vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

191 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, bloodlessz, dvelev, djfloor, kkoumas, Milarepa, Jorge, GeorgeGTS, th3ofilos

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2055 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 20:44 »
Αυτό με τον τρύπιο πόλο και τις διαφορές σε σύγκριση με έναν κανονικό περνάει κι απ' το δικό μου το μυαλό πολλές φορές και πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Περισσότερο εστιάζω στο αν οι δύο αυτοί πόλοι "διαβάζουν" το ίδιο νούμερο σε μία ίδια αντίσταση βέβαια αλλά ίσως και η απώλεια ρεύματος να είναι ένα fact. Το ίδιο επίσης σκέφτομαι και για τα τρύπια (bf ) pins. ;)
To Therion BF μου το χρησιμοποιώ την μισή μέρα με rta. Σε μέτρηση που έγινε με αντιστάσεις νικελίου (0,063 Ω), ο πόλος παρότι τρύπιος διαβάζει ακριβέστατα και έπαιζε απροβλημάτιστα σε έλεγχο θερμοκρασίας. Σε κανονικό μόντ σοβαρής ποιότητας (Drag) η μέτρηση ήταν ακριβώς ίδια (0,06 Ω) με ένα δεκαδικό μείον βέβαια, γιατί το μόντ δεν διαβάζει τόσο σε βάθος. Ελπίζω να σου απάντησα.

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2056 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 20:50 »
Πιο πιθανο ειναι να φταιει η ποιοτητα του πολου(ειτε bf ειτε οχι), να χει πολυ χοντρα καλωδια το mod κτλ και να εχεις καποιες απωλειες... 
Στις DNA γινονται calibrated αυτα,εξου και η τοσο καλη ακριβεια..

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2057 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 20:52 »
Τι σχέση έχουν οι DNA και η αρκετά καλή Gene της  voopoo με την πλακετίτσα του RSQ ρε παίδες;
Mια πλακετίτσα για να κάνει την δουλειά καθαρά είναι.Δεν είναι θέμα κούφιου πόλου.
Το  preheat που κάνει μόνη της μπορεί να επιρρεάζει τα πραγματα λίγο στα  watt που δίνει...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2058 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 20:53 »
Η ερώτηση ήταν αν ο τρύπιος πόλος του bf προκαλεί απώλειες και αστάθεια στην μέτρηση. Οπότε, μια - δυο καλές πλακέτες απαντούν "όχι" 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2059 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 20:56 »
καμία απολύτως.Το ίδιο πράγμα είναι.Γι αυτό λέμε πάντα στήνουμε σε ηλεκτρονικό..αν ήταν να μεταβάλετε ζήτω που καήκαμε  :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2060 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 20:57 »
Κυριολεκτικά, όμως, το "καήκαμε"  :))

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2061 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 23:38 »
Ατμιστης low profile που λενε, ατμιζω με mtl ατμοποιητες (zest, kl+ prime, eviva) σε χαμηλα watts (10-15)
Στα μηχανικα το πολυ να κατεβω στο 0.60Ω συνηθως ειμαι 0.80-0.90Ω

Βοηθηστε με καπως να προσεγγισω το ολο θεμα πιο σωστα.
Σκεφτομαι να μπω στο σπορ με hadaly ή le concorde, διαβασα και τα 2 νηματα κ μαλλον θα ξεκινησω με hadaly..

1) Γιατι λετε οτι squonking = μηχανικο mod? Γιατι οχι ενα ηλεκτρονικο; Η αληθεια ειναι οτι γλυκοκοιταζα το RSQ, ειδα τι γραφτηκε πιο πισω αλλα δε νομιζω να με πτοει!..
Αλλιως pulse ή squeezer.

2) Εχω εναν madness by atmistique, ετσι για το χαρβαλο της υποθεσης να γινετε κανενα παιχνιδι σπιτι, εκει μονο εχω επαφη με αερατο dripper (και αερατο ατμοποιητη γενικα) και πολλα watt κλπ, οποιος εχει ιδεα απο madness ας μου κανει μια συγκριση με τον hadaly.

3) Με τα πλαστικα/σιλικονενια μπουκαλακια τι γινετε με τις μυρωδιες, φευγουν με πλυσιμο ή πρεπει να εχουμε ενα σωρο τετοια μπουκαλακια για τα υγρα μας;


Σεντοναρα βγηκε γμτ εγω κατι τετοια ποστ τα προσπερναω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2017, 00:20 από Ntinlanden »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2062 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 23:44 »
1)γιατί μας αρέσουν τα ρεύματα του  μηχανικού και η διαδικασία  ;)
2)περίπου ίδιο άερα έχουν εντελώς διαφορετικό στήσιμο όμως και ο hadaly χωράει στο deck του και  πιο χοντρά σύρματα
3)ένα καλό σιλικονάτο δεν κρατάει  εύκολα μυρωδιές,τα  χοντρά πλαστικά κρατάνε συνήθως


Ατμιστης low profile που λενε, ατμιζω με mtl ατμοποιητες (zest, kl+ prime, eviva) σε χαμηλα watts (10-15)
Στα μηχανικα το πολυ να κατεβω στο 0.60Ω συνηθως ειμαι 0.80-0.90Ω
και ο [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member] έτσι έλεγε στην αρχή και κοιμάται αγκαλιά με ένα κουτάκι fused claptons Νι80 τώρα  :lotpot:


οτι χρειαστείς εδώ είμαστε
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2017, 23:51 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2063 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 23:53 »
Ωραια, απο τα 2 αυτα μηχανικα (pulse sqeezer) εχουν "σωστα" σιλικονενια;
Μιας και εχω ψιλοκαταληξει για αρχη σε hadaly πειτε μου και κανα δυο μοντ ακομα αυτης της "ταξης"  που ειπα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2064 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 23:55 »
[member=17746]paloukaros[/member]

Με προκαλείς και θα στήσω ντουμανιάρικο σετ απ στον Εβίβα και θα ψάχνεσαι!

Τώρα είμαι και πάλι στο μουντ για νικέλιο και έλεγχο ;)

Υ.Γ. Και οι φιούζντ είναι ΜΤΛ!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2065 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 23:57 »
pulse = σιγουριά για κάθε noob
sqeezer= καλύτερα ρεύματα και εύκολα αναβαθμίσιμο

και τα 2 πολύ αξιόλογα μπουκαλάκια έχουν με του pulse να είναι λίγο καλύτερα.

ένα ακόμη είναι το wotofo nudge 



αλλά προσωπικά δεν το βάζω πάνω απο αυτά τα 2 που ανέφερες

Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2066 στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 00:06 »
Μια χαρά είσαι για εισαγωγή στο άθλημα...και εγώ είμαι ένα μήνα τώρα με hadaly που υπεραγαπώ για γεύση και rsq..
Αν έχεις  30ευρω παραπάνω πήγαινε vt,μακριά από capo..πάντως και τα 2 έχουν καλά σιλικονάτα μπουκαλάκια στο ζούληγμα και δεν αφήνουν μυρωδιές...άλλαξα από dinnerlady σε mexican fried ice cream καμία μυρωδιά με πλυσιματάκι και στέγνωμα...Για το rsq για τα λεφτά που το πήρα μια χαρά..δεν έχω παρατηρήσει κάτι ούτε για τον πόλο που λένε,ούτε στα watt κάτι σαν auto preheat που κάνει για μένα είναι ενοχλητικό...
και με λαγό στα 65 watt με μονή που παίζω δουλεύει καλά..Για να μπει κάποιος στο άθλημα είναι τίμιο...
Αν θες ανεβάζω φώτο με το σετάκι rsq-hadaly να το δεις..    

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2067 στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 00:12 »
Τι auto preheat κανει το rsq?

Ο hadaly μπορει να γινει πιο σφιχτος απο madness και να παιξει σωστα;
Τον madness τον εχω με μια αντισταση γιατι με 2πλη δε τη πολυπαλευω και αερα μονο απο κατω και τη τρυπα οχι ολη ανοικτη..
Νομιζω πως σφιγγει κι ολας με με 1 o madness καπως..οσο μπορει δηλ.

Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2068 στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 00:33 »
Δεν ξέρω αν είναι auto preheat ή το βαφτίζει ο κατασκευαστής κάπως αλλιώς..το νόημα είναι ότι όταν ζητάς κάποια watt στιγμιαία για 1 sec πατώντας το fire θα ξεκινήσει από ποιο χαμηλά και θα σε πάει εκεί αλλά για εμένα είναι ανεπαίσθητο..δεν το καταλαβαίνω αν δεν δω την οθόνη..πάντως ρύθμιση για preheat δεν έχει...τώρα είναι κατασκευαστικό preheat,είναι scaling της πλακέτας δεν ξέρω..Τα ρευματά του είναι τίμια για αυτό που αγοράζεις..
Με τον madness δεν έχω παίξει και δεν ξέρω....

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2069 στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 00:38 »
Κάτσε το preheat είναι το αντίθετο από αυτό που λες όμως.ΑΝ το είχες βάλει στα 40W, με preheat θα ξεκίναγε πχ στα 50 ή 60W για λίγο και μετά θα σου έδινε τα 40W που ζήτησες αρχικά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix