vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

537 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, bloodlessz, manoslykos, giorgos1999

Twitter

i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 18:34 »
Το θέμα αυτό είναι για την παρουσίαση και κριτική των συσκευών i-Want που δόθηκαν από την εταιρία nobacco.gr στο φόρουμ μας για δοκιμή.

Παρακαλώ κρατήστε τα σχόλια για μετά το τέλος της παρουσίασης και των 5 δοκιμών.


Η παρακάτω υπόδειξη αναφέρεται στα σχόλια που τυχόν ακολουθήσουν:

Παρακαλώ, στα θέματα των επίσημων reviews να αποφεύγονται οι αναφορές και τα link σε άλλα sites εκτός της εταιρίας που διέθεσε τα προϊόντα για δοκιμή.
Από τη στιγμή που τα πακέτα δόθηκαν στο φόρουμ από μια εταιρία για τη δοκιμή του δικού της προϊόντος δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο.
Επειδή η διαδικασία της απόσπασης των μηνυμάτων και της μεταφοράς τους δεν είναι μια εύκολη υπόθεση, τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.
Μπορείτε βέβαια να δημοσιεύσετε τέτοια μηνύματα που αναφέρονται σε παρόμοια προϊόντα άλλων sites ή εταιριών, σε άλλα θέματα του φόρουμ που ασχολούνται με αυτά.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 22:32 »
Ας είμαι πάλι ο πρώτος που θα παραθέσει τις εντυπώσεις του.

Εξωτερική συσκευασία



Εσωτερικό



Περιλαμβάνει:
2 πλήρεις συσκευές άτμισης
1 Tankomizer
1 Φορτιστή usb 450 mah + Wall Mount 500 mah
2 πλαστικά ακροφύσια τα οποία μπαίνουν στα μπουκαλάκια, ώστε να αναπληρώνεται το υγρό στο tank
1 Οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά

Η κάθε συσκευή άτμισης αποτελείται από μια μπαταρία 650 mah με Lcd screen στην οποία αναγράφεται ένδειξη στάθμης ενέργειας και o αριθμός των πατημάτων του κουμπιού της μπαταρίας. (δηλαδή, πόσες φορές το έχουμε πατήσει)
Έναν Tankomizer με το πιπάκι του και ένα κάλυμμα με παράθυρα ώστε να φαίνεται η στάθμη του υγρού.
Όλα αυτά φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφία



Πριν συνεχίσω, να επισημάνω πως οι οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά, που αποτελεί πάγια φιλοσοφία της Nobacco, μπορούν να προφυλάξουν από αστοχίες , ακόμη και έμπειρους χρήστες, αφού μερικές φορές υπάρχουν λεπτομέρειες που πρέπει να προσεχθούν πριν τεθεί η συσκευή σε λειτουργία.

Χρησιμοποιώντας τις οδηγίες, άνοιξα τον tankomizer και έβαλα στο Tank υγρό άτμισης, περίπου 1 ml. Προσοχή να μην βάλετε υγρό που να υπερβαίνει την κόκκινη γραμμή, που επισημαίνω στην φωτογραφία. Αν συμβεί αυτό, τότε ο ατμοποιητής θα υπολειτουργεί , μέχρι να πέσει η στάθμη. Αυτό δεν επισημαίνεται στις οδηγίες. Αυτή η μυτερή απόληξη που βλέπετε, είναι ένα πλαστικό πώμα που πρέπει να αφαιρεθεί για να βάλετε υγρό.



Ο Tankomizer, έρχεται "κουμπωμένος" πάνω στην μπαταρία και θα πρέπει αφαιρώντας αρχικά το κάλυμμα, να τον ξεβιδώσετε από τη μπαταρία, ώστε σε περίπτωση οποιασδήποτε αστοχίας κατά την αναπλήρωση υγρού, να μην διαρρεύσει προς την μπαταρία. Επίσης όταν ξανατοποθετήσετε το πιπάκι στη θέση του, πιέστε μέχρι να ακούσετε ένα κλικ κουμπώματος.
Επίσης , οι μπαταρίες είναι κλειδωμένες. Χρειάζεται να πατήσετε 5 φορές το κουμπάκι (5 κλικ) ώστε να ξεκλειδώσει.

Έδεσα ξανά τον tankomizer στη μπαταρία και ήρθε η μεγάλη στιγμή.

1η εντύπωση!!!! Χτύπημα...χτύπημα...χτύπημα!!!!!
Ομολογώ πως δεν το περίμενα.
Το υγρό μου, είναι στα 5 mg/ml και είναι αυτό που έχω και στον Α-2. Πραγματικά δεν περίμενα να φέρει τέτοιο χτύπημα σε σημείο που ενοχλήθηκε ο λαιμός μου!!!
Ο ατμός κρύος και συνάμα υγρός (όχι τόσο ξερός όσο του Α-2).
Έφερε μια πλαστικίλα, η οποία βαθμιαία άρχισε να υποχωρεί. (έπειτα από κατανάλωση 0.5 Ml , έφυγε εντελώς). Η γεύση, χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό που θα σε κάνει να αναφωνήσεις, βρίσκεται περίπου στα ίδια επίπεδα με του Giant Dual Coil.
Ο ατμός, αρκετός, (όχι στο ίδιο επίπεδο με τον γίγαντα) νομίζω πως ικανοποιεί από κάθε άποψη.
Το αρνητικό, είναι η σφιχτή τζούρα!!!
Αρκετά σφιχτή, πλησιάζει στα επίπεδα ενός σχεδόν μπουκωμένου EGO-T Ο λόγος? Το κάλυμμα. Αφαιρώντας το κάλυμμα, έρχεται στο επίπεδο ενός EGO-T, αλλά με το κάλυμμα, πρέπει να τραβάς σχετικά δυνατά.
Θεωρώ πως αν στο κάλυμμα, υπήρχε μια τρυπούλα, τότε θα λυνόταν σε σημαντικό βαθμό. Περιορίζεται η τροφοδοσία του αέρα, αφού δεν μπορεί να διοχετευτεί μέσα από το σπείρωμα.

Έβαλα σε χρήση και τη 2η συσκευή με υγρό που ατμίζει η σύζυγος. Η σύζυγος ατμίζει με Dual Coil και της έδωσα να δοκιμάσει.
Πράγματι συμφώνησε μαζί μου στα βασικά συμπεράσματα. Μάλιστα όταν αναπλήρωσε το tank, της ξέφυγε λίγο παραπάνω υγρό ξεπερνώντας την κόκκινη γραμμή. Έτσι για λίγα λεπτά της ώρας και μέχρι να πέσει η στάθμη, ακουγόταν ένα χουρχουρητό κατά την χρήση.

Καμένο δεν μου ήρθε ποτέ, ούτε έπειτα από επαναλαμβανόμενες τζούρες. Κανένα ίχνος διαρροής.

Ο τρόπος αναπλήρωσης με υγρό, δεν είναι ο απλούστερος δυνατός, όπως του Hybrid ή του Giant ή ακόμη και του Ego-T, αλλά δεν προβληματίζει. Απλά πρέπει να κάνεις περισσότερες κινήσεις.

Αυτές οι πρώτες εντυπώσεις μου. Οι επόμενες μέρες, θα κρίνουν αντοχή, σταθερότητα της απόδοσης, κατανάλωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2011, 03:54 από parpen »

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 00:53 »
Καλησπέρα παιδιά, review για το i-want της Nobacco μετά από επιλογή δοκιμαστών από το e-kapnisma.gr και τη δωρεάν διάθεση των demo συσκευών από την nobacco.gr

Πρώτα απ,όλα, ευχαριστώ το e-kapnisma.gr για την επιλογή του, καθώς και την nobacco.gr για την διάθεση των προϊόντων. Το want/i-want είναι μια συσκευή που με ενδιαφέρει, και ήθελα από την αρχή να την «ψάξω». Εάν δεν με επέλεγαν για δοκιμαστής, είμαι βέβαιος ότι θα την αποκοτούσα γιατί είμαι λάτρης των carto με την αντίσταση κάτω.
Πριν ξεκινήσω, θα ήθελα να ενημερώσω για ένα λάθος (ευχάριστο θα έλεγα, γιατί ήθελα να "παίξω" με αυτές τις μπαταρίες από την αρχή). Στην επιλογή δοκιμαστών, επιλέχτηκα για την παρουσίαση του want. Παρέλαβα κουτί want, αλλά μέσα είχε .. i-want ! Επομένως, αναγκαστικά παίρνω αυτόβουλα μεταγραφή για το review του e-want.  Πρόκειται στην ουσία για την ίδια συσκευή, μόνο που το want είναι penstyle και το i-want με μπαταρία με οθόνη led.

Πάμε λοιπόν:

Προϊόν : NOBACCO "i-Want" (Ατμοποιητής+αμπούλα)
Αντιπρόσωπος : NOBACCO (http://www.nobacco.gr)
Ηλεκτρονική διάθεση : http://www.nobacco.gr/product/704/nobacco-iwant
Τιμή προϊόντος : 84 € (τελική τιμή χωρίς τα έξοδα μεταφοράς)



Περιεχόμενα set :

Το set περιλαμβάνει ό,τι ακριβώς περιγράφεται στο link του προϊόντος. Πέραν των όσων αναγράφονται, μέσα υπάρχει και ένα καρτελάκι αγοράς από την NOBACCO που στην περίπτωση αγοράς του set από αντιπρόσωπο, θα πρέπει να  το σφραγίζουμε για να ενεργοποιηθεί η εγγύηση (3 ημέρες για τον ατμοποιητή και 30 ημέρες για τις μπαταρίες)

Θεωρώ πολύ θετικό το ότι το set περιλαμβάνει 3 πλήρης ατμοποιητές (με κάλυμμα και επιστόμιο) και όχι 2 όπως τα υπόλοιπα πακέτα η.τ. Πρόκειται δηλαδή για ένα υπερ-πλήρες πακέτο που σίγουρα δεν έχει διάρκεια ζωής μόνο 30-40 μέρες όπως όλα τα υπόλοιπα.
Από τα μέρη του i-want μου έκανε εντύπωση το επιστόμιο, που είναι ομοίωμα  hybrid αλλά σε σκληρό πλαστικό. Σε περίπτωση που κάποιον τον προβληματίζει το σκληρό επιστόμιο, μπορεί να το αντικαταστήσει με κάποιο από hybrid που ταιριάζει γάντι.


Φιλοσοφία :

Πρόκειται για ένα ego-t ατμοποιητή με ενσωματωμένο tank υγρού. Υπάρχει δηλαδή όπως και στους ego-t το χωνάκι πάνω από την αντίσταση που περιέχει το κάθετο φιτιλάκι για τη μεταφορά του υγρού. Το tank είναι στεγανό και αποκλείει τη διαρροή υγρού πέραν του φιτιλιού. Επομένως, σηκώνει επιδιορθώσεις αρκετά εύκολα (έκανα μάλιστα και τη πρώτη αντικατάσταση του φιτιλιού) όπως και στους ego-t στην περίπτωση που το φιτιλάκι καεί από αμέλεια και χάσει την απορροφητικότητα του (συνιστάται στους έμπειρους χρήστες, και αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και video σχετικά). 

Η αντίσταση κάτω από το χωνάκι είναι πολύ πιο περιποιημένη από τις αντιστάσεις του ego-t, μεγαλύτερη σε πάχος, με περισσότερες σπείρες και με πολύ πιο ανθεκτικό φιτίλι καύσης. Από τη θέα της και μόνο κατάλαβα ότι πρόκειται για super ego-t στο άτμισμα (δυστυχώς όμως απογοητεύτηκα – θα τα πούμε όμως αυτά αργότερα, στο δεύτερο μέρος της παρουσίασης)

Το σπείρωμα του atmo-tank είναι 510 και βιδώνει στην εσωτερική σπείρα της μπαταρίας (βιδώνει επίσης και σε οποιοδήποτε άλλο τσιγάρο με σπείρωμα 510). Πάνω από το atmo-tank βιδώνει το προστατευτικό κάλλυμα (στο εξωτερικό σπείρωμα της μπαταρίας) που διαθέτει θυρίδα οπτικού ελέγχου της στάθμης του υγρού στο tank.


Μπαταρία:

Η μπαταρία είναι κλασσική ego (510) στα 650mAh με σύστημα κλειδώματος (5 clicks για ενεργοποίηση-απενεργοποίηση) και οθόνη lcd με γραμμική ένδειξη δύναμης της μπαταρίας και αριθμού εισπνοών. Το μέγεθός της είναι περίπου όσο μιας ego 1000αρας, φαντάζομαι λόγω του κυκλώματος της lcd. Δεν έχω  δοκιμάσει ακόμα τη διάρκειά της.


Γέμισμα :

Αρκετά εύκολο θα έλεγα. Στο set περιλαμβάνονται και 2 σιλικονάτες μύτες για μπουκαλάκια υγρών που δεν έχουν λεπτή μύτη, και είναι είναι απαραίτητα για τον ανεφοδιασμό του tank. Ακολουθεί σχετικό video

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cNvz5t8u8s4[/youtube]

Δεν θέλω να γράψω περισσότερα για το i–want, βρίσκομαι ακόμα σε φάση δοκιμής (2η μέρα) και δε θέλω να προτρέξω. Στέκομαι μόνο στην παρουσίαση του νέου αυτού η.τ. και επισημαίνω απλά 2-3 παρατηρήσεις που αυθόρμητα βγαίνουν με την πρώτη χρήση :

1.   Το επιστόμιο καλό θα ήταν να είναι μαλακό. Το σκληρό πλαστικό του σε αυτές τις διαστάσεις δεν είναι ιδιαίτερα φιλικό στο στόμα

2.   Η οθόνη lcd της μπαταρίας (όπως φαίνεται και στο video) δεν είναι ιδιαίτερα ευκρινής. Θα πρέπει να  φέρεις το τσιγάρο σε σωστή γωνία θέασης για να διαβάσεις τις πληροφορίες της

3.   Η οθόνη της μπαταρίας ενεργοποιείται με το πάτημα του κουμπιού. Ωραίο παιχνιδάκι για να χαζεύεις τις εισπνοές σου, αλλά μαζί με την ενεργοποίηση της οθόνης ενεργοποιείται και το τσιγάρο. Επομένως, αν ξεχαστείς και παίζεις με την οθόνη, μπορεί να κάψεις την αντίσταση-φιτίλι χωρίς να το πάρεις είδηση (την πάτησα εγώ με την πρώτη χρήση, γιαυτό και προχώρησα σε αντικατάσταση φιτιλιού)

4.   Η φωτεινή οθόνη ενεργοποιείται με το πάτημα του πλήκτρου, επομένως σε χαμηλό φωτισμό (σε ένα bar π.χ.) από μακριά φαίνεσαι … κάπως  :idiot1:

5.   Οι πληροφορίες της οθόνης που είναι παντελώς άχρηστες (προσωπική εκτίμηση). Ποτέ δεν θα με ενδιέφερε πόσες εισπνοές έχω κάνει. Μάλιστα, δεν μετράει εισπνοές αλλά στην ουσία πόσα πατήματα κουμπιού έχεις δώσει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ωραία πληροφορία για στατιστική χρήση, πόσο σου κρατάει το κάθε γέμισμα ή πόσο σου κρατάει η μπαταρία, αλλά εμένα προσωπικά θα με ενδιέφερε να βλέπω πόσο επι τις εκατό υπολείπεται μέχρι να πέσει η μπαταρία, ή έστω να μετράει τις εισπνοές αντίστροφα (δε με ενδιαφέρει δηλαδή αν έχω κάνει μέχρι τώρα 100 εισπνοές, με ενδιαφέρει αν μου μένουν ακόμα 100 εισπνοές)

6.   Η τάπα που κλείνει το tank, μου φαίνεται οτι πολύ σύντομα θα την χάσω. Μια καλή ιδέα θα ήταν το επιστόμιο να έχει στο κάτω μέρος του ενσωματωμένη τάπα για το τανκ, ώστε να ασφαλίζει με την τοποθέτησή του. Για το γέμισμα, απλά θα τραβούσες το επιστόμιο και θα έκανες τη δουλειά σου πιο εύκολα  :hmmm:

Ψιλά γράμματα θα μου πείτε βέβαια αυτές οι πρώτες παρατηρήσεις. Η ουσία είναι ως ατμιστική συσκευή αν αποδίδει όπως πρέπει ή όχι.


Θα επανέλθω λοιπόν μετά από 4-5 μέρες για το κλείσιμο του review μου.
ArXoS
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2011, 01:01 από ArXoS »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 09:23 »
Εχθές συπληρώθηκε η 2η μέρα συνύπαρξης με το I want.
O πρώτος ατμοποιητής, αυτός που είχα σε χρήση εγώ, πέρασε στην ιστορία. Με το 2ο γέμισμα που έκανα, η τζούρα έγινε πολύ σφιχτή, όπως ένας μπουκωμένος EGO-T. Δεν είχα βέβαια καμιά διαρροή, αλλά με τα χίλια ζόρια κατάφερα να αδειάσω το Tank.
Εδώ τώρα, το πλεονέκτημά του έγινε μειονέκτημα, αφού δεν μπορείς να αφαιρέσεις το tank και να φυσήξεις μήπως και ξεμπουκώσει, όπως στους κλασσικούς EGO-T. (χωρίς εγχείρηση εννοώ).

Ο δεύτερος ατμοποιητής που χρησιμοποιεί η σύζυγος, δουλεύει καλά και ήδη έχει καταναλώσει περίπου 4 tank, χωρίς να έχει μειωθεί η απόδοσή του.

Θα βάλω σε χρήση τον 3ο και τελευταίο ατμοποιητή και θα γράψω ξανά.
Πάντως εάν κάποιος βρεθεί σε κατάσταση stress ή πίεσης, η αλήθεια είναι πως θα του σπάσει τα νεύρα αφού δεν θα μπορεί να ευχαριστηθεί τζούρα μη διαθέτοντας την υπομονή να τραβάει τόσο αργά και μακρόσυρτα. Άρα για νέο χρήστη, μάλλον δεν θα συνιστούσα το συγκεκριμένο προϊόν.

Επίσης παρατηρήθηκαν και υδρατμοί στο ένα παράθυρο, αλλά η στάθμη συνεχίζει να φαίνεται από το άλλο.


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 22:38 »
Λοιπόν να ξεκινήσω και εγώ το review μου αφού επιλέχθηκα από την συντονιστική ομάδα στο να παρουσιάσω το νέο i-want της Nobacco.

Επειδή οι προηγούμενοι έχουν καλύψει το review με video και φωτογραφίες να προχωρήσω
στο σημαντικό κομμάτι της παρουσίασης.

Στα της χρήσης ο ατμοποιητής από τον οποίον αποτελείται,δείχνει καλά στοιχεία
ατμοποίησης φέρνοντας καλό ατμό όχι τόσο πυκνό όμως(όπως του dual coil) και συνδυάζοντας
την καλή απόδοση της γεύσης του υγρού έχει ένα θετικό αποτέλεσμα.Θα συμφωνήσω με τους
προηγούμενους δοκιμαστές πως η τζούρα του είναι αισθητά σφικτή,που αισθάνεσαι πως δεν τραβάς
καθόλου και μπορεί να κουράσει γιατί χρειάζεται να δυναμώσεις την εισπνοή σου και για έναν νέο ατμιστή δεν θα ήταν και το πιό θετικό.Επίσης αναφέρθηκε πως βγάζοντας το κάλυμμα του απελευθερώνεται λίγο
ώστε να μπορείς να καταλάβεις καλύτερα την τζούρα και το ίδιο έχω διαπιστώσει κ εγώ.Να σημειώσω
πως ο ατμός είναι κρύος και τέλος άλλο ένα αρνητικό το πλαστικό πιπάκι που θα το προτιμούσα
πιο μαλακό.

Γενικότερα μου αρέσει πολύ η αφή την οποία έχει στο άγγιγμα και τα αρνητικά που
θα σημειώσω είναι η οθόνη η οποία είναι τοποθετημένη στην μπαταρία στο συγκεκριμένο
σετ κατασκευαστικά δεν είναι ευανάγνωστη κ πρέπει να το έχεις υπό γωνία για να δεις 
τι γράφει(υπόλοιπο μπαταρίας-εισπνοές που έχουν γίνει) κάτι το οποίο προσωπικά
δεν το βρίσκω πολύ σημαντικό(δεν μου χρειάζεται),και πως είναι άσχημο κατά την ατμοποίηση
να ανάβουν τόσα λαμπάκια.Επίσης για να δεις τι γράφει θα πρέπει να πατήσεις το κουμπί και
κατά την ατμοποίηση το βρίσκω δύσκολο.

Προς το παρόν έχω ατμίσει ένα γεμάτο τανκ με όσο το δυνατόν
πιο πιεστικές τζούρες για να δω την αντοχή του.Δεν μου έχει φέρει καμένο οπότε
η τροφοδοσία είναι κανονική κ ούτε πλαστικίλα και αυτό είναι στα θετικά του.
Οι φυσαλίδες που σχηματίζονται από την ατμοποίηση δεν με έχουν ενοχλήσει
ακόμη.Τέλος ο ατμοποιητης δεν αγαπά τα πηχτά υγρά διότι δεν τροφοδοτείται
σωστά ο ατμοποιητής και φέρνει γεύση απο φυτίλι.

Θα επανέλθω τις επόμενες μέρες για περαιτέρω παρατηρήσεις και διαπιστώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2011, 23:36 από billakosgr »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 13, 2011, 19:11 »
Μέρος 3ο.

Ο Want atomizer, φαίνεται εξαρχής πως είναι ένας τύπου EGO-T atomizer, του οποίου όμως η αμπούλα δεν αποσπάται από τον ατμοποιητή. Διαθέτει το γνωστό καρφάκι με το φιτιλάκι που μεταφέρει το υγρό στην αντίσταση.
Επίσης παρουσίασε τα γνωστά προβλήματα των EGO-T ατμοποιητών με το σφίξιμο της τζούρας, όταν υπάρχει υπερ-ροή υγρού προς τον ατμοποιητή, ως αποτέλεσμα είτε κακού setup είτε έντονου τραβήγματος τζούρας.
Με είχε όμως εντυπωσιάσει, πως κατάφερνε να μην κάνει διαρροή όπως οι EGO-T.

Στη χθεσινή συνάντηση στη Θεσ/νικη, συζήτησα τις εντυπώσεις μου με τους παρευρισκόμενους και ο Λάζαρος (Zalaros) μου είπε πως είχε ανοίξει έναν τέτοιο Tankomizer και έγραψε τα ευρήματά του, στο αντίστοιχο θέμα μια άλλης παρουσίασης.
Πράγματι θυμήθηκα γιατί το είχα διαβάσει.

Έτσι πριν λίγο αποφάσισα να προχωρήσω στην ανατομία του Want tankomizer.



Εδώ βλέπετε, γιατί δεν έχει διαρροές ο Want. Μέσα στη βάση του και κάτω από το κεραμικό ταπεράκι της αντίστασης (έχει πλέγμα γύρο γύρο), υπάρχει ένα πλαστικό Oring και ένα υλικό στεγανοποίησης το οποίο δεν κατάφερα να προσδιορίσω.
Μοιάζει με κόλα, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως είναι κόλα ή τέλος πάντων τι ακριβώς είναι.

Θεωρώ πως η εταιρία θα πρέπει να προχωρήσει σε παροχή εξηγήσεων αλλά και διαβεβαιώσεων πως το υλικό αυτό, δεν είναι επικίνδυνο για την υγεία, αλλά και να αποσαφηνίσει τι ακριβώς είναι αυτό το υλικό.
Μέχρι να γίνει αυτό, σταματάω να χρησιμοποιώ τους tankomizer αυτούς και η διαχείριση ας χειριστεί το θέμα όπως κρίνει.


Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 14, 2011, 02:09 »
Καλησπέρα παιδιά.

I-Want μέρος 2ο

Έχω το e-want στα χέρια μου 6 μέρες. Από την πρώτη μέρα ήμουν αποφασισμένος να «αράξω» με αυτή τη νέα συσκευή κάμποσο, καθώς είμαι με το ίδιο setup πάνω από μήνα και ήθελα κάποια καλή αλλαγή. Παρόλα αυτά, θα πρέπει να ομολογήσω ότι είμαι πολύ απογοητευμένος με το i-want

Πιο συγκεκριμένα :

Από την πρώτη φορά που το έβαλα στο στόμα μου, η γεύση του ατμού ήταν άκρως αντιατμιστική. Δεν είναι ακριβώς η γεύση «κλεισούρας» που έχω συναντήσει κατά καιρούς σε carto κλειστού τύπου, ήταν μια γεύση που αμέσως που δημιούργησε υποψίες για τους λόγους που την προκαλούν.  Έβγαλα το tank, το καθάρισα όσο μπορούσα, έκανα και dry burning την αντίσταση, μέχρι και φιτίλι άλλαξα. Η γεύση μετά από κάθε καθαρισμό ήταν φυσιολογική για λίγα λεπτά, σιγά σιγά όμως άρχισε πάλι να εκδηλώνεται (σε μικρές δόσεις, αλλά σίγουρα ήταν ακόμα εκεί).  Έκανα υπομονή 2 μέρες μπας και φύγει, αλλα χωρίς καμία τύχη. Προφανώς, η ιδιαίτερη γεύση οφείλεται σε κάτι που δεν έχει να κάνει με το φιτίλι, με την αντίσταση ή το tank.

To πιο ανησυχητικό όμως ήταν ότι  μου ερέθισε τον λαιμό από τις πρώτες κιόλας τζούρες. Είχα την αίσθηση ότι οι αμυγδαλές μου πάνε να σκάσουν, από το πρώτο κιόλας γέμισμα. Διάβασα λίγο πιο πάνω αλλά και σε άλλες ενότητες για το ίδιο προϊόν από άλλους χρήστες ότι αυτό τους έκανε εκτύπωση, και το αναγνώρισαν ως «χτύπημα».

Συγνώμη βρε παιδιά, τούτο εδώ δεν είναι «χτύπημα». Τούτο εδώ είναι καταπόνηση  και δεν έχει να κάνει σε τίποτε με το χτύπημα της νικοτίνης ή των ατμοποιητών που σκίζουν λαιμούς, όπως τα ξέρουμε. Δεν είναι η θερμοκρασία του ατμού που επιβαρύνει όπως άλλοι  atmo (ίσα ίσα, που η θερμοκρασία του i-want είναι φισιολογικότατη), πιστεύω ότι είναι η ποιότητα του ατμού που δεν είναι φιλική με το λαιμό (τον δικό μου τουλάχιστον).

Με το που άφηνα το i-want από τα χέρια μου, αμέσως ξεκουράζονταν ο λαιμός μου (με χρήση carto mini&more) ενώ με το που ξανάρχιζα το i-want, ο πόνος επανέρχονταν σε 2-3 τζούρες,  συνοδεία της ιδιαίτερης γεύσης του .
Πέραν αυτών, ο παραγόμενος ατμός ήταν σίγουρα πιο λίγος από ότι περίμενα ενώ ήθελε προσπάθεια στην εισπνοή. Όσο το χρησιμοποίησα (ακόμα και εκτός σπιτιού) το χρησιμοποιούσα χωρίς το κάλυμμά του, που είναι κυρίως υπεύθυνο για τη σφιχτή του τζούρα.

Το χρησιμοποίησα με αυτό τον τρόπο για 4 μέρες (εναλλάξ με tank carto mini&more για να ξεκουράζεται ο λαιμός μου), δεν έδειξε καθόλου σημάδια βελτίωσης στα παραπάνω χαρακτηριστικά που αναφέρω, δοκίμασα και τα 3 carto της συσκευασίας που μόνο στο 3ο είχα πιο βελτιωμένη γεύση και άνετη τζούρα, δεν αποτέλεσε όμως αυτό στοιχείο υπερ για να του δώσω άλλη ευκαιρία.

Εγώ προσωπικά απογοητεύτηκα, είναι όμως κάτι που είναι καθαρά προσωπικό καθώς είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός στις γεύσεις (δυστυχώς μυρίζω πράγματα που άλλοι μπορεί και να μην έδιναν σημασία) ενώ μπορεί να έπεσα σε μια φάση που ο λαιμός μου να μην σήκωνε δοκιμές. Δεν το αποκλείω όμως να το ξαναπιάσω και αν οι «σχέσεις» μας αλλάξουν με το i-want, να είσαστε σίγουροι ότι θα σας ενημερώσω.

Να σημειώσω πάντως ότι στη δουλειά που το πήγαινα αυτές τις μέρες, όσοι το δοκίμασαν είπαν ότι σίγουρα θα το αγόραζαν (μπορεί και να το αγόρασαν ήδη, οπότε τους εύχομαι καλά ατμίσματα)


Βαθμολογίες :
Οι παρακάτω βαθμολογίες προέκυψαν από προσωπικά κριτήρια-απαιτήσεις που έχω διαμορφώσει μετά από 1 χρόνο στον ατμό και με πάνω από 20 ατμο-καρτο-τανκ που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς. Πρόκειται για καθαρά προσωπική αξιολόγηση και σκοπό έχει τη συζήτηση γύρω από το i-want και τίποτε παραπάνω .

1.   Εταιρική αξιολόγηση 9/10
Το πακέτο το παρέλαβα ο ίδιος από τη Nobacco, που είμαι και πελάτης της κοντά ένα χρόνο. Δεν βάζω 10/10 γιατί το κουτί γράφει want και μέσα είχε i-want. Λάθος βέβαια του  σίγουρα δεν οφείλεται στην Nobacco αλλά στους προμηθευτές της. Δεν θα ήθελα όμως να βρίσκομαι στη θέση κάποιου που αγόρασε το i-want και μέσα είχε το want

2.   Συσκευασία - ποιότητα κατασκευής 10/10
Μόνο και μόνο που έχει 3 atmo μέσα, εμένα με ικανοποιεί. Πέραν του ότι άνοιξα τον atmo και είδα την αντίστασή του (κτήνος).  Γερά πλαστικά στο tank, καλά δεσίματα, καλά βιδώματα.

3.   Τιμή 8/10
Κομματάκι ακριβούτσικο, αλλά μπαταρία με lcd και 3 ατμο παίρνεις, οπότε το θεωρώ καλή τιμή

4.   Φιλικότητα -  χρήση 7/10
Γεμίζει το τανκ σε 3 κινήσεις (ξεβίδωσε κάλυμμα, βγάλε τάπα κτλ) και δεν μπορεί να γίνει όταν κινείσαι, στα βιαστικά, όταν οδηγάς κτλ. Το tank δεν έχει χωρητικότητα που μπορεί να σου εγγυηθεί 1-2 γεμίσματα την ημέρα, επομένως χάνει μπροστά σε συσκευές που προσφέρουν ευκολία και μεγαλύτερη αυτονομία.

5.   Μπαταρία 6/10
Η lcd στο i–want δε βολεύει καθόλου, ενώ το επιβαρύνει με τουλάχιστον ένα πόντο μήκους. Πέραν από τη γωνία θέασης που θέλει λίγο παίδεμα, εμένα προσωπικά καθόλου δε με ενδιέφερε αν το tank μου κρατάει 80 εισπνοές ή η μπαταρία 700. Η δύναμη της μπαταρίας καμιά φορά παίζει, επομένως δε μου εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη να στηριχθώ σε αυτή την πληροφορία.

6.   Ατμός 7/10
Μέτριος, αραιός, ελάχιστες φορές είχα πυκνό ατμό. Σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα, υπάρχουν όμως και καλύτερα στην αγορά

7.   Γεύση 3/10
Ουδέν σχόλιον .. τα έγραψα παραπάνω

8.   Χτύπημα 5/10
Δεν είμαι δυσαρεστημένος τόσο από το χτύπημα, όσο από τη ποιότητα του χτυπήματος. Επιφυλάσσομαι να διορθώσω τη βαθμολογία του χτυπήματος, σε περίπτωση που επιβεβαιωθεί ότι ο ερεθισμένος μου λαιμός δεν οφείλονταν στο i-want


Συνολική βαθμολογία :  6,8/10

Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 14, 2011, 23:40 »
Ιδού και οι δικές μου εντυπώσεις απο το i-want
Τα βίντεο είναι σε HD ανάλυση και προσπάθησα για το καλύτερο αποτέλεσμα.

Το 1ο μέρος
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Qx8zhUp0HgE[/youtube]

Το 2ο μέρος
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FlTUiNzK0FM[/youtube]

Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες με την αντίσταση των ατμοποιητών και τη σταδιακή πτώση της τάσης

Εσωτερική αντίσταση:


1ος ατμοποιητής (αντίσταση 2.3 Ohm):


2ος ατμοποιητής (αντίσταση 2.2 Ohm)


3ος ατμοποιητής (αντίστασης 2.2 Ohm)


Τάση της μπαταρίας πλήρως φορτισμένη (4.14-4.11 V):


Τάση της μπαταρίας στις 3 γραμμές (4.10-3.85 V):


Τάση της μπαταρίας στις 2 γραμμές (3.84-3.65 V):


Τάση της μπαταρίας στη 1 γραμμή (3.64-αποφόρτιση)


Όπως εξηγώ και στο βίντεο,δεν ήθελα να βιαστώ να  βγάλω τα συμπεράσματά μου και να ανεβάσω το review.Τα συμπεράσματά μου είναι τα εξής:

Μπαταρία: 7/10
Ατμοποιητής: 2/10
Πακέτο: 4/10 (λόγω ατμοποιητή)

Είναι η πρώτη μου παρουσίαση και ζητώ την επιείκειά σας.
Οποιοδήποτε σχόλιο και παρατήρηση δεκτά.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:17 »
I-WANT 2oΜΕΡΟΣ

Να παραθέσω το δεύτερο μου μέρος κλείνοντας περίπου μια βδομάδα συνεχούς ατμίσματος με το i-want της
NOBACCO.

Από πλευρά λειτουργικότητας όλα κυλούν πολύ ομαλά βρίσκοντας με στον 2ο ατμοποιητή μετά από
γεύση καμένου που αντιμετώπισα στον πρώτο και δεν μπόρεσε να αντιμετωπιστεί ύστερα από διάφορες
πρακτικές κ συνηθισμένες μεθόδους.Θα πρότεινα αν τυχόν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στο συγκεκριμένο
μοντέλο να γίνουν όσο αναφορά την τζούρα διότι είναι ιδιαίτερα σφικτή όπως προανέφερα στο προηγούμενο
μου κείμενο.Βεβαίως κ προσπαθεί να προσομοιώσει την τζούρα από το Κ.Τ αλλά υπερβάλει λιγάκι σαν κατασκευή.ισως μπορεί να φταίει κ το πως είναι κατασκευασμένος ο ατμοποιητής κ δεν δίνει όσο αέρα χρειάζεται για να αναπνεύσει.

Να βαθμολογήσω και εγώ

1.Εταιρική αξιολόγηση 10/10
Βάζω 10/10 και λόγω του ότι είμαι πελάτης της εν λόγω εταιρείας το customer service νομίζω πως είναι αυτό που κάνει κ την μεγάλη διαφορά για την αξιοπιστία της εταιρείας αλλά κ η υποστήριξη του προσωπικού στο
να μας διευκρινίζεται ότι χρειάζεται να ξέρουμε γενικά για το Η.Τ.

2.Συσκευασία - ποιότητα κατασκευής 9/10
Πάντα όποια συσκευασία της κ τώρα οι καινούργιες είναι πολύ προσεγμένες κ φέρουν την υπογραφή κ το
λογότυπο της.Όλα τακτοποιημένα μέσα στην συσκευασία αν κ θα ήθελα τους ατμοποιητες μέσα σε νάυλον
δίοτι ποτέ δεν ξέρεις από τι συνθήκες έχει προέλθει πριν ο ατμοποιητής.

3.Τιμή 8/10
Γνωρίζοντας τι τιμές που κυμαίνονται γενικότερα κ επειδή είναι κ προϊόν εισαγωγής με ότι συνεπάγεται
και για αυτά που δίνει το πακέτο είναι συμφέρον

4.Φιλικότητα -  χρήση 6/10
Αρνητικό είναι κ πολύ σημαντικό ότι δεν σου δίνει την ευκολία του γεμίσματος-επαναγεμίσματος καθώς
έχει συγκεκριμένο τρόπο(βγάζεις τάπα,γεμίζεις,ξαναβάζεις)και βέβαια με το ειδικό λαστιχάκι το οποίο σε μερικά μπουκαλάκια μπορεί εύκολα να γλιστρήσει εκτός κ αν έχεις μπουκαλάκι με σύριγγα.

5.Μπαταρία  7/10
Μια συνηθισμένη μπαταρία τύπου ego με προσθήκη lcd που στην ουσία δεν χρειάζεται.Πιο πολύ το κάνει
πιο hi-tech παρα για αυτό που έχει κατασκευαστεί.

6.Ατμός 8/10
Από ατμό είμαι πολύ ευχαριστημένος πυκνός όσο χρειάζεται χωρίς πολλές υπερβολές
και το μόνο που το εμποδίζει να καταλαβαινω τον όγκο του είναι η σφιχτή τζούρα του

7.Γεύση 5/10
Εδω μπορώ να πώ ούτε ζέστη ούτε κρύο γιατί κάποιες φορές έχω περισσότερη γεύση στην
τζούρα μου κάποιες φορές το φυτίλι υπερνικάει την γεύση μπορεί να φταίει ο τρόπος
τροφοδοσίας του.

8.Χτύπημα 6/10
Εδώ η άποψη είναι τελείως υποκειμενική διότι το υγρό είναι ένας παράγοντας που συμβάλει
στο καλό ή στο πολύ χτύπημα.Πάντως με το υγρό που χρησιμοποιούσα που ήταν μονο vg 12mg
δεν είχα χτύπημα όπως είχα με ατμοποιητη τύπου giant.

Συνολική βαθμολογία 7,4/10

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 15:03 »
Παιδιά καλησπέρα κι από εμένα.

Αν και με σχετικά μεγάλη αργοπορία - η οποία όπως με ενημέρωσε η Nobacco οφειλόταν σε ένα σοβαρό πρόβλημα στο σύστημα αποθήκευσης των προϊόντων της- παρέλαβα τελικά εχθές και εγώ το πακέτο του νέου ηλεκτρονικού τσιγάρου i-want, και θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τις πρώτες μου εντυπώσεις από το περιεχόμενο του, τα συστατικά δηλαδή μέρη  που αποτελούν την συσκευή, μιας και είναι ακόμη αρκετά νωρίς για τα όποια συμπεράσματα σε σχέση με την λειτουργικότητα και την αξιοπιστία του νέου ηλεκτρονικού τσιγάρου i-want της Nobacco.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω τη συντονιστική ομάδα του forum e-kapnisma.gr  για την ευκαιρία που μου έδωσε με την επιλογή της στο πρόσωπό μου ως έναν από τους 5 δοκιμαστές των πακέτων i-want, καθώς επίσης και την εταιρία Nobacco για την ευγενική προσφορά και τη διάθεση των προϊόντων της. 

Αξίζει να ανοίξω εδώ μια μικρή αλλά ουσιαστική παρένθεση που αφορά τον ατμοποιητή τύπου tankomizer ο οποίος περιλαμβάνετε στο πακέτο. Πρόκειται για έναν ατμοποιητή που ακολουθεί τη λογική  του 2 σε 1 ατμοποιητή  και tank (δεξαμενής αναπλήρωσης) μαζί σαν ένα ενιαίο σύνολο, και θα έλεγα ότι μοιάζει περισσότερο με  έναν ego-t με την μόνη διαφορά ότι στον πρώτο συναντάμε ενσωματωμένο, και όχι αποσπώμενο tank.

Από αυτή την οπτική και μιας και είμαι δηλωμένος οπαδός και λάτρης των ατμοποιητών τύπου tank, ξεκινάω έχοντας μεγάλες απαιτήσεις. Ελπίζω να μη διαψευσθώ.

Σίγουρα μετά από τη χρήση κάποιων ημερών θα μπορώ να έχω τα πρώτα συμπεράσματα για την αξιοπιστία και την απόδοση των συγκεκριμένων ατμοποιητών. Κλείνοντας την ελπίζω όχι περιττή αλλά ουσιαστική παρένθεση που αφορά στην καρδιά του συγκεκριμένου πακέτου δηλαδή στον ατμοποιητή του, ξεκινάω με την περιγραφή και τη συνοπτική παρουσίαση που αφορά αυτή τη φορά το περιεχόμενο του πακέτου i-want.

Ανοίγοντας το πακέτο
Ανοίγοντας το πακέτο i-want ο υποψήφιος αγοραστής μεταξύ άλλων θα βρει :

3  Ατμοποιητές Τύπου Αμπούλας με επιστόμια (πιπάκια)
2  Μπαταρίες 650mAh,με σύστημα κλειδώματος και οθόνη LCD
2  Καλύμματα ατμοποιητή με θύρα ένδειξης της στάθμης του υγρού
2  Χωνάκια σιλικόνης που βοηθούν στην αναπλήρωση του υγρού
1  Φορτιστή USB 5Volt, 500 mah
1  Ταχυφορτιστή ρεύματος 220V-5V
καθώς επίσης και οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά.

Οι μπαταρίες
Εδώ θα συναντήσουμε τις κλασικές ego μπαταρίες με σπείρωμα 510, χωρητικότητα 650mah και το γνωστό σύστημα κλειδώματος/ξεκλειδώματος με 5 clicks, με τη μόνη διαφορά ότι έχει προστεθεί και μια οθόνη LCD η οποία παρέχει πληροφορίες σχετικά με το επίπεδο ενέργειας της μπαταρίας καθώς επίσης και του αριθμού εισπνοών.

Η προσθήκη της οθόνης LCD δεν συνιστά καινοτομία του i-want μιας και το τελευταίο διάστημα -ελέω μόδας- τη συναντάμε και σε άλλες συσκευές, και η χρηστικότητα της πέρα από την ''υποκειμενική'' ομορφιά που προσδίδει στη συσκευή τίθεται εν αμφιβόλω.

Κατά την προσωπική μου άποψη όλα αυτά τα φωτάκια και τις ενδείξεις μόνο ως παιχνίδι μπορώ να τα εκλάβω, και σίγουρα δεν είμαι από αυτούς που προτιμούν να ''παίζουν'' αλλά να ατμίζουν. Εξάλλου θεωρώ ότι οι παρεχόμενες πληροφορίες δεν έχουν ιδιαίτερη ουσία. Όσο για τη φωτεινότητα της οθόνης κρίνεται ανεπαρκής.  Για να είμαι πάντως δίκαιος σε όσους αρέσουν τα γκάτζετ ίσως βρουν στην υλοποίηση της συγκεκριμένης οθόνης άλλο ένα.

Για την αυτονομία της μπαταρίας θα έχω άποψη μετά από 1-2 ημέρες χρήσης.

Ο τρόπος γεμίσματος
Η αναπλήρωση υγρού στο tankomizer γίνετε με σχετική ευκολία χρησιμοποιώντας τις παρεχόμενες μύτες σιλικόνης που θα βρείτε στη συσκευασία. Συγκρινόμενος με παρόμοιες συσκευές που χρειάζονται ειδικό μπουκαλάκι με βελόνα (βλέπε ego-w) σαφώς και υπερτερεί. Πάντως σε κάποια υγρά της Nobacco όπως η σειρά Mystique που έχει ενσωματωμένο δοσομετρητή, όπως και σε άλλα με εξωτερικό σταγονόμετρο, η διαδικασία αναπλήρωσης περιπλέκεται και για εμένα προσωπικά δεν είναι καθόλου ευχάριστη, μιας και θα πρέπει να γίνει μετάγγιση του υγρού σε άλλο μπουκαλάκι, χάνοντας αυτομάτως το πλεονέκτημα της χρηστικότητας.

Περισσότερα για την αναπλήρωση αλλά και το περιεχόμενο του πακέτου στο βίντεο που ακολουθεί.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mObAdSW4o_A[/youtube]

Στην καρδιά του i-want
Εδώ χτυπάει όπως ανέφερα και στην εισαγωγή της παρουσίασης ένας ατμοποιητής τύπου tankomizer (ατμοποιητής και δεξαμενή αναπλήρωσης μαζί 2 σε 1) ο οποίος έχει όπως ανέφερα πολλά κοινά στοιχεία με τον ego-t, και όπως πολύ σωστά επεσήμανε στην παρουσίασή του ο Arxos μοιάζει στην ουσία με έναν μεγάλο ego-t με ενσωματωμένο tank. 

Μιας και όπως έχω δηλώσει είμαι οπαδός των ατμοποιητών τύπου tank ξεκίνησα έχοντας μεγάλες απαιτήσεις σε σχέση πάντα με τον προκάτοχό του τον οποίο και χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα.

Και εδώ, όπως και στον ego-t έχουμε να κάνουμε με έναν επιδιορθώσιμο άτμο όσον αφορά τουλάχιστον την αλλαγή στο φιτίλι τροφοδοσίας, και αυτό από μόνο του μόνο θετικό μπορεί να χαρακτηριστεί τουλάχιστον για τους πιο έμπειρους χρήστες που έχουν καταπιαστεί με παρόμοιες ασχολίες. 

Το σπείρωμα του είναι το κλασικό πλέον 510 σπείρωμα και είναι απόλυτα συμβατό με τις περισσότερες μπαταρίες της αγοράς.

Στην πρώτη και σύντομη επαφή που είχα μαζί του, και μετά από το πρώτο παρθενικό του γέμισμα τα συναισθήματα μου είναι ανάμικτα.

Δε θέλω να επεκταθώ περισσότερο σε θέματα απόδοσης – γεύσης – χτυπήματος γιατί η συνύπαρξη μου μαζί του είναι κάτι λιγότερο από μια ημέρα και δε θα ήταν σωστό να βγάλω πρόωρα συμπεράσματα μιας και βρίσκομαι ακόμη σε φάση δοκιμής.

Το προστατευτικό κάλυμμα
Το κάλυμμα έχει διακοσμητικό και λειτουργικό χαρακτήρα και βιδώνει στα εξωτερικά πάσα της μπαταρίας δίνοντας στο i-want εκτός από κομψότητα και την δυνατότητα της οπτικής παρακολούθησης της στάθμης του υγρού που βρίσκεται στο tank.

Στον αντίποδα των παραπάνω η χρησιμοποίηση του καλύμματος δημιουργεί πρόβλημα σωστού εξαερισμού της συσκευής με αποτέλεσμα τη σφιχτή τζούρα, η οποία γίνεται αντιληπτή στον μέσο χρήστη από την πρώτη στιγμή.

Τα πράγματα διορθώνονται όταν αφαιρέσουμε το κάλυμμα, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι χωρίς κάλυμμα το τσιγάρο -εμφανισιακά τουλάχιστον- δείχνει άσχημο για τα δικά μου γούστα.

Τα επιστόμια
Τα επιστόμια που παρέχονται με το πακέτο είναι αρκετά σκληρά χωρίς αυτό να με προβληματίζει μιας και είμαι συνηθισμένος από τα επιστόμια του ego-t. Στον αντίποδα οι λάτρεις των μαλακών επιστομίων θα απογοητευθούν, αν και όποιος θελήσει μπορεί με ελάχιστο κόστος να τα αντικαταστήσει. Βέβαια σημασία έχει τι προσφέρει το πακέτο, και όχι τι θα προσθέσει ο αγοραστής σε αυτό.

Δε θα επεκταθώ σε περισσότερες λεπτομέρειες και αναλύσεις για το i-want - όπως ανέφερα και πιο πάνω - μιας και είναι σχετικά νωρίς για να βγάλω τα όποια θετικά ή αρνητικά συμπεράσματα για αυτή τη νέα ατμιστική συσκευή, πάντως σαν σύνολο το πακέτο που έχω στα χέρια μου δείχνει πλήρες και πολλά υποσχόμενο. Μένει να δω αν οι προσδοκίες και τα ''θέλω μου'' θα επιβεβαιωθούν και στην πράξη.

Ελπίζω να βοήθησα με αυτή την πρώτη συνοπτική παρουσίαση τους φίλους που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν το i-want.

Σε λίγες ημέρες θα επανέλθω με την αναλυτική βαθμολογία του πακέτου καθώς επίσης και με τα τελικά συμπεράσματα που θα αφορούν κατά βάση την απόδοση και την διάρκεια ζωής των ατμοποιητών που ούτως ή άλλως αποτελούν και την καρδιά του κάθε ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 22, 2011, 21:41
I-want μέρος 2ο

Παιδιά καλησπέρα.

3η ημέρα συνύπαρξης με το i-want και θα τολμήσω να πω ότι έχω πλέον σχηματίσει μια σαφέστατη γνώμη για το προϊόν και σίγουρα μια ολοκληρωμένη άποψη για τα πρώτα δείγματα ''γραφής'' των ατμοποιητών που περιλαμβάνονται στο πακέτο.

Όπως ανέφερα και στο πρώτο μέρος της παρουσίασής μου, ξεκίνησα -ως λάτρης των tank και φανατικός οπαδός των ego-t- έχοντας μεγάλες απαιτήσεις από τους συγκεκριμένους ατμοποιητές.

Αυτό που από την πρώτη στιγμή διαπίστωσα χρησιμοποιώντας το πρώτο tankomizer ήταν η σφιχτή του τζούρα που από ένα σημείο και μετά θα έλεγα ότι ήταν αρκετά ενοχλητική. Αφαιρώντας το προστατευτικό κάλυμμα τα πράγματα γίνονται καλύτερα χωρίς αυτό να σημαίνει πως έχουμε λύσει στο 100% το πρόβλημα.

Αρκετές φορές έπιασα τον εαυτό μου να ''ζορίζεται'' στην προσπάθεια που κατέβαλα για να ικανοποιήσω τις ατμιστικές μου ανάγκες, και αυτό από μόνο του μόνο θετικό δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω. Από την άλλη, ο δεύτερος ατμοποιητής απέδωσε μια σαφέστατα πιο ελεύθερη και χαλαρή τζούρα που συνοδευόταν υπό τον ήχο της ''μπουρμπουλήθρας'' θυμίζοντάς μου την αντίστροφη ρήση των στωικών φιλοσόφων ότι ουδέν καλόν αμιγές κακού, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να με πείσει -ακόμα και χωρίς  τη χρησιμοποίηση του προστατευτικού κάλυματος.

Στον τομέα της γεύσης τόσο στον πρώτο όσο και στον δεύτερο ατμοποιητή που χρησιμοποίησα, ένοιωσα έντονα -τουλάχιστον για μισό tank- μια δυσάρεστη γεύση πλαστικού που επισκίασε κάθε ίχνος ή υποψία αρώματος και γεύσης, και η οποία σιγά σιγά ''έσβησε'' με την ταυτόχρονη κατανάλωση υγρού, και σχεδόν εξαλείφθηκε προς το τελείωμα του πρώτου tank.

Στο δεύτερο γέμισμα, πήρα και γεύση και άρωμα από το υγρό που χρησιμοποίησα αλλά χωρίς να με αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Το αποτέλεσμα πάντως απείχε αρκετά από αυτό που έχω συνηθήσει να παίρνω από άλλους αγαπημένους ατμοποιητές.

Απο ''χτύπημα'' το i-want τουλάχιστον για τα δικά μου κριτήρια τα πήγε μια χαρά, σίγουρα πάνω από το μέσο όρο της κατηγορίας του και ο λαιμός μου δεν παραπονέθηκε ιδιαίτερα ακόμα και όταν χρησιμοποίησα 18άρι υγρό.

Όσον αφορά στην παραγωγή ατμού, τα συναισθήματα εδώ είναι ανάμικτα.
Ποτέ δεν κατάφερα να πάρω σταθερή ποσότητα. Υπήρχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του i-want και αυτό με προβλημάτισε. Κάποιες φορές η ποσότητα και η πυκνότητα του ατμού ήταν εξαιρετική και κάποιες άλλες φτωχή. Σε γενικές γραμμές θα την βαθμολογούσα ως μέτρια. Σίγουρα θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα τα πράγματα αν όπως είπα δεν υπήρχαν αυτά τα ''αναιμικά'' διαστήματα, αν δηλαδή η απόδοση κρατιόταν σε ένα σταθερό επίπεδο, αλλά από το αν μέχρι το θα υπάρχει μια σχετική απόσταση.

Καμένο δεν πήρα σε κανέναν από τους 2 ατμοποιητές που δοκίμασα μέχρι στιγμής όσο και αν τους ζόρισα με απανωτές τζούρες, και αυτό αποτελεί για εμένα ένα πολύ θετικό στοιχείο τουλάχιστον με τα μέχρι στιγμής δεδομένα.

Οι δύο πρώτοι ατμοποιητές που χρησιμοποιώ εναλλάξ μέχρι σήμερα συνεχίζουν να δουλεύουν
απρόσκοπτα 3 ημέρες μετά το παρθενικό τους γέμισμα, και έχοντας καταναλώσει περίπου από 3 τανκ υγρού ο καθένας. Μένει να δω πόσο ακόμα θα αντέξουν..

Και πάμε τώρα στο ζουμί της υπόθεσης και στη βαθμολογία του πακέτου που προέκυψε μετά από χρήση τριών ημερών του ηλεκτρονικού τσιγάρου i-want της Nobacco, και αποτελεί μια καθαρά υποκειμενική εκτίμηση και όχι οδηγό αγοράς για νέους χρήστες και υποψήφιους αγοραστές. Ο σκοπός μου ήταν και είναι να βοηθήσω όσο μπορώ με τις πληροφορίες και τα γραφόμενα μου κάθε ενδιαφερόμενο. 

1.Εταιρική αξιολόγηση 9/10
Τα παιδιά στη Nobacco είναι πρόθυμα να βοηθήσουν και να λύσουν το όποιο πρόβλημα προκύψει. Δεν έχω κάνει πολλές αγορές από το site τους, μα όποτε χρειάστηκε δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Δεν βάζω 10/10 γιατί το συγκεκριμένο δοκιμαστικό πακέτο άργησα να το παραλάβω, αν και  ενδιάμεσα είχα λάβει μήνυμα με τις απαραίτητες διευκρινίσεις και αυτό από μόνο του δείχνει αν μη τι άλλο μια άψογη επαγγελματική συμπεριφορά. 

2.Συσκευασία - ποιότητα κατασκευής 10/10
Τα πάντα προσεγμένα και τακτοποιημένα μέσα στο πακέτο. Όλα συνοδεύονται από το λογότυπο της εταιρίας και η ποιότητα κατασκευής των επιμέρους στοιχείων του ηλεκτρονικού τσιγάρου κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα.

3.Τιμή 8/10
Ούτε κρύο ούτε ζέστη. Βέβαια οι τρεις ατμοποιητές και οι μπαταρίες με οθόνη Lcd που περιλαμβάνονται στο πακέτο δικαιολογούν εν μέρη τη σχετικά υψηλή κατά την προσωπική μου άποψη τιμή του. 

4.Φιλικότητα -  χρήση 6/10
Ο τρόπος γεμίσματος δεν με ενθουσιάζει καθώς με τη χρήση εκτός από το μπελά του βγάλε-βάλε διαπιστώνεις πόσο εύκολο είναι να χαθούν όλα αυτά τα μικροσκοπικά τσουμπλέκια...(βλέπε μυτούλες γεμίσματος και ταπούλες του τανκ) Προτιμώ κάτι πιο απλοϊκό. Άλλωστε σκοπός είναι να κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη και όχι να παιδευόμαστε.

5.Μπαταρία 7/10
Πέρα από την οθόνη LCD που σαφώς παρουσιάζει δυσκολία στην ανάγνωση των αναγραφόμενων εισπνοών ειδικά αν την κοιτάξεις από λάθος γωνία, η συγκεκριμένη μπαταρία είναι μια τυπική 650αρα ego με την αντίστοιχη αυτονομία που για εμένα επαρκεί για 6-8 περίπου ώρες χρήσης.
Στα αρνητικά της, η συνολική αύξηση μήκους που δίνει στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, και που οφείλεται στην ύπαρξη της οθόνης και στο χώρο που καταλαμβάνει το κύκλωμα της.

6.Ατμός 7/10
Θα μπορούσε να ήταν καλύτερος, αν δεν είχε αυτά τα περίεργα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, όπως ανέφερα και πιο πάνω. Σε γενικές γραμμές θα τον χαρακτήριζα ικανοποιητικό.

7.Γεύση 6/10
Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, αλλά ούτε και ότι δεν πήρα γεύση από τα υγρά που συνήθως χρησιμοποιώ. Στο συγκεκριμένο τομέα πάντως το i-want έχει κάτι το ασαφές που με προβλημάτισε.

8.Χτύπημα 7/10
Θεωρώ ότι το χτύπημα του είναι ικανοποιητικό για το μέσο χρήστη και σίγουρα πάνω από το μέσο όρο της κατηγορίας του.

Συνολική βαθμολογία : 7,5/10
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2011, 21:41 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 15:59 »
Λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου τελευταίος και κατά ιδρωμένος να ξεκινήσω με τις πρώτες εντυπώσεις μου για το πακέτο i-want της nobacco.
Παρέλαβα χτες 22-11 το μεσημέρι το πακέτο. Απ΄ ότι ενημερώθηκα η  καθυστέρηση οφείλεται σε κάποιο μπέρδεμα στην παραλαβή, και σε προβλήματα στην αποθήκη. Για να πω την καθαρή αλήθεια η όλη επικοινωνία μας ήταν δυο μηνύματα. Τέλος θέλω να ευχαριστήσω τους ανθρώπους του φορουμ e-kapnisma.gr και την nobacco για την  δωρεάν διάθεση των πακέτων στο φόρουμ για δοκιμή.
Σε αυτη τη φάση δε θα μπω σε λεπτομέρειες ολλά περισσότερο σ' αυτά που δίνει βάρος καποιος που έχει στην κατοχή του και χρησιμοποιεί ενα η.τ. 24 ώρες..

Πακέτο:
Αρχικά να πω ότι το πακέτο θα καλύψει κάποιον για αρκετό διάστημα χωρίς να χρειαστεί τίποτα άλλο εκτός από τα υγρά.  Έχουμε δηλαδή  δυο πλήρη η.τ. και ένα έξτρα ατμοποιητή.



Εμφάνιση: Από εμφάνιση, έχει το κλασικό στυλ ego, με επιπλέον τα δυο παράθυρα στο κάλυμμα του ατμοποιητή και την μικρή οθόνη με τις ενδείξεις στην μπαταρία που προσωπικά μου αρέσουνε. Βέβαια δεν ξέρω αν έχουν κάποια πραγματική λειτουργικότητα.


Ατμισμα: Δοκίμασα μόνο τον έναν ατμοποιητή, και τον γέμισα τρεις φορές με 0.7 ml υγρό περιπου. Την πρωτη φορα έβαλα υγρό 12mg VG χωρίς άρωμα. Την δευτερη  φορα 80/20 % 12mg VG/PG χωρίς αρωμα και την τριτη φορά VG 12mg με έντονο άρωμα (Tuscan Garden).
Εντυπώσεις μεχρι τώρα:

    -Είχα πολύ έντονη την αίσθηση (throw hit) της νικοτίνης στο λαιμό.Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα
    -Ατμός αρκετά καλός θα έλεγα
    -Η τζούρα αρχιικά σφικτή αλλά όχι περισσότερο σφικτή από ένα ego-T. Αυτο που παρατηρησα όμως ειναι οτι οσο παιρνα ο καιρός σφιγει περισσότερο. Ενα dry burning ξαναχαλαρωνει τη τζουρα.
    -Ποτέ δεν μου ήρθε γεύση καμένου μέχρι τώρα
    -Η γεύση τώρα:
      Στο πρώτο γέμισμα με την σκέτη vg είχα την αίσθηση έντονης «φαρμακίλας». Γνώριμη γεύση και από άλλους ατμοποιητες λόγω κακής ροής.  Επίσης παρατήρησα αυξομειώσεις στην ένταση αυτής της γεύσης.
      Στο δευτερο γεμισμα με υγρο λιγότερο παχύρευστο και μετά από  τρεις τέσσερις τζούρες δεν διαπίστωσα  αλλαγή στη  γεύση. Γι’ αυτό το λόγο άνοιξα τον ατμοποιητή, έκανα dry burning στην αντίσταση, και έκαψα το φυτίλι που χρησιμοποιείται για να κατεβάσει το υγρό από την αμπούλα. Διαπίστωσα ότι το φυτίλι είναι το κλασσικό χονδρό άκαυστο σαν του CE2-3. Ξαναγέμισα, με το ιδιο υγρό και αυτή τη φορά  όμως καμια αλλαγη στη γευση

      Στο τρίτο γέμισμα, ανοιξα ψηλά στην αμπουλα μια τρυπα με καρφιτσα.Πίστευα οτι το πρόβλημα της κακής ροής είναι θέμα υποπιεσης, επειδή κάθε φορά που άνοιγα το ταπάκι της αμπούλας η γευση βελτιωνεται. Ετσι απέκτησα και γευση καΙ  μέχρι τώρα παει μια χαρά.

Εδω φαίνεται η τρύπα.

Διαροές: δεν παρατηρησα πουθενά. Ενα μικρό γουργουρισμα παρστηρω μετά την επεμβαση στην αμπούλα που εξαφανίζεται όμως μόνο του.Υγρό δεν μου ηρθε ποτε καθόλου στο στόμα.
Διάρκεια: Η μία μπαταρία που χρησιμοποίησα κατευθείαν από το πακέτο κράτησε  7 ώρες, όσο δοκίμαζα το πακέτο πριν ξεκινήσω να γράψω. Πολύ καλά θα έλεγα. Η οθόνη με τις ενδείξεις απ’ ότι κατάλαβα μετρούν πόσες φορές πατάμε το διακόπτη.  Στην οθόνη μου έγραφε γύρω στα εξακόσια τριάντα πατήματα.

Χρήση: Υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες στα ελληνικά  και το γεμισμα είναι θεμα λεπτών. Τελεια είναι δε τα σιλικονακια που προσαρμόζονται στο μπουκαλάκι του υγρού για το γεμισμα της αμπουλας.

Αυτά για την ώρα....
Θα επιστρέψω με τα τελικά συμπεράσματα και κάποιου είδους βιντεο.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2011, 16:21 από sokin »

Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 03:21 »
Επιστρέφω κι εγώ για το δεύτερο μέρος της κριτικής μου.

Το πακέτο στα χέρια μου έχει κλείσει 19 μέρες,χρόνος που θεωρώ οτι είναι αρκετός για τα τελικά συμπεράσματά μου.

Πακέτο:

Το θεωρώ πολύ θετικό που το πακέτο ήρθε με 3 ατμοποιητές μέσα,καθώς και με δύο κώνους (έναν για την κάθε συσκευή),ούτως ωστε να έχουμε δύο πλήρη τσιγάρα και να μη χρειάζεται να αφαιρούμε εξαρτήματα απο τη μία συσκευή και να τοποθετούνται στην άλλη. Έτσι λοιπόν,κάποιος που θα αγοράσει το πακέτο,θα συναρμολογήσει τα δύο τσιγάρα,θα τα βάλει στην τσέπη του και θα είναι έτοιμος να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε,οποιαδήποτε στιγμή. Συν τοις άλλοις,το μόνο που θα χρειαστεί για εύλογο χρονικό διάστημα (εαν βεβαίως τον ικανοποιεί το πακέτο),θα είναι τα υγρά του.

Βαθμολογία: 10/10

Μπαταρία:

Όπως αναφέρω και στο βίντεο,είναι χωρητικότητας 650 Mah,πράγμα που σημαίνει οτι μας δίνει περίπου 6-8 ώρες ατμίσματος. Η προσθήκη της οθόνης είναι καλή σαν σκέψη,αλλά θεωρώ οτι η ένδειξη των εισπνοών,τουλάχιστον,θα μπορούσε να απουσιάζει. Με αφήνει αδιάφορο το πόσες εισπνοές (ή ενεργοποιήσεις της συσκευής) έχω κάνει. Πάντα οι εισπνοές είναι διαφορετικές και εξαρτώνται απο τον ατμοποιητή που χρησιμοποιούμε. Σίγουρα για κάποιον άπειρο ατμιστή μπορεί να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης της διάρκειας των ατμοποιητών,αλλά μην ξεχνάμε οτι μετά απο κάποιο καιρό παύει να μας απασχολεί αυτό και κοιτάμε το αν οι ατμοποιητές μας δίνουν γεύση,χτύπημα και αντοχή στο χρόνο. Άρα,πέραν των συγκρίσεων που θα κάνουμε,θα μας είναι άχρηστος ο μετρητής και θα τον έχουμε πάνω στην μπαταρία,μέχρι να αχρηστευθεί ή να μην τη χρησιμοποιούμε πλέον. Δεν αγοράζουμε μία μπαταρία για να την έχουμε απλά σαν δοκιμαστική συσκευή για τους ατμοποιητές,αλλά για να την χρησιμοποιούμε τακτικά.  Συνεπώς,προσωπική άποψη,έχουμε μεγαλύτερο μέγεθος στην μπαταρία,χωρις λόγο.
 Όσον αφορά τον δείκτη της κατάστασης της μπαταρίας,έχω παρατηρήσει οτι συνεχώς "παίζει". Δηλαδή πότε ανάβουν 3 ενδείξεις και πότε δύο. Για την τέταρτη ένδειξη ούτε λόγος. Με το που θα βιδώσουμε τον ατμοποιητή πάνω,εξαφανίζεται! Τώρα το αν η κάθε ένδειξη στην κατάσταση της μπαταρίας αντιστοιχεί στο 25%,δεν το νομίζω. Δεν θυμάμαι ποτέ η 3η και 4η στάθμη να είχαν διάρκεια πάνω απο μία ώρα ατμίσματος. Πάντα μένω με δύο γραμμές στο γράφημα της μπαταρίας,για πάνω απο 4-5 ώρες! Θα έπρεπε λοιπόν το γράφημα της μπαταρίας να είναι πιο αξιόπιστο και ίσως να έδειχνε την κατάσταση της μπαταρίας με διαφορετικό τρόπο,με ποσοστό επι τοις εκατό που έχουμε χρησιμοποιήσει ή μας απομένει επι παραδείγματι.
 Γενικά για την οθόνη της συσκευής,δεν έχω να πω και τα καλύτερα. Πάσχει σε γωνία θέασης και δεν είναι πάντα ευανάγνωστη. Θα πρέπει να την περιστρέψεις και να την φέρεις στην κατάλληλη θέση για να δεις τις ενδείξεις τις. Άρα,απο τη στιγμή που υπάρχει πάνω στη συσκευή,θα πρέπει να φαίνονται οι ενδείξεις της ανα πάσα στιγμήκαι όχι να προσαρμόζεσαι εσύ στον τρόπο που χρειάζεται να δεις τις ενδείξεις.
 Εν κατακλείδι,πρόκειται για μία κλασσική e-go που προσφέρει οτι και οι υπόλοιπες και απλά φέρει οθόνη. Θα ήθελα όμως απο τη στιγμή που επιβαρύνεται το μήκος της μπαταρίας με οθόνη,αυτή να είναι πιο λειτουργική. Να έχει ας πούμε ένδειξη τάσης ατμίσματος και ένα ποσοστό επι τοις εκατό της μπαταρίας και σίγουρα να είναι πιο ευκρινής.

Βαθμολογία: 7/10

Ατμοποιητής:

Είναι ο αδύναμος κρίκος του πακέτου. Απο την πρώτη στιγμή μέχρι και τώρα που γράφω,η γεύση που δίνει είναι δυσάρεστη και είναι έντονη αίσθηση πλαστικού. Δοκίμασα να τον καθαρίσω,αλλά φευ,συνέχισε ακάθεκτος! Παρόλο που έχει ίδιο τρόπο τροφοδοσίας με τον e-go t,ωστόσο είναι πάρα πολύ κακή. Το υγρό δε ρέει όπως σε έναν e-go t και δεν αντέχει πάνω απο 2-3 συνεχόμενες τζούρες χωρίς να φέρει καμμένο. Το χτύπημά του είναι καλό,αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται πλήρως στην περιεκτικότητα της νικοτίνης ή σε κάτι άλλο που ίσως να καίγεται και να μην το έχω παρατηρήσει. Η τζούρα του είναι λίγο πιο σφιχτή απ' ότι σε άλλους ατμοποιητές και με την προσθήκη του κώνου σφίγγει ακόμα περισσότερο,αλλά εμένα δε με πειράζει καθόλου,μιας και είμαι συνηθισμένος απο τα στριφτά που κάπνιζα. Το θετικό είναι οτι δεν έχει καθόλου διαρροές,ακόμα κι αν θερμανθεί αρκετά,πράγμα το οποίο επιζητούμε στους ατμοποιητές μας όλοι. Το ντουμάνι που βγάζει είναι καλό,σίγουρα ένα "κλίκ" κάτω απο τον e-go t,αλλά παρτήρησα οτι αποδίδεται σταθερά χωρίς διακυμάνσεις. Επίσης δεν έχω παρατηρήσει ¨γουργουρητό",εκτός αν τον γεμίσουμε πάνω απο τη γραμμή που βρίσκεται στο άνω μέρος του,αλλά μόλις κατέβει η στάθμη,εξαλείφεται το "γουργουρητό". Ο τρόπος πλήρωσής του είναι ασυνήθιστος και θα έλεγα και δύσκολος. Θα πρέπει να τοποθετήσω το σιλικονάκι στο μπουκαλάκι,να βγάλω το επιστόμιο του ατμοποιητή,να βγάλω και το σιλικονένιο πώμα και έπειτα να τον γεμίσω. Άρα εν κινήσει,είναι απαγορευτική η πλήρωσή του.
 Σίγουρα σαν ιδέα ήταν πολύ καλή,αλλά στην υλοποιησή της απέτυχε. Έχει καλή αυτονομία (1,5 ml),αλλά όταν έχω να αντιμετωπίσω κακή γεύση,δύσκολη πλήρωση και κακή τροφοδοσία,τότε σίγουρα δεν είναι στις προτιμήσεις μου. Είμαι πραγματικά απογοητευμένος με τον ατμοποιητή.
Σημείωση: Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ οτι ευθύνεται η Nobacco για τον ατμοποιητή,αλλά εξ' ολοκλήρου ο κατασκευαστής. Η εταιρεία,της οποίας είμαι πελάτης και θα συνεχίσω να είμαι,έχει δείξει πολλάκις την εξυπηρετικότητά της και την αγάπη της για το χώρο και σίγουρα θα δούμε πολλά περισσότερα στο μέλλον απο μέρους της.

Βαθμολογία: 2/10

Συνολική εκτίμηση:

Το πακέτο κοστίζει 84 €,αλλά δεν πιστεύω οτι τα αξίζει και σίγουρα δεν θα το πρότεινα. Αν κάποιος θέλει,μπορεί να αγοράσει τις μπαταρίες ξεχωριστά,αλλά σε καμλια περίπτωση δε θα συνιστούσα τον ατμοποιητή. Δεν μπορείνα συγκριθεί ούτε με τον e-go t,ούτε με τον giant. Όταν με λιγότερα χρήματα μπορεί κάποιος να αγοράσει το Hybrid (79,95 €),το e-go t των 900 mah (79,95 €) ή ακόμα και με ελάχιστα παραπάνω χρήματα το giant (85,95 €),θεωρώ οτι για να σταθεί έστω σαν αντίπαλος απέναντί τους,θα έπρεπε να είναι αρκετά φθηνότερο το πακέτο. Άρα η σχέση απόδοσης-τιμής είναι σχετικά χαμήλη και σ΄αυτό,τουλάχιστον για μένα,ευθύνεται ο ατμοποιητής. Εξ' ου και η συνολική χαμηλή βαθμολογία.

Συνολική βαθμολογία: 4/10

Τέλος,να ευχαριστήσω ξανά τη συντονιστική ομάδα του φόρουμ για την τιμή που μου έκαναν να είμαι ένας εκ των δοκιμαστών του πακέτου,αλλά και την εταιρεία για την ευγενική προσφορά της στο φόρουμ (ακόμα μία φορά).

Καλά μας ατμίσματα!

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 01:09 »
Ολοκλήρωση του δευτέρου μέρους  της δοκιμής μετά από μία εβδομάδα.
Λοιπόν εγώ έκανα τη δοκιμή στο ένα ητ, αφού το δεύτερο το ανέλαβε συγγενικό μου πρόσωπο και το τρίτο τανκομιζερ ένας φίλος.
Θα μεταφέρω τις απόψεις  όλων μας γι' αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα της δοκιμής.
Το συγγενικό πρόσωπο είναι  περίπου ένα χρόνο ατμίστρια, οπαδός του ego-T A.  Επίσης θέλω να αναφέρω ότι ατμίζει συστηματικά, αλλά αραιά καθόλη τη διάρκεια της ημέρας. Μια αμπούλα ego-Τ 6 ώρες- 2ml τη μέρα. Ενθουσιάστηκε με την μπαταρία και την ένδειξη για την φορτίο που της απομένει. Το τανκομιζερ το βρήκε πολύ καλό και μάλιστα προμηθεύτηκε και δεύτερο για να  μην ξεμείνει.
Το δεύτερο άτομο 1 μήνα ατμιστής με κατανάλωση 5-6 ml, χρηστής καρτο με πολύ πιο αεράτη τζούρα, το βρήκε απαράδεκτο με μόνο θετικό την ένταση της νικοτίνης στο λαιμό.
Η δική μου πλευρά τώρα. Μετά από αποκλειστική χρήση καθημερινά με  μικρές ανάπαυλες, δεν με προβλημάτισε  καθόλου το ητ, με μόνη εξαίρεση την πρώτη μέρα που χρειάστηκε να γίνει η  επέμβαση με την τρυπούλα. Το  τανκομιζερ   δουλεύει και αποδίδει περίπου 3-4 μέρες. Μετά χρειάζεται ένα dry burning λόγω της VG που χρησιμοποιώ και των υπολειμμάτων που αφήνει. Η τζούρα παρέμεινε η ιδία και κανένα πρόβλημα δεν παρατήρησα στην γεύση. Διαρροή καμία, εκτός από ένα ελαφρύ γουργούρισμα στον θάλαμο που μεταφέρει τον αέρα μέσα στην αμπούλα.

Παρακάτω ένα γρήγορο διαφορετικό animation video για το ητ και το γέμισμα της αμπούλας του μιας και υποσχεθηκα ενα video:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rZnie58wDH8[/youtube]

Συμπεράσματα για να μην κουράζω άλλο :

Α. Πακέτο: Πλήρες, με αναλυτικές οδηγίες, και καλή τιμή  γι’ αυτά που περιέχει αλλά δύσκολο να συναγωνιστεί αλλά πακέτα της ιδίας κατηγορίας
                                                Βαθμολογία:9

Β. Απόδοση: Δυνατό χτύπημα το ξαναλέω από τα καλύτερα, πολύ καλός ατμός.  Δυσκολία στη αίσθηση της γεύσης,  χρειάζονται κάποιες επεμβάσεις για να βελτιωθεί. Πολύ σφικτή εισπνοή, και δυσκολεύει η απόδοση σε σύντομο χρονικό διάστημα  λόγω κατάλοιπων πάνω στην αντίσταση του ατμοποιητή.
                                                Βαθμολογία:6

Γ. Χρήση/Λειτουργικότητα: Πολύ εύκολο στην χρήση με μοναδικό μειονέκτημα,  τα ειδικά μπουκαλάκια με την ψηλή μύτη. Τέλεια τα σιλικονάκια που περιέχονται στο πακέτο για το γέμισμα με υγρό αλλά χάνονται πολύ εύκολα. Ίσως ένα μπουκαλάκι με ψιλή μύτη μέσα στο πακέτο να ήταν απαραίτητο. Πολύ ωραίες οι ενδείξεις στη μπαταρία, όμως αδιάφορες για εμένα. Μειονέκτημα ο κόφτης στη μπαταρία, επειδή χρειάζεται παρατεταμένο πάτημα η σφικτή εισπνοή του ατμοποιητή. Επίσης το προστατευτικό δυσκολευει ακόμα περισσότερο τη ροή του αέρα.                                               
                                                Βαθμολογία:7

Δ. Αξιοπιστία/Αντοχή: Διάρκεια μπαταρίας καλή, Καμιά διαρροή υγρού, όμως μικρή χωρητικότητα και μεγάλη κατανάλωση. Πολύ καλή αντοχή του ατμοποιητή στη χρήση.
                                                Βαθμολογία:8

Ε. Εμφάνιση: Όμορφο, hitech όψη με πολύ κακή τοποθέτηση στο εσωτερικό της lcd οθόνης. Πολύ καλή υφή στο χρώμα, λίγο μεγαλύτερο σε ύψος,  όμως δεν με ενοχλεί καθόλου.
                                                Βαθμολογία:9,5

Συνολική Βαθμολογία:  7,9

Τελικά πιστεύω ότι ίσως απευθύνεται σε άτομα που δεν ατμίζουν εντατικά  και προτιμούν τους ατμοποιητές με τανκ.

Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος Mikevet1984

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 25, 2013, 12:24 »
Ξέρεις κανείς παιδιά για ποιο λόγο η nobacco κατάργησε και δεν φέρνει πια τον εργοστασιακό ατμοποιητή αυτού του τσιγάρου και προτείνει τώρα τους Epsilon? Αποδείχθηκαν επικίνδυνοι μήπως στην υγεία για κάποιο λόγο?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 25, 2013, 12:26 »
οχι επικίνδυνοι, αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά αυτό το νήμα, θα δεις ότι το want δεν ήταν και η πιο πετυχημένη επιλογή της νομπάκο, ούτε και δημοφιλές ανάμεσα στους ατμιστές

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180450 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15161 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12