vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 6 χρήστες
Ηρακλης, lagoudakis, sakissalonika, camber, Tem, manoslykos

Twitter

Hussar RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1920 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 10:11 »
Συμεπεράσματα μετά από 18 ώρες χρήσης:
+Καλή κατασκευή σαν κλώνος,μόνο τα orings είναι λιγο χαλαρά αλλά δεν δημιουργούν πρόβλημα 
+Διαρροές μηδέν
+Εύκολο γέμισμα
+Το άνοιξε-κλείσε υγρά λειτουργεί υποδειγματικά,και γενικά η τροφοδοσία
+Ντουμάνια
-Η ρύθμιση του αέρα από το δαχτυλίδι.Πιο σφιχτή στο τέρμα από ότι στο μισό(wtf).Και γενικά το εύρος ρύθμισης είναι πολύ μικρό.Στα συν το στοπ που έχει και το ότι χωράει κατσαβίδι για να ξεσφίγγω τον ατμοποιητή από το mod!
-Τα διθυραμβικά σχόλια που διάβασα για τη γεύση δε μου τα έχει δικαιολογήσει(με το 2αρι pin,0,40mm σύρμα 7 σπείρες 2,5 διάμετρο και 17-18watt).Θα πέσει κανα πλύσιμο παραπάνω μήπως και στρώσει λίγο και ίσως και καποιο στενό drip tip

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1921 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:04 »
Για να ολοκληρώσω τις σκέψεις μου και ίσως να γίνω πιο κατανοητός, για εμένα ένας ατμοποιητής θα έπρεπε να κρίνεται σε 3-4 και 5 ίσως  σημεία. Ενα είναι η γεύση του. Που σίγουρα, είναι και θέμα ποσότητας. (Ένα άλλο και μέσα σε όλα, οι θερμοκρασίες του, αλλα ας μη το κάνουμε και -μεγάλο- θέμα.   Ενας σομελιέ, ξεκινώντας να πιει τις γουλίτσες του, όσες χρειαστούν για να ολοκληρώσει μιαν εκτίμηση ή μια κριτική, θα ψάξει πρώτα για το ποτήρι, που θα πρέπει να ειναι αρκετά μεγάλο για να χωράει και την μύτη του  ;D Και με σχήμα να μπορει να κρατήσει το ποτό κάτω με σχετική άνεση και να δωσει την δόση που θέλει ο σομελιέ για να περάσει απο όλους τους κάλυκες στη γλώσσα του, τον ουρανίσκο και τον λάρυγγά του. Αντίθετα με μια μεγάλη τζουρα οπου οι ταχύτητες και μόνο της πορείας του υγρου, δεν επιτρέπουν ασφαλή και εκτενή συμεράσματα. Δεν ειναι το ποτήρι, αλλα σίγουρα βολεύει. (ντριπερς vs τανκς)
Είπα πριν καιρό εδω, οτι την ίδια αντίσταση ~0,35 την ατμίζω απο τα 12 βατς μέχρι τα 30κάτι, αν την έχω φτιάξει καλά, αν όχι με κάποιες διαφορές στα βατς. Μόνο με τη τζούρα, μόνο με το πόσο ατμό θα ρουφήξω, με πόση ταχύτητα θα βουτήσω τον ατμοποιητή Αν ειχα διαρροές δεν θα το έκανα, για λογους σκρουτζ αλλά και αισθητικους
Το πολύ να κλείσω μερικά χιλιοστά τον αέρα και σπανιότερα ακόμα να βάλω ένα διαφορετικό ντριπ-τιπ. Μπορεί και ανάποδα τώρα που το σκέφτομαι, δεν ειμαι σίγουρος γι αυτό. Ολα αυτά γιατί έτσι ειμαι εγώ και γιατί μπορώ και μου αποδίδει. Και αυτός. Αν ήμουν σομελιέ του ατμού θα τον έκρινα διαφορετικά. Αν ήθελα να κάνω σύγκριση θα έλεγα με αρκετή δόση ακρίβειας πως είναι ενας Cloud1/2 με ένα ποσοστό έντασης μεγαλύτερο. Και θα χαρεί και κάποιος που θα ρουφάει λιγότερη vg/pg σε κάποιον άλλον ατμο και θα έχω πληρώσει το σομελιλίκη του άλλου :)) Πάλι η μπεκροκανάτα θα κάτσει απέναντι απο τον σομελιέ και θα πληρώνει όλους τους "περι οίνου" . Το τελευταίο σχετικά με το πόσο με απασχολούν τι λένε τα μίντια γύρω απο ένα κρασί, έναντι 5-6 λέξεων που θέλω να ακούσω για να το αγοράσω
Να το ξαναπώ εδώ πως ούτε σπόιλερ του ατμου ήθελα να γράψω, ούτε να πουλήσω ειδικότητα. Απλά να υπογραμμίσω πόσο με έχει κουράσει -κι εμένα- το σομελιλίκι του ατμου, πχ ένα soho με λίγο απο graham cookie να το κάνουμε "απόδραση απο τη Νέα Υόρκη ή τo Λονδίνο με ενα ab-fab σου/κου στη Μαδαγασκάρη ":))
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:11 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1922 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:13 »
Την βανίλια Τανζανίας ξέχασες. ;D

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1923 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:24 »
Εγώ, πάντως, chillo, κάποια στιγμή (όταν δεν θα έχω θέματα να με "τραβάνε" ;D), θα βρω ένα μικρό κομμάτι σωλήνα SS (σε διαφορετικά πάχη και διαφορετικά μήκη) να το φρακάρω μέσα στην καμινάδα του, για να την στενέψω (ή στην κάτω μεριά της ή στην πάνω) και να τον κάνω να "αναλύει" περισσότερο και σε χαμηλά watts ::).

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1924 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:30 »
Το ερώτημα τουτί βανίλια είναι, θα παραμείνει σε αυτόν τον χρόνο . Είναι Μαδαγασκάρης; Σε απόσταγμα ή με την ξηρότητα των σπόρων; Μηπως χημική σε σκόνη; ;D

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1925 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:36 »
Καλημέρα σε όλους
Ήθελα να ρωτήσω πως συγκρίνετε ο hussar σε σχέση με το kayfun prime και skyline.
Καθημερινά ατμίζω MTL κατά 80% με εναλλαγή ανάμεσα σε kayfun prime (γνησιο)  και skyline ( γνήσιο και κλώνο). Και ένα 20% hadaly για πνευμονικές και ντουμάνι.

Ο skyline αποδίδει τις γεύσεις πολύ έντονα, καμία φορά πάρα πολύ έντονα, σαν τον παλιό ναυτίλο, σε μερικά υγρά φτάνει τα όρια του μπουχτίσματος.
Εχει σχετικά μεγάλες αποκλίσεις στην απόδοση και στη γεύση με μικρές διαφορές στη στήσιμο και στο βαμβάκι.

Ο prime είναι ποιο flat, αλλά ποιο σταθερός, είναι κάθε μέρα ο ίδιος, δεν επηρεάζεται από μικρές διαφορές στο στήσιμο, αλλά δεν φτάνει σε γεύση τον skyline

Ο hussar που βρίσκετε? Διαβάζω πολλά για διαρροές αστάθειες κτλ και διστάζω.
Είχα παραγγείλει ένα μεγάλο ακριβούτσικο πακέτο hussar  με πολλά πρόσθετα και καλούδια από έξω και το κράτησαν στο τελωνείο.
Τώρα σκέφτομαι να το ξαναπαραγγείλω από ελληνικό κλωνομάγαζο.
Αξίζει τον κόπο? Είμαι ευχαριστημένος από τους kayfun και skyline. Ο  hussar θα δώσει κάπου κάτι παραπάνω?
Κάποιος που τους έχει δοκιμάσει όλους μπορεί να μου πει τη γνώμη του?

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1926 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:45 »
Εγώ το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι ο Hussar είναι πιο αεράτος από τον Prime και ότι ακόμα και το μικρό pin να του βάλεις,λόγω της χοντρής καμινάδας δεν θα σου αποδίδει όπως ο Prime σε τσιγαρισία τζούρα.(Η τουλάχιστον δεν θα δεις κάποια διαφορά).Για skyline δε ξέρω αλλά με αυτά που έγραψες με έβαλες στο τριπάκι να αρχίσω να ψάχνω για skyline πάλι!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1927 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:46 »
Ο Marcus είναι πιο εύκολος alexoyiorgis, του είχα και πρόταση, τον Merlin MTL, αφου πετάξει όλα τα mtl pins Και μείνει με τον merlin στα 3,5 χιλιοστα, αλλα δε ρωτησε, το σκέφτεται είπε ;D Εσένα δε σε παλεύω,, είναι και κρύος ο ατμοποιητήσ σου..  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2017, 12:27 από chillo »

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1928 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 12:14 »
Διαρροές ο hussar?  :nope:
Δεν νομίζω οτι γίνεται να υπάρχουν πιο στεγανοί ατμοποιητές, μόνο ισάξιοι του. Αν ήταν πιο στεγανός θα ήταν αφυγραντής χώρου.

Στα υπόλοιπα με καλύπτει το σχόλιο του dimitrisbo απο πάνω. Στα χρηστικά του είναι άψογος. Ανοιγοκλείσιμο υγρών δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο. Κατασκευή άψογη. Ντουμάνι ναι. Απο γεύση είναι πολύ καλός (αλλά σίγουρα όχι σαν τα εκστασιασμένα σχόλια που διάβαζα κι εγώ). Ερχόμενος απο ναυτίλο 2 η μεγαλύτερη διαφορά που βρήκα ήταν στην τζούρα, πόσο πλούσιος ο ατμός κλπ, παρά στην γεύση. 

Δεν μπορώ να τον συγκρίνω με τους άλλους δύο που δεν τους έχω αλλά θα πώ πως μάλλον όχι, δεν τον χρειάζεσαι.

Εμένα το μόνο μου θέμα είναι οτι ο καψερός φωνάζει για 3.5 πιν και ο κόσμος σιωπά μπροστά στο δράμα του   :))

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1929 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 12:32 »
Θα αρχίσουμε να μιλάμε κι εμεις για turbelence, τυρβώδη ροή , όπως στα άλλα -ξενόγλωσσα- φόρα, μερικοι θα καούν με αυτή και κάποιοι άλλοι τελικά θα φτιάχνουν ατμοποιητές ανα δέκα ποστ, το έχουμε ξαναδει το έργο :))

Αποσυνδεδεμένος stavrious

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1930 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 14:31 »
φιλε νικ αν αυτο σε προβληματιζει,οι διαρροες, προχωρα αφοβα.θεμα θα εχεις μονο λογω λαθος στησιματος η απο ελατωματικο oring.απο θεμα αερα νομιζω ειναι αναμεσα σε mtl και dl αλλα αν σκεφτεις οτι εχεις 3 επιλογες για την εισαγωγη αερα και το δαχτυλιδι νομιζω ειναι αρκετα παραμετροποιησιμος οποτε καπου θα σε βολεψει.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1931 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 18:33 »
Παραγγειλα απο nexxt, την Τρίτη θα παίξουμε

Αποσυνδεδεμένος dpapan

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1932 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 12:31 »
Από τη βάση του τανκ (εκεί που "θηλυκώνει" το τανκ στην καμπάνα) ή από τη βάση του deck μέσα στη βάση του hussar (οπότε βγαίνει από το airflow);
Στην πρώτη περίπτωση ακολουθείς αυτό που σου είπα ήδη.
Ερώτηση: Αυτό με το άνοιγμα/κλείσιμο των υγρών τι είναι; Βλέπω οτι αν στίψω λίγο το tank κλεινουν οι τρυπουλες που έχει μέσα. Απο την άλλη πλευρά ανοίγουν. Αυτό χρειάζεται να ειναι ανοιχτό η κλειστό; Δεν εχω καταλάβει την χρήση του.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1933 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 12:39 »
Πριν γεμίσεις, κλείνεις τα υγρά και τα ανοίγεις αφού γεμίσεις και ξαναβάλεις το top cap

Sent from OnePlus 3t


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1934 στις: Δεκεμβρίου 11, 2017, 12:42 »
Όταν είναι να το γεμίσεις, κλείνεις πρώτα τις τρύπες τροφοδοσίας του υγρού, περιστρέφοντας αριστερόστροφα το τανκ (κρατώντας με το άλλο χέρι τη βάση για κόντρα). Αν δυσκολεύεσαι στην περιστροφή του τανκ, ξεβίδωσε λίγο το top cup για να χαλαρώσει η πίεση του τανκ πάνω στη βάση. Όταν γεμίσεις, περιστρέφεις το τανκ δεξιόστροφα και ανοίγουν πάλι οι τρύπες τροφοδοσίας του υγρού και είναι έτοιμος να ατμίσεις πάλι.

Ο knight77 ήταν πιο γρήγορος από μένα :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12029 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499580 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos