vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

187 επισκέπτες, 1 χρήστης
th3ofilos

Twitter

Από την μια εξάρτηση στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 12, 2017, 23:31 »
Σας εύχομαι να βρείτε τις "ισορροπίες" σας σύντομα , το μονομπαταρο μου με γεματη μπαταρία και η ατμομηχανη φουλαρισμενη με καυσιμο μου φτάνουν για οξω ( δουλιά εξοδο κτλ. ) αποδεδειγμενα ,  ε αν αποκλειστώ και με ψάχνει η ΕΜΑΚ , λέμε , το τελευταιο προβλημα μου θα ειναι αν εχω να ατμίσω :)), και να μείνω απο υγρό περίπτερο δεν σκεφτομαι , πολλές φορές δεν το παιρνω καν μαζι αν πεταχτώ καπου για καμια ωρίτσα δύο , δεν αγχώνομαι για τετοια πραγματα πια και άλλα πολλά  γιατί οπως ειπε και ο μεγάλος φιλόσοφος Θρασύβουλας  ολα ειναι ατμός , το χρήμα φευγει η δόξα διαλύεται τα μοντακια και οι ατμοποιητές αλλάζουν ( και το καλύτερο ειναι παντα αυτο που εχεις τώρα στο χέρι σου και ατμίζεις ) τα υγρα γίνονται πραγματικά ατμός , ολα , ολα ειναι ατμος και "διαλύονται"  ολα ειπε ο Θρασύβουλας ...εκτός απο τον έρωτα !!!  

Αποσυνδεδεμένος cohones

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 13, 2017, 00:10 »
τα δυο μου καπίκια στην κουβέντα...

ταυτίζομαι απόλυτα με τον φίλο spyvas. Φωτοτυπία όμως... Ξεκίνησα αποτυχημένα πριν 3 χρόνια, έφερα στο Η.Τ. τον κολλητό μου και εγώ κατάφερα να είμαι άκαπνος εδώ και μόλις 5 μήνες...  ??? Ξαναξεκίνησα με δώρο απο παλιό φίλο, φανατικό (πρώην) καπνιστή ενός Kanger toptank στον οποίο άτμιζα, τις πρώτες μέρες την καινούργιας μου προσπάθειας υγρά 2 ετών, στα 18mg με αντίσταση 0.5Ω και προφανώς με τρελό overdose νικοτίνης. ΤΣΙΓΑΡΟ όμως δεν άναψα... 

5 μήνες μετά και χιλιάδες γραμμές ανάγνωσης σε fora του εξωτερικού και το λατρεμένο vaping.gr φτιάχνω τα δικά μου υγρά, έχω εντρυφήσει στο squonking, το dripping, το στήσιμο αντιστάσεων και το γέμισμα με μπαμπάκι. Έχω ξοδέψει σχεδόν όσα θα έδινα και στο τσιγάρο (και λίγο παραπάνω)... ΑΛΛΑ... Η υγεία μου είναι καλύτερη κάθε ώρα που περνά, κατάφερα να γυρίσω και την γυναίκα μου στο Η.Τ. καθώς και 2 συναδέλφους... 

Για να μην μακρηγορώ, ΔΕΝ υπάρχει σωστή και λάθος φόρμουλα στον τρόπο που προσεγγίζει κανείς το Η.Τ. ΑΡΚΕΙ να μην καπνίζει!!! Ας μου πάρει 3 ή 13 χρόνια να το σταματήσω (αν το κάνω ποτέ). Το ότι μείωσα τις βλαβερές ουσίες που έβαζα μέσα μου κατα 95% με καλύπτει και μακάρι να μπορέσω να "γυρίσω" στο Η.Τ. όσους περισσότερους ανθρώπους μπορώ.

καλή δύναμη φίλε spyvas, έχεις τα νώτα σου καλυμμένα απο πολλούς φίλους και συνατμιστές  

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 13, 2017, 03:12 »
Tα λέμε σε 10 μήνες φιλε πάλι τι θα κουβαλάς και πόσο θα ασχολείσαι. Εδω είμαστε.
Μακρία από το τσιγάρο είναι το σύνθημα με καθε κόστος. Θα το βρεις το μέτρο είμαι σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 14, 2017, 03:02 »
Ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη. Απείχα 2 μέρες από το forum για να πάρω το μυαλό μου μακρυά από το vaping.

Θα κοιτάξω να χαλαρώσω. Ισως τελικα το ερώτημα είναι αν το vaping θεωρείται κόψιμο καπνίσματος. Γιατί εισέπραξα και την άποψη
"Νομίζεις τώρα ότι έκοψες το κάπνισμα? Απλά το άλλαξες. Άλλοι το γυρίζουν στην πίπα, εσύ στο άτμισμα. Το μόνο εμφανές πλεονέκτημα είναι ότι έφυγε η βρωμιά."

Πραγματικά δεν ξέρω αν έκοψα το κάπνισμα και άρχισα το άτμισμα (οπότε έχει βάσει το θέμα του νήματος... από την μια εξάρτηση στην άλλη) ή απλά άλλαξα μορφή καπνίσματος οπότε ίσως δεν πρέπει να στεναχωριέμαι. Δεν ξέρω αν πρέπει να πιστέψω το ένα ή το άλλο για να παραμυθιάσω τον εαυτό μου. γιατί όταν το πρωτογύρισα είχα ενθουσιαστεί με την ιδέα ότι "α ωραία έκοψα το κάπνισμα.. ε εντάξει ατμίζω αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.. είναι σαν το κομπολόι... βοήθημα"

Και παραμένει το ερώτημα (ίσως πρέπει να ανοίξω καινούργιο νήμα): Το άτμισμα θεωρείται κόψιμο τσιγάρου? Σε αυτό ίσως δεν είμαστε εμείς αντικειμενικοί να απαντήσουμε αφού είμαστε κοινότητα ατμιστών.(και θα ευλογίσουμε τα γένια μας) Δεν ξέρω. Το θέτω σαν πραγματικό και φιλοσοφικό ερώτημα.

Πάντως απολογιστικά μετά από 1 μήνα και 10 μέρες από την έναρξη του ατμίσματος, και 1 μήνα και 5 μέρες από το τελευταίο τσιγάρο, τα καλά είναι:Δεν βρωμάω στομα, σώμα, ρουχα, απαλάχτηκα από στάχτες και εγώ και το σπίτι, κοιμάμαι κάπως πιο πολύ, ιδρώνω κάπως λιγότερο όταν κάνω κάτι σωματικό.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 14, 2017, 03:24 »
«Άλλοι το γυρίζουν στην πίπα, εσύ στο άτμισμα»  :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:

Ναι, βέβαια, αυτοί οι άλλοι αποχαιρέτησαν τον καρκίνο του πνεύμονα και τον αντικατέστησαν με τον καρκίνο του στόματος και του λάρυγγα. Αυτοί που τα είπαν αυτά καλύτερα να πάνε να κοιταχτούν σε έναν καθρέπτη γιατί το μόνα πράγματα που συνδέουν το κάπνισμα (τσιγάρου, πίπας, πούρου, ναργιλέ) είναι η νικοτίνη και η κίνηση. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

Από εκεί και πέρα, ναι, το άτμισμα μπορεί να θεωρηθεί ως μία μη συνταγογραφούμενη μέθοδος διακοπής του καπνίσματος (στην Αγγλία ο εκεί Ιατρικός Σύλλογος προτείνει ή θα προτείνει την συνταγογράφηση του η/τ για την διακοπή του τσιγάρου). Μήπως οι τσίκλες και τα εμπλαστράκια νικοτίνης δεν παρέχουν δόσεις νικοτίνης;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 14, 2017, 04:11 »
Το άτμισμα θεωρείται κόψιμο τσιγάρου? Σε αυτό ίσως δεν είμαστε εμείς αντικειμενικοί να απαντήσουμε αφού είμαστε κοινότητα ατμιστών.(και θα ευλογίσουμε τα γένια μας) Δεν ξέρω. Το θέτω σαν πραγματικό και φιλοσοφικό ερώτημα.
Κάνεις τσιγάρα ή όχι;
Αυτό θα σου το απαντήσουν κάποιοι πιο αντικειμενικοί από εσένα, που γνωρίζουν καλύτερα;
Το ερώτημα δεν έχει τίποτα το φιλοσοφικό. Ή ανάβεις τσιγάρο ή δεν ανάβεις. Ή κάτι καίγεται ή κάτι δεν καίγεται.

Ο καπνός στην ^%$^πίπα καίγεται. Το υγρό στο &*#@^ατμιστήρι δεν καίγεται.
Καλό αυτό; Κακό; Δεν ξέρω, εγώ περαστικός είμαι στη ζωή, είδα φως κι ανέβηκα.
Αλλά ο άνθρωπος που σου είπε την.. άποψη... έχει κι άλλες "απόψεις";
Η βαρύτητα υπάρχει ή μπορώ να πηδήξω άφοβα από το μπαλκόνι;

Το πόσο επιβαρυντικό μπορεί να είναι το άτμισμα είναι θεμιτό ερώτημα και δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω για κάτι.
Αλλά θα σε ρωτήσω: για τον εαυτό σου και το κορμί σου την ευθύνη των αποφάσεων ποιος την έχει; Το φόρουμ; Κάποιοι (ποιοι; ) "αντικειμενικοί"; Ο περίγυρός σου;
Αν όλα αυτά σε βασανίζουν τόσο, και αυτά που ακούς σε προβληματίζουν τόσο, δεν πειράζει. Δίπλα σου όλο και κάποιο περίπτερο θα έχεις. Μπορείς να ξαναρχίσεις το κάπνισμα όσο περιμένεις να σου πουν κάποιοι άλλοι την αλήθεια. Αλλά μπορεί να περιμένεις δεκαετίες...
Ή καλύτερα κόψε τα όλα. Αυτό είναι μια απόλυτα αντικειμενική και αληθής πρόταση. Δυστυχώς είναι άχρηστη στους περισσότερους -αλλά μπορεί να σου ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 14, 2017, 05:14 »
Ευχαριστώ BigSur.

όχι δεν κάνω τσιγάρα. όπως έγραψα και παραπάνω μετά από 1 μήνα πήγα να κάνω 1 για δοκιμή και αηδίασα. Το περίπτερο δεν το σκέφτομαι. το vaping σκέφτομαι συνέχεια και από εκεί ξεκίνησα αυτό το νήμα.

Το ότι άκουσα αυτό το σχόλιο (από άτομο που δεν έχει καμία σχέση με οτιδήποτε εισπνεόμενο) και το μετέφερα εδώ, δεν σημαίνει ότι το ασπάζομαι. Μεγάλα παιδιά είμαστε και ξέρουμε να φιλτράρουμε αυτά που ακούμε. Αλλά ότι μας λέει ο καθένας ακόμα και μεγαλύτερη π#@αριά, δεν σημαίνει ότι δεν είναι food for thought. Και επίσης μπορεί να το είπε έτσι γιατί έτσι νόμιζε ότι θα με βοήθησει στην προσπάθεια. Να πιστέψω ότι δεν κόβω το κάπνισμα, άρα να μην πιέζομαι. Ίσως στην αρχή χρειάζεται ένα τέτοιο παραμύθιασμα.

Και έχε υπόψην σου ότι είμαι ένας που σταμάτησε το τσιγάρο πρόσφατα μετά από χρόνια, και το παλεύει με την καινούργια συνήθεια, οπότε είναι λογικό είτε να είμαι μπερδεμένος είτε απλά να με έχουν τα στερητικά χτυπήσει τον εγκέφαλο, και να λέω π#@αριές. Και άνοιξα αυτό το νήμα για να εκφράσω τις ανησυχίες μου, και να πάρω λίγη υποστήριξη ή ανταλλαγή απόψεων, όχι για να προκαλέσω. Αν το έκανα συγνώμη. Τα λέω όλα αυτά για το τρόπο γραφής σου στο τελευταίο. Είμαι σίγουρος ότι ο γραπτός λόγο καμιά φορά άθελα ακούγεται ειρωνικός και ότι γενικά μίλησες με καλή διάθεση για βοήθεια.

Και ναι μέσα στην θολούρα μου, αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε αλήθειες και παραμύθια που θα με κάνουν να κόψω το κάπνισμα.

Ναι ChristosN, το ηλεκτρονικό τσιγαρο μου το συζήτησε γιατρός του NHS (ΕΣΥ Αγγλίας) μετά από ένα ατελείωτο disclaimer μου είπε για κόψιμο τσιγάρου έχεις τις εξής επιλογές α) cold turkey (με ή χωρίς ψυχολογικά βοηθήματα β) υποκατάστατα. Μου ρωτάει τι ευχαριστιέσαι στο κάπνισμα, του λέω γεύση και χτύπημα στο λαιμό. Μου λέει οκ οπότε ξεχνάμε τα Patches και μάλλον ξεχνάμε και τις τσίχλες. μπορώ να σου συνταγογραφήσω inhalers. μετά από ένα ακομα ατελείωτο disclaimer και κήρυγμα ότι το καλύτερο κοψιμο είναι η αποχή, μου πετάει το(στα αγγλικά) "there are also electronic cigarettes, they are not officially Nicotine replacement therapy, I cannot prescribe them, nor recommend them officially, but if you check this url  and this url, and decide to switch to ecig on YOUR OWN, I will NOT advise against it, as long as you don't smoke cigarettes, I can refer you for consultation support along that" και μου κλείνει το μάτι.

http://www.nhs.uk/news/2017/02February/Pages/Long-term-vaping-far-safer-than-smoking-says-landmark-study.aspx
https://www.nhs.uk/smokefree/help-and-advice/e-cigarettes

Τελικά τον άκουσα μετά από μήνες.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 14, 2017, 06:25 »
ΟΧΙ το άτμισμα δεν είναι εξάρτηση. :nope:
Σου το λέει ένας παλιός που μετά το κάπνισμα έχει απαλλαγεί και από το άτμισμα.

Ήμουν 37 χρόνια καπνιστής.
Σαν καπνιστής είχα δοκιμάσει πολλές φορές να το κόψω είτε απότομα ή μειώνοντας σιγά-σιγά τα τσιγάρα.
Πάντα αποτύγχανα και ξαναγύριζα με μεγαλίτερη ένταση.

Σαν ατμιστής όταν μηδένισα σιγά σιγά τη νικοτίνη και κατάλαβα ότι έφτασε η ώρα το έκοψα μία και έξω χωρίς ποτέ
να νοιώσω ότι μου λείπει.Ούτε μία μέρα.
Θυμάμαι όταν έκοψα και το άτμισμα κάποιες στιγμές αναπολούσα το κάπνισμα.Το άτμισμα ΠΟΤΕ. :nope:

Είναι νωρίς ακόμη.Φρόντισε να απαλλαγείς τελείως από το τσιγάρο,μην το βάζεις στο στόμα σου ούτε για δοκιμή και να
δεις ότι με τον καιρό όλα θα έρθουν από μόνα τους.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 14, 2017, 10:06 »
Εγώ νομίζω ότι το αν το άτμισμα είναι εξάρτηση ή όχι, έχει να κάνει καθαρά με τον άνθρωπο.
Κάποιοι, όπως εγώ, το χρησιμοποιούν για να αντικατατήσουν την εξάρτηση του τσιγάρου με την εξάρτηση του ατμού. Κάποιοι άλλοι όχι.
Η νικοτίνη δεν είναι η εξάρτησή μου, μπορώ να ατμίζω μηδενική χωρίς να νοιώθω κάποια έλλειψη / στέρηση πέραν της διαφοράς στη γεύση (προς τα πάνω) που εγώ καταλαβαίνω σε υγρά με νικοτίνη (μπορεί και να μην ισχύει, εγώ όμως έτσι το νοιώθω). Μπορώ να μείνω για ώρες χωρίς να ατμίσω, να ταξιδέψω με αεροπλάνο 7 ώρες και να μην καίγομαι για τζούρα.
Η εξάρτηση μου είναι η συνήθεια, η επαναλαμβανόμενη κίνηση πατάω ατμίζω, να βλέπω το ντουμάνι που εκπνέω.
Στην αρχή ψώνιζα σχεδόν ότι νέο έβγαινε, έστριβα ότι είδους αντίσταση μπορείς να φανταστείς για αν δω αν μου δίνει καλύτερη γεύση, κυκλοφορούσα σχεδόν με όλα μου τα σύνεργα παρέα.
Πλεόν έχω κατασταλάξει σε ένα μικρό σετ εξοπλισμού που με καλύπτει και αυτό κουβαλάω μαζί μου μαζί με 4-5 υγρά επίσης.
Δεν με αφορά ιδιαίτερα αν ατμίζω λίγο, νορμάλ, ή πολύ. Όποιος μου λέει για πίπες / πούρα / χορτάρια / υγρά με βελζεβούλιο κτλ, γράφεται εκεί που μόνο η σύζυγος πλέον βλέπει :)
Εδώ και 3 χρόνια ξεμπέρδεψα με το τσιγάρο, η υγεία μου βελτιώθηκε, δεν βρωμάω τσιγαρίλα και αυτά μου αρκούν...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 14, 2017, 14:15 »
Αγαπητέ spyvas δεν σου γράφω με καμία ειρωνία ή διάθεση αντιπαράθεσης. Είσαι σε ένα λεπτό σημείο και θέλω να βοηθήσω, με όποιο τρόπο ξέρω.

Αυτό που προσπάθησα να πω είναι πως βρίσκεσαι σε μια θολούρα που δεν σου κάνει καλό. Δεν έχει νόημα να "πειστείς" για το τι θα κάνεις, ούτε θέλω να σε βάλω στο κόμμα, την θρησκεία ή την ομάδα μου. Το άτμισμα είναι ακόμα υπο εξέταση (και υπό αμφισβήτηση) και ο μόνος υπεύθυνος να διαλέξει την πορεία σου μπορεί να είσαι εσύ και μόνο εσύ. Εμείς θα μεταφέρουμε την εμπειρία μας, οι άνθρωποι γύρω σου θα εκφράσουν τις απόψεις τους (συχνά ο κόσμος έχει απόψεις που τις λέει με απίστευτη ευκολία και προχειρότητα γιατί τους κάνει να νιώθουν καλύτερα) αλλά η απόφαση είναι δική σου.
Η στάση του γιατρού σου είναι ενδεικτική -και ήσουν τυχερός γιατί βρέθηκες πιθανόν στη μόνη χώρα που θα καλυπτόταν νομικά γιατρός να στην δώσει.
"Υπάρχει το τάδε, δεν θεωρείται το ιδανικό, δεν σου λέω να το κάνεις αλλά... κάνε το".

Σου έχω νέα -αν ακόμα το σκέφτεσαι: το τσιγάρο αυτή τη στιγμή το έχεις κόψει.
Δεν έχεις κόψει τον εθισμό, την συνήθεια, την ψυχολογική ανάγκη στήριξης από ένα εισπνεόμενο πράγμα.
Αλλά η υγεία σου μάλλον είναι σε πολύ μικρότερο κίνδυνο (σαν να καπνίζεις 3 εβδομάδες τον χρόνο, ας πούμε) και υπάρχουν και "κοινωνικά" οφέλη.
Αν μπορείς να ζήσεις με αυτό το βήμα, συνεχίζεις σε αυτό τον δρόμο και βλέπεις στη συνέχεια πώς θα τον χειριστείς.
Αν σε προβληματίζει πολύ που ο δρόμος αυτός δεν είναι η απόλυτη/ξεκάθαρη λύση, μπορείς να δοκιμάσεις τις πιο ιατρικά αποδεκτές.
Δεν σε βοηθά να κάνεις μπαλάκι στο μυαλό σου το μακρύ και το κοντό του καθενός, ειδικά σε κάτι που δεν ξέρουν αλλά... όλοι έχουν πολύ έντονες γνώμες.

Θέλω να σου πω "βρε, ξεκόλλα και συνέχισε να ατμίζεις!". Αλλά έτσι γίνομαι κι εγώ μέρος του περίγυρου με τις απόψεις. Η όποια απόφαση πρέπει να ξεπηδήσει από εσένα και τις ανάγκες σου. Μην αποφασίσεις σε κλίμα άγχους, προσπάθησε λίγο να χαλαρώσεις (με ότι σε βοηθά) και ψάξε τα στοιχεία που θα σε βοηθήσουν. Είτε αυτά είναι πληροφορίες για το άτμισμα, είτε δραστηριότητες που θα κάνουν την ζωή σου καλύτερη και πιο χαρούμενη.

Είμαστε εδώ για ό,τι θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 16, 2017, 12:39 »
Κι εγώ να πω μπράβο στον φίλο που καταθέτει χωρίς φόβο και πάθος τους προβληματισμούς του και νομίζω ότι τουλάχιστον για μένα δηλαδή το φόρουμ λειτουργεί κυρίως σαν ομάδα υποστήριξης παράλληλα με την ενημέρωση- ανταλλαγή απόψεων πάνω στα υλικά και τις συσκευές.

Μου θύμισες επίσης τον εαυτό μου. Κι εγώ ενός μήνα μέλος περίπου και άνοιξα τόπικ για την.... εξάρτηση του αμίσματος...

Να καταθέσω κι εγώ ότι τελείως " καθαρή" απτο τσιγάρο έμεινα 4 μήνες...Μετά ήρθε πάλι η τσιγγάνικη ζωή κι η περιπλάνηση και τα τρελά άγχη και το ξαναγύρισα χωρίς να παρατήσω τελείως τον ατμό. 

Επίσης στον αντίποδα  καρδιολόγος έμπιστο γενικότερα άτομο μου είπε ότι δεν ξέρουμε ακόμη τι επιπτώσεις  μπορεί να έχει κυρίως στον εγκέφαλο από την ατμιστική πρόσληψη νικοτίνης.

Αλλά δν έχω άλλη επιλογή προς το παρόν δυστυχώς .

Επιλέγω τώρα και πάλι το άτμισμα κάνοντας ας πούμε μια νέα προσπάθεια. 

Λόγω της ληστρικής πολιτικής που εφαρμόζεται χωρίς ανάσα απο το κράτος και της ανεργίας και κακοπληρωσιάς που μαστίζει ολόκληρο τον κόσμο έχω αρκεστεί σε πολυ λίγα πράγματα όσον αφορά στον ατμό. Σκέτη βάση και που και που κανα μπισκοτο καρπιο. Απο συσκευες μονο ενα πικο και ενα ναυτιλο εχω. 

Επιλέγω να συνεχίσω το άτμισμα προσπαθώντας να μην καπνισω αλλά πάντα θα ξέρω οτι πρέπει να παλεύω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι γενικά. 

Είμαι στο.φόρουμ, μετά από καιρό απουσίας  και γιατί δεν είχα χρόνο και γιατί κάπνιζα, αλλά ξαναείμαι και προσπαθώ. Όλοι πάνω κάτω αυτό κάνουμε πιστεύω. 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 16, 2017, 14:21 »
[justify]Λέμε υπέροχες μπαρούφες ή όχι, όπως κι αν έχει θέλω να συμμετέχω ως δεκάρι. Πριν λίγα βράδια είχα ολοζώντανο εφιάλτη, ήταν η στιγμή όπου πέθαινα αγχωμένος, κυρίως γιατί ένιωσα στα κόκκινα πως δεν πρόλαβα να δω τίποτα. Το πρωί δεν έλεγε να φύγει το άγχος, “ρε φίλε, πώς θα είναι όταν θα τερματίσεις τα ψωμιά σου; τελικά, θα ήθελα να γνώριζα το πώς και το πότε μου;”. Φρίκη. Σήμερα πλέον το ξέχασα.[/justify]

[justify]Η αφεντιά μου ξεκίνησε από πλάκα, από ένα χαμένο στοίχημα. Χωρίς να είμαι ατελείωτα χρόνια ατμιστής, χωρίς να ξέρω τον σωστό τρόπο για να υποστηρίξω αυτή μου την επιλογή, είναι άθλος μέχρι εδώ που έφτασα, και χωρίς ούτε 1 τσιγάρο. Στις πρώτες μου εβδομάδες άρχιζα προγραμματισμούς για μείωση νικοτίνης, για... οικονομική ατμιστική διαδρομή, για ένα σταθερό χι πλάνο. Αποτέλεσμα; απέτυχα στα περισσότερα αν όχι σε όλα. / Αν με ρωτήσω, “βρε καλέ μου, έχεις αντικαταστήσει μία εξάρτηση με μία άλλη;”, θα πω, “ποια απ’ όλες, και για να ‘χουμε καλό ρώτημα, ποιος ρωτάει..., εσύ που μου ΄φαγες τα καλύτερα χρόνια;”.[/justify]

[justify]Με λίγα λόγια, το δικό μου matrix είναι πως δεν μετανιώνω ούτε για μία ημέρα καπνίσματος, σήμερα, θέλω ν’ ατμίζω μέχρι να βγάλει γένια ο Ροναλντίνιο. Κι αν θελήσω ποτέ να διασκεδάσω τον οριστικό αποχωρισμό μου, θ’ αναζητήσω ένα τελευταίο τσιγάρο, έτσι, για να τρολάρω τον έξω από δω. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 16, 2017, 15:57 »
Μια φορα τον μηνα+, εχει αλλη γευση ενα στριφτο... :-[ :P
Το μισο. Το αλλο μισο σiχαμα. ok check
Εξαρτηση ειναι και αυτο που διαβασατε μολις τωρα. :bye:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 16, 2017, 16:05 »
Εγώ το μόνο που απολαμβάνω πλέον είναι η πρώτη και μόνο τζούρα όταν ανάβει άλλος δίπλα μου. Όλα τα άλλα είναι σίχαμα. Αυτό τι είναι? 

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:56 »
Κοίτα, άν έχεις την ανάγκη και τρέχεις στους δρόμους μέσα στη νύχτα, για να βρείς κάποιον που να ανάβει εκείνη την ώρα τσιγάρο, για να πάς να μυρίσεις την πρώτη τζούρα του και μετά να φύγεις, ε τότε είναι και αυτό εξάρτηση.

Όπως όταν μου τελειώνει η μπαταρία στο mod την ώρα που είμαι έξω, και σκέφτομαι τί πατέντα θα κάνω με τα καλώδια απο τους φορτιστές που έχω στο τσαντάκι μου, για να φορτίσω το mod απο το κινητό μου...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix