vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

383 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, manoslykos, Milarepa, nightdream, tibolaso, Buliwyf

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #510 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 19:16 »
Αυτες κανουν για Melo και ολες οι παρομοιες της Vaporesso

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #511 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 19:51 »
Η 0,75 αποδίδει από 17 w και πάνω. "Τσιγαρίσια " άλλη δεν υπάρχει εκτός από αυτές τις δύο. 

Αποσυνδεδεμένος gempgr

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #512 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 01:19 »
Χωρίς να είμαι σίγουρος, αν κάποιος το ξέρει ας επιβεβαιώσει, ίσως κάνουν και αυτές... https://www.fasttech.com/products/3007/10009799/2289300

Αποσυνδεδεμένος RadioactiveToy

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #513 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 13:24 »
Καλημέρα. Εγκαινιασα τον Pico με Melo 3 τετράμελο. Ηθελα τη γνωμη σας για κατι που ισως να μην ειναι φυσιολογικο. Ελυσα τον melo. Βιδωσα μια aspire triton 1.8 αφου την ποτισα καλα. Μετα βιδωσα την βαση του melo. Στο σημειο αυτο δεν μου αρεσε που στις τελευταιες βολτες το σπιρωμα βιδωνε λιγο αγρια αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν ειχε στραβοβιδωσει ισως επειδη αρχιζε να πιανει η κατω φλατζα. Μετα εβαλα υγρο και ταπωσα τον melo αφηνοντας τον ορθιο σε μια επιφανεια. Οταν ηρθε η ωρα να τον βιδωσω στον Pico παρατηρησα οτι ειχε τρεξει λιγο υγρο στο κατω μερος κοντα στην εισαγωγη αερα.  Το σκουπισα και δοκιμασα 5 λεπτα στριβοντας το δακτυλιδι εισαγωγης αερα και βαζοντας χαρτι στην εγκοπη ωσπου ειδα οτι ειχε σταματησει. Βεβαια εαν στριψεις λιγο την εισαγωγη αερα και βαλεις λιγο χαρτι θα δεις οτι ελαχιστα στην ακρη του χαρτιου το ψιλοδιαβρεχει. Τωρα μετα απο 30 λεπτα ορθιο στο τραπεζι εβαλα χαρτι και ειχε ενα απειροελαχιστο σημαδακι στο χαρτι,  που μπορει να ειναι και υγρασια. 
Η ερωτηση μου ειναι εαν ηταν νορμαλ η αρχικη διαρροη πριν κουμπωσω τον ατμο στο pico. Ευχαριστω και συγνωμη εαν κουρασα. 

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #514 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 13:49 »
Η aspire αντισταση ειναι ενα κλικ πιο ψηλή απο τις μαμα για αυτο κ βρισκει ψηλα στην καμπανα κ βιδωνει ολιγον σκληρά μεχρι να τερματίσει σαν βιδωμα.ολα καλα εδω.
Εαν κ εφοσον διεβρεξες καλα την αντισταση μια δυο σταγονες μουλιασανε προς το κατω μερος της αντιστασης κ σταξανε στον χωρο του εισερχομενου αερα κ τις πηρες εξω υγρασια.λογικα με το που αρχισεις το ατμισμα κ η αντισταση δουλεψει στο ευρος που ζητα 10με 13 βαττ θα βρει τα τεμπα της κ θα γινει στεγανοτατος.
Καθε αντισταση εχει τις ανοχες της,δηλαδη την συγκεκριμενη αν π.χ την εχεις στα 10 βαττ κ ρουφας σαν καλιγουλας εχει σαν αποτελεσμα εσυ να αντλεις υγρο με την αναροφηση αλλα τα βαττ να μην προλαβαινουν να το ατμοποιησουν κ να εχεις υγρασια απο κάτω. Οποτε ανεβαζουμε βαττ να γινετε ατμοποιηση ολοκληρομενη.
Βεβαια αυτες οι αντιστασεις ειναι αψογες κ ανεχονται πολλα οποτε πιο πολυ προς ενημέρωση στα έγραψα. 

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #515 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 13:50 »
καλώς τα εγκαινίασες, λοιπόν :)

μετά από αρκετά πειράματα με τον melo 3 (δοκίμαζα εξαρτήματα από το mini) και αγορά διαφορετικών αντιστάσεων, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:
ο ατμοποιητής είναι για πέταμα.
δεν φέρνει αρκετή γεύση και έχει διαρροές.
μιλάμε, το γυρίζω ανάποδα όλο το βράδυ, και χάνει τα υγρά που έχουν μαζευτεί μέσα στο κάτω μέρος (με τον πόλο) από τα κενά εισαγωγής του αέρα.
με όλες τις αντιστάσεις που βρήκα να αγοράσω το ίδιο πρόβλημα. το είχα γράψει εδώ παλιότερα. ένας τρόπος που κάπως έσωσε την κατάσταση είναι η χρήση ενός μικρού ελαστικού, το οποίο χρησιμοποιείται στα σιδεράκια για τα δόντια, στο κάτω μέρος της αντίστασης (εντός της λιμνούλας) . αλλά και πάλι, εκεί που είχα διαρροές ανά 5λεπτο είχα μετά ανά 20λεπτο.
εν κατακλείδι, μην ασχοληθείς πολύ, αγόρασε έναν άλλο ατμοποιητή.
αυτή ήταν η άποψη μου, μπορεί να μου/σου έτυχε ελαττωματικό κομμάτι, αλλά και πάλι.. το πρόβλημα της διαρροής και η χαμηλή απόδοση γεύσης είναι για μένα αρκετά για να αφήσω στην άκρη τον συγκεκριμένο ατμοποιητή.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου


Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #516 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 14:04 »
Οντως μπερδευτικα το παιδι μιλαγε για τον μεγαλο μελο κ οχι για τον μινι που γνωριζω καλα οτι δεν εχει διαρροες . 

Αποσυνδεδεμένος RadioactiveToy

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #517 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 14:26 »
Το αγριο βιδωμα το παρατηρησα στο κατω σπειρωμα του melo και πριν βαλω την 1.8Ω (γιατι να πω οτι οι Κινεζοι ειχαν ηδη βιδωμενη την 0.3 στον ατμοποιητη) . Ισως ειναι θεμα να δουλεψουν οι βολτες του σπειρωματος. Παντως ναι δεν τρεχει πλεον υγρο και ειχες δικιο οτι το υγρο που διεφυγε ηταν απο την αντισταση γιατι την ποτισα γενναία.  
Τον δουλευω στο 10.5w μεχρι στιγμης και σιγα σιγα θα το ανεβασω μεχρι το πολυ 13w. 
Παντως με την hg2 την lg μπαταρια στα 10.5w η ταση ειναι 4.35V. Ειναι λογικο? Μεχρι 4.2V δεν πρεπει να φτανει? 

Αποσυνδεδεμένος monegaskos

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #518 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 15:19 »
Melo 3 χρηση 4 μήνες. Βάζω 0,75 της Eleaf εδώ και 1,5 μήνα. Κάθε 2η μέρα μόνο τον ξεβιδώνω και σκουπίζω πάνω μέρος mod και κάτω μέρος melo που έχει υγρό (ούτε σταγόνα). Πριν που έβαζα 0,5 είχα πιο μεγάλη διαρροή. Κάποιος σε κατάστημα μου είχε πει να τον γυρίζω ανάποδα, να βάζω στο επιστόμιο λίγο χαρτί και να τον τινάζω για να φεύγουν τα υπόλοιπα καύσης του υγρού!!!!!!!! Λίγο τρελό μου φάνηκε και δεν τον έκανα ποτέ

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #519 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 15:30 »

Παντως με την hg2 την lg μπαταρια στα 10.5w η ταση ειναι 4.35V. Ειναι λογικο? Μεχρι 4.2V δεν πρεπει να φτανει?
Μην κοιτας τα volt. Το μοντ κανει μετατροπή τα volt από αυτα της μπαταριας (που μπορει να ειναι και 3,2 οταν ατμιζεις) σε αυτά που χρειαζονται για να εχεις στην αντισταση τα βατ που εχεις ρυθμισει.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #520 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 15:31 »
Radioactive ΜΗΝ δινεις σημασια στα βολτ.καλα τα λεει ετσι πρέπει να είναι. Το ποσα βαττ θα παιζεις το κανονιζεις εσυ αναμεσα στα δεκα με δεκατρια που ειναι το ευρος καλης λειτουργιας.
Εγω οταν τον εκανα τον μελο μινι αυτη την αντισταση την πηγαινα κ 15 κ 17 να φανταστεις για να περνω γενναιόδωρο ατμο οταν ειχα νευρα κ ηθελα οσο χτυπημα μπορουσε να δωσει κ η αντισταση ουτε υποτροφοδοσια ουτε κάηκε,κ τα βολτ καργα, μιλαμε για τεφαρικι.αλλα μη το κάνεις έτσι το έγραψα για να σου πω οτι ειναι καλες αντιστασεις.παντα στα αναγραφομενα.

Αποσυνδεδεμένος xristos1

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #521 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 20:05 »
εγω τον εβαλα στην ακρη μετα απο 5 μηνες διαροων πηρα 1 κ3 και ησυχασα αντιστασεις δουλευα αυτες οτι και να εβαλα εχανε
https://www.fasttech.com/products/5487600

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #522 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 08:06 »
Μου κάνει εντύπωση που ακούω για διαρροές...

Έχω δοκιμάσει τον ΙΙΙmini και τον nano για αρκετό καιρό και διαρροές μηδέν.
Τον μίνι τον έχει πλέον η γυναίκα μου και τον νάνο τον κράτησα εγώ για όταν θέλω να
ατμίζω και κανένα άλλο υγρό, παράλληλα με το "στάνταρ" μου.
Τίποτα απολύτως και φτιάχνω και "αραιά" υγρά, 70%PG, ήμουν τόσο τυχερός και στα δύο κομμάτια ;

Τους χρησιμοποιούμε με τις canthal 1,8Ω της aspire, για Τρίτωνα και Ατλαντίδα, δεν είμαστε του sub  :)
Δεν ξέρω αν φταίνε οι άλλες κεφαλές για διαρροές...

Αποσυνδεδεμένος RadioactiveToy

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #523 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 10:25 »
 Ψαχνοντας λιγο στο internet με αφορμή την διαρροη που εχει οταν γεμιζω το tank, ειδα οτι και αλλοι ατμοποιητες που εχουν κατω εισαγωγη αερα παρουσιαζουν διαρροες στο σημειο αυτό.  Ακομα και στον Nautilus που ειχα σκοπο σημερα να παω να αγορασω υπαρχουν καποιες αναφορες. Τελικα θα του δωσω λιγο χρονο να δω πως θα παει η κατασταση. Σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπονο.

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #524 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 20:50 »


Μου κάνει εντύπωση που ακούω για διαρροές...

Έχω δοκιμάσει τον ΙΙΙmini και τον nano για αρκετό καιρό και διαρροές μηδέν.


γράφτηκε ότι ο μεγάλος (4ml) έχει διαρροές, όχι οι 2 μικροί (mini & nano) .  :)

είμαι κάτοχος melo 3 (4ml) και melo 3 mini σχεδόν 8 μήνες.
ο melo 3 mini δεν εμφάνισε ποτέ διαρροές (4 διαφορετικές αντιστάσεις, υγρά από 50/50 μέχρι φουλ vg) . ο μεγάλος έχει πρόβλημα με διαρροές, έχω παραπονεθεί και αλλού πέρα από το φόρουμ εδώ (επιπλέον έχει πολύ μειωμένη γεύση σε σχέση με τον μίνι)
για τον nano δεν έχω άποψη, δεν τον έχω.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix