vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 2 χρήστες
Sergios, vasilis27p

Twitter

φιλτρο αποροφητηρα

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
φιλτρο αποροφητηρα
« στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 18:51 »
Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι ασφαλες να χρησιμοποιησω φιλτρο (αποροφητηρα) ανθρακα για να φτιαξω καινουρια φιλτρα ητ?,μονο αυτο βρισκω στην αγορα

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 18:56 »
 :hmmm: :hmmm:
Έτσι πού το θέτεις, όχι! δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως είναι ασφαλές, χωρίς όμως καί να έχω συγκεκριμένο λόγο.

Μπορώ όμως να σού πω, πως χρησιμοποιώ φίλτρο αποροφητήρα καί γιά να μην παιδευτείς, αν τελικά το αποφασίσεις, το καλύτερο είναι στα ΑΒ, το vitacare αν θυμάμαι καλά το όνομά του.
Δεν καίγεται, δεν μυρίζει κλπ. (ενώ άλλα πού δοκίμασα άφηναν γεύση καμένου πολύ γρήγορα).

Φίλτρο ενυδρείου επίσης έχω δοκιμάσει, μιά χαρά είναι, απλά χρησιμοποιώ το πρώτο, επειδή το βρίσκω ... ακριβώς δίπλα μου καί επειδή είναι πιό εύχρηστο (τού ενυδρείου σε παιδεύει λίγο στο γέμισμα τού φίλτρου καί μπουκώνει πιό εύκολα).

Όμως... εσύ αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 19:15 »
Xωρίς να είμαι ειδικός, η γνώμη μου είναι ότι το φίλτρο ενυδρείου ( το ζητάμε "πολυεστέρα για φίλτρο ενυδρείου" ,  είναι καταλληλότερο , αφού έχει ελεγχθεί για βακτήρια - μικρόβια κλπ ( τα ψάρια είναι πολύ ευαίσθητα σε ιώσεις).
2 μήνες που το χρησιμοποιώ δείχνει οκ
Το βρίσκουμε σε μεγάλα ΠΕΤάδικα και σε μερικά μικρότερα
Προσωπικά το αγοράζω ( το αγόρασα μάλλον, γιατί 1 πακέτο σου φτάνει για χρόνια!) απο ένα μικρό ΠΕΤάδικο στην Καισαριανή. Δεν θυμάμαι πως το λένε αλλά βρίσκεται μερικές 10δες μέτρα στον κεντρικό δρόμο (Εθν Αντιστάσεως) καθώς ανεβαίνουμε μετά την εκκλησία στη δεξιά μεριά του δρόμου.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 19:22 »
Xωρίς να είμαι ειδικός, η γνώμη μου είναι ότι το φίλτρο ενυδρείου ( το ζητάμε "πολυεστέρα για φίλτρο ενυδρείου" ,  είναι καταλληλότερο , αφού έχει ελεγχθεί για βακτήρια - μικρόβια κλπ ( τα ψάρια είναι πολύ ευαίσθητα σε ιώσεις).


χωρίς να είμαι ειδικός στα φίλτρα, τείνω να συμφωνήσω!
τόσα χρόνια με ενυδρεία καί όντως ο abet έχει πολύ δίκηο σε αυτό.
Γιά τα υπόλοιπα.... τι να πω!!
Ούτε navigator δεν θα τα κατάφερνε τόσο καλά  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 19:39 »
χεχε , thx alfisti
Αναφερω πως το ζητάμε , γιατι όταν πηγα να ζητήσω ο υπάλληλος μου έβγαζε κάτι αντλίες και κάτι άλλα μυστήρια και γω τον κοίταγα σαν χαζός ! Δεν ήθελα να τον κουφάνω και να του εξηγώ για ΗΤ φίλτρα , αλλά και πάλι όταν του είπα ότι δεν θελω αυτο το μαντζαφλάρι που μου έδειχνε , δεν ήξερα να του πω τι ακριβώς θέλω. Μέχρι που μου είπε ...
- Πολυεστέρα θέλεις ?
- Ναιαιαιαιαι !!!!!  ( το βρήκε)
- Καλά πέρνα αύριο γιατί μου τελέιωσε
- Φτου σου γκίνια !  :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 19:43 »
έτσι είναι διότι το φίλτρο, είναι όλη η συσκευή.
πάντως -εξαιρείται η έλλειψη εντάξει- τόσα χρόνια, ποτέ δεν είχα πρόβλημα να βρώ γιά το ενυδρείο μου.
Κάθε pet πού σέβεται τον εαυτό του  :) έχει.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 20:24 »
...Μπορώ όμως να σού πω, πως χρησιμοποιώ φίλτρο αποροφητήρα καί γιά να μην παιδευτείς, αν τελικά το αποφασίσεις, το καλύτερο είναι στα ΑΒ, το vitacare αν θυμάμαι καλά το όνομά του.
Δεν καίγεται, δεν μυρίζει κλπ. (ενώ άλλα πού δοκίμασα άφηναν γεύση καμένου πολύ γρήγορα).
...

Το Vita Care χρησιμοποιώ κι εγώ, αγορασμένο από Βασιλόπουλο.
Κάνει καλή δουλειά. Θέλει λίγο αραίωμα και δουλέυει άψογα

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 20:58 »
Αστα αυτά scortis
Οι πληροφορίες λένε ότι η γειτονιά έχει βρωμίσει απο την  τσικνα, κοψε - κοψε δεν έχεις αφήσει φίλτρο για φίλτρο στον απορροφητήρα σου !!!  :)) :)) :)) :)) :)) :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 21:14 »
Αστα αυτά scortis
Οι πληροφορίες λένε ότι η γειτονιά έχει βρωμίσει απο την  τσικνα, κοψε - κοψε δεν έχεις αφήσει φίλτρο για φίλτρο στον απορροφητήρα σου !!!  :)) :)) :)) :)) :)) :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 :)) :)) :))
Τί να κάνω, μου τελείωσε και έβαλα κατευθείαν από τον απορροφητήρα, μυρωδιά μακαρόνια με κυμά που έφτιαξα εχθές :))

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 22:10 »
Εγω παλι παιδια προτιμω να δινω περιπου 1,30 ευρω και να αγοραζω 10 φιλτρακια και να χω το κεφαλι μου ησυχο :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 23:24 »
Εγω παλι παιδια προτιμω να δινω περιπου 1,30 ευρω και να αγοραζω 10 φιλτρακια και να χω το κεφαλι μου ησυχο :)
καλά κάνεις. Του ΑΒ κάνει περίπου 2 € . Γράφει επάνω στη συσκευασία ότι δεν καίγεται , αλλά αυτό μπορεί να είναι σχετικό αφού ο ατμοποιητής παράγει πολύ θερμότητα. Βέβαια αγοράζεις μια συσκευασία και έχεις φίλτρα για μια ζωή.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 01:16 »
Οσο για το κάψιμο , σίγουρα δεν καίγεται, εκτός αν ακουμπάει πολύ στη γέφυρα, αλλά τότε και τα εργοστασιακά φίλτρα καίγονται.
Οταν το φίλτρο καίγεται το καταλαβαίνεις στη γεύση  ή το βλέπεις μετά , αφού το βγάλεις , ότι σε κάποια σημεία έχει κιτρινίσει και έχει σκληρύνει

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 01:24 »
Στο περίπου, πόσα γεμίσματα κάνετε και μετά αλλάζετε τον πολυεστέρα;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 01:27 »
Το καλύτερο είναι μόνο 1 , αφου έτσι κι έτσι ο πολυεστέρας είναι άφθονος (φιλτρα ενυδρείου)
Παραυτα ,  γεμίζω 1 το πρωϊ και την υπόλοιπη μέρα συμπληρώνω υγρό.
Βέβαια αλλάζω απο 901 σε 510 ( και λιγο 401 και 801)  οπότε δεν καταπονείται συνεχώς το ίδιο φίλτρο

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: φιλτρο αποροφητηρα
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 01:53 »
Εξαρτάται και από το υγρό. Έτυχε με μερικά να το γεμίσω και 10 φορές και ήταν ακόμα ολοκαίνουργιος.

Αυτό θα το δεις και μόνος σου νομίζω. Άμα τον δεις σκληρό, κοκαλωμένο ή κιτρινισμένο στη μεριά που είναι κοντά στο ατομάιζερ, μπορεί και να συνέλθει με ένα πλύσιμο - στέγνωμα. Αν όχι, σουτάρισμα και βάζεις καινούργιο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix