vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

101 επισκέπτες, 9 χρήστες
myiorgos, grag, athanasiosm, Jorge, Milarepa, tibolaso, vasim, Buliwyf, manoslykos

Twitter

The eCab™

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The eCab™
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 06, 2012, 05:54 »
......Το μονο μου προβλημα ειναι οτι με tribeca (και γενικα με παχυρευστα υγρα) δεν το εχει καθολου. Μετα απο 3-4 τζουρες μυριζει καμμενο οπως μυριζει οταν του κανω dry burn.
Απο ο,τι διαβασα δεν το εχω μονο εγω αυτο το προβλημα και ειναι γενικα θεμα του των ατμοποιητων τυπου ego-c.
..............

Δεν είναι όμως έτσι. Το Tribeca συνεργάζεται πολύ καλά με τον συγκεκριμένο ατμοποιητή. Η γεύση καμένου οφείλεται συνήθως σε προβληματικό ατμοποιητή ή προβληματική αμπούλα (tank). Για τις αμπούλες του ecab δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα κακής ροής (θεωρώ βέβαια αυτονόητο ότι αποφεύγουμε τη χρήση καπακιών σιλικόνης στο tank). Επομένως είναι θέμα προβληματικού ατμοποιητή και όχι γενικότερο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: The eCab™
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 06, 2012, 06:28 »
Αν εχεις καταληξει οτι σιγουρα φταιει η πυκνοτητα του υγρου γιατι δεν το αραιώνεις λιγο; Με 1 - 2ml απιονισμενου νερου (η εστω βρυσης) στα 30ml υγρου δεν θα αλλαξει κατι απο τη γευση.
Παντως εγω που ατμιζα το ιδιο υγρο με ego C δεν ειχα προβλημα ρευστοτητας!

Δεν ηξερα οτι γινεται αυτο. Θα το δοκιμασω. Σε ευχαριστω.

Δεν είναι όμως έτσι. Το Tribeca συνεργάζεται πολύ καλά με τον συγκεκριμένο ατμοποιητή. Η γεύση καμένου οφείλεται συνήθως σε προβληματικό ατμοποιητή ή προβληματική αμπούλα (tank). Για τις αμπούλες του ecab δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα κακής ροής (θεωρώ βέβαια αυτονόητο ότι αποφεύγουμε τη χρήση καπακιών σιλικόνης στο tank). Επομένως είναι θέμα προβληματικού ατμοποιητή και όχι γενικότερο θέμα.

Ειμαι σχετικα αρχαριος αλλα οχι ανοητος. Δεν θα εβγαζα συμπερασματα στην 3 τζουρα απο ενα προιον. Προφανως και δοκιμασα ΟΛΕΣ τις αμπουλες που ειχε μεσα καθως και τους 2 ατμο επισης σε συνδιασμο με ολες τις αμπουλες.
Και οχι μονο τωρα. Με ego-t, ego-t type B (λιγοτερες φορες), ego-c και ecab ΠΑΝΤΑ μετα απο 3-4 τζουρες μου ερχοταν πλαστικιλα με το tribeca. Αφου καποια στιγμη σκεφτηκα μηπως επειδη θερμαινεται το καπακι της σιλικονης βγαζει μποχα και γι αυτο δεν ξαναχρησιμοποιησα σιλικονη. Αλλα και παλι. Ωσπου εκανα το πρωτο μου dry burn και μυριζε ετσι ακριβως. Οποτε και εχω συμπερανει οτι την ωρα που παιρνω εκεινη την οσμη ο ατμο ειναι στεγνος.
Μονο με το ICE απο το funstore εχω ευχαριστηθει το tribeca χωρις καμμενο. Ισως επειδη ειναι ο ατμο βουτηγμενος μεσα στο υγρο να εχει και καλυτερη τροφοδοσια.
Δεν ξερω αν ειμαι τοσο ατυχος που οσοι ατμο (καμια 10-αρια) τυπου ego που εχω παρει εχουν βγει προβληματικοι, οπως και ολες οι αμπουλες μου (επισης καμια 10-αρια) και μονο με υγρα της Halo. Στα μονα υγρα Halo που δεν καταλαβα καμμενο ηταν το prime και το torque, αλλα αυτα βρωμανε απο μονα τους τοσο πολυ που και καμμενο να εβγαζε δεν θα γινοταν αισθητο.
Παντως, επειδη οντως δεν τα βγαζω απο τη στομαχα μου, ολο το βραδυ εψαχνα εδω στο φορουμ και ειδα αρκετους που το ανεφεραν αυτο. Καποιος ειπε οτι σε αυτα τα υγρα θελει ειδικο τροπο ατμισματος για να μη βγαλει καμμενο, καποιος αλλος ειπε οτι καθε φορα πριν τραβηξει τζουρα τραβαει 2-3 "τζουφιες" και καποιος αλλος προτεινε να γεμιζουμε τις αμπουλες μεχρι τη μεση το πολυ.
Απο ο,τι εχω καταλαβει λοιπον, μαλλον το tribeca δεν τα παει καλα με ατμοποιητες με "καρφακι". Clearomizer και carto ειναι αλλιως. Ισως οντως να θελει ειδικο τροπο ατμισματος και να κανω κατι λαθος εγω. Θα δοκιμασω να το αραιωσω και ελπιζω να δω φως γιατι με βολευει παρα πολυ το ecab για εξω και ειναι κριμα να παει ακλαφτο επειδη δεν ατμιζουμε την ιδια μαρκα.

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: The eCab™
« Απάντηση #92 στις: Οκτωβρίου 06, 2012, 09:36 »
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να περάσεις μια καρφίτσα μερικές φορές από το καρφί τροφοδοσίας , μήπως και βελτιωθεί η τροφοδοσία.
Επίσης αν κάνεις πολύ μακρόσυρτες τζούρες , δοκίμασε να τις κάνεις πιό κοφτές . Με αυτό τον τρόπο θα αυξηθεί η ροή του αέρα (μικρότερη θερμοκρασία στην αντίσταση) και θα αυξηθεί η ροή του υγρού (μεγαλύτερη υποπίεση )

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: The eCab™
« Απάντηση #93 στις: Οκτωβρίου 06, 2012, 10:18 »
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να περάσεις μια καρφίτσα μερικές φορές από το καρφί τροφοδοσίας , μήπως και βελτιωθεί η τροφοδοσία.
Επίσης αν κάνεις πολύ μακρόσυρτες τζούρες , δοκίμασε να τις κάνεις πιό κοφτές . Με αυτό τον τρόπο θα αυξηθεί η ροή του αέρα (μικρότερη θερμοκρασία στην αντίσταση) και θα αυξηθεί η ροή του υγρού (μεγαλύτερη υποπίεση )

Θα το δοκιμασω κι αυτο με την καρφιτσα. Thanks for the tip. Αν και, οπως το κοβω, η λυση θα ειναι ανταπτορας ecab/510 και CE3.

Απ: The eCab™
« Απάντηση #94 στις: Οκτωβρίου 06, 2012, 10:48 »
Οσο και αν εψαξα ομως, δεν βρηκα καποια λυση. Μονο ενα μελος στο topic του ego-c προτεινε να γεμιζουμε τα δοχεια μεχρι τη μεση. Το δοκιμασα αλλα το ιδιο παλι. Φανταζομαι ειναι θεμα ροης.
Εχει κανεις υποψιν του καποια λυση για αυτο το προβλημα? Μεγαλυτερο φυτιλι η κατι τετοιο για παραδειγμα?
Ειναι κριμα ρε γ@#ώτο να εχεις βρει το υγρο που σε καλυπτει και τη συσκευη που σε καλυπτει και να μην συνδιαζονται. Αμαρτια απο το Θεο δηλαδη.
Αυτό που περιγράφεις είναι από κακή κυκλοφορία του υγρού στον ατμοποιητή.
Πάρε μια καρφίτσα και τρύπησε λιγάκι την κεφαλή C στο πάνω μέρος που μάλλον το φιτίλι έχει φράξει και δεν γίνεται διαρροή προς την αντίσταση. Μην απελπίζεσαι με τέτοια θέματα αν θες μπορείς να κάνεις και καθαρισμό με οινόπνευμα για απολύμανση και αποφυγή οσμών από την οσμή φιτιλιού.
Όπως και να χει είναι πολύ αξιόπιστες οι κεφαλές με καλή διάρκεια και απόδοση ουδέτερου ατμού.

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: The eCab™
« Απάντηση #95 στις: Οκτωβρίου 09, 2012, 16:30 »

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: The eCab™
« Απάντηση #96 στις: Οκτωβρίου 12, 2012, 19:53 »
Δοκίμασα πρόσφατα τον Joye eCab Adaptor. Ο συγκεκριμένος επιτρέπει την χρήση του ecab με οποιονδήποτε ατμοποιητή ή cartomizer τύπου 510.....έστω και με τους  περιορισμούς της μικρής μπαταρίας. 

(Image removed from quote.)

Οπτικά το αποτέλεσμα είναι καλό, όπως φαίνεται και στις παρακάτω φωτογραφίες...

...με cartomizer 510
(Image removed from quote.)


...με έναν all time classic ατμοποιητή 510
(Image removed from quote.)




Αυτό τα ανταπτοράκι από που μπορούμε να το προμηθευτούμε όσο γίνεται πιο γρήγορα?
Το φέρνει κανείς Ελλάδα? Ή θα πρέπει να περιμένω καμιά 20ριά μέρες από Heaven..?


Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: The eCab™
« Απάντηση #98 στις: Οκτωβρίου 13, 2012, 00:29 »
Σε ευχαριστώ... :)

Απ: The eCab™
« Απάντηση #99 στις: Οκτωβρίου 14, 2012, 05:59 »
Και ναι βρήκα τις θήκες εδώ  :D




Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The eCab™
« Απάντηση #100 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 01:20 »
Mετά από τρείς μήνες απροβλημάτιστης χρήσης σκέφτηκα να πειραματιστώ λίγο με μερικές διαφορετικές μπαταρίες τύπου 10440. Είναι αυτές που φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφία :



Από αυτές μόνο οι δύο πρώτες από πάνω παίζουν κανονικά με το ecab.
H μεσαία των 600 mah (Ultrafire) λειτουργεί αλλά δεν αποδίδει καθόλου καλά ενώ οι δύο τελευταίες (Trustfire) απλά δεν λειτουργούν με την συσκευή.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The eCab™
« Απάντηση #101 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 01:57 »
Η δεύτερη που γράφει joye είναι κι αυτή joyetech???
Πολύ καλά το έστησαν το έργο οι τύποι.

Κάτι έχουν κάνει ώστε να παίζει μόνο με τις δικές τους δηλαδή;;;
Ασε που χάνεις και το πλεονεκτημα να μεγαλώσεις τη χωρητικότητά τους.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί με ένα ασύρματο τηλέφωνο που έχω. Παίζει με ααα μπαταρίες, αλλά μόνο τις δικές του. Το λένε και από την αντιπροσωπεία.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The eCab™
« Απάντηση #102 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 02:15 »
Kαι αυτή η Joye είναι σίγουρα Joyetech. To περίεργο είναι ότι όλες αυτές οι μπαταρίες παίζουν κανονικά με άλλες μπαταριοθήκες-mods μικρών διαστάσεων.

Απ: The eCab™
« Απάντηση #103 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 02:22 »
Να είναι έτσι με τις μπαταρίες, δεν βλέπω το λόγο μιας και η τιμή τους είναι 3 € αν δεν
κάνω λάθος, οπότε δεν θεωρώ κάτι σκόπιμα. Μάλλον δεν είναι προστασίας η μπαταρία για το
eCab  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The eCab™
« Απάντηση #104 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 02:30 »
Δεν είναι θέμα τιμής, γιάννη.
Μπορεί να τύχει να πάρεις άλλα πράγματα από αλλού και να βολεύει να παραγγείλεις και μπαταριες.
ή να έβαζες άλλες για να πας τη χωρητικότητα στα 600, αλλά και να περιορίσεις την πτώση τάσης μετά τις 50 πρώτες τζούρες.

Πάντως δεν είναι θέμα προστασίας, αλλά κάποιου άλλου μικροκυκλώματος. Το έχω δει στο θέμα με το τηλέφωνο που ανέφερα παραπάνω, οπου δοκίμασα αρκετά ειδη μπαταριών, ακόμη και αλκαλικές. Το γιατί το κάνουν είναι βέβαια εύλογο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix