vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

114 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, nuts, mathimatikos1966, Blackwolf, camber

Twitter

LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τανκ

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 28, 2012, 16:12 »
Έχω ένα μικρό θέμα με την τροφοδοσία .
Καλά δουλεύει . Για πρώτος  :))
Όταν το βελτιώσω θα σας πω .
Μετά από 1 ml πήγε στα 1.6 Ω.
Το σύρμα είναι ή 0.16 ή 0.17  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 28, 2012, 16:15 »
Αυτο πηγα να σε ρωτησω τωρα :)?
''Ελα ρε? Γινετε κι αυτο? Το φιτιλι τροφοδοτει σωστα ομως τις αντιστασεις ή το δουλευεις με dripping?''
Μαλλον θα κανει μονο για dripparisma..

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 28, 2012, 16:19 »
Αυτό παλεύω . Κάτι μου λέει ότι θα νικήσω  ;)
Η θα γίνω  :-[

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 28, 2012, 17:30 »
 :respect: :respect: :respect:
Πολύ "καλλιτεχνική" δουλειά.....
Κάνε το τροφοδοτικό φυτίλι με διπλό του 1mm χωρίς να το κόψεις από τη κάτω μεριά, με το δίπλωμα από κάτω ( σαν U ) έτσι ώστε το φυτίλι να έχει αρκετή επιφάνεια και να ακουμπά και στις δύο αντιστάσεις (ή τουλάχιστον να έχει σοβαρές πιθανότητες να το κάνει).
Λογική η αύξηση στην αντίσταση μετά το "στρώσιμο".

Πολύ ενδιαφέρον :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 28, 2012, 17:48 »
Και το φιτίλι σου το βλέπω πολύ καλό όμως  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος aelaras

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • 306DCA,vision eternity,,A7,AIOLOS,AGA-Tv2,GINI..
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #65 στις: Μαΐου 28, 2012, 18:02 »
ΝΑ πω και εγω τις εντυπωσεις μου.καλος επισκευασιμος αλλα μετα απο πολλα σεταρισματα καταλαβα οτι το προβλημα τροφοδοσιας ηταν απο το καρφι.δοκιμασα με ολους τους συνδυασμους αλλα μονο οταν εβγαλα το mesh εγινε πανυγυρι  :))..ατμιζω και..ντουμανιαζω εδω κ 2 ωρες χωρις προβλημα..το 2αρι φυτιλι στεκεται ανετα χωρις mesh ;)..na σημειωσω οτι τον πηρα απο ελλαδα απο w-cig κρητη :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #66 στις: Μαΐου 28, 2012, 18:09 »
..καπου στο θεμα του Α2 Τ, το ειχα γραψει.
πλεγμα στο φυτιλι τροφοδοσιας χρειαζεται ελαχιστο.
μια περιστροφη γυρω απο το φυτιλι. ισα-ισα για να το συγκρατει στη θεση του. :)

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #67 στις: Μαΐου 28, 2012, 18:25 »
μετά από πρόταση του Νίκου του we-cig
κοιτα να φτιαξεις μια αντισταση μεταξυ 1,8 και 2 ohm, δηλαδη γυρω στις 4 σπειρες με 2 φυλλα φυτιλι και 1 δοκιμή με 1 κομάτι mesh και φυτιλι μεσα τυλιχτο σε 1 βελονα και περασμα απο φλογιστρο  εγινε τέλειο ντουμάνι δεν βλέπω τριγύρω μου,  γεύση σαν να τρωω το ροδάκινο :)) και από Σάββατο ως τωρα καμένο δεν είχα.
ευχαριστώ τον Νίκο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #68 στις: Μαΐου 28, 2012, 19:13 »
nur 30eur???   
Das ist gut... Das ist sehr gut!!!  :thumpup:
das ist ein super preis wurde ich sagen :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #69 στις: Μαΐου 28, 2012, 19:19 »
Εδώ μια πλαϊνή πόζα  :)



Κατάφερα να το τροφοδοτήσω σωστά  , αλλά δεν ξέρω αν σταματήσω το άτμισμα για κάμποση ώρα αν θα πλημμυρίσει . :hmmm: Θα ξέρω αργότερα .
Το επίπεδο των αντίστασης είναι οριακά πάνω από τις σκουλικόβιδες  για να μην ξεφύγω πολύ από τις τρύπες αερισμού .
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω mesh για φυτίλι ,τουλάχιστον σε αυτό το set up , γιατί με την παραμικρή πίεση από πάνω οι αντιστάσεις μετακινούνται και γίνετε "μπέρδεμα" . Θα το δοκιμάσω όμως μια άλλη φορά .
Ένα στάνταρ που υπάρχει είναι η διάμετρος του πηνίου της αντίστασης και είναι 1,5 mm και η διατομή του σύρματος κατά πάσα πιθανότητα 0,16.
Πρώτα έστριψα τις αντιστάσεις , τις τοποθέτησα στη θέση τους όσο το δυνατό στο ίδιο επίπεδο (ύψος) και μετά πέρασα "φυτίλι"μέσα τους . Κατόπιν , τις κεντράρισα για να ακουμπά το φυτίλι τροφοδοσίας και τις δύο . Το φυτίλι τροφοδοσίας το φούντωσα λίγο στην άκρη .

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει πολύ ψάξιμο ακόμα .
Αχ αυτή η setapίτιδα  :idiot1:

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2012, 20:18 από Diver »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #70 στις: Μαΐου 28, 2012, 21:28 »
..καπου στο θεμα του Α2 Τ, το ειχα γραψει.
πλεγμα στο φυτιλι τροφοδοσιας χρειαζεται ελαχιστο.
μια περιστροφη γυρω απο το φυτιλι. ισα-ισα για να το συγκρατει στη θεση του. :)
αυτό κατάλαβα και εγώ.... τελευταία έκοψα mesh 8x12 χιλιοστά αντί 12x12 και τυλίγω το φυτίλι με την μικρή πλευρά.

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #71 στις: Μαΐου 28, 2012, 22:29 »
setupίτιδα  :)) :))
Καλό!
Εγώ χάθηκα με το 2πλο setup σου πάντως...

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #72 στις: Μαΐου 29, 2012, 12:47 »
@we-cig
Νίκο,
Έχεις πμ

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #73 στις: Μαΐου 29, 2012, 13:25 »
Δοκίμασα ένα λίγο διαφορετικό τρόπο για την τροφοδοσία.
Είχα παρατηρήσει μερικές φορές ότι σε απανωτές τζούρες το φυτίλι σε μία από τις αντιστάσεις ήταν στεγνότερο από το άλλο.
Σκέφτηκα να το περάσω μονοκόμματο και από τις δύο . Αυτό βελτίωσε λίγο την κατάσταση χωρίς όμως να λύσει τελείως το πρόβλημα.
Έπειτα δοκίμασα να καμπυλώσω τις αντιστάσεις έτσι ώστε να δημιουργηθεί κάποιο κενό μεταξύ τους και εκεί να βάλω ένα "τυφλό" κομμάτι που να τις ακουμπάει.


Τώρα το χαλαρό φυτίλι τροφοδοσίας ακουμπάει στο κεντρικό τυφλό και αυτό τροφοδοτεί το υπόλοιπο σύστημα .
Δούλεψε πολύ καλά  :thumpup:

Το θέμα είναι . Αξίζει τον κόπο όλη αυτή η φασαρία ;
Δεν μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα ήταν αυτό που φανταζόμουνα .
Η γεύση και το χτύπημα παρέμειναν το ίδιο καλά . Το ντουμάνι αυξήθηκε κατά ένα 20% αλλά αυτό δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. 
Βέβαια ίσος να μην έκανα και κάτι σωστά .
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι τυποποιημένο όπως το setup με μία αντίσταση . Και οτιδήποτε μη τυποποιημένο επαναλαμβάνετε δύσκολα.


Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #74 στις: Μαΐου 29, 2012, 16:31 »
Αυτό θα πεί "σεταπίτιδα"  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Υπάρχουν ακόμα πολλά να δοκιμάσεις..... δωσε λίγο παραπάνω χρόνο σε κάθε σετάπ. Τα φυτίλια αλλα και η αντίσταση θέλουν τον χρόνο τους μέχρι να δουλέψουν σωστά.
Εγω τώρα δοκιμάζω ένα σεταπ με φυτίλι, κανονικά, αλλά με τη προσθήκη ενός τμήματος mesh (οξειδωμένου) στριμένο πάνω στο φυτίλι, στο σημείο της αντίστασης. Βάζω τα φυτίλια σε μια λεπτή λωρίδα mesh μήκους 8 χιλιοστών και εκεί πάνω στρίβω σφιχτά τις σπείρες της αντίστασης. Με τον τρόπο αυτό η αντίσταση δεν έρχεται σε επαφή με το φυτίλι παρά μόνο με το mesh.
Εχω αρκετά καλύτερη γεύση και μάλλον το ίδιο ντουμάνι.... αλλα περιέργως, ενω η αντίσταση είναι ίδια με το κανονικό setup (~2Ω) έχω πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση, η τροφοδοσία μου φαίνεται καλύτερη (έβαλα το ίδιο τροφοδοτικό φυτίλι που είχα και σαφως παίζει καλύτερα).... είδωμεν....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 16:39 από slammer »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix