vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 6 χρήστες
JohnDag, polydimi5, maprix, tibolaso, Jorge, manoslykos

Twitter

Taifun gt iv

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #135 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 11:02 »
Το επόμενο στήσιμο θα είναι dual parallel αλλά για Fused clapton πρέπει να πάρω σύρμα (που θα γίνει). 

*EDIT*

Ανέβασα VG και είδη η κατανάλωση βελτιώθηκε. Μόλις αλλάξω βαμβάκι θα μειώσω και το μέγεθος του πυρήνα. 

Πάντως δοκιμάζω διάφορα αρώματα που έχω σε μικρή περιεκτικότητα και πάλι ο άτιμος βγάζει φοβερή γεύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2018, 23:53 από Jargon »

Αποσυνδεδεμένος vrillgr

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #136 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 16:55 »
Καλησπέρα 

έχω το taifun GT4 περίπου μια εβδομάδα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και σε επίπεδο τζουρας και γεύσης, αλλά έχω το εξής θέμα:
 
όταν το στήνω (2,5 ή 3αρι πυρήνας, και σύρμα NI80 claptonoειδες, βαβμάκι cb prime) στο πρώτο γέμισμα έχω διαρροή μισό τανκακι περίπου ακόμα και με κλειστό τον έλεγχο υγρών!! :eyesplash: Τραβάω κάμποσες τζούρες (πλημυρισμένη η αντίσταση) μπας και στρώσει, και αφού έχει αδειάσει όπως προείπα μισό τανκακι από το airflow, και το υπόλοιπο το έχω "πιει" ατμίζοντας,  ως δια μαγείας μετά καμία διαρροή στα υπόλοιπα  γεμίσματα. Ούτε σταγόνα ότι και αν κάνω :dontknow:

Να πω ότι μου πλημυρίζει στην αρχή τόσο στο δικό του τανκακι, αλλά και στο κουστουμάκι των steam tuners.
Σκέφτηκα ότι αυτό μπορεί να οφείλεται στο φούσκωμα του βαμβακιού (και για αυτό σταματάει μετά από μισο τανκάκι ατμίσματος-διαρροής) και να δοκιμάσω ίσως cotton bacon v2 

Έχει συμβεί σε εσάς και τι προτείνετε?

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Taifun gt iv
« Απάντηση #137 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 17:35 »
Αν μπορείς ανέβασε καμία φωτογραφια με το στήσιμο γιατί ειδικά η διαρροή μετά το γέμισμα με κλειστά τα υγρά είναι λίγο δύσκολο να συμβεί.
Διότι αν κατάλαβα καλά το μισό τανκακι στην αρχή το χάνεις πριν ανοίξεις πάλι τα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #138 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 19:19 »
Βγάλε τη βάση με το deck απ' το τανκ και τσέκαρε προσεκτικά το δαχτυλίδι που ρυθμίζει τα υγρά. Δες αν έχει "πατήσει" σωστά πάνω στη βάση του δηλαδή. Μπορείς να το αφαιρέσεις μάλιστα από τη βάση χωρίς να χαλάσεις το στήσιμό σου. Κάνε το λοιπόν και έλεγξε αν το αυλάκι που έχει το συγκεκριμένο δαχτυλίδι από κάτω "κουμπώνει" σωστά πάνω στο "κεφαλάκι" που έχει η βάση ώστε να δημιουργείται το "κλείδωμα" του liquid control από το τέρμα ανοιχτό στο τέρμα κλειστό. Επίσης τσέκαρε το oring που βρίσκεται στο σημείο κάτω απ' το δαχτυλίδι ρύθμισης των υγρών με την ευκαιρία.

Κάτι απλούστερο, κάθε φορά που γεμίζεις να είσαι απόλυτα βέβαιος ότι έχεις κλείσει εντελώς τα υγρά πριν ανοίξεις το καπάκι αναπλήρωσης. Την είχα πατήσει κι εγώ έτσι στην αρχή, ενώ νόμιζα ότι έκλεινα τελείως το δαχτυλίδι τελικά άφηνα κάτι λίγα του χιλιοστού ανοιχτά και προλάβαινε να συμβεί το κακό. Έκτοτε φροντίζω και τα κλείνω εντελώς και τέλος στο πρόβλημα.

Θα μπορούσε να έχει καλύτερο liquid control πάντως ο συγκεκριμένος ατμοποιητής, κι εμένα μετά από καιρό χρήσης ακόμα με ταλαιπωρεί ώρες και φορές. Μερικές από αυτές με αναγκάζει να ξεβιδώσω ελάχιστα το τανκ για να καταφέρω να γυρίσω το δαχτυλίδι πιο εύκολα. Σαν να πιέζεται περισσότερο απ' όσο χρειάζεται απ' το βίδωμα του τανκ και δυσκολεύεται στην κίνηση που πρέπει να κάνει. Μόλις χαλαρώσω λίγο το τανκ δουλεύει ρολόι αλλά δεν θα έπρεπε να το ζητάει αυτό κατά τη γνώμη μου.
Εννοείται ότι το oring κάτω απ' το δαχτυλίδι το ελέγχω τακτικά και του βάζω καθαρή vg ώστε να δουλεύει καλύτερα το σύστημα. Αλλά ώρες ώρες μουλαρώνει κάπως.. ;)

Αποσυνδεδεμένος vrillgr

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #139 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 21:45 »
σας ευχαριστώ και τους δύο.  Αύριο θα το στήσω πάλι και θα ανεβάσω φωτο. 
 θα το πάω βήμα βήμα προσέχοντας τη ρύθμιση υγρών, ότι είναι 100%κλειστή και έχει κουμπώσει καλά στην υποδοχή. 
Και εμένα ώρες ώρες με παιδεύει το γύρισμα του δακτυλιδιού. Μια δυο φορές έβγαλα τον ατμοποιητή από το mod για να το ρυθμίσω. Που δε θα έπρεπε πάντως. Vg βάζω και εγώ στο δακτυλίδι αλλά αύριο θα κοιτάξω αν το κουμπώνω σωστά ή αφήνω κάποιο κενό. 

εντύπωση μου κάνει ότι έχω διαρροή στην πρώτη αναπλήρωση και μετά δεν κάνει κιχ. Γι αυτό σκέφτηκα και το φούσκωμα του βαμβακιού. Ωστόσο και σε αυτή την περίπτωση δε βιάζομαι να γεμίσω, καθώς καταβρέχω πρώτα το βαμβάκι και περιμένω να ποτίσει.

επίσης άλλη μια ερώτηση. Στο μαμίσιο τάνκ το o ring που κουμπώνει μεταξύ καμπάνας και πάνω τάπας σας κάθεται καλά ή κατά το σφίξιμο ελαφρώς βγαίνει από τη θέση του? Εμένα αυτό κάνει και σκέφτηκα ότι αυτό φταίει για τη διαρροή αλλά όταν πήρα το κιτ των steam tuners που είναι πιο απλό στο δέσιμο , είχα πάλι το ίδιο θέμα. 

που θα πάει θα τη βρω την άκρη, γιατί σίγουρα κάτι μου ξεφεύγει. Αν και είναι νωρίς και παρά το θεματάκι που ανέφερα, είναι πολύ καλός σε απόδοση υγρών με ωραία smooth τζουρα που προσωπικά εκτιμώ πολύ σε ένα ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #140 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 21:52 »
Δεν κατάλαβα σε ποιο oring αναφέρεσαι, λες για το μικρό κάτω απ' το drip tip ή το μεγάλο που σφραγίζει περιμετρικά το καπάκι αναπλήρωσης;

Σε κανένα από τα δύο δεν παρατηρώ περίεργη συμπεριφορά κατά το σφίξιμο πάντως, πόσο μάλλον στο μικρό που δεν φαίνεται κιόλας. Μήπως να δοκίμαζες μια αντικατάστασή του αρχικά να δεις αν σου δημιουργείται το πρόβλημα από εκεί;

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #141 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 21:58 »
Εκτός από το γεγονός ότι στην αρχή είχα σφίξει αρκετά το τανκ και δεν γύρνούσε το δαχτυλίδι ρύθμισης υγρού εύκολα γενικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Έβαλα VG στα o-rings ρύθμισης αέρα/υγρού και από τότε πάει ρολόι. 

[member=18229]vrillgr[/member]  Είναι original η κλώνος o GT4 σου? 

Αποσυνδεδεμένος vrillgr

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #142 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 22:54 »
original είναι. το έλεγξα μόλις just in case  αν και το πήρα από έμπιστο κατάστημα

Αναφέρομαι στο μεγάλο oring που κάθεται μεταξύ του γυαλιού και της καμπάνας . δοκίμασα και το spare και νομίζω είναι οκ τωρα. 

Ωραια αυτό λύθηκε. Αλλά δε νομίζω ότι φταίει για τη διαρροή καθώς είχα το ίδιο θέμα και με το κιτ των steam tuners. 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #143 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 23:09 »
Αν κατάλαβα καλά λοιπόν μιλάς για το oring που βρίσκεται ακριβώς πάνω απ' το γυαλί και απαιτείται να αφαιρέσεις την καμπάνα για να το δεις. Δεν φαίνεται δηλαδή αν ξεβιδώσεις απλώς το καπάκι αναπλήρωσης.

Το συγκεκριμένο oring ακόμα δεν το έχω δει εγώ προσωπικά, δεν βρήκα λόγο να βγάλω την καμπάνα μέχρι σήμερα οπότε δεν ξέρω και πόσο καλά κάθεται στη θέση του όταν βιδώνει ξανά η καμπάνα στο τανκ. Φυσικά αν δεν κάθεται καλά τίθεται και θέμα στεγανοποίησης αλλά αν στο έκανε μόνο μετά το γέμισμα κι όχι συνεχώς τότε πιθανότατα δεν ευθυνόταν και αυτό για το θέμα που είχες. :)

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #144 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 23:15 »
Θελει αρκετο βαμβάκι να γεμισει καλα η υποδοχη του απο ακρη σε ακρη,φυσικα χωρίς στρίμωγμα,μπορεις να βαλεις και λιγο εξτρα να γεμίσει ο χωρος αν αυτο που βγαινει απο το coil δεν φτάνει.

Αποσυνδεδεμένος vrillgr

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #145 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 23:26 »
[member=4133]makis206[/member] πολύ σωστά αναφέρομαι σε αυτό το oring. όταν καθαρίζω λύνω και τη καμπανα. Τελικά με το spare δεν είχα θέμα. Επίσης αυτό δεν πρέπει να ευθύνεται όπως λες γιατί θα πρεπε να είχα συνέχεια διαρροή.

θα δοκιμάσω και περισσότερο βαμβάκι [member=15095]gigelis78[/member] γιατί υποθέτω στη δική μου περίπτωση ίσως έτσι εξηγείται η απουσία διαρροής αφού φουσκώσει το βαμβάκι και εχοντας βέβαια όπως προείπα χάσει μισό τανκάκι στο πρώτο πάντα γέμισμα.

 Και εννοείται θα ελέγξω πάλι το δακτυλίδι υγρών να κουμπώνει καλά και να είναι πλήρως κλειστό

Σας ευχαριστώ και θα ενημερώσω τις επόμενες ημέρες για τα αποτελέσματα

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #146 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 23:42 »
Μάλλον βάζω αρκετό βαμβάκι και γεμίζει μέχρι κάτω και δεξιά - αριστερά ενώ μετά το σπρώχνω ελαφρά για να αναπνέουν οι τρύπες του υγρού. Στο δεύτερο στήσιμο / πρώτο βαμβάκωμα μου έκανε 1-2 μικροδιαρροές μετά από 2-3 γεμίσματα (τον στεγνώνο λίγο πριν γεμίσω) αλλά στο επόμενο με λίγο περισσότερο βαμβάκι τέρμα, καμία διαρροή.

Εντάξει, 2-3 στησίματα να κάνεις για να μάθεις τις ιδιοτροπίες του κάθε ατμοποιητή δεν είναι και τίποτα.

Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι έβαλα όλους τους παλιούς στο συρτάρι γιατί δεν τους μπορώ μετά τον Taifun. Βέβαια ήταν αρχαιολογίες οπότε ξεκινάω ανανέωση του στόλου.

Ο πρώτος που πήρα για δοκιμές είναι ένας Smoke Spirals για λίγο πιο stealth καταστάσεις και πιο ήπιο άτμισμα αλλά και για καβάντζα. Δεν τον συγκρίνω με τον Taifun αλλά ο άτιμος για τα λεφτά του είναι ωραίος και βγάζει ωραία γεύση και είναι και user rebuildable.


Και μια ερώτηση - πως κάνουμε το ατμό λίγο πιο ξερό? Λιγότερη τροφοδοσία υγρού? Ν'αλλάξω θερμοκρασία? Άλλο coil>

Αποσυνδεδεμένος vrillgr

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #147 στις: Οκτωβρίου 13, 2018, 21:57 »
επανέρχομαι στο θέμα που αντιμετώπιζα με διαρροές αστο πρώτο γέμισμα (μισό τανκ περίπου διαρροή και μετά ούτε σταγόνα).Έκανα 3 στησίματα με πολύ καλό έλεγχο πρώτα στα orings και στον έλεγχο υγρό ότι έχει τοποθετηθεί σωστά . 

Στο πρώτο στήσιμο είχα διαρροή. Μετά δοκίμασα δεύτερο στήσιμο με πολύ βαμβάκι (μα πολύ) και δεν είχα κανένα θέμα αν και δεν είχε καλή τροφοδοσία. Καπάκι τρίτο στήσιμο με βαμβάκι κάπου ανάμεσα στα πρώτα δύο στησίματα από πλευράς ποσότητας. έβγαλε λίγο υγρό από to airflow αλλά μετά από 5-6 τζούρες δούλεψε απροβληματιστα.

Το βαμβάκι που χρησιμοποιώ αυτό το καιρό είναι cotton bacon prime. Επιβεβαιώθηκε η υποψία μου ότι έφταιγε το βαμβάκι και θα αγοράσω cotton bacon v2 που φουσκώνει πιο πολύ να δω πως πάει και με αυτό.

Εσείς τι βαμβάκι χρησιμοποιείτε στο taifun gt4?


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #148 στις: Οκτωβρίου 13, 2018, 22:25 »
Εγώ χρησιμοποιώ Native wicks και πολύ συχνά pads τύπου koh-gen-do χωρίς πρόβλημα. Πάντως κι εγώ τον φοβάμαι για διαρροές (είχα κάνα δυο ψιλές στην αρχή ) γι' αυτό και δεν ανοίγω ποτέ στο τέρμα το juice control παρά μόνο αν περάσω πολλές μέρες με το ίδιο βαμβάκι κι εκείνο έχει ήδη φουσκώσει αρκετά δίνοντας σημάδια υποτροφοδοσίας.
Περίπου στη μέση το αφήνω συνήθως ίσως και λίγο παραπάνω όταν αισθάνομαι ότι έχω βάλει πολύ βαμβάκι μέσα.

Μήπως το ανοίγεις συνεχώς τέρμα γι' αυτό έχεις το θέμα με τη διαρροή;

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #149 στις: Οκτωβρίου 13, 2018, 22:28 »
α) ..αλλαγή τού εσωτερικού oring του ρυθμιστή υγρών {..με τον καιρό ..η από αστοχία,  δεν σφραγίζει τελείως τα υγρά (..κοινώς η ρύθμιση των υγρών πρέπει να είναι σχετικά σφιχτή ..ακόμη και με την επιπλέον vg που βάζουμε για να γυρίζει πιο εύκολα)}.

β) ..σε τριάρι πυρήνα (..με prime) ..κόβω ακριβώς στην βάση του ντεκ το βαμβάκι (..και εννοώ κάτω ακριβώς από τον ρυθμιστή υγρών ..εκεί ακριβώς βάζω κάθετα το ψαλιδάκι και κόβω).

γ) ..άνοιγμα των υγρών περίπου στα 2/3.

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημά σου..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2018, 22:47 από Varaderum »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias