποτονικος.

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1386 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 00:24 »
Δοκίμασε κάποιο άλλο driptip φίλε μου... Εγώ έβαλα ένα από kfl+ που είχα και είδα μεγάλη διαφορά...

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1387 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 03:03 »
Παιδιά καμμένο  παίρνουμε αν έχουμε στουμπιξει πολύ τα βαμβάκια η αν δεν ακουμπάνε καλά?
Παρόμοια απορρια έχω και για γουργουρισμα-διαρροες αν δεν ακουμπάει καλά το βαμβάκι συμβαίνει ή αν είναι πολύ πατικομενο?

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1388 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 08:35 »
Αν έχεις πιέσει πολύ το βαμβάκι θα έχεις υποτροφοδοσία και θα πάρεις καμένο. Αν δε πατάει σωστά, ή είναι λίγο θα έχεις υπερτροφοδοσία και θα έχεις διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1389 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 16:35 »
ΤΑ TEST -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ- ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ.
1 SJMY: 3FV Πρώτη Παρτίδα
2 SJMY: 3FV Επόμενες Παρτίδες
3 SXK: 3FV Διάφορες Παρτίδες
1 ΚΑΙ ΚΑΛΑ SXK από FT χωρίς λογότυπα

1. Αυτά τα ανταλλακτικά τανκάκια https://www.fasttech.com/p/5037400 μπαίνουν μόνο στους SXK
2. Αυτά τα ανταλλακτικά τανκάκια από 3FV το link μπαίνουν σε SJMY (σε SXK δεν δοκίμασα)
3. Αυτά τα base post https://www.fasttech.com/p/5274800 μπαίνουν και στους 2 (δεν ξέρω αν λειτουργούν μετά - μισές δουλειές)

Κατά τ' άλλα, δεν ατμίζουν το ίδιο. Ο SJMY στην τρίτη μεγαλύτερη τρύπα για μένα έχει την ιδανική αεράτη τζούρα. Τον SXK στην ίδια ρύθμιση, δεν
μπορώ να τον ατμίσω. Πρέπει να τον βάλω στην 4η τρύπα η οποία είναι κάπως πιο αεράτη απ'ότι η 3η του SJMY. Κατά συνέπεια, η 4η του SJMY είναι
πιο αεράτη από την 4η του SXK. Δεν άτμισα όλα μα όλα τα μοντέλα που έχω, πάντως καθημερινά χρησιμοποιώ τους 3 SJMY εδώ και πολύ καιρό και
είμαι comple, δεν νιώθω πως κάτι πάει στραβά (για μένα), κάτι που το ένιωσα με το που έβαλα στο στόμα μου τον SXK. Όποιος λοιπόν γουστάρει πιο
σφιχτές καταστάσεις, ας κοιτάξει για τον SXK, εγώ τη "χαρά" μου τη βρήκα με τον SJMY. Τέλος, όπως έχω ξαναγράψει, δεν έχω ιδέα ποιος είναι πιο
κοντά στον ogirinal.
,,

εσυ που ψαχτηκες τοσο o rings για τον sjmy που βρισκουμε ? του αυθεντικου δεν κανουν...

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2017, 21:39 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος laniel

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1390 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 13:52 »
Γεια σας παιδια, εμενα στον μινι 5 μου συμβαινει το εξης, χθες αφου τον επλυνα και εκανα στησιμο καθως βιδωνα το τανκ με την καμπανα πανω στο ντεκ για να γεμιςω υγρο και επειτα να ξεβιδωςο να ανοιξουν τα υγρα περιπου 2 στροφες που το κανω καθε φορα τοτε επαιζε πολυ τον τανκ και με μιση ακομη στροφη εβγαινε τελειως το τανκ δηλαδη στο το βιδωμα τερματισε με 2 μιση στροφες περιπου καμια ιδεα παιδια ασε που στο καθαρισμα στην αρχη μου επεσε το γυαλινο τανκ και εσπασε πανω που τον εμαθα μου χαλασε
ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1391 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 14:12 »
Λογικά κάποιο oring είτε έχει φύγει από τη θέση του είτε έχει στεγνώσει εντελώς και δεν σε αφήνει να βιδώσεις μέχρι το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος laniel

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1392 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 14:21 »
Οχι ολα τα orings ειναι στην θεση τους και παντα βρεγμενα με υγρο οπως το κανω καθε φορα

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2017, 14:25 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1393 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 14:23 »
Αν εχεις την καλοσύνη βάλε και μια φωτο από την βάση σου να την καμαρώσουμε και εμείς μήπως και δούμε κατι διαφορετικό απ οτι βλέπεις εσύ. Συνήθως τα ορινγκ φταίνε - έχει δίκιο ο Tem


Αποσυνδεδεμένος laniel

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1394 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 14:55 »
Οριστε

Πραγματικα ειναι απιστευτο αυτο που μου συμβαινει τον ελυσα και τελειως τα παντα αλλα αυτος εκει δεν θελει να βιδωσει τερμα και τα σπειρωματα ειναι μια χαρα

Edit.
επισης ξεχασα να αναφερω οτι τα orings ειναι τα γνησια του κ5

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63733 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 503 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix